Werkloos 'Weer-Werk-Aktie' zorgt voor nieuwe start Aalsterse scholen schrijven voor gewetensgevangenen ACW regio Aalst en politiek... Amnestie International verder aktief.. 6 - 22.111991 - De Voorpost Meedelen dat ook het Arrondissement Aalst nog heel wat langdurig werklozen telt, is zeker geen nieuws. Verklaren, dat voor velen onder hen hier iets aan te doen is en een oplossing kan gevonden worden, wordt meestal op gelaten ongeloof onthaald. Niets is echter minderwaar. Bewijs hiervan leveren de Aalsterse lokale stuurgroep Weer-Werk. Na ruim een jaar van effektieve werking zijn van de 580 mensen die zij hebben begeleid of nog begeleiden, reeds de helft aan het werk en volgt er 20% nu een aangepaste opleiding die hen ook aan werk zal helpen. Evenwel is voor deze aktie nog maar het startsein gegeven. Immers in het kader van de als impulsgebied erkende gebieden in de regio Aalst wordt de Weer-Werk-Aktie nog verder uitgebreid. Weer-Werk is de aktie ter bestrij ding van de langdurige werkloos heid in Vlaanderen die in april 1989 opstartte op initiatief van de Ge meenschapsminister van Tewerk stelling, Roger De Wulf. Intussen is Weer-Werk volwassen geworden. Teams verspreid over heel Vlaan deren, begeleiden langdurige werk lozen op hun zoektocht naar werk. Tijdens de maand november van dit jaar zal Weer-Werk zijn 10.000ste klant begroeten. Ook voor Weer- Werk Aalst vindt men dit een tijd om feest te vieren, om even achter om te kijken, om dan weer met volle kracht aan de toekomst te werken. De h. Van Tittelboom, voorzitter Lokale Stuurgroep en de h. De- poortere, direkteur STD Aalst, achtten de tijd dan ook rijp om, samen met het Aalsterse team deze belangrijke Subregionale Tewerk stellingsdienst, nog eens duidelijk over te brengen naar eventuele be langhebbenden. De stelregel "on bekend is onbemind" indachtig, hebben zij voorgaande dinsdag ge tracht naar de pers toe, een duide lijk beeld te geven van de Weer- Werk-aktiviteiten in het Aalsterse. Luisterbereid begeleiden en oriënteren naar duurzame tewerkstelling Reeds meer dan een jaar is Weer- Werk, als dienst binnen de VDAB, aktief in de regio Aalst. Een team van 5 mensen (wordt deze maand nog met 3 uitgebreid) staat steeds klaar om, samen met de werkloze, zijn of haar kansen op tewerkstel ling te verbeteren: Chris Deleu is teamleidster. Zij koördineert en evalueert intern de aktiviteiten. Jo- han Van Acker is adjunkt-teamlei- der. Naast een begeleidingsop dracht signaleert hij opleidings- en tewerkstellingsbehoeften van de werklozen. Raf De Staelen en Johan Stevens zijn beroepskonsulenten. Zij bou wen met de werkzoekende een per soonlijke hulprelatie op. Zij volgen verder het verloop van het werkzoe- ken van elke "klant" op. Regine Matthijs is administratief mede werkster en zorgt voor telefonische kontakten, briefwisseling, onthaal van de werkzoekenden, dossier bij houden en alle taken die verder on der een administratieve opdracht vallen. Het team is gehuisvest in de Ge- raardsbergsestraat 15 te Aalst. Zij zijn elke dag bereikbaar, behalve donderdag, van 9 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. Ook telefonisch op nr. 053/77.95.40. Het ligt in de bedoeling van de Weer-Werk-Aktie, langdurig werk lozen (meer dan 1 jaar) daadwerke lijk en op hun niveau te helpen. Zij begeleiden hen, trachten 'hen te oriënteren naar duurzame tewerk stelling. Zonodig zoekt men samen met de betrokkene naar aangepaste aanvullende opleiding. Verder gaat men permanent onderzoeken wat de behoeften zijn van de doelgroepi. Als vertrekpunt wordt niet een aan geboden arbeidsplaats die vrij geko men is of een bepaalde opleiding genomen. Men vertrekt van de werkloze zelf. Alle "uitkeringsge rechtigde volledig werklozen" met een minimum van één jaar en alle bestaansminimumtrekkers komen hiervoor in aanmerking. De deelna me aan Weerwerk houdt geen enke le verplichting in, het gebeurt volle dig vrijwillig. Werkzoekenden wor den geïnformeerd over het aanbod en de mogelijkheden. Daarna kie zen ze zelf of ze al dan niet wensen deel te nemen aan de aktie. Bijzon der luisterbereid gaan zij dan deze mensen stap na stap begeleiden naar het verwerven van een nieuwe job of naar het zoeken naar moge lijkheden van werkkansvergroting. Counselingsmetodiek De werkwijze van Weer-Werk-Ak- tie is in de eerste plaats gebaseerd op een vertrouwensrelatie met de werkzoekende. Vandaar dat het al lereerste begin een intake-gesprek is. Op eigen vraag of na een af spraak wordt tijdens het eerste kon- takt door de konsulent informatie gegeven over Weer-Werk, waarna de klant informatie geeft over zijn haar situatie. Er wordt gezocht naar de belemme ringen voor het terug werk vinden en klant en konsulent stellen dan samen een aktieplan op. Zij gaan samen op zoek naar de reële moge lijkheden van de klant op de ar beidsmarkt. De kapaciteiten, inte resses, motivatie, persoonlijkheid, kennis en vaardigheden van de klant komen hierbij aan bod. Men wordt voorgelicht over tewerkstel- lings-, opleidings- en hulpverle ningsaanbod in de regio. Vervol gens worden stappen gezet en ak- ties ondernomen die zullen leiden tot duurzame tewerkstelling. Gedu rende gans dit proces wordt de klant voortdurend begeleid en onder steund. Naarmate deze' periode vordert wordt de inbreng van de betrokkene steeds groter. Zelfs bij een doorverwijzing of nieuwe te werkstelling, wordt door de konsu lent regelmatig kontakt gehouden. Verschillende mogelijkheden Voor een deel van de werkzoeken den kan uit de Weer-Werkbegelei- ding onmiddellijk of op vrij korte termijn tewerkstelling volgen. Voor anderen zal het volgen van een aangepaste opleiding de stap naar de wederinschakeling zijn. De ze kan direkt arbeidsmarktgericht zijn of voorbereidend. Voor nog an deren kan een begeleide tewerkstel ling (Weer-Werkgeco) van bepaal de duur hun kansen op wederin schakeling verhogen. Indien door het Weer-Werk-team echter vastgesteld wordt, dat er bij klanten een reële behoefte aan een Aalst. Re&ne Matthijs, administratief medewerker van Weer-Werk, stelt samei met teamleidster Chris Deleu en voorzitter van de lokale steungroep Piet Vai Tittelboom, een jaar Weer-Werk aktie voor (a) bepaald soort opleiding bestaat opleiding een haalbare oplossing, waarin de VDAB niet kan voorzien, Soms zal een begeleide tewerkstel- kan Weer-Werk kontakt nemen ling van bepaalde duur, de kansen met "derden", om in samenwerking op een duurzame tewerkstelling met deze laatsten, bijkomende op- verhogen. leidingsinitiatieven te ontwikkelen. Er wordt dan een "promotor" ge zocht die er zich toe verbindt te Weer-Werk-geco zorgen voor een tewerkstelling Niet voor iedere werkloze is een waarbij steeds voor een gepaste tewerkstelling in een normaal ar- werkbegeleiding gezorgd wordt. beidsmidden of het volgen van een Tijdens een kontrakt van één jaar zal men op die manier de nodige vaardigheden bijbrengen, die de overstap naar het gewone werkmid- den mogelijk maken. Praktische info: Elke werkloze die meer informatie wil over Weer-Werk kan steeds te recht in het Centrum in de Ge- raardsbergsestraat 15 te 9300 Aalst. Elke dag (behalve donderdag) van 9 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. Ook telefonisch kan dat op nr. 053/ 77.95.40. Ook de VDAB-diensten kunnen informatie geven. De Weer-Werkbegeleiders werken ook op verplaatsing in verschillende gemeenten in hun regio waar ze kontaktdagen hebben. pi Weer-Werkklanten krijgen vrijstel- Aakl.F. Depnortcrc dvekteur te Aalst ver^mwoordwrs van he, Augers yan stempdkontrofe stadsbestuur en VDAB ondersteunden de informatie bijeenkomst van Weer- 6 K Werk Aktie Aalst a P.H. In het zicht van de verkiezingen en tegelijk met het voorstellen van hun 'kandidaten uit het huis van vertrouwen', wou ACW regio Aalst nog eens duidelijk naar buiten bren gen wie ze eigenlijk zijn en waarom en hoe zij aan politiek willen doen. Vooraf werd gesteld, dat ACW geen politieke partij of politieke fraktie is, maar wel en onder meer een vrije en sociale beweging. Wie jaar in jaar uit, vóór, met en door werknemers aktief is, zal begrijpen dat binnen deze groep voor heel wat mensen, vragen en noden leven. Het doel van een sociale beweging is een passend antwoord te bieden op deze vragen en problemen, uite raard in samenspraak met de leden en deelorganisaties. Volgens het ACW mag het individu niet gekneld worden tussen ener zijds 'de macht van het geld' en an derzijds 'de macht van de politiek'. Zij beschouwen het dan ook als een opdracht, kollektieve noden te si gnaleren, kenbaar te maken en hier voor een oplossing na te streven. Om dergelijke oplossingen na te Aalst. ACW is geen politieke partij of politieke fraktie, maar wel een vrije en sociale beweging die zich politiek engageert om haar plannen waar te kunnen maken (a) streven en om sociale beweging te kunnen zijn, zijn wetten, dekreten en besluiten nodig, uitvoeringsbe sluiten, alsook de kontrole hierop. Hiertoe heeft ACW als sociale be weging toegang nodig tot de politie ke besluitvorming en is engagement Aalst. Het ACW stelde zijn kandidaten uit hel huis van vertrouwen voor (a) naar politieke partijen toe noodza kelijk. Op dit vlak is het bestaan van politieke.partijen een niet te ont kennen gegeven en dient beïnvloe ding ook te gebeuren via partij-ap paraten. In 1986 besliste het ACW-kongres, deze politieke opdracht waar te ma ken via één politieke partij, en wel diegene die het meest waarborgen bood voor hen en die bovendien tot doel heeft aan het beleid te partici peren. Een sociale beweging heeft immers nood aan een terugvalsitua- tie op een beleidspartij. Onder strikte voorwaarde van een regel maat en goed gestruktureerd over leg werd gekozen voor de CVP. ACW*stelt dat zij zullen en moeten het politieke terrein blijven bespe len, want volgens hen is politiek een middel om wat ze zijn (sociale be weging) om wat ze willen in daden om te zetten, een middel om oplos singen te bieden voor aan hen gesig naleerde (kollektieve) noden, soms om ergere zaken te voorkomen. PH Amnesty International is een inter nationale organisatie die strijdt te gen de schendingen van de mensen rechten. Zij eist de onmiddellijke vrijlating van alle gewetensgevange nen, verwerpt marteling en wil de afschaffing van de doodstraf. Amnesty International bestaat dit jaar dertig jaar en onder de leuze «LICHT ZE UIT HET DONKER» voert Amnesty vanaf 28 mei tot 10 december een campagne om de problematiek van de mensenrech tenschendingen in het licht te bren gen. Ook de Lokale Groep Aalst probeert via allerlei akties de mens- enrechtenproblematiek bij het bre de publiek van Aalst bekend te ma ken. Zo werd de maand oktober uitgeko zen om op acht scholen in Aalst en Ninove voorlichtingsvoordrachten te geven. In Aalst werden dat het Technisch Instituut Sint-Maarten, het Sint-Maartensinstituut, het Ko ninklijk Atheneum, het Sint-Joze finstituut, het Technisch Instituut Dames v. Maria, het Koninklijk Ly ceum en het Sint-Vincentiusinsti- tuut (Gijzegem). In elk van deze scholen werd gedu rende twee lesuren uitgelegd waar om Amnesty ontstond en hoe het groeide tot éen organisatie van meer dan één miljoen leden. De basisprincipes nauwkeurigheid, on partijdigheid en onafhankelijkheid werden verduidelijkt en er werd uit gelegd welke de voornaamste aktie- middelen zijn van Amnesty. Na een korte herhalende diareeks werd tenslotte de kampagne «LICHT ZE UIT HET DONKER» toegelicht en werden de aanwezigen opgeroepen Amnesty daadwerkelijk te steunen. Dit gebeurde massaal op de SCHRIJF-ZE-VRIJ-DAG van 18 oktober: op de acht scholen samen werd geschreven voor twee konkre- te gewetensgevangenen namelijk Esteban, Gonzales Gonzales uit Cuba en Stanza Bopape uit Z.-Afri- ka, en konden de geïnteresseerde leerlingen allerlei Amnestymateri- aal aankopen. Het resultaat loog er niet om: in het totaal werden zo'n 800 brieven verstuurd en werd voor ongeveer 50.000,- verkocht. Gelijktijdig met deze SCHRIJF- ZE-VRIJ-DAG startte een sleute- laktie. Sleutels, een symbool van vrijheid, worden verzameld en voorzien van een naamkaartje op 16 november te Brussel tijdens een SLEUTELTOCHT afgegeven op de ambassades van de landen die re gelmatig de mensenrechten schen den. Misschien nog belangrijker is dat het niet zal blijven bij deze eenmali ge aktie. Immers op de meeste mee werkende scholen werd besloten een SCHRIJFKERN voor leerlin gen en leerkrachten op te richten die onder de middag regelmatig zal bijeenkomen om brieven te schrij ven voor de bevrijding van gewe tensgevangenen. We hopen dat ze niet ontmoedigd geraken en zich zullen blijven inzetten voor de men senrechten ook na het beëindigen van hun middelbare studies. Dit kan namelijk want in Aalst be staat een schrijfkern die open staat voor iedereen en samenkomt elke eerste woensdag van de maand om 20.00 uur in het Vredeshuis, Zonne- straat 26 te Aalst. Voor verdere in formatie kan je steeds terecht bij Clem De Bolle, Toekomststraat 48 te Denderleeuw. Telnr. 053/ 67.18.40. Aalst. Amnesty International neemt elke gelegenheid te haat om de Aalste- naars te sensibilizeren voor het probleem van de gewetensgevangenen (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 6