VTB-VAB Burst vereremerkt verdienstelijke bestuursleden Oogstrelende tentoonstelling van hobbyclub KGB Mere Onvrede over ingestelde milieuheffing op het lozen van zwembadwater Optreden van Ashels - instrumentaal en vokaal ensemble Vrijwillige Bloedgevers St. Jozef t:ïrr W: De Voorpost - 22.11.1991 - 7 De als Toeristenbond gestartte afdeling van Burst viert dit jaar haar dertigjarig bestaan. Naast de traditionele aktiviteiten heeft men er vorige week een speciaal tintje aan gegeven, niet alleen met een tentoonstelling en een boekenbeurs maar tevens door enkele personen te vereremerken. Ook werd aangekondigd dat Leon Van Ruyskensvelde een opvolger als verte genwoordiger kreeg in de persoon van Freddy De Meyer. Dit betekent niet dat de ontslagnemende vertegenwoordiger op inaktief gesteld wordt maar nog steeds zal medewerken en zich even verdienstelijk zal stellen zoals voorheen, want hij neemt nog altijd het voorzitterschap waar. De afdeling van Burst, die samen werkt met Aaigem, heeft een zeer aktief bestuur dat in de voorbije jaren tientallen manifestaties orga niseerde. Het begon in 1961 met stichter Van Reepingen die door omstandigheden na twee jaar ont slag nam wegens verhuizing en be roepsbezigheden. Leon Van Ruys kensvelde nam zijn taak over en heeft gedurende 28 jaar lang de af delingvan Burst-Aaigem geleid. Als één van de pioniers bracht hij de VTB-VAB tot een bloeiende ver eniging maar hij werd daarin bijge staan door gemotiveerde bestuurs leden waaronder zijn huidige opvol ger als vertegenwoordiger Freddy De Meyer. Volgens algemeen VTB-VAB voor zitter R. Quintyn is een dertigjarig bestaan een belangrijke mijlpaal maar hij vond het nog belangrijker de wijze waarop de viering georga niseerd werd "niet elitair maar ge richt naar de aard van de mensen van Burst, met inzet als een vrien denclub en openstaan voor alle la gen van de maatschappij, in casu de bevolking van Burst." Voorzitter Quintyn opende ook de tentoon stelling van schilderwerken en de boekenbeurs nadat Ingr. De Smet, hoofd van de Socio-kulturele dienst, een overzicht gegeven had over de werkzaamheden van de af deling Burst. Men maakte ook van deze gelegenheid gebruik om enke le verdienstelijke bestuursleden te vereremerken Ed. Beurms, G. De Mulder, L. Van Ruyskensvelde en Gaby Van Steenbergen die als lo kaaluitbaatster enorm veel voor het bestuur van de afdeling gedaan heeft. Dit bestuur is thans samenge steld uit de voorzitter en de verte genwoordiger met daarbij Hilde Beurms, Walter Van Caeneghem, Herm. De Groot, Ach. Lemaire en P.L. Dauwe. De schilders die hun werken ten toon stelden waren Dennis Van Bossche met zijn magisch realisme; Chris Van Der Cruyssen die de voorkeur geeft aan schilderwerkjes op fluweel; Cyriel Verbeken, de au- todidakt die twee snaren bespeelt door zowel te schilderen als te beeldhouwen; Denise Verbeken, de Oordegemse kunstenares die grijpt naar olieverf en pastel; tenslotte de surrealist Paul Yperman die even als D. Van Den Bossche de weg opgaat van het "magisch realisme en de toekomst ziet in toverachtige taferelen". Programma 1992 De afdeling VTB-VAB beschouwt het dertigjarig bestaan als een mijl paal, niet om even te verpozen en het aan de minder drukke kant op te nemen. Integendeel, voor het be stuur is de feestviering een stimu lans om er nog forser mee door te gaan, wat het programma voor vol gend jaar trouwens laat vermoeden. Met ongeveer een twintigtal aktivi teiten is zij één van de meest aktieve van Erpe-Mere. Voor 1992 blijft hetzelfde stramien ongeveer be houden en is er opnieuw een toneel- bezoek naar Brussel, een gezins wandeling te Beersel, de grote artiestenfoor en de rommelmarkt voor kinderen respektievelijk op 12 en 13 juli, de halfoogstreis die nu richting Parijs zal gaan, de wandel tocht met de Gordel op 6 septem ber, de film- en de dia-avond, de boeken- en schilderijenbeurs op 7 en 8 november en natuurlijk de tocht naar de Kerstmarkt in Keulen. Daarbij komen nog enkele andere aktiviteiten waaraan echter nog moet gesleuteld worden. Toch biedt dit reeds een beeld van zeker geen sleet op de afdeling en in de afdeling Burst die nog in de oor- Burst betekent een dergelijke vie- spronkelijke vorm van de VTB haar ring een nieuwe afstoot voor het werking leidt waarbij zowel het kul- volgende lustrum, turele als het reisgedeelte aan hun jv trekken komen. Na dertig jaar is er Het werk van de derde leeftijd dat deze mensen in hun vrije tijd presteren wordt soms nogal eens smalend bekeken maar wie de tentoonstelling zag in het Ontmoetingscentrum van Mere, zal wel tot andere gedachten gekomen zijn. Dit was werkelijk een tentoonstelling waarvan het resultaat respekt af dwingt en dat de waardering moet wegdragen van de bezoeker. Hier lagen kunstwerken die in vele "ateliers" niet vervaardigd worden maar daar kunnen spreken van echt ambachtelijk werk dat bovendien niet te koop was wat juist het eigenaardige van deze tentoonstelling uitmaakt. In feite is het spijtig dat men telkens twee of zelfs drie jaar moet wachten om een dergelijke tentoonstelling mee te maken maar men moet zich daarbij realiseren welk werk en voorbereiding eraan voorafgaat. Wekenlang is men er mee bezig om niet te spreken van het aantal uren werk nodig om een "stuk" af te ma ken. De tentoonstelling alleen vraagt enorm veel inzet en inspan ningen van enkele mensen waarbij we vooral Margr. De Brouwer en Jul. Ottoy vernoemen zonder ech ter aan het werk van hun mede werkers iets af te doen. Trouwens een dergelijke tentoonstelling is het werk van een hele grote groep maar toch moet men toegeven dat de voorbereiding en het opstellen de taak is van enkele mensen die er zich vele dagen voor inzetten. Het resultaat was echter verbluffend en kan tot voorbeeld voor andere hob byclubs binnen het KGB-bestel in onze gewesten. De plaatselijke afdelingsvoorzitter, Edg. Flobert, benadrukte trouwens de grote waarde van het "kreatief handwerk" dat de gepensioneerden hiermee presteren en hij stelde eveneens dat men zich niet minder waardig hoeft uit te drukken over dergelijk werk want de realiteit is veel meer dan "het klassieke haken en breien". Het is een verscheiden heid van technieken die enorm veel mogelijkheden biedt en waarbij praktisch iedereen zonder moeite een keuze kan maken om zijn vrije tijd te besteden op een nuttige en aangename manier. Sociale aktiviteit De hobbyclub zorgt met haar krea tief handwerk niet alleen en uitslui tend voor een dagelijkse bezigheid want de inhoud ervan is ruimer dan dat. De hobbyclub brengt de men sen samen en een ontmoeting als deze is altijd positief voor de samen leving waarbij een gedachtenwisse- ling ontstaat die andere mogelijkhe den biedt om kontakten te leggen en van elkaar iets te leren. Hier wordt tevens het eenzaamheidspro- bleein in zekere mate opgelost door elkaar te stimuleren en desgeval lend op te monteren, want vooral op het sociale vlak bewijst dergelijke "therapie" zijn grote waarde. Daar bij is het meermaals bewezen dat een gepensioneerde moet aktief blijven en "bezig zijn met iets is voor onze gepensioneerden onvervang baar", stelde voorzitter Flobert, daarenboven is het "resultaat be langrijk bij het kreatief handwerk en het is niet de bedoeling om een artistieke club op te richten voor uitzonderlijke talenten waar onze leden zich niet thuis voelen ver- ;>y - d -■■■*. «i./; Erpe-MereHet prachtstuk van KBG Mere dat de nostalgie oproept met op de voorgrond 'speldenwerk' van de mannen want ook zij 'spijzen'de tentoonstel ling (jv) volgde hij. Dit is zo want de hobbyclub van de Meerse KGB is een kleine vereni ging binnen een groepering die trouwens een werking aanbiedt op diverse vlakken maar dan wel steeds gericht "om aan de slag te blijven". Met de tentoonstelling is het sterk tot uiting gekomen dat volkskunst evenzeer genietbaar kan zijn als ge lijk welke andere "Kunst" en daar bij is het een vrijetijdsbesteding op hoog niveau waarin meer zit dan "materiaal" omdat de afgeleverde produkten veelzeggend zijn en ie dereen aanspreken om reden dat er de liefde tot het vak insteekt. Het overvloedige dat een streling voor het oog was, sprak de overtuigings kracht uit waarmee het vervaardigd werd en daarom is alles wat er ten toon gespreid werd zo waardevol. Het kan dus niet genoeg benadrukt worden dat de hobbyclub meer is dan een eenvoudige bijeenkomst van "oudjes" want al kan men het beschouwen als een bezigheidsthe rapie dan is het een vrijetijdsbeste ding met enorm veel inhoud daar enboven die een belangrijke bete kenis heeft in de globaliteit van de KGB van Mere. Kreatief De hobbyclub is er nochtans op ge richt om kreatief bezig te zijn en in wezen is het bedoeld om verveling te voorkomen. Daarbij is er echter gelegenheid om zelf iets te kreëren met eigen handen met een resultaat dat aan de persoon zelf voldoening schenkt. Het is wel degelijk zoals schepen H. De Waele stelde "Kreatief bezig zijn is voor de geest wat brood is voor het lichaam. Te gelijk streeft het kreatief bezig zijn dat mensen zich in hun persoon be vestigd, gewaardeerd, en gerespec teerd zouden ervaren". De tentoonstelling heeft nog maar eens bewezen tot wat men in staat is op hoge(re) leeftijd en dat het er vooral op aankomt zich te uiten in een hobby om het kontakt met de wereld de onmiddellijke omgeving niet te verliezen. Wie in Mere fut loos ergens in een hoek zit te kanke ren, eenzaam zijn dagen slijt, is zelf schuldig aan zijn eigen lot want de plaatselijke KGB doet er alles voor om voor elkeen zijn gading voor te schotelen. Er is een waaier van akti viteiten, soms zelfs te veel om een keuze te maken maar wie daar moeilijkheden mee heeft kan gerust bij twee of meer deelgroepen aan sluiten... hij of zij zal niet de enige zijn in die situatie. JV Op vrijdag 29 november organise ren de Vrijwillige Bloedgevers St. Jozef in zaal 't Kapelleken aan de Meuleschettestraat te Aalst een bij zondere muzikale avond. Vanaf 20.30 u worden er Vlaamse, Ierse, Keltische en Franse volksliederen vertolkt met een ruime variatie aan traditionele instrumenten. De hele muzikale happening wordt gebracht door Ashels. Ashels is een Brabants dialekt- woord dat staat voor een bundel hout - en ook in overdrachtelijke"* betekenis gebruikt wordt. De muzi kale samenstelling van Ashels is ontstaan uit een familiegroepje maar is ondertussen uitgegroeid tot een zeskoppige groep met leden uit West- en Oost-Vlaanderen die ook een veelzijdig instrumentarium be spelen. Greet Boydens (hakkebord, dwars fluit en zang), Wilfried De Schep per (cello, Ierse fluit en gitaar) en Stefaan Demoen (viool en doedel zak) komen uit Nieuwpoort en Kok- sijde, terwijl Ulrich Garriau (tin whistle en doedelzak), Paul Garriau (gitaar, draailier en bouzouki) en Guido De Meester (perkussie, bodhran, mondharp en hommel) uit Gent en Erembodegem-Aalst af komstig zijn. Aanvankelijk legde de groep, die in haar huidige bezetting reeds een 3- tal jaren aktief is, een voorliefde aan de dag voor Ierse en Schotse folk. Na verloop van tijd is dit repertori um uitgebreid tot een afwisselend programma van Keltische, Franse en Vlaamse volksmuziek met hier en daar zelfs een streepje renaissan cemuziek. De groep streeft ernaar aan alle nummers een eigen 'sound' mee te geven, vanuit eigen arrangementen van de bestaande melodieën. Het is gebleken dat deze formule de groep gewaardeerd maakt zowel in het folkmilieu als bij een ruimer pu bliek. Kaarten voor deze buitengewone muziekavond zijn verkrijgbaar bij D. Struelens, Meuleschettestraat 58 te Aalst. Prijs in voorverkoop 100 fr, aan de kassa 120 fr. PH Aalst. Ashels, instrumentaal-vokaal ensemble met onder andere Wilfried De Schepper en Guido De Meester Vorige zaterdag werd in het Aalsters Stedelijk Zwembad de De Vlaamse Zwemweek ingezet met een spetterende demonstratie van alle clubs die van het zwembad gebruik maken. Deze week besteedt trouwens heel Vlaanderen extra aandacht aan de watersporten. Samet met zowat hon derdvijftig andere zwembaden, neemt ook Aalst deel. De nationale opening driejaar geleden gebeurde er zelfs. Dit jaar viel hiervoor de beurt aan het zwembad Wezenberg uit Antwerpen. De pret werd dit jaar niet gedrukt door het wegblijven van de TV-camera's maar wel door de belasting op het lozen van zwemwater. In zijn openingsrede van de zwem- 1992 dc nodige financiële middelen week had schepen Roger D'Hondt, inschrijft zodat het zwembad verder verantwoordelijk voor Sport, kri- kan aangepast en gemoderniseerd tiek op de door de Vlaamse Ge- worden. meenschap ingestelde milieuhef- Om het zwembad rekreatief nog fing op het lozen van zwembadwa- aantrekkelijker te maken worden ter- de mogelijkheden onderzocht om in Het Aalsterse Stedelijke Zwembad het zwembad een waterglijbaan, is operatief sinds 1984. De voorbije een whirlpool en zo mogelijk ook jaren werd het telkens door zowat een instruktiebad te realiseren, driehonderdduizend zwemlustigen Schepen Roger D'Hondt stipte ver- bezocht. Stilaan evolueert het glo- der aan dat tegenover deze inspan- baal bezoekersaantal naar drie mil- ningen van het stadsbestuur de in- Joen- gestelde milieuheffing staat van de Schepen D'Hondt stelde dan ook Vlaamse Gemeenschap op dc lo- met recht en reden dat het Aalster- zing van het zwembadwater, ten se zwembad na zijn ingebruikname voordele van de Vlaamse Milieu- uitgegroeid is tot dé attraktiepool maatschappij. Hij noemde het on- bij uitstek van de zwemsportbeoefe- aanvaardbaar dat zwembadwater naafs in het Land van Aalst. beschouwd wordt als een zware ver- Hij drukte verder de hoop uit dat vuiler. Deze belasting die ingesteld het stadsbestuur in de begroting wordt in het kader van de wetgeving op de bescherming van de opper vlaktewateren kost de stad een aan slagbiljet van 288.000 fr per jaar. 'Het is onaanvaardbaar het zwem bad, dat overigens met drinkbaar water gevuld is, te beschouwen als een zware vervuiler', aldus schepen D'Hondt. Nog tot zondag aanstaande kan ie dereen in het Aalsterse zwembad terecht voor een zeer gevarieerd ak- tiviteitenprogramma. Raadpleeg maar eens de vorige editie van 'De Voorpost'. PH Op zondag 10 november heeft in de Sint- Elisabethkerk van het Oud Begijnhof aan het Sint-Elisabetliplein te Gent om 16.00 uur een koncert plaats georganizeerd door het Gents Madrigaalkoor. Op het pro gramma de integrale van de motetten van Bach. Langs het kanaal Gent-Temeuzen werd ter hoogte van de douanepost Sas van Gent overgegaan tot het herplaatsen van twee grenspalen nr309en 310. De palen werden in 1965 verwijderd omwille van verbete- ringswerken aan het kanaal. Erpe-Mere. de viering van dertig jaar VTB-VAB te Burst had plaats in aanwezigheid van de algemene voorzitter R. Quintyn en mevrouw Smet van de sociaal-kulturele dienst (jv)

De Voorpost | 1991 | | pagina 7