De Sheba van de Belgische kunst' en de Stedelijke Academie voor Schone Kunsten te Aalst c A A A k Wh- Tentoonstelling Vrije tijd en Kunst Literatuuravonden 'Zonder Grenzen' met Kristien Hemmerechts h( Éi Mijn geweten en ik in Erembodegem J3F w t 4' T m Vzw Gamma Herzele De Voorpost - 8.11.1991 - 9 In oktober 1990 werd de "Sheba van de Belgische Kunst" voor de eerste maal gelanceerd in de academies en kunstscholen van ons land. Het te- ma was "De kat in de winter" en de fa techniek, de olieverf. Van de 230 ingezonden werken werden er 10 werken geselecteerd. Bij deze 10 ge- renomeerde jonge kunstenaars wa ren er twee kursisten van de Stede lijke Academie voor Schone Kun sten te Aalst, m.n. Peter Boonants en Mare Ghijsels. Het werk van laatstgenoemde werd daarenboven ook gelauwerd met de prijs van het publiek. Beide Aalsterse academie- kursisten mochten op 10 oktober 11. tijdens "De Nacht van de Sheba", deapoteose van de eerste editie van de Sheba van de Belgische Kunst, in het Residence Palace te Brussel, hun prijs plechtig in ontvangst ne men. Sheba heeft oog voor de Belgische kunst De wereld van de kommunikatie heeft de jongste vijftien jaar een hele evolutie doorgemaakt. Deze evolutie komt vooral tot uiting in de persoonlijke en individuele benade- van de publieksgroepen. De jongste jaren duiken dan ook een heleboel nieuwe, zeg maar "inter- aktieve" media op, die het publiek een veel spitsvondiger manier trachten te boeien. Direct marke- sponsoring, mecenaatzijn een heleboel nieuwe kommunika- tiemiddelen die op een specifiek publiek zijn gericht, en a.h.w. naar publiek toe gaan. Tegelijkertijd begint de privé-sek- tor zich bewust te worden van zijn sociale funktie. Een onderneming kan ernaar streven erkend te wor den als deelgenoot van onze samen leving, en kan zelfs haar sociale ver antwoordelijkheid opnemen. Aanvankelijk hield de privé-sektor zich uitsluitend bezig met sport sponsoring. De jongste jaren echter is hij ook aanwezig in de kunstwe reld. Wie Sheba zegt, denkt kat. De ge schiedenis heeft uitgewezen dat de kat vooral gewaardeerd wordt voor haar onafhankelijkheid, haar schoonheid, haar elegantie en haar sierlijkheid. De afstand tussen de kat en de kunst is dus klein In die kontekst moet ook de hou ding van Sheba worden gezien. Na dat ze een tentoonstelling organi seerde over de kat in Egypte, begint ze nu met het daadwerkelijk steu nen van jong Belgisch kunstenaars talent door te werken rond het cen trale tema van de kat onder alle mogelijke expressievormen. De Sheba van de Belgische kunst 1991 De eerste editie van de wedstrijd: een geslaagde gok! Toen vorig jaar deze wedstrijd voor het eerst werd georganiseerd, liep het van bij de start storm voor aan vragen om informatie en inschrij vingen. Bij het einde van de inschrij vingsperiode waren er 340 studen ten van alle leeftijden ingeschreven (aangezien het enkel nodig was de lessen op regelmatige basis in dag- of avondonderwijs te volgen). 230 ingeschrevenen speelden het spel tot het einde mee en dienden hun projekt in. Het werd een moeilijke taak van de jury, samengesteld uit Corneille, medestichter van de Cobra-bewe ging in de jaren '50 en Antonio Se- gui, Argentijnse kunstenaar, uit zonderlijke figuur van de Pop Art Beweging van de jaren '60. Zij kwa men in mei 11. om 10 projekten uit te kiezen, waaronder de Prijs van de Jury '91. Na uren diskussies en twijfels kwa men uit het geheel van de ingezon den projekten 10 werken naar vo- ren, bruisend van stijl, kleur en nuanceringen. In juli 11., boden twee media, geïnte resseerd in de wedstrijd, hun mede werking aan door het publiceren van de 10 genomineerde werken. Ze vroegen hun lezers "hun" prijs van het Publiek '91 uit te kiezen. Hieraan was een prijs verbonden van 80.000 fr. terwijl de prijs van de Jury 120.000 fr. bedroeg, samen met een bronzen beeldje van een kat op een marmeren voetstuk (de Sheba- Award). Honderden antwoordfor mulieren stroomden op de redac ties van deze twee media toe, en na het verwerken van deze resultaten, was de identiteit van de laureaat van de Prijs van het publiek '91 bekend: Mare Ghijsels, kursist aan de Aal sterse Stedelijke Academie voor Schone Kunsten (zie foto nr. 5). Prijs van de Jury werd toegekend aan Abraham Scheerlinck met "Houten Kattekop". Andere gere- nomeerden: Peter Boonants: "De kat kwam weer" (foto nr. 10) even eens kursist van de Aalsterse Aca demie; Jeanne De Soomer met "Katten in de Winter"; Carmen Gayo Raton: "Negrita"; Sten Lins- sen: "Camouflage"; Ronny Mari- man: "Who is the Boss?"; Kris Ver- heyen: "Iglo-Kat"; Andy Van Hul: "A Day in Catland" en Wendy Waem: "De IJspoes". De Nacht van de Sheba kulturele en artistieke apotheose Op 10 oktober '91, werd de eerste W:4é b vA Vv Aalst. De tien genomineerden van de 'Sheba van de Belgische Kunst 91In het midden, de Sheba-award, bronzen beeldje dat de Sheba-kat voorstelt dat aan de Prijs van de Jury en de Prijs van het Publiek zal overhandigd worden (xl) editie van de Sheba van de Belgi sche Kunst afgesloten met een apo theose in het Residence Palace te Brussel: "De Nacht van de Sheba", ceremoniële prijsuitreiking waar de 10 genomineerden bekend werden gemaakt. In een groots opgezet cultureel ge beuren kwamen de genomineerden, de jury, alle deelnemers aan de wed strijd, de direkties van de verschil lende scholen, de pers en de Be- schermraad samen. De avond werd een trekpleister voor artistiek ta lent, met twee voorstellingen en één gemeenschappelijke noemer: de kal. Michèle Noiret bracht "Vertè- bre": katachtige metamorfose, har monie van onverwachte bewegin gen, vol van ambiguïteit, die nu eens verwezen naar een insekt, dan eens naar een kat, of naar een vrouw. Welke van deze 3 elementen slui mert in elk van ons? Sarah Lowe en Bruce Ellison, centrale figuren van het "Théatre de la Madragore" (be kend geworden met "l'Etrange Mr. Knight") brachten een humoristi sche academische uiteenzetting voor een publiek van... katten, om ze te waarschuwen voor de vele ge varen die in het leven van een kat kunnen voorkomen. Een illustratie door middel van mime van de "CA- Tastrophies" van het dagelijkse le ven. Een kleine slotanekdote: Het werk van Peter Boonants werd geschil derd naar de foto van de kat van een van zijn medekursisten. Het werk kreeg de titel mee: "De kat kwam weer". Ironisch genoeg is het be wuste diertje dat hiervoor model had gestaan enkele weken geleden het slachtoffer geworden van te ij verig voorbijtrekkende jagers die er hebben voor gezorgd dat "de kat niet meer weer kwam". P.H. Aalst. Luc Peirlinck, sektie-üj boetseren en beeldhouwwerk (a) Vorige zondag werd in het Kultureel Centrum De Werf, Molenstraat 51 te Aalst, een tentoonstelling geopend, georganiseerd door de Stedelijke Dienst Vrjje Tijd - Sektie Individuele Hobbyisten. Onder de titel «Vrije tijd en Kunst» stelden een 24-tal deelnemers een zeer gevarieerde samenstel ling tentoon van schilderijen, beeldhouwen, keramiek, etsen, handwerken, fineerwerk, weven, miniatuurbouw,... Deze opmerkelijke tentoonstelling kan nog bezocht worden tot en met zondag 17 november, telkens van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Kristien Hemmerechts kreeg vorig- jaar de Staatsprijs voor Verhalend Proza en haar naam kwam daar door in de rij van auteurs als Hugo Claus, Paul De Wispelaere en Mo- nika Van Paemel. In 1987 debuteerde ze in het Neder lands met de novelle 'Een zuil van zout'. De situatie van de vrouw is een tema dat hier en in haar andere verhalen en romans telkens pri meert. Dit jaar verscheen haar derde ro man 'Zonder Grenzen'. Deze ro man gaat over een uiteengevallen gezin, over gemis, lichamelijke en emotionele verminkingen. Negen fragmenten kijken vanuit wisselen de perspektieven terug op de perio de van een gezin tussen 1969 en 1990. De volgorde van de fragmen ten lijkt willekeurig: het boek begint in 1972 en eindigt in 1990. Wie sa men met Kristien Hemmerechts wil doordringen in haar jongste roman 'Zonder Grenzen', kan hiervoor te recht in de POB te Zottegem. In het najaar worden twee literatuuravon den gepland: op donderdagen 14 en 21 november van 20 tot 22 uur in het Auditiezaaltje, F. Bogaertstraat 12 te 9620 Zottegem. Deze avonden worden georganiseerd door de Zot- tegemse Stadsbibliotheek in samen werking met vzw Gamma Herzele en POB Herzele. Op 21 november zal Kristien Hemmerechts zelf aan wezig zijn om, in samenspraak met kursusleider Anja Defoort (lie. Germaanse filologie), te praten over haar werk in het algemeen en haar jongste roman in het bijzon der. Het is uiteraard aangeraden 'Zon der Grenzen' vooraf even te lezen. Wie één avond wil aanwezig zijn betaalt als Gamma-lid 150 fr, ande ren 200 fr, voor twee avonden telt een lid van Gamma 250 fr neer, een niet-lid 350 fr. Voor inlichtingen en inschrijvingen kan men zich wenden tot: POB Zottegem (Anne Machte- linckx, 091/60.62.97) of POB Herze le (Claire De Lombard) of tot de leden van de Werkgroep Literatuur van Gamma (053/62.56.59) of tot het Gemeentekrediet te Herzele (kantooruren op nr. 053/62.39.20). L. Schepen Patrick De Smedt achtte zich verplicht vooreerst het woord te voeren bij de opening om reden van het nog vermeld staan van zijn naam op de uitnodiging. De intus sen doorgevoerde ambtswisseling binnen de schoot van het stadsbe stuur heeft intussentijd de funktie van Schepen van Sport, Jeugd en Vrije Tijd, doorgeschoven naar dhr. Roger D'Hondt. Schepen De Smedt verklaarde dat men in de schoot van de dienst Vrije Tijd - Sektie Individuele Hobbyis ten en de Stedelijke Adviesraad voor Vrijetijdsbesteding, reeds lang de hoop koesterde, eens in het be langrijke Kulturele Centrum De Werf, een tentoonstelling te orga niseren, na zoveel jaren, van men sen uit de eigen stad, die op een kunstzinnig manier aan vrijetijdsbe steding doen. Zelfs de laatste dagen is er nog van vele mensen de vraag gekomen naar aansluiting bij het projekt, wat op zichzelf reeds een suggestie is naar het herhalen van het initiatief. Sektie afgevaardigde Luc Peirlinck beklemtoonde dat elke hobby zijn charme heeft en dat als het kunst wil zijn, het moet gevormd en gemaakt worden door mensenhanden. Sche pen D'Hondt voegde er nog aan toe, dat kunst een vaardigheid is in het scheppen van schoonheid. Hij beklemtoonde ook de onuitputtelij ke rijkdom aan ideeën en materiaal gebruik die in de getoonde werken werd naar voor gebracht en sprak hierbij de hoop uit, dat velen, na een bezoek aan het getoonde opzet, er ook inspiratie zouden in gevonden hebben om zelf op een kunstige ma nier aan vrijetijdsbesteding te doen. «Vrije Tijd en Kunst» toont werken van: Jan Boyen, modelbouw ker misattracties, Marcel Corten, beeldhouwen, Daniëlle De Backer, keramiek, Rose-Marie Dellaert, schilderen, Jeanine De Hul, schil deren en pastel, Denise De Schrij ver, aquarel, linosnede, etsen, Gu- staaf D'Hondt, fineerwerk, Mariet- te Goedvriend, schilder- en pastel- werk, Julien Liesarde, houtsnij werk, Gilbert Lievens, schilderen en paste, Marcel Mertens, beeld houwen, pastel en schilderen, In- grid Mulder, weven, Bart Neirinckx, modelbouw kermisattrakties, Luc Peirlinck, beeldhouwen, boetseren, Roza Roelandt, tekenen en pastel, Anja Schreyen, karnavalmaskers, Chris Van der Cruyssen, schilderen op stof, Firmin Van de Velde Tiffa ny glaswerk, Chris Van der Cruys sen, schilderen op stof, Firmin Van de Velde Tiffany glaswerk, Kamiel Van Eeckhout, tekenen, Simon Van Extergem, pentekeningen en schilderijen, Lucienne Van Sande, etsen en pentekeningen. P.H. Op 16, 22 en 23 november telkens om 20.00 uur en op 17 en 24 novem ber om 15.00 uur, voert toneelver eniging 'Tijl en Nele' van KWB Erembodegem 'Mijn geweten en ik' van Staf Knop op in een regie van Tuur Wijns. 'Mijn geweten en ik' handelt op een soms komische, dan weer eerder bittere wijze, over het na zeven jaar vastgelopen huwelijk van een kun stenaarsechtpaar. Beide echtelie den worden niet enkel met elkaar gekonfronteerd, maar ook met hun eigen geweten. Het opduiken van een wat bizarre aanbidder van de vrouw, brengt de latent levende problemen aan de oppervlakte. De voorstellingen hebben plaats in het Parochiehuis, Termurenlaan te Erembodegem. de toegangsprijs bedraagt 150 fr (120 fr in voorver koop) en 80 fr voor kinderen tot 12 jaar. Kaarten zijn te bekomen in het BAC kantoor aan de Kaai 3 te Erembodegem of telefonisch op het nummer 053/78.34.67. Aalst. Vrije tijd en kunst, een opmerkelijke tentoonstelling in CC De Werf(a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 9