Leedse keizer Padova krijgt nationale vereremerking Aardgasnet te Nieuwerkerken-Aalst officieel in gebruik genomen E Somati Fire Protection lanceert een nieuwe poederblusser Realisatie Intergem - Electrabel 4 22.11.1991 - De Voorpost Vei Vervolg van blz. 1 Stuwgroep Alhoewel uit de politiereglementen van de gemeenteraad blijkt dat er in Lede reeds vorige eeuw op uitbun dige wijze karnaval gevierd werd, dan was het toch een eeuw later dat men met eigen groepen aan het ge beuren deelnam. Als voorlopers waren er Het Lustige Stromuziek, de Wolala's, de reuzengroep Wil lem Bette, de Dikke Koppen, de Lustige Bolders, de Mijnwerkers e.a. Toen men zich na 1950 begon te organiseren kon men in februari 1952 zelf een stoet inrichten wat de feestelijkheden aantrekkelijker maakte voor de Ledenaars. Daarna kreeg de karnavalvereniging meer aanzien en ging zich inzetten ten bate van de Leedse gemeenschap. Padova trok met zijn gevolg naar het gemeentehuis om een of ander ongenoeglijk feit aan te klagen maar bij de aanvang werd dit als een karnavalesk gebeuren beschouwd. Later is gebleken dat men deze mensen op bepaalde ogenblikken ook ernstig moet opnemen want meer dan eens komen ze op voor ernstige zaken, dit is de laatste maanden nog gebleken tijdens hun aktie 'kom op tegen kanker'. Als hoofdkommissaris en afgevaardig de voor het Vlaamse land bij de Unie van Karnavalisten van België, heeft hij zich met alle Leedse Mot- tenkloppers ingezet om zoveel mo gelijk materiaal te verkopen ten voordele van de aktie tegen kanker. Deze aktie heeft trouwens 175.000 fr. opgebracht. Schepen De Croock typeerde hem als 'een gewaardeerde Leênaar die uit het karnavalgebeuren van het dorp niet weg te denken is en er een uitstraling aan geeft die onze ge meentegrenzen overstijgt'. De raadszaal was in feite te klein voor het gevolg van keizer Padova, die trouwens ook gelauwerd werd door de voorzitter van de Unie. Nadat Petrus Neirinckx zijn ere-attributen ontvangen had van het gemeente bestuur, heeft hij op zijn beurt de macht overgedragen aan het pas ge kozen Unie-Prinsenpaar: Prins Jaak Denie uit Geraardsbergen en de plaatselijke ex-Miss Bette Nancy Van Der Stuyft. Tijdens de verkie zing van dit paar wat men het 'feest van de vriendschap' noemde, heb ben de Leedse karnavalisten de eed gezworen het karnavalgebeuren op hun dorp tot nieuwe hoogten te brengen zoals in de jaren 1970. Dit was trouwens ook de wens van sche pen De Croock die keizer Padova loofde om zijn inspanningen, vooral 'omdat het karnavalgebeuren niet weg te denken is tussen de Leedse evenementen'. Karnaval 1992 Het karnavalgebeuren staat alles zins centraal en blijft de hoofdakti- viteit voor de zotskappen. De eerste aktiviteit was de opening op 11 no vember om 11.11 u., een van de vele taken van de orde. In Lede riep Fr. Matthijs op om de Leedse karnaval te stimuleren om terug tot een hoogtepunt te komen zoals weleer. Volgens de voorzitter moet ieder een maximaal meewerken en de ge meente moet dit op het vlak van de financies doen waarbij een evalua tie maken, een aanpassing doen, terwijl de inwoners van Lede moe- De Somati, specialist in brandbeveiliging, lanceert een nieuw draagbaartiet poederblusapparaat: het PZ-type. uit! Bij de officiële keuring behaalde dit toestel de hoogste score inzake van bluskapaciteit. In vergelijking met de bestaande draagbare poederblusap- paraten een rekord. ten begrip tonen voor een feest dat misschien soms nadelen bezorgt maar dit is dan slechts voor enkele uren. Het karnavalfeest is ernstig bedoeld ook al is het humoristisch in wezen: 'We horen dikwijls karna val banaliseren door ouders die dan tijdens de stoet toch de karamellen van tussen de voeten halen; karna val is een folkloristisch feest met een belangrijke sociale inslag, stel de het hoofd van 'Den Boer'. Schepen De Croock die instaat voor de feestelijkheden te Lede waar schuwde toch dat 'men de stoet zou goed verzorgen, want het is een be langrijk moment waarop de karna valisten naar het volk toekomen en naar hun daden worden beoordeeld'. Prijsuitreiking De opening van het karnavalsei- zoen ging gepaard met een paar prijsuitreikingen: de 'houten boer' werd geschonken aan Irma Paere- wijck uit Smetlede voor de totale inzet bij het karnavalgebeuren. De naar Sint-Amandsberg verhuisde Ledenaar J. Velleman, kreeg alle belangstelling om zijn ontwerp van het nieuwe karnavalembleem. Aan gespoord door zijn tante om aan de hiervoor bedoelde tekenwedstrijd deel te nemen, resulteerde zijn in spanningen op het keuzemotief vanwege de karnavalisten. Nu kan de voorbereiding voor het volgende karnavalfeest in volle overgave aan vangen. JV Vorige week werd op donderdag 14 november om 18.30 uur in Nieuwerker- ken-Aalst de eerste aardgasvlam aangestoken. Hiermee werd deze nieuwe realisatie die tot stand is gekomen door de samenwerking tussen de interkommunale Intergem en haar privépartner Electrabel, officieel in gebruik genomen. Dit gebeurde dan ook op plechtige wijze in tegenwoor digheid van burgemeester A. De Maght, Edgard Hooghuys - voorzitter regionaal bestuurskomitee Aalst, Emmanuel Delperdange - verantwoor delijke Electrabel Distributie Noord en heel wat prominenten. Volgens burgemeester De Maght dateert de wil van het Aalsterse stadsbestuur om zoveel mogelijk in woners van haar grondgebied te kunnen laten genieten van de mi lieuvriendelijke brandstof aardgas, niet van vandaag. Blijkbaar stond dit reeds lang op het verlanglijstje van het stadsbestuur maar bleek dit tot voor kort niet haalbaar om fi nanciële redenen. In de schoot van de interkommunale Intergem kon den dan zeer recent toch de nodige fondsen worden vrijgemaakt. Het direktiekomitee van Intergem besliste de eerstvolgende vijf jaar extra investeringen te doen om naar zoveel mogelijk gemeenten en wij ken waar nog geen aardgas is, deze milieuvriendelijke brandstof te brengen. Hiervoor voorzien zij 311 miljoen extra of jaarlijks meer dan 60 miljoen bovenop de gebruikelij ke lokale uitbreidingen in gemeen ten waar reeds een aardgasnet aan wezig is. Voor de regio Aalst werd aan Nieu- werkerken prioriteit verleent voor de aardgasvoorziening gezien de plaatselijke interesse. Technische problemen waren hierbij wel legio. De eerste hindernis namelijk de af rit van de autostrade E40, werd overwonnen met een persboring met een doormeter van 25 cm, over een lengte van 44 m. Nadien moest Aalst. Zo zag de Dorpsplaats van Nieuwerkerken er vroeger uit men de Hoczebeek dwarsen. Na het tijdelijk omleggen van de beek werd een zinker geplaatst in een open sleuf. Totaal investeerde Intergem hiervoor een bedrag van 11,5 mil joen. Op korte termijn zullen in Nieuwer kerken een 350-tal woningen aan- sluitbaar worden. Naar gelang de interesse zal het net dan ook verder uitgebreid worden. De start is veel belovend: reeds 45 klanten (13%) ondertekenden een aanvraag tot aansluiting op het aardgasnet. Gasdistributie: een heroplevende aktiviteit Nog geen dertig jaar geleden was de gasdistributie een aktiviteit die op sterven na dood was. Alleen de ste den waren voorzien van gasleidin gen men noemde het gas toen zelfs stadsgas en niemand dacht nog aan uitbreiding. Gas werd inderdaad toen vooral gewonnen uit steenkool en de cokes-fabrieken sloten de een na de andere hun deuren. In de zestiger jaren werd echter, bij toeval, in Nederland een gasbel ont dekt. De eerste jaren wist men niet goed wat aanvangen met dat nieuwe gas, dat zo maar uit de grond kwam en dat men aardgas is gaan noemen. Sommige mensen beweerden zelfs dat er geen toekomst bestond voor deze energievorm want petroleum heette toen nog een onuitputtelijke energiebron te zijn. Eenmaal de bestaande netten om gebouwd naar aardgas, duurde het echter niet lang of aardgas wierp zich op als een onvervangbare ener gie zowel voor de industrie als voor huishoudelijk gebruik. De tijd dat de gasbedeling beperkt bleef tot de steden is voorbij. Sinds het begin van de jaren 70 werden niet alleen de bestaande leidingen in de steden vernieuwd, ook werden geleidelijk nieuwe netten aangelegd in tiental len steden en gemeenten, zoals ook in Nieuwerkerken-Aalst. Het nieuwe aardgasnet in Nieuwer kerken in enkele cijfers Totaal aantal meter te plaatsen lei dingen 6.066 m, waarvan 1.500 m stalen leiding voor de toevoerlei dingen en 4.566 m kunststofleiding voor de eigenlijke distributie in lage druk. Aantal aansluitbare woningen: 350. 1 regelkabine in dienst op de hoek Hoezestraat-Schoolstraat. Hier wordt de gasdruk van 15 bar naar 100 mbar gebracht. Bij de klant zelf wordt deze druk nogmaals vermin derd tot een luttele 21 millibar 21 gram per cm2). Investeringen in de le fase: 11.500.000 fr. Verloop van de werken Begin september werd gestart met de werken voor de toevoerleidin gen. Vanaf 15 augustus werd de aan leg van het werkelijke distributienet aangevat. Over het algemeen zijn deze werken zeer vlot verlopen. Samen met de aanleg van het gasnet werden in enkele centrumstraten, met als voornaamste de School straat en een groot gedeelte van de Hoezestraat, het laagspanningsnet evenals de kabels voor TV-distribu- tie en voor de openbare verlichting ondergronds gelegd. Momenteel zijn de volgende gaslei dingen reeds in dienst genomen: de Kantonstraat, vooraan in de Kwa lestraat, de Dorpsstraat, het Dorps plein, de Schoolstraat, Kerkmeers- straat, Pijpenbeek en een stukje in de Dwarsstraat. In de volgende dagen of weken wordt dan de klus geklaard in de Hoezestraat vanaf de Pijpenbeek richting Laarstraat, in de Laarstraat zelf en in de Sint-Rochusstraat. Behoudens grote verrassingen is het einde van al deze werken voor zien voor het jaareinde. Mogelijkheden voor de klanten Momenteel vroegen reeds 45 klan ten een aardgasaansluiting. Voor het eind van de promotieperiode, die loopt tot 31 maart '92 hoopt Intergem zijn 100e gasklant te mo gen in de bloemetjes zetten. Tpt 31.3.92 hebben de bewoners na melijk de kans om aan te sluiten voor de helft van de normale prijs: 6000 fr (of 12x500 fr) in plaats van 12000 fr. Lede. Keizer Padova en de prinses werden door het gemeentebestuur van Lede ontvangen (jv) Het bedrijf Somati Fire Protection, gevestigd op de Derde Industriezo ne te Erembodegem (tel. 053/ 83.32.32, fax 053/83.32.10) is nu bij na drie decennia aktief in de brand bestrijding. Het begon in 1962 met draagbaar en klein blusmateriaal voor manuele interventie. Nu pro duceert men er o.m. eigen vooruit strevende detektiesystemen en bouwt men er komplete brandweer wagens, ook voor de export. Derge lijke evolutie is het gevolg van grote inspanningen op het vlak van de research. Permanent wordt het to tale produktenpakket verbreed, nieuwe ontwikkelingen worden op de voet gevolgd en nieuwe toepas singen en oplossingen worden ge- kreërd. Onderzoek en ontwikkeling is een belangrijke cel binnen het bedrijf. Thans lanceert Somati een nieuw draagbaar poederblusapparaat: het PZ-type. Bluskapaciteit prioritair Bij Somati draait alles om veilig heid. De ontwikkeling van het PZ- type brandblusser was er vooral op gericht om de bluskapaciteit merke lijk te verhogen in vergelijking met de huidige beschikbare toestellen. Het PZ-type is leverbaar in 6,9 en 12 kg. De tests van het toestel werden uitgevoerd aan de hand van de offi ciële Benor-testbranden en resul teerden in een conformiteit aan de Vol geldende normen NBN S21-011 tot S21-028 en zijn Benor en NVBB ge keurd. Bovendien zijn ze volledig ?ro konform aan de Nederlandse norm. De blusapparaten van het type PZ zijn goed voor hiernavolgende brandhaarden: PZ 6 ABC goed voor brandhaard 27A/233B, PZ 9 ABC goed voor brandhaard 34A, PZ 12 ABC voor brandhaard 55A. Technisch doordacht Door een tuimel-handvat zoekt het toestel zijn evenwicht en legt het zich goed in de hand van de gebrui-' ker, zelfs voor linkshandige gebrui kers. Iedere recipiënt wordt op 25 bar getest tijdens fabrikatie. De barst- druk ligt op meer dan 50 bar en de dienstdruk op 11 bar. Een veilig heidsklep voor mogelijke overdruk is voorzien. Het deksel is uit mes sing vervaardigd en laat veelvuldig openen en sluiten toe. De indruk- knop heeft een groot oppervlak zo dat het indrukken van de slagpin makkelijk is voor iedereen. De drukpatroon met houder en C02 dompelbuis zijn onafhankelijk van het deksel. Dit vereenvoudigt her vullingen en sluit mogelijke bescha digingen uit bij monteren en de monteren. D.B. Bovendien zijn ook tot die datum extra premies voorzien bij de aan koop van nieuwe gastoestellen: 5.000 fr voor een CV-ketel, 3.000 fr voor een warmwatertoestel, 2.000 fr voor een kookfornuis, 2.000 fr voor een aardgaskachel. Propaantoestellen wordefi gratis omgebouwd. Is de ombouw onmogelijk (bv. zeer oude toestellen) dan krijgt men een premie bij aankoop van een nieuw toestel. Tenslotte is er nog de gratis affi- che-aktie waarbij elke maand uit de nieuwe klanten van Nieuwerkerken een gelukkige winnaar wordt geloot die 5.000 fr cash mag ontvangen van Intergem. Van deze aktie konden trouwens reeds 3 klanten genieten: - in september: dhr. Van den Steen, Hoezestr. 14 - in oktober: dhr. Laurys, Hoezestr. 1 4 - en voor november was dhr. De Schutter, Schoolstr. 18 de gelukkige. En wat voor de toekomst? Als eerste prioriteit wordt gedacht I aan de verdere uitbreiding van het pj aardgasnet in het gemeentecen- I a trum m.a.w. de Maaldreef, Kerk- I 1 straat, Marktweg en Kerkveldweg. I Ook het gedeelte van de Molen- straat en van de Hoezestraat tot aan 1 de spoorweg zou in deze fase kun- j I nen gas krijgen. Veel zal natuurlijk ook afhangen van het aantal aanvragen van klan- I ten die op aardgas willen overscha- kelen. PH Aalst. Edgard Hooghuys, voorzitter van het regi verklaarde fier te zijn met de belangrijke uitbreiding van het aardgasnet in Nieuwerkerken (a) Aalst. Onder grote belangstelling werd in Nieuwerkerken de eerste aardgas- vlam ontstoken (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 4