Aalst demonstreert voor minister Coens' deur... Bloeiende gevechtssport met Bushida Erpe-Mere Aalsterse muzikale benefietavond Tema-avond over Amnesty International «Komitee Buitenschoolse Opvang» 14-22.11.1991 - De Voorpost Nog steeds wachten de verschillende Aalsterse scholen van de verschillen de onderwijsnetten op een definitieve beslissing van het stadsbestuur i.v.m. de regeling van de buitenschoolse kinderopvang. Naar aanleiding van de ministriële beslissing over sociale voordelen in de scholen, werd in Aalst onlangs het «Actiekomité Buitenschoolse Opvang» opgericht. Vorige zondagmiddag werd door een delegatie hiervan aktie gevoerd in Damme- Sijsele, voor de woonplaats van Gemeenschapsminister Daniël Coens. Bedoeling was de minister een memorandum te overhandigen waarin een pleidooi wordt gehouden om de beslissing inzake voor- en naschoolse kinderopvang op te schorten. Voor wat de stad Aalst betreft, goed georganiseerde opvangnet wordt de inhoudelijke bepaling van van het stedelijk onderwijs. De stad het Besluit van de Vlaamse Execu- stelt, dat zij immers de financiële tieve, dat o.m. het begrip «sociaal konsekwenties niet kan dragen om voordeel», zoals ingeschreven in eenzelfde service te bieden aan de het schoolpakt van 1959 inhoudelijk nadere netten, bepaalt, door de betrokken gezien Een twintigtal Aalsterse ouders ver als een strop rond de goed uitge- gezeld van hun kinderen, waren op bouwde opvang in Aalst. Het Aktie- vraag van het Aktiekomitee zondag komitee stelt dat de lat gelijk leggen afgereisd «ten huize van Minister voor het stedelijk-, gemeenschaps- Coens». en vrij onderwijs, de afbouw zou Zij misten nipt de minister, die net betekenen van het reeds vroeger twee minuten eerder zijn woning had verlaten. De dochter van de minister nam dan maar het memo randum in ontvangst, waarin aange drongen werd om het bewuste be sluit voorlopig op non-aktief te zet ten, zodat de Vlaamse Executieve de tijd zou krijgen en met een globa lere kijk op de problematiek beslis singen zou kunnen nemen om de bestaande goede initiatieven te vrij waren en voor de verschillende schoolnetten eenzelfde opvang te kunnen ontwikkelen. De toepassing van het besluit zou o.a. in Aalst het ontslag kunnen betekenen van 31 kinderverzorgsters, die tot nog toe met de opvang van de kinderen wa ren belast. Naast het memorandum, dat we in de vorige editie van 'De Voorpost' uitvoerig hebben besproken werd de dochter van Coens ook in het bezit gesteld van een kopie van een Zowel in de sport als op kultureel vlak is de gemeente Erpe-Mere rijk begiftigd met verenigingen. Bijna twee jaar geleden kwam er nog een sportvereniging bij toen in februari 1990 de Ju-Jitsuclub Bushido haar aktiviteiten opstartte onder leiding van Hugo De Bundel. Deze gevechts sport, alleen bedoeld om de sport en niet om het gevecht in regel, wordt aangeleerd en beoefend in de gemeenteschool van Burst. Hugo De Bundel, drager van een zwarte gordel, was vroeger aktief in Nieuwerkerken waar hij deze sport aanleerde. Hij woont echter in Aai- gem en met zijn kennis wilde hij ook in Erpe-Mere iets dergelijks verwe zenlijken want een Ju-Jitsuclub be stond er in de gemeente nog niet. Er was dus een gat in de markt op dat vlak en dat wilde De Bundel graag opvullen omdat hij toch de idee had om zijn eigen weg te gaan. Met zijn zwarte gordel is hij automatisch 1ste dan die gelijk staat met de eerste meestergraad en men bijgevolg mag les geven. Men kan ook instrukteur worden maar hiervoor moet men speciale lessen volgen en hieraan is hij nu druk bezig. Dit behelst een wekelijkse kursus die in Antwerpen plaats heeft. Intussen werkt hij ook intensief aan zijn voorbereiding voor het behalen van zijn tweede dan, die hij volgend jaar in maart hoopt te behalen. Goede start Een club opstarten is niet altijd ge makkelijk en zeker niet als het om een sport gaat die wel algemeen bekend is maar niet als zodanig door velen beoefend wordt. Boven dien is het een harde sport, niet zozeer om zijn gevechtskarakter maar vooral om reden van intensie ve en doorgedreven training. De voorbereiding voor het behalen van een gordel vereist doorzettingsver mogen en een bepaalde graad van durf maar eens de drempelvrees overwonnen, beoefent men deze sport zoals gelijk welke andere. Hier is evenwel oplettendheid ge boden om niet overmoedig te evo lueren want dit leidt maar al te vaak naar minder prettige toestanden. Die echter de trainingen volgt en de oefeningen uitvoert zoals ze voor geschreven en aangeleerd worden, heeft meest kans om geen kwetsu ren op te lopen en in de voorziene tijd de verschillende kleuren van gordels te behalen. In het begin van vorig jaar heeft men de nieuwe club bekend ge maakt via een 1000-tal folders dje in Burst van huis tot huis bedeeld wer den. Dit had een onverhoopt sukses want voor een eerste kennismaking waren er een vijftigtal kandidaten naar de gemeenteschool gekomen. Hierbij waren zowel ouderen als jongeren maar de jongere generatie was toch dominerend. Thans ko men er een veertigtal jongelui regel matig tweemaal per week naar de training. Gordels Naast de kwaliteit mikt men toch ook op de kwantiteit omdat men in het laatste geval hierdoor meer kan sen heeft om goede elementen te produceren. In iedere club is het de bedoeling natuurlijk om liefst zo veel mogelijk mensen klaar te sto men voor de meestergraad, de zwarte gordel. Deze top kan men wel na een vijftal jaren bereiken maar dan toch met enorm veel inzet een duurzame training. Thans is er opnieuw één kandidaat voor de zwarte gordel en hier komt niet ie dereen voor in aanmerking. Wie zich hierop wil toeleggen heeft een lange voorbereidingsperiode achter zich en moet eerst verschillende stadia doorlopen. De 'beginnelingen' krijgen een oranje gordel omgesnoerd terwijl men in de club Bushido nu met een vijftiental gevorderde knapen werkt die een groene of een blauwe gordel dragen. Na één jaar kan men een bruine gordel verwerven maar dit gebeurt via een examenkommissie en als voorbereiding hierop stelt de 'meester' een trainingsschema op met een programma waaraan men zich strikt dient te houden. De meester zelf moet daarbij goed overwegen wie zijn programma mag volgen om verder en in feite hoger te gaan. De kommissie die moet beoordelen over de vordering van de kandidaten is totaal vreemd aan Erpe-Mere. De leden van de Jiu-Jitsuclub aan het werk tijdens een opendeur dag (jv) de club, dit vooral om vrienden diensten uit te schakelen. Hetzelfde systeem wordt gevolgd voor wie een zwarte gordel beoogt en men is altijd verplicht tenminste één jaar in die graad te perfektione- ren en pas als de meester het ogen blik geschikt acht mag men kampen voor een hogere graad. Er is echter geen kompetitie omdat de gebruik te techniek bij Ju-Jitsu te gevaarlijk is om gewrichtsletsels op te lopen. Op trainingen gebeuren praktisch nooit kwetsuren omdat alle technie ken eerst ingestudeerd worden en men aan de kleur van de gordel weet 'hoever men mag gaan'. Juist om die reden is het des te gevaarlijker om te kampen met iemand die een gor del heeft die donkerder van kleur is want juist daaraan kent men ook het onderscheid van het al dan rtiet kun nen uitvoeren van bepaalde tech nieken. Ongevallen zijn eigenlijk uitzonderlijk en komen bijna uitM sluitend voor door overmoedigheid van de persoon in kwestie. Wapens Dat Ju-Jitsu in werkelijkheid en van oorsprong een gevechtsport is, wordt bewezen door het eventueel gebruik van wapens. De techniek om bij het vechten ook wapens te hanteren kan men echter slechts aanleren als men in het bezit is van een zwarte gordel. Vanaf de eerste dan werkt men terug naar de oor spronkelijke vorm toe van deze toch al oude sport. Als men nog wat ho ger opklimt in de hiërarchie dan leert men de kennis om met het zwaard om te gaan en hoe hoger men klimt hoe meer wapenkennis men aanleert. Meester Hugo De Bundel is thans de fiere 'meester' van Bushido Erpe-Mere en het is zijn bedoeling om met zijn sportmensen zo dicht mogelijk naar de perfektie te werken. Daarom laat hij niets aan het toeval over. Hij volgde o.a. initiatielessen bij Bloso om op een gezonde basis les te kun nen geven. Thans volgt hij in Ant werpen de kursus voor 'Algemene Basisopleiding Sportonderricht'. Hij beschouwt dit als een 'halve doktoorskursus, maar het komt goed van pas voor de opwarming en de keuze van de oefeningen bij be paalde sporters. Niet iedereen is ge lijk van gestel en ook daarmee dient men in Ju-Jitsu rekening te houden Om de techniek niet te forceren. Bij deze gevechtsport komt het er ech ter op aan dat je geen gebruik maakt van je eigen kracht maar wel van deze van je tegenstander'. Bij de aanvang waren er ook enkele meisjes in de club maar op het ogen blik blijken ze drempelvrees te heb ben. Nochtans is het geen brutale sport die trouwens door iedereen kan beoefend worden als men enige discipline kan opbrengen om de in structies van de meester nauwgezet op te volgen. Wie belangstelling heeft voor de Ju-Jitsu bij Bushido kan tweemaal per week terecht in de gemeente school van Burst, telkens op dins dag en vrijdag om 18u30. JV brief die inmiddels aan het stadsbe stuur van Aalst werd overhandigd. In deze open brief aan het college van Burgemeester en Schepenen van stad Aalst werd door het «Ko mitee Buitenschoolse Opvang Aalst» het volgende gesteld: «Wellicht is het u bekend dat ou ders van kinderen uit het stedelijk onderwijsnet het «Komitee voor Buitenschoolse Opvang» opricht ten. U kreeg overigens zopas ons memorandum. Dit kan, zo blijkt uit de vele positieve reakties, op grote bijval rekenen. Het moge duidelijk zijn dat onze kritiek op de huidige problemen in zake de buitenschoolse opvang in hoofdzaak gericht is tegen het Be sluit van de Vlaamse Executieve waarmee alles begon, meer bepaald tegen de haast waarmee alles ge paard gaat. Nu echter richten wij ons tot u met een konkrete en drin gende oproep. Via de pers vernamen we dat de zaak eind november door de ge meenteraad zou worden behan deld. Gezien de datum van de nor male zitting en de normaal te volgen procedures, vermoeden wij dat u op het schepenkollege van maandag e.k. (18/li/'91)belangrijke beslissin gen terzake zult nemen. Bovendien vrezen wij dat hier sterk negatieve kanten zullen aan verbonden zijn. U gaat immers uit van de stelling dat een onmiddellijke toepassing van het besluit zich opdringt, ook al be treurt u de nefaste gevolgen hiervan voor de kinderopvang. Strikt juridisch gezien heeft u gelijk. Maar wanneer bij u de politieke wil bestaat om de kwaliteit van de kin deropvang te laten primeren boven het strikt juridische, kan een dusda nige situatie worden gekreëerd dat niemand zich echt geroepen voelt om de onmiddellijke en letterlijke toepassing van het besluit te eisen nog tijdens dit schooljaar. Hoe dan wel? Door nu reeds konkrete pers- pektieven te kreëren voor het vol gende schooljaar. Tegen dan kan immers een degelijk «Weerwerk»-projekt op poten wor den gezet voor alle onderwijsnetten van Aalst, en bovendien, worden gekombineerd, in afspraak met de VDAB, met een financiële inbreng van de stad Aalst, en andere instan ties. Om dit alles in goede banen te lei den, zou de stad zo snel mogelijk het initiatief moeten nemen tot een Rondetafelkonferentie «a la Lens- sens» op lokaal niveau, waar naast de onderwijsnetten ook Kind en Gezin, de Bond van Grote en Jonge Gezinnen, de interprofessionele werking van de vakbonden, de VDAB, mensen uit de praktijk van de opvang, de ouders, enz. zitting zouden hebben. Een dergelijk omvangrijk projekt vergt sowieso de nodige voorberei dingstijd. Het lijkt ons dan ook re delijk aan de andere netten te vra gen hiervoor begrip op te brengen. Tenslotte gaat het hier slechts over een periode van zeven maanden- De bedoeling zou immers zijn in alle openheid de nood aan buiten schoolse opvang in het Aalsterse duidelijk te bepalen, de kwaliteits- vereisten voor de opvang te om schrijven en eventuele aanvullingen op het tweeledig initiatief Stad- Weerwerk aan te brengen. Dit alles steeds in parallel met de Rondeta felkonferentie op Vlaams niveau. Met deze lokale konferentie zou den alle geïnteresseerden recht streeks worden betrokken bij de uit werking van de kinderopvang en zouden ze kunnen vaststellen dat het de Stad "menens is. Ondertussen zou de huidige opvang binnen het stedelijk net ONGE WIJZIGD kunnen worden behou den op basis van de bestaande om kaderingsnorm van 1 kinderver zorgster per 20 kinderen: geen af dankingen, geen kwaliteitsvermin dering, geen ontevreden ouders, ge lukkige kinderen,... Kortom, d voorbeeldfunktie van Aalst zou ge vrijwaard blijven. In elk geval is het ondenkbaar da de Stad volgend jaar minder zo uitgeven aan buitenschoolse oj vang dan ze tot nu toe deed; zelfs j zou er geen intentie geweest zijn oi te besparen op de kinderopvan; het zou toch zo geïnterpreteer worden... Wat er ook van zij, het K.B.O. en d ouders namens wie wij spreken kunnen zich niet met minder tevre den stellen dan met het volledig behoud van de huidige buiten schoolde opvang. Bovendien wille wij U vragen om ons voorstel ernsti in overweging te nemen en he K.B.O. uit te nodigen voor een drin gend onderhoud vooraleer beslis singen te nemen.» Op de perskonferentie vorig maandagavond, die traditionee volgt op de gemeenteraad, weri door het Stadsbestuur echter geant woord dat de situatie van de evolu tie in het regularisatiedossiervan d buitenschoolse kinderopvang status quo kon beschouwd worden Hiermee werd bedoeld dat men no| steeds wacht op de nodige cijfer van een achttal scholen uit het ge meenschaps- en vrij onderwijs. D< officiële cijfers moeten ten laatste 15 december in verband met het a of niet afdanken van 31 kinderver zorgsters. Op welke wijze hierop za gereageerd worden, is afhankelijl van de totale beslissings i.v.m. d< organisatie van de buitenschoolse kinderopvang, volgens burgemees ter De Maght. Het blijft dus verder afwachten. Be grijpelijkerwijze wordt bij de be trokken partijen de ongerustheie steeds groter niettegenstaande ei toch gesuggereerd wordt dat er eet aanvaardbare oplossing zou in d« maak zijn. P.HJ Chris Lievens-Borms, promotor ivan de 'Muzikale Benefietavonden' met integrale opbrengst ten voorde le van de Aalsterse verenigingen, kan positieve resultaten voorleggen van de twee voorbije edities. 9.6.90: met 'The Falling Stones' en Johan Vernimmen lokte 1000 aan wezigen en 45 verenigingen werkten rechtstreeks mee aan de kaarten- verkoop. De saldo-netto-opbrengst werd verdeeld tussen enkele kultu- rele verenigingen. 25.5.91: met Els Satja, Helmut Lotti en Luc Steeno bracht 1400 toehoor ders samen en 87 verenigingen de den mee aan de rechtstreekse kaar- tenverkoop. Het netto-eindsaldo werd verdeeld tussen 20 zelfhulp groepen en gehandikaptenorgani- saties. Met groot genoegen kan de 3e edi tie aangekondigd worden welkt doorgaat op zaterdag 13 juni 1992 ii de Keizershallen te Aalst. He wordt de 'Supershow 92' met mede werking van: Bart Marcoen.Corina Phil Kevin, Yasmine, Keizer Ka miel, Margriet Hermans, Will; Sommers in koncert. Een avond on zeker niet te missen. Vzw Gamma Herzele Mensen verdwijnen spoorloos, wor den gefolterd, terechtgesteld, ja renlang opgesloten omwille van hun overtuiging, huidskleur, sexe, etnische afkomst, taal of geloof. Amnesty International werkt voor hun vrijlating. Ze worden maar al te vaak zonder aanklacht of proces ge vangen gezet. Amnesty Internatio nal pleit voor eerlijke processen. Martelingen, de doodstraf en ande re onmenselijke, vernederende be handelingen. Amnesty Internatio nal verzet er zich tegen; waar ook ter wereld. Amnesty International is een we reldwijde organisatie die uitslui tend opkomt voor gevangenen. Haar aktiviteiten staan los van om het even welke regering, politieke partij, ideologie, godsdienstige ge zindheid of ekonomisch belang. Werkgroep Jeugd van vzw Gamma vond net meer dan de moeite waard omtrent deze internationaal erg ge waardeerde organisatie een tema- avond op te zetten. Lieven De Wolf, voorzitter van het lokale Amnesty- comité van Zottegem konfronteert de aanwezigen tijdens deze avond met de ware feiten. Hij zal het be lang van A.I. aantonen en antwoor den op (ook kritische) vragen. Het publiek wacht dus een boeiende voordracht! Vanavond, vrijdag 22 november om Op zaterdag 30 november wordt in het sportkompleks van het Sint-Lodewijkinsti- tuut te Beveren Waas een eerste manifesta tie gehouden van het Hulpfonds voor ont voerde en vermiste kinderen. Meer infor matie bij HOVK Joost Welarestraat 21 te 9130 Verrebroek (03/773.34.99.). Aalst. De Koninklijke Aloude Rederijkerskamer de Catharinisten bracht in Dt Werf een geslaagde opvoering van Feydau 's 'Een vlo in het oor' (a 20 uur in de Bovenzaal van de Vrije nesty International. Basisschool aan de Kerkstraat te Voor meer informatie over dit in- Herzele. De toegangsprijs voor de- itiatief kan men terecht bij het Ge- ze tema-avond bedraagt minimum meentekrediet, Kerkstraat 7 te Her- 70 fr, de volledige opbrangst gaat zele, tel. 053/62.39.20. integraal naar de werking van Am- l Aalst. Waar is de colle van de behanger, zong Bode II samen met André Duyn (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 14