Leedse keizer Padova krijgt nationale vereremerking Aalsterse meisjeschiro Sjaloom vierden dertig jarig bestaan...^ Retro Revue 1991 Weekblad van Dender» Dnrme- en bal 20 jaar Aalsterse prinsencaemere sing volgde in 1961 en Sjaloom werd Bomen. DE AAL^'EuSE TR PHIM SEI." C AEMEh te statistieken getoond. Vrijwel ie dereen die ooit een gooi deed naar de te Aalst zo gegeerde karnavalsti- tel wordt daarin vermeld. Evenzo presenteren de initiatiefnemers een kronologisch overzicht van de evo lutie van de prijzenpot verbonden aan de prinsentitel. Behoudens een textielprinses kende de stad het be staan van de bloemenfee. Prins en bloemenfee waren 15 jaar onaf scheidelijk verbonden aan de lokale kavalkades. Een lijst van de ex-bloe- menfeeën mocht hier dus ook niet ontbreken. 'De Prinsen van Aalst' is andermaal een produktie van het Dokumenta- tiecentrum voor Aalst Karnaval (vzw DAK). De ex-prinsen Antoine en Stefaan houden er evenwel aan om alle collega's prinsen te danken voor het aanbrengen van waarde volle gegevens. Een bijzonder dank willen zij ook toesturen aan Her man Louies, de leden van DAK en niet in het minst naar alle firma's, handelaars en instanties die de fi nanciële steun verleenden om de luisterrijke viering van 20 jaar Prin- sencaemere mogelijk te maken. Naast ruim 70 originele en nog nooit eerder gepubliceerde foto's haalt de uitgave volgende items aan: Een voorwoord waarin de visie uit eengezet wordt over vieringen, ver wezenlijkingen van 20 jaar Prinsen- e Aalsterse karnavalmallemolen draait weer op volle toeren. Op vrijdag en op zaterdag 30 november e.k. staat de Aalsterse Prinsencaemere jnieuw op de planken met een bijzonder ludieke Retro Revue 1991. Het ordt een pleiade van de allerbeste en meest geslaagde akts uit de ravestiesshows (1984-1989) en uit de revue 'Welkom aan boord' van 1990. it non-stop jubileumprogramma van de Aalsterse ex-prinsen wordt aarenboven aangenaam gekruid met tal van nieuwe vondsten. Dit Aal- lerse karnavaltopgebeuren kan bijgewoond worden in de stadsschouw- urg van het kultureel centrum De Werf. Aanvang telkens te 21 uur. ge Ie Retro Revue 1991 garandeert in der geval twee onvergetelijke met talsterse fratsen overgoten avon- [n|en, boordevol lachsalvo's en ge- )nd entertainment, lan de spetterende revue werken lec: Antoine Van der Heydcn, Mi- lel Cleemput, Simon D'Hondt. obert Waterschoot, Louis Van Dttelbefgh, Jean-Paul De Boitse- er, Stefaan Vinck, Maurice De 'tg imedt, Freddy Neirinckx, Eddy an Gijsegem, Jean-Pierre Tim- lermans, Andre Marcoen, Johny looman, Karei De Nayer, Paul Ki- oo. Kris De Poorter, Enrico Le lair en Luc Peirlinck. Als gastspe- |rs staan Hendrik Daciman, Guy falgraef en Bart Marcoen op de ffiche. let Dancing-Team onder leiding an Patrick De Coninck zorgt voor le koreografische omlijsting en het ptreden van de gastvedette Danny loa valt ook nog te noteren. )e verkoop van de kaarten gebeurt log steeds aan de balie van het kul- ureel centrum De Werf en bij de lagbladhandel Vermoesen in de bolstraat 54 te Aalst. Tevens ook lij de leden van de Prinsencaemere. 'oegangsprijs bedraagt 350 fr. lubileumbrochure 'De Prinsen van Aalst' Tijdens de Retro Revue zal als pro- [rammaboekje, met extra katern, le brochure 'De Prinsen van Aalst' e koop aangeboden worden. Elke peeldag worden er bovendien een lantal schitterende prijzen uitge- oot onder de kopers van de brochu- e(+ programmakatern). •laar aanleiding van het 20-jarig be- itaan van de Aalsterse Prinsencae- nere en de verkiezing van de veer- igste prins karnaval te Aalst, heeft levzw Dokumentatiecentrum voor Aalst Karnaval (in samenwerking net de Prinselycke Carnavalscae- nere de Aloude Kaizerlycke Stede tot Aalst) deze jubileumbrochure De Prinsen van Aalst' gerealiseerd, n de 72 bladzijden tellende brochu- t zal iedereen beslist met veel en- Desiasme het ontstaan, de groei en de evolutie van de Prinsencaemere doorlezen. De auteurs blijven daar- lijeven stilstaan bij enkele markan- t gebeurtenissen uit de geschiede- tis van de ex-prinsen van de stad Aalst. Er worden een aantal beden kingen geformuleerd rond de he dendaagse verkiezingsesbattemen ten en alle prinsen sedert 1953 wor den stuk voor stuk beknopt en in retrostijl in deze feestelijke uitgave voorgesteld. In een zo volledig mogelijk over zicht worden een aantal interessan- elft Aalst. Al dertig jaar werden de kinderen van de Aalsterse Sint-Jozefsparochie opgevangen en begeleid door meisjeschiro Sjaloom (a) Het is bepaald geen alleenstaand feit dat een bepaald persoon zich gedurende een kwarteeuw inzet voor een vereniging op een dorp maar de ene doet het al meer opvallend dan de andere. Zo is het ook gesteld met de Leedse karnavalkeizer Padova, alias Petrus Neirinckx, die door het ge meentebestuur vereremerkt werd met de medaille van Groot Officier in de Heerlijkheid der Kuituur. Samen met Justina Rijssen uit Nieuwpoort, die de titel van prinses van de Unie voor de Derde Leeftijd mag dragen is hij op 10 november officieel benoemd. Daags voor hij op 11 november om hem deze eer te beurt en het was net klokslag 11 u. het nieuwe karnaval- een generale repetitie om met nog seizoen in Lede moest openen viel meer moed aan de komende aktivi- Lede. Het kruim van het Leedse kamavalwereldje bij elkaar (jv) teiten te beginnen. Voor de 72-jari- ge Petrus Neirinckx wordt het alles zins een zwaar karnavaljaar, niet al leen voor nog komen moet maar ook voor al hetgene hij de laatste maanden reeds gepresteerd heeft. De viering van zijn kwarteeuw als karnavalist zal hij niet licht vergeten want hij is ook nog buiten Lede aktief. Zanger-ka rnavalist De toetreding tot een vereniging gebeurt meestal op een eigenaardi ge manier en ook voor P. Neirinckx heeft de voorzienigheid een beetje aan de kar geduwd. Bovendien ge beuren veel van die zaken tussen pot en int en vooral als men aan karnaval denkt kan het moeilijk an ders. Maar toch, P. Neirinckx was in koorzangvereniging Hand in Hand en in 1967 bloeide de karnavalver- eniging op een laag pitje. Er was maar één kandidaat voor het prin senschap en de zangvereniging spoorde hem aan zich kandidaat te stellen. De tijd drongen nog dezelf de nacht zocht men een artiesten naam, waardig om door een prins gedragen te worden, ook al was het een karnavalprins. Dit was het be gin van dc keizersloopbaan van Pa dova, want die naam is hij waardig blijven dragen. Ook al had hij maar één mededin ger voor de kroon dan liep de ach terban van zijn tegenstrever tijdens de verkiezingsnacht rond in zwarte klederen en sleepten een doodskist mee om zogezegd de karnaval van Lede te begraven maar dank zij de latere keizer Padova is het nooit zover gekomen. Integendeel, hij heeft zijn toenmalige belofte waar gemaakt: 'Karnaval van Lede is niet dood; de karnaval van Lede zal le ven!' Hij werd trouwens onmiddel lijk verkozen tot prins karnaval van Lede en na een kwarteeuw heeft hij zijn uitspraak waargemaakt want de karnaval leeft te Lede meer dan ooit. Prins Padova vertrok met veel inzet en heeft talrijke van zijn volge lingen gestimuleerd zodat de groep van Lede uitgegroeid is tot een van de meest gerenommeerde in Vlaan deren. Petrus Padova was alomver- tegenwoordigd en maakte zich sym pathiek waar hij ook kwam. Zijn talent als zanger en toneelspeler hielpen bij het veroveren van de twee volgende prinsentitels zodat hij zich in 1969 tot keizer mag bekro nen. Hovaardige boeren Keizer Padova is altijd een spuiter geweest ook al was zijn jeugd niet bepaald rooskleurig. Tijdens de ontvangst op het gemeentehuis heeft schepen De Croock trouwens een puntje van de jeugdige sluier opgelicht van de in 1919 geboren P. Neirinckx: 'Petrus, gij hebt geen ge makkelijke jeugd gehad. Moeder heeft het kinderbed niet overleefd en gij werd al vlug uitbesteed in verschillende gezinnen en nergens thuisgevoeld. Toen je vijfjaar werd zijl ge bij de nonnekens in 't wees huis terecht gekomen en daar ging het veel beter. Nog later zijt gij bij de broeders in Zwijnaarde geplaatst waar gij na de lagere school overge gaan zijt naar de vakschool en er het beroep van schrijnwerker aanleer de. Gij hebt in 1936 uw diploma gehaald en verliet de school'. Toen hij terugkeerde naar Lede werd hij met het boerenleven ge- konfronteerd en wellicht is daar zijn reaktie ontstaan om de zijn aanstel ling als keizer de Ledenaars tot Ho vaardige Boeren om te dopen. Vijf jaar later stichtte hij, samen met een paar andere karnavalisten de Orde van de Hovaardige Boer'. Vervolg op blz. 4 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1 44e JAARGANG NR. 46 - 48 F caemere, de prinsen van Aalst, mo deshows (1953-1960), entertain ment (1961-1970), een nieuw geluid (1971-1980), The making of a prince (1981-1991), de veertigste prins, por tret van Alfons Janssens en een slot woord. Naast de verkoop in CC De Werf, ter gelegenheid van de Retro Revue zal de brochure vanaf 1 december nog verder te koop aangeboden worden in tal van handelszaken: Standaard Boekhandel, Nieuwstr.; De Kern, A. Nichelstr.; Vermoesen, KoolsSrr.; Den Boekuil, Molenstr.: PVD Aalst, Grote Markt; Den Een dracht (Bredestr.); Corten, Eikstr.; Kim, G'bergsestr.; Fred's Stripwin kel, Molendries; Plancopy, Vrij- heidsstr.; Van de Putte, Korte Zoutstr. en in de cafe's Half Maan tje, Pontstr.; Herleving, Houtmarkt en Koninck Van Spaniën, Grote Markt. Ook op het DAK-sekreta- riaat, Hageveld 39 te Erembode- gcm. De laatste nummers zullen aan de man gebracht worden tijdens de zondagse karnavalstoet van 1 maart 1992. De verkoopprijs be draagt 100 fr. PH Vorig weekend vierden de meisjeschiro-afdeling Sjaloom van de Aalsterse Sint-Jozefparochie hun dertigjarig bestaan. Bij de viering en de terugblik op al deze jaren vol van aktiviteiten, werd het duidelijk dat deze organisa tie nog springlevend is en vast besloten de reeds bewandelde weg verder te volgen. De jarige jeugdvereniging telt mo- Toen de voormalige pastoor Mus- menteel maar liefst 170 aangesloten sche proost werd van de jeugdver leden. Een leiderskorps van 18 jon- eniging, stelde hij vast dat de Sint- ge mensen organiseert wekelijks ak- Annaparochie zwaar zijn stempel tiviteiten voor 6 verschillende afde- drukte op de chiro-groep. lingen. Van de negen leidsters toen, bleek Vorige vrijdag werd een receptie er slechts één woonachtig te zijn in georganiseerd voor de leiders, ou- de Sint-Jozefparochie terwijl bijna ders en sympatisanten. Zondagna- negentig van de toen aangesloten middag participeerden de leden van leden in de Sint-Annaparochie Sjaloom op het binnenplein van het woonden. Don Bosco-Instituut aan de Meu- Proost Mussche meende dat de leschettestraat aan een grote spel- groep diende gesplitst te worden namiddag en de avond voordien om te vermijden dat de Chiro van gingen zowat vijfhonderd aanwezi- Sint-Jozef zou uitsterven. De split- gen Uit de bol tijdens een "ntrpHcn sinounloHp in IQfil nn Ci-ilnnm niprrl van Hugo Matthijsen De Met Gorky en Tom Wolf werd na dien in de Sint-Annazaal aan Rok lijf een spetterende fuif ingezet. Sint-Anna en Sint-Jozefparochie... In feite is chiro-groep Sjaloom ou der dan dertig jaar. Eigenlijk werd de meisjeschiro in de Sint-Jozefpa rochie in 1949 boven de doopvont gehouden. Drie later werd er een heem gebouwd naast de Sint-Anna- school. Midden de jaren vijftig ont stond de parochie Sint-Anna. Daar door kreeg een deel van de grote Sint-Jozefparochie zelfstandigheid. Aalst. De meisjeschiro Sjaloom illustreerde haar werking van de voorbije dertig jaar. Zij doen zo verder (a) geboren. Via bemiddeling van de pastoor werd ccn oud klaslokaal betrokken aan de Meuleschettestraat. Na der tigjaar heeft Sjaloom er nog steeds zijn hoofdkwartier. Gaandeweg werd de infrastruktuur uitgebreid zodat de groep nu over verschillen de lokalen beschikt. Elke zondag komen de meisjes samen om 14 uur op de speelplaats van het Don-Bos- co-Instituut voor hun wekelijkse ak tiviteiten. Medepastoor Etienne Lippevelde is de huidige bezielende proost van de honderdvijftig meisjes waarvan de werking in goede banen wordt geleid door een achtienkoppige lei- dersplocg. Momenteel is An Van Boxtael uit de Ledebaan 9 te Aalst, de hoofdleidster. p.H.

De Voorpost | 1991 | | pagina 1