Aalst verrijkt met nieuw dienstencentrum gezondheidszorg Aalsterse hulpgoederen voor Kroatië kwamen behouden ter bestemming Aalst kent nu ook blauwe woede 'Christelijke Mutualistisch Beweging te Nieuwerkerken 1913-1988' te boek gesteld - 8.11.1991 - De Voorpost Vanaf 12 november breidt de Christelijke Mutualiteit zijn dienstverlening uit, door het in bedrijf stellen van een nieuw Mutualistisch Centrum op Aalst-Mijlbeek aan de Moorselbaan 173-175. Op vrijdag 8 november kan iedereen er al een kijkje gaan nemen van 14 tot 18 uur. Maandag 11. werd de pers uitgenodigd om rondgeleid en geïnformeerd te worden over het opzet van dit nieuwe Mutualistisch Centrum. Dhr. Hans Lievens, CM verantwoordelijke Aalst Regio wordt er centrumleider, ter wijl gewestsekretaris CM Dhr. Benny Boeykens verder in de St. Jorisstraat zal zetelen als hoofdverantwoordelijke voor Aalst Centrum. Dhr. Bob Librecht gewestelijk se- kretaris CM lichtte de projektuit- bouw toe en omschreef het opzet. Hierbij werd duidelijk, dat enige maanden geleden door het Ver bond van Kristelijke Mutualiteiten werd besloten, de vrijgekomen kan toorruimten, vroeger in gebruik door het Gemeentekrediet, aan de Moorselbaan 173 te Aalst, te huren en om te vormen. Doorslaggevende argumenten voor het nemen van de ze beslissing waren de gunstige lig ging - vlakbij de O.L.Vrouw-kliniek en een halte van het openbaar ver voer - en de aanwezige akkommo- datie. De oorspronkelijke bedoeling was één centraal kontaktpunt te instal leren op de rechteroever te Aalst. Dit ter vervanging van de huidige uitbetalingskantoren 't Apostelken en de Heilig Hartkring. Aan het be stuur van Aalst werd gevraagd dit projekt praktisch uit te werken. Na gesprekken met de verbondsdirek- tie werd nog wat verder gemikt. Het nieuwe kantoor kon dan ook, gezien de gunstige ligging, uitgroeien tot een volledig en volwaardig mutualistisch centrum. Hiermee wordt bedoeld, dat men er het steeds groeiende dienstenpakket in de sektor van de gezondheids- en welzijnszorg, in zijn totaliteit zal kunnen aanbieden. Men kan er te recht voor alle verrichtingen, uitbe talingen, informatie, voor het uitle nen van medische apparatuur, de medioteek en de dienst maatschap pelijk werk. In het nieuwe centrum werd bijzon der veel aandacht geschonken aan de opbouw van de loketten. Op de meeste plaatsen werden de mensen tot nu toe ontvangen aan staanlo- ketten of in aparte burelen. Nu werd beslist de voordelen van elk van deze systemen - respektievelijk snelheid en privacy - te bundelen. In het nieuw CM-kantoor Mijlbeek Aalst, zal, vanachter een 'balie' in arduin, elke bezoeker in een rustige sfeer en zonder nieuwsgierige blik ken van achter of naast zich kunnen bediend worden. Terwijl op enige afstand de overige leden komforta bel gezeten op hun beurt wachten. Het gehele centrum werd uitge voerd in de bedrijfskleuren van de CM (grijs en groen), met een mo derne aanblik, zonder 'design' te zijn. Ook de gevel van het gebouw kreeg een duidelijke 'look': het be kende CM-logo met de tekst 'Chris telijke Mutualiteit' in lichtreclame. Geen doorgeefluik van centen Dat dit nieuwe dienstencentrum aan de Moorselbaan te Aalst tot stand kon komen is geen toeval. Er diende heel wat werk verzet om dit opzet mogelijk te maken. Dank zij de goede samenwerking tussen het fusiebestuur van Aalst en de ver- bondsdirectie, naast de onbeperkte inzet van het kembestuur met zijn dynamische voorzitter André Van Der Eist, is het full-service kantoor een feit geworden. 'Wat hier in het centrum zal gebeu ren, is niet een doorgeefluik zijn van centen' verklaarde Verbondssekre- taris Rob Librecht. 'CM heeft een 80 kontaktpunten in het arrondisse ment. Van hieruit worden ongeveer 113.000 leden (98.000 loontrekken- den en 15.000 zelfstandigen) be diend. Inderdaad gebeuren er uit betalingen (in 1990 voor 700 mil joen) maar er gebeurt veel meer dan die uitbetalingen. We stellen wel vast dat het overgrote deel van de mensen, het ziekenfonds beschou wen als een uitbetalingsorgaan waarover men best tevreden is. Mensen weten niet altijd wat een mutualiteit daarbuiten nog doet. Velen weten nog niet dat zij aktief kunnen participeren aan het mu tualistisch leven. Het is tegenover deze achtergrond dat we het bewegingsleven en de dienstverlening van het zieken fonds enerzijds en de perfekte uit betaling van verplichte ziekteverze kering anderzijds dat de CM de mu- tualistische solidariteit verder wil ontwikkelen' aldus Rob Librecht. Voorzitter André Van Der Eist stel de dat in de schoot van de mutuali teit heel wat initiatieven genomen worden naar de gezonde mensen toe, naar validiteit en het welzijn van de mensen algemeen. Zij zijn ook, gesprekspartners in konfliktsi- tuaties in de gezondheidszorg. Ook hiervoor kunnen leden op hen be roep doen. De nieuwe wet op de ziekenfondsen, die in augustus 1990 een realiteit werd geeft aan de mu tualiteit de mogelijkheid, zijn leden maximaal van hun rechten te laten genieten. De nieuwe strukturen met de demokratische onderbouw (en verkiezingen in 1992) geven kansen tot een nieuwe dynamische elan. Deze demokratische werkvormen zijn in Aalst geen onbekende. Reeds vroeger participeerden al de CM leden in de samenstelling van hun besturen. Bij de uitbouw van een optimaal dienstenpakket speelt, volgens het CM bestuur van Aalst, het plaatse lijk kontaktpunt een uiterst belang rijke rol. Deze rol wil men in het nieuwe Mutualistische Centrum op de Moorselbaan ten volle benutten. De aangename sfeer, en de gebo- Aalst. Van links naar rechtsBenny Boeykens gewestsekretaris en hoofdverantwoordelijke CM Aalst centrum, Ha lec; Lievens verantwoordelijke CM Aalst regio die in het nieuwe centrum zal zetelen, Rob Librecht verbondssekretaris C en Andre Van der Eist voorzitter. Zij pozeren even in de nieuwe lokettenzaal den infra-struktuur moet het moge lijk maken een maximale service te verlenen aan leden en zelfs aan hulpvragenden die geen leden zijn. Daarom werd geopteerd om ook de werking van de medioteek, uitleen- dienst en maatschappelijk werk van in het begin in het Centrum onder te brengen. Het nieuwe Centrum werd woens dagavond door de CM-proost inge wijd en alle bestuurs- en personeels leden werden uitgenodigd om er mee kennis te maken. Op vrijdag 8 november kan het grote publiek al komen kennis maken met de reali satie aan de Moorselbaan 173-175. Het centrum staat volledig tot uw dienst, vanaf dinsdag 12 november. Openingsuren: maandag van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 16.30 uur, dinsdag van 9 tot 12 uur, woensdag van 13.30 tot 18.30 uur, donderda van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 16J uur en vrijdag van 9 tot 12 uur. Cen trum voor Maatschappelijk werki bereikbaar op maandag van 13 totl uur en op vrijdag van 13 tot 15 urn Telefonische inlichtingen kan mei bekomen op 053/21.33.83. P.H Op woensdag 16 oktober vertrok vanuit Aalst een propvolle vrachtwagen van het Vlaams-Kroatisch Hulpfonds richting Joegoslavië. Daar zouden de hulpgoederen worden uitgedeeld aan de Kroatische slachtofTers van de burgeroorlog. Na volbrachte missie kwam de vrachtwagen vorige week leeg terug in de thuishaven aan. Het vooropgestelde punt, het meest zuidelijke Split, werd bereikt en de kleding, voedsel en geneesmiddelen kwamen terecht bij de mensen waarvoor het bedoeld was. Ondanks een avontuurlij ke reis kon toch gesteld worden, dat alles naar wens verlopen was. De aspirant-verplegers en verpleegsters van het Sint-Augustinusinstituut te Aalst kwamen vorige week donderdag op de straat om in stoet te protesteren tegen het feit dat zij tijdens hun stageperiodes door de Aalster- se ziekenhuizen als een soort gratis werkkracht worden gebruikt. De studenten en studentinnen ver pleegkunde van de A2 afdelingen, gesteund door een delegatie van de Al afdeling, had postgevat voor het OLVrouwziekenhuis. Als protest tegen de sociale ongemakken, die zwaarder zijn dan eerder overeen gekomen, legde zij in volle stagepe riode het werk neer. Zij weigerden eveneens het daarop volgende weekend van 1 november hun werk plaatsen in te nemen. Vele leerkrachten staan achter hun aktie. Aan de direktrice van het in stituut werd donderdagmorgen een omvangrijke klachtenbrief over handigd. Daarin werd ondermeer geprotesteerd tegen de late verwit tigingen in verband met de te lopen stages tijdens de weekends en het overtreden van het reglement dat stagiaires verplicht van op de week ends slechts twee dagen te werken. In principe krijgt men voor de week ends een rekuperatiedag. Deze kan echter in vele gevallen niet worden opgenomen, daar de volgende stage onmiddellijk op de voorgaande kan aansluiten. Ook de verplichte be perking van 7 uur per dag wordt dikwijls overschreden. Hier kan niet tegen geaggeerd worden, want de stagiair heeft tegen de hoofdver pleegkundige van dienst in kwestie geen verhaal. Bij die zware werkweken moeten dan nog eens stageverslagen wor den geschreven, seminaries worden voorbereid en... er moet dan nog gestudeerd worden ook. De ver pleegkundigen voelen zich de dupe van wat zij een 'onevenwichtig per soneelsbeleid' noemen. Zij vragen zich ook af of er niet wat tijd kan overblijven voor zichzelf, de kultu- rele en algemene opvoeding en het familiale leven. Ze zijn evenmin te spreken over de didactische kwaliteit van de stages. Op sommige diensten worden de stagiairs door de gediplomeerden enkel en alleen gebruikt voor het vuile werk en de schoonmaak, zodat er in feite bitter weinig praktische ervaring kan opgedaan worden, wat nochtans de bedoeling zou moeten zijn. Een officieel antwoord van de school wordt tegen woensdag ver wacht. Men hoopt dat de regeling van de stageperioden zal worden herzien. Een volgende aktie wordt gepland op 18 november, samen met de Al afdelingen van dezelfde school. p.H. De beangstigende vraag vanuit het thuisfront, dat zij terecht zouden komen in de er nog heersende bur geroorlog is gelukkig niet zo uitge vallen. Het konvooi heeft niet te lijden gehad van de burgeroorlog, tenminste niet in de zin dat de vrachtwagen zou onder vuur geno men zijn. De grootste hindemissen vormden de douane en het bemoei lijkt transport door de stukgescho ten wegen. Ter plaatse konden de hulpgoederen worden doorgegeven naar Caritas Catholica en Krinistab, een Kroatisch krisiskomitee. Deze instellingen zouden dan op hun beurt nog proberen de goederen tot in Dubrovnik te krijgen. Voor de Vlaamse vrachtwagen was deze be stemming, door het heroplaaien van de vijandelijkheden, onmoge lijk geworden. Dries Muylaert uit Moorsel, die als mede-oprichter van het Aalsterse hulpfonds het hele trajekt in de vrachtwagen meereed, verklaarde weinig gezien te hebben van het echte oorlogsgeweld, maar wel van de gruwelijke gevolgen ervan. 'De stad Zadar is gewoon aan diggelen geschoten, in de straten liggen man- diepe kraters'. Ook werden vanuit de vrachtwagen ogenschijnlijke zin loze vernielingen vastgesteld. Kilo meters en kilometers, van de vroe ger door de toerist zo gegeerde Adriatische kust met zijn prachtige beplanting en natuur zou tot in het water met napalmbommen zijn brand geschoten en volledig platge brand. De Aalsterse begeleider heeft met eigen ogen ook kunnen vaststellen dat de meegebrachte hulpgoederen wel degelijk daadwerkelijk konden helpen. 'In het Noorden hebben wij vluchtelingenstromen gezien, die onze cijfers volledig schenen te on derschrijven. Van het federale leger krijgen deze vluchtelingen enkel de een smerige oorlog is, bewijzen vol gens hem de gesprekken met oogge tuigen die regelrechte gruwelverha len vertellen over het Servische ge weld. De bewering als zou de vrachtwa gen van het Vlaams-Kroatische Hulpfonds uit Aalst de spreekwoor delijke druppel op een hete plaat is, moet de toekomst uitwijzen. 'Die mensen die wij effektief hebben kunnen helpen, maken de reis vooi ons al de moeite waard. Ik weet dat er nog andere minderheden zijn- Albanezen, Koerden, die min stens even hulpbehoevend zijn Terwijl die volkeren al volledig vat de buitenwereld zijn afgesloten, it Kroatië voorlopig nog met hulp tt bereiken, en dat is een realistisd gegeven dat zeker bij de keuze va« onze aktie heeft meegespeeld. Dal de Kroaten materieel te helpen zijn. hebben wij nu wel bewezen', ver klaarde verantwoordelijke Drie» Muylaert. P.E Onder de titel 'Christelijke Mutua listische Beweging te Nieuwerker ken 1913-1988' verschijnt op vrijdag 8 november 1991 een opmerkelijke studie van de hand van de heer Prosper De Sutter, voorzitter van LINI AAL, Vereniging ter bevorde ring van het kulturele leven van Nieuwerkerken. Hierin heeft de auteur de geschie denis geschetst van 75 jaar mutuali stisch leven op de gemeente Nieu werkerken, met enkele momentop namen uit het bewegingsleven van het verbond C.M., waar hij 40 jaar gewerkt heeft. Meer bepaald omvat dit werk een overzicht van vijftig jaar zieken fonds 'Steun in Ziekte', met daarin geïntegreerde vijfendertig jaar 'Kristelijke bonden voor gepensioneerden' en tien jaar 'Ziekenzorgwerking'. Het boek telt 106 pagina's, bevat een algemeen persoonsregister met 279 namen, van wie 130 Nieuwkerkenaren die een rol speelden in de beweging ter plaatse. Daarenboven werden de toelating om slechts één vuilniszak teksten geïllustreerd met 33 foto's, met bezittingen mee te nemen. De rest wordt door hen aangeslagen', verklaarde Dries Muylaert. Dat het tabellen en kaarten, die het geheel verduidelijken en verlevendigen. Het bestuur van LINIAAL hoopt een legertje belangstellenden te mogen verwelkomen op de voor stelling van dit boek. Deze plechtig heid heeft plaats in de zaal Volks kring, Dorpsplein, Nieuwerkerken, op vrijdag 8 november 1991 te 20 Zullen achtereenvolgens het woord nemen: - Freddy De Schrijver, sekretaris LINIAAL - Rob Librecht, verbondssekretaris van de Kristelijke Mutualiteiten - Prosper De Sutter, voorzitter LI NIAAL en auteur van het werk. Nadien, tijdens een gezellige bab bel met een drankje, zal u de gele genheid hebben het boek aan te kopen tegen de prijs van 250 fr. of mee te nemen, indien u reeds heeft ingetekend. Vanzelfspre kend zal de auteur graag zijn werk voor u signeren. Het boek kan nadien ook op het sekretariaat van LINIAAL (Ter- bekenstraat 53,9320 Nieuwerker ken) worden verkregen. Het be drag van 250 fr. mag ook worden overgeschreven op één van de banknummers van LINIAAL (393-0660302-15 of 293-0127990- 05), waarna het boek dan ook ten huize wordt afgeleverd. D.B.

De Voorpost | 1991 | | pagina 8