Sint-Hubertustraditie nog levendig in Erondegem Plasmaferesecentrum Erpe-Mere viert eerste lustrum Beekstraat Mere wordt liever autostrade dan crossparcours De Voorpost - 22.11.1991 - 3 Talrijke kerkelijke tradities zijn een uitvloeisel van de vroegere heidense riten. Ze zyn echter slechts een verkristelijking van bepaalde gebeurtenis sen en verschillen in wezen dus weinig van deze van de oude volkeren. Ook de verkoop van wild in Erondegem kan als een religieuze vorm van offergave beschouwd worden want in wezen komt het op hetzelfde neer vermits de opbrengst van de verkoop aan de kerkfabriek 'geofferd' wordt, zij het dan ook met de bedoeling het bedrag te besteden aan verfraaiings- werken van het kerkgebouw of het interieur. De parochie van Sint-Pieters-Ban- den houdt nog altijd het feest van Sint-Hubertus in ere. Op het feest van de in Tervuren gestorven eerste bisschop van Luik, gaat er nog altijd de traditionele broodwijding door en kan men er - door het eten welis- r - zich beschermen tegen hondsdolheid. De zondag na 3 november wordt in Erondegem één van de twee jaar lijkse kermissen gehouden maar aangezien dit al Iaat op het seizoen is, valt er niet zodanig veel meer mee te maken. Toch is het opval lend dat de eucharistieviering volle dig in het .teken staat van de Heilige Hubertus. Op deze dag wordt hij van zijn voetstuk gehaald in het zij altaar van de kerk en krijgt hij de ereplaats toegewezen naast het hoofdaltaar waar hij omringd wordt door zijn 'vóór-bisschoppelijke attributen', een paar wildsoorten. Geen hert echter, waarmee men hem altijd afgebeeld ziet, maar om geven door een haas en een paar fazanten. De Eucharistieviering staat volledig in het teken van de beschermheilige en ze wordt trouwens opgeluisterd door het parochiaal Sint-Hubertus- koor dat de gezangen, zowel op gre goriaans vlak als in moderne uitvoe ring, prachtig verzorgde. Na de dienst werd er bovendien gezegend met de relikwie van Sint-Hubertus. Verkoop per opbod Om een haas of een fazant te verko pen moeten zij eerst geschoten zijn. Dit is een werk dat opgeknapt wordt door Fr. Hanssens die hiervoor als ley betaald heeft. En wat de prijzen be treft, die waren deze keer vrijwel aan de hoge kant. Gelukkig maar want de opbrengst -de offergaven- komt steeds ten goede aan een pro- jekt voor de kerk. Vorig jaar was dit voor de restauratie van het orgel en jachtgebied de eigendommen van de kerkfabriek ter beschikking krijgt. De verkoop van wild is een zeer oude traditie in Erondegem en mettertijd uitgegroeid tot een volks kundige manifestatie. Vroeger vond de verkoop plaats vanuit de 'lijkdeur' maar de laatste jaren vindt de verkoop steeds plaats in de nieu we parochiezaal van de klooster school. Tot voor enkele jaren terug werd er trouwens een stuk van het verkocht wild aan de kloosterzusters ge schonken maar na hun vertrek naar Erpe-Avondzon krijgt de pastoor de haas toebedeeld, ongeacht de prijs die de hoogste bieder er voor Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Plasmaferesecentrum werd een opendeurdag georganiseerd te Mere waarbij men eens te meer kon vaststellen dat het verplegend personeel evenzeer attent en vriendelijk kan optreden als bij de plasma-afname. Geven zij doorgaans de 'prik' met de glimlach, dan deden zij dit ook bij het schenken van een pint streekbier en niemand hoefde deze keer bang te wezen want de 'witteschorten' hadden ze voor één keer opgeborgen en vervangen door feestkledij... voor deze aangelegenheid bleven de komfortabele zetels onbezet want tijdens een I dergelijke opendeurdag werd er geen bloed getapt maar wel (lessen met lekker streekbier. el li» C.D pi Toen men in oktober 1986 aankon digde een Plasmaferesecentrum in Erpe-Mere op te richten, was dit een gevolg van een samenloop van omstandigheden. Enerzijds werd men 'verplicht' het centrum van Opwijk te verlaten en anderzijds werd Erpe-Mere als alternatief ver kozen omwille van de jarenlange en bloeiende bedrijvigheid van de bloedtransfusie in een paar deelge meenten. Het bloedtransfusiecentrum van Aalst was voor wat het plasma be treft aangewezen op de afdeling van Opwijk, dit om reden dat deze ge meente op geografisch vlak het best gelegen was om de bindingen tussen het UZ-Jette en de dienst in Aalst te bevorderen. De veranderingen bij de respektievelijke gemeenschap pen in ons land lagen ook aan de basis dat het centrum van Opwijk, in Brabant gelegen, niet meer aan de Vlaamse centra mocht leveren. In Aalst was men bijgevolg verplicht om een alternatief te zoeken waar bij de voorkeur in eerste instantie naar Erpe-Mere ging en men daar na zijn oog op Geraardsbergen liet vallen, waar een poos nadien even eens een plasmaferesecentrum op gericht werd. In Erpe-Mere gold het argument dat er een groot aan tal bloedgevers sinds jaren aktief waren in de plaatselijke bloeiende Rode Kruisafdeling die nog steeds voor een driemaandelijkse afname zorgt. Plasma geven De afdeling van Mere stond toen al goed aangeschreven voor wat het bloedgeven betreft maar het geven van plasma was een open vraag. Dit systeem was in onze regionen wei nig of niet bekend en moest dus in de eerste plaats bij de regelmatige bloedgevers verspreid worden. Bij de oprichting van het centrum te Mere stelden de verantwoordelij ken van het bloedtransfusiecen trum van Aalst een streefcijfer van 5.000 giften per jaar voorop om e- nigszins 'rendabel' te kunnen wer ken. Reeds bij de aanvang liet alles vermoeden dat het verhoopte aan tal wel stellig zou bereikt worden. Er was niet alleen de bloeiende af deling van de bloedafname van het Rode Kruis maar daarnaast ook de inzet van bekwaam en vriendelijk voorkomend personeel. Dit waren de positieve aantrekkingspolen om aan de verwachtingen te beant woorden en niets liet vermoeden dat men op dat vlak voor bezorgd heid moest vrezen. Na een drietal jaren was het gestelde aantal al ge voelig overschreden en intussen kon men zelfs enkele mensen 'vieren' omdat zij het geluk hadden de 'zoveelste' gift achter hun naam te mogen zetten. Met wat meeval zal men misschien dit jaar nog de donor een speciale prik mogen ge ven voor de 25.000ste plasmagift sinds de oprichting. Voor deze blij de gebeurtenis hoeft men iets lang er te wachten dan verhoopt om re den dat er enkele maanden terug een periode geweest is van lichte daling. De donors komen nog wel regelmatig naar het afnamecen- trum maar niet meer zo vaak als vroeger. Meestal komen ze maan- een pauze gehouden toen alle die ren opgeroepen waren maar het was pas na de hervatting dat er defi nitief toegewezen werd. De haas werd alleszins een duur beestje en het was uiteindelijk Herm. De Mil die met het hoogste bod van 14.500 fr. de toewijs van de veilingmeester kreeg. Het eksem- plaar werd echter naar traditie aan de pastoor geschonken. Twee jaar geleden reeds ging de haas naar de zelfde persoon. De jachtbuit van Fr. Hanssens be droeg ook nog vier fazanten en ook dit waren dure vogels, zonder daar bij echter niet te vergeten dat het 'offergaven' voor de kerk zijn. Em. Bambust klopte een derde maal af voor de eerste fazant die 2.700 fr. haalde en aan J. Kennof toegewe zen werd. De volgende kwam in de Erpe-Mere. Herman De Mil deed het hoogste bod op de Sint-Hubertnshaas 1991 (JV) deze keer zal de som besteed wor den aan bijkomende opsmuk als d.e kerk volgend jaar geschilderd wordt. Voor de gelegenheid fungeerde Emiel Bambust, lid van de kerk raad, voor veilingmeester en voerde dit 'ambt' op voorbeeldige manier uit. Aan de kopers gaf hij enkele stelregels mee en werd er maar één enkele zitdag gehouden zodat het dus een enige kans was om een stuk wild als hoogste bieder mee te ne men of als offer te schenken. Hij opende de veiling met de haas die hij voor 2.000 fr. instelde, terwijl de fazanten voor de helft ervan moes ten opgeroepen worden. Toch werd Erpe-Mere. Maria Van Caelenbergh met haar Sint-Hubertus fazant van 3.000 fr(jv pan van Maria Van Caelenbergh verbreken. Dit wil niet gezegd zijn terecht die er 3.400 fr. voor over had dat er een wildfestijn gehouden en de derde was voor M. Scharpé wordt op de pastorij want de bedoe- die toch honderd frank meer moest ling ligt helemaal anders. Het komt afdokken om hem mee naar huis te er uiteindelijk op aan een bedrag nemen. bijeen te halen voor het goede doel De laatste haalde echter ten bate van de kerk en met 29.000 5.000 fr. dank zij P. Rottier#die er fr. kan toch iets gedaan worden om het laatste bod op deed en hem bij kleine projekten te helpen financie- de haas legde om de traditie niet te ren. jy delijks of zelfs tweemaal per maand maar niet zo dikwijls als vroeger toen meer verlofdagen toegekend werden door de overheidsbesturen waaraan perken gesteld werden. Thans tracht men deze daling -niet spectakulair echter- met alle mid delen op te vangen en dat men er in slaagt om langzamerhand tot het vroegere aantal te komen, bewijzen de cijfers van de laatste maanden. Naar 25.000 Het plasmaferesecentrum van Er pe-Mere was het 51ste in zijn soort dat in België opgericht werd. Het was hartversterkend dat men na de eerste 'proefmaand' al ruim 200 gif ten kon 'inzamelen', ook al was het pas een maand daarna, half novem ber, dat het centrum officieel open gesteld werd. Tijdens die trimester van het eerste startjaar was het re sultaat maar liefst 800 giften. Per soonlijke en andere propaganda zorgden er voor dat het aantal en de daaruit voortspruitende plafynagif- ten, gevoelig stegen. Twee jaar na de oprichting telde men al 500 do nors en thans zijn er 760 ingeschre ven. Dit manifesteert zich op het huidige ogenblik in meer dan 24.000 giften en lang kan het dus niet meer duren om een volgende donor te 'vieren'. Eigen tijdschrift Niet alleen worden de donors van plasma goed ontvangen in het cen trum maar ook op een manier wor den zij 'verzorgd'. Regelmatig ont vangen zij een tijdschrift van het plasmacentrum, dank zij de zorgen van P. De Cock, voorzitter van het BTC Aalst. Ter gelegenheid van de opendeurdag heeft hij zelfs een spe ciaal nummer samengesteld waarin alle donors opgenomen zijn. Dit leert ons dat de donors uit alle uit hoeken van het Vlaamse land ko men en zelfs daarbuiten. De deelge meenten van Erpe-Mere zorgen wel voor het grootste kontingent maar het is vooral toe te juichen dat talrij- De vorige beleidsmeerderheid had de herstelling van de Beekstraat, samen met nog enkele andere reeds gepland maar toen rees er verzet om reden dat men er geen 'autostrade' mocht van maken. Sindsdien sleept de kwestie aan en het dossier geraakte in de vergeethoek. Om daaraan te verhelpen stuurden de buurtbewoners een schrijven aan het gemeentebestuur maar dit bracht niet veel aarde aan de dijk. Vermits de bezwaren niet helpen, heeft men naar andere middelen gegrepen die blijkbaar toch hun uitwer king zullen hebben en gunstige resultaten zullen opleveren. Meer en meer kwamen de kasseien uitgevoerd zodat ze sporadisch aan blootliggen en werd de asfaltlaag herstelling toe waren. Toch stuur- weggcreden waardoor talrijke put- den de buurtbewoners van de Beek ten ontstonden in het wegdek dat straat op het einde van 1985 een allesbehalve aangenaam is voor de bezwaarschrift aan het gemeente fietsers. Het aanslepende probleem bestuur om de weg degelijk te her- is aanleiding dat de omwonenden stellen. Er werd weliswaar een dos- het beu zijn, vooral omdat ze zien sier samengesteld maar de lijdens dat op andere plaatsen wel 'goed weg ervan duurt nu al jaren, gewerkt' wordt en daarom hebben De raming voor de uitvoering van zij onlangs de zwarte vlaggen gehe- de werken werd op 11,6 miljoen vast- sen en de mensen zelf op het gevaar gesteld en hierbij rekende men op gewezen als men deze weg gebruikt, staatstoelagen. Maar in 1989 werd In hun slogans verwezen ze naar het aan het gemeentebestuur medege- College: 'Voor het breken van be- deeld dat minister Van Den Bos- nen kan men u op Steenberg hulp sche geen toelagen voor dit projekt verlenen'. In grote letters hebben zij toestond omdat er eenvoudigweg ook de straat volgekalkt om de tal- geen middelen ter beschikking wa- rijke weggebruikers te verwittigen ren. Hoe men ook aandrong om hun snelheid aan te passen. De hierin verandering te brengen, niets zwarte vlaggen verwijzen uiteraard kon baten. Toch is het een intensief naar de treurige toestand en ook al gebruikte doorgangsweg naar de is dit een uithoek van de deelge- Oudenaardsesteenweg via de Lin- meente Mere dan mag men niet ver- dekouter of naar de Dries te Bam- geten dat hier veel doorgaand ver- brugge. Gelukkig is er de laatste keer deze weg als alternatieve weg maanden een kentering gekomen gebruikt. Opschriften liegen na- om het projekt vlugger te realise- tuurlijk niet maar ook de verant- ren. Mits lichte wijzigingen op fi- woordelijken moeten soms lang nancieel vlak is het gemeentebe- wachten vooraleer het dossier afge- stuur in staat om binnen afzienbare werkt is en daarbij moet men op de tijd met de werken aan te vatten, nodige centen wachten die er niet Trekkj hten altijd komen. Op 13 mei dit jaar werd door de Dossier gemeenteraad een aangepast dos- Het is een treurige vaststelling dat sier goedgekeurd. Men had trou- de wegen van vroeger zomaar over- wens besloten de Beekstraat met lapt werden met asfalt en later bleek eigen middelen te herstellen maar dat dit een pleister op een houten daarom moet men middelen zoe- been was. De kasseien waren ge- ken. Zo heeft men beslist om de stopt maar de werken werden niet werken met trekkingsrechten te fl op een efficiënte manier zoals nu nancieren maar toch pas na afslan king van het projekt. Nu nog zal de nieuwe aanleg 7,5 miljoen kosten maar daarna zal men een gloed nieuwe Beekstraat kunnen zien, net zoals andere straten in Erpe-Mere, nl. een rijweg met aan weerszijden een greppel en daaraan gesloten de rode klinkers met boordstenen. Dit zal niet de enige straat zijn die op die wijze hersteld wordt want zowel in de toekomst als in het verleden zal men op die manier verder de relatief smalle wegen een nieuw uit zicht geven. Hierbij denkt schepen H. Van Wilder ook aan de Daal- straat maar daarmee houdt het ze ker niet op. De Beekstraat krijgt nu echter voorrang en lang kan het niet meer duren vooraleer men de wer ken aanvangt want vorige week werd een aannemer uit Oudenaar de aangeduid en als de winter wat uitblijft zal men in Beek weldra 'proper' lopen. Wie die weg gebruikt aan de Beek straat is er van overtuigd dat er iets moet gedaan worden en ook sche pen Van Wilder beaamde dit: 'Hun ontevredenheid is terecht want hun straat ligt er schandalig bij. De men sen voelen zich vlug achteruitgesto ken maar de fout ligt niet altijd bij het gemeentebestuur. Het heeft wellicht de ogen uitgestoken dat er de voorbije weken een nieuw laagje asfalt aangebracht werd op verschil lende straten maar dit waren kleine onderhoudswerken. Voor wat de Beekstraat betreft was een volledig dossier nodig en dat er vijfjaar ver loren gegaan is kan men natuurlijk betreuren'. Hoop doet leven en nadat de buurt bewoners van Beek de lijdensweg van modderpoelen en andere narig heden die er mee gepaard gaan, ver werkt hebben, zullen ze hun 'autostrade' ten volle kunnen be nutten. JV ke mensen de verplaatsing naar Me re maken om plasma te geven. Het is bijgevolg enorm te waarderen dat men er ook mensen aantreft van Denderleeuw, Nieuwerkerken, E- rembodegem, maar ook uit Dron gen, Gent, Nederhasselt, Roosdaal, Zottegem, Wichelen, Zwalm, e.a. Het is dus mede dank zij deze 'buitenlanders' dat het plasmafere secentrum van Mere het streefgetal kan halen. Opendeurdag Bij de openingstoespraak legde bur gemeester G. De Langhe de nadruk op de inzet en het belangloos strij den voor de medemens, iets wat nog altijd niet genoeg gewaardeerd wordt. Daarbij verheugde hij er zich over dat toch één derde van de do nors uit zijn Erpe-Mere afkomstig zijn maar toch pleitte hij ook voor nog meer donors want de vraag ligt nog altijd hoger dan het aanbod. Volgens provinciaal afgevaardigde Van Es is er geen vergelijking moge lijk voor een bloedgever want door zijn daad realiseert hij het imago van het Rode Kruis. Ook hij beve stigde dat 'men rond komt' met het bloed dank zij de talloze donors maar 'in buitengewone omstandig heden of ongewone gebeurtenissen zitten we in het deficiet'. Hij wees vooral op de verdienste van bloed en plasmagevers omdat verder na denken en steeds voor de toekomst zorgen. Daarenboven weet een do nor nooit waarheen zijn 'produkt' gaat, want het komt altijd bij een door hem onbekend persoon te recht. Vermits voor hem de toe komst een probleem kan stellen omdat er steeds meer en meer bloed nodig is, drong hij erop aan om nog meer mensen te overtuigen bloed te geven en dit met de idee dat 'de voorraden van goed moeten verze kerd worden'. Dr. Woumen van zijn kant was ver heugd dat er een map samengesteld was dat aan duidelijkheid niet te wensen over liet. Hij benadrukte dat het plasma, in Leuven gestart met de bedoeling voor de eigen no den te zorgen om niet afhankelijk te zijn van (buitenlandse) firma's, een levensreddend produkt is dat geluk kig in Erpe-Mere ook 'geprodu ceerd' wordt en hij hoopt dat de zogenoemde 'SOPP-kes' nog in aantal zullen stijgen. Tenslotte wees Dr. Matthieu op de eisen die gesteld worden bij de 'afwerking' van een produkt. Weini gen realiseren zich de achtergrond, het werk dat verricht wordt voor aleer een produkt tot ons komt en dit tevens het geval voor bloed en plasma. Hiervoor zijn trouwens en orm veel moderne technische mid delen nodig maar dit leidt gelukkig eveneens tot een degelijke en lange bewaarperiode. De opendeurdag van het plasmaferesecentrum te Mere is op meerdere manieren ge slaagd: Het is een uitstraling ge weest om nieuwe mensen aan te trekken plasma te geven, het was een ontmoeting tussen verantwoor delijken, personeel en donors, maar vooral was het een gezellige bijeen komst van allerlei mensen bezield met één enkel doel: zoveel mogelijk plasma inzamelen in dienst van de personen die het nodig hebben. Daarbij was het vooral een kennis making die op een gemoedelijke wijze verlopen is. ten bate van het geheel. JV

De Voorpost | 1991 | | pagina 3