Kamer van Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest viert 150 jarig hestaan Hocus Pocus met koninklijke toneelbond De Vriendenkring van Herdersem Ensemble KNS-Raamteater kreëert aangrijpende 'In het Uur van de Lynx' van Enquist «Van paternalisme naar emancipatie» 8 - 22.11.1991 - De Voorpost Het worden drukke dagen voor de Kamer van Koophandel van Aalst en Gewest. Op 28 en 29 november gaat hun «Business-to-business forum van de Denderstreek: Tref 3» door in de Aalsterse Keizershallen. Op vrijdag 13 december start een reeks van manifestaties die zij organiseerden ter gelegenheid van hun 150-jarig bestaan. Tevens stellen zij bij deze gelegen heid een unieke publikatie voor onder de titel «Van paternalisme naar emancipatie» die wordt aangevuld door een passende tentoonstelling die zal plaatsvinden op het gelijkvloers van het Oud-Schepenhuis (Belfort Aalst) van 13 december tot 12 januari '92. Zo zullen alle geïnteresseerden ruimschoots de tijd krijgen tijdens de komende kerst- en nieuwjaarsperio de kennis te maken met een onvervalste brok sociaal-ekonomische ge schiedenis van stad Aalst en gewest. De Kamer van Koophandel neemt sulteerde in het opzetten van een reeks projekten, die telkens uit monden in degelijke, rijk geïllus treerde publikaties en prestigieuze tentoonstellingen. Met het oog op de uitgave van deze boeken startte het Provinciebestuur met een nieuwe reeks «Bijdragen Museum Vlaamse Sociale Strijd». in de begeleiding, vertegenwoordi ging en verdediging van het bedrijfs leven een bijzondere positie in. Niet alleen omwille van het neutrale en buiten-politieke karakter van de or ganisatie, maar ook door de mon diale struktuur (meer dan 3.000 zus terorganisaties) en de stevige histo rische traditie, vormen de Kamers een vrijwel unieke instelling die een groot vertrouwen geniet bij de dui- de katalogus van de expositie zenden leden-bedrijven. Naar aanleiding van haar 150-jarig bestaan, organiseert de Kamer van Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest vzw een aantal ge legenheidsmanifestaties waar wij in een vorige editie een uitvoerig over zicht hebben van gegeven. Daar naast stelt zij tevens een unieke pu blikatie en tentoonstelling voor on der de titel «Van Paternalisme naar emanicipatie». Groot-Brittanië historisch onder- In een tweede luik krijgt de lezer zoek verricht m.n. in het Public Re- heel wat aktuele informatie: een cord Office (Kew Gardens) in Lon- ekonomisch profiel van de regio en den en in het Imperial College of heel wat nuttige, praktische gege- Sience and Technologie eveneens vens over het ondernemen in het in Londen. In Parijs werd kontakt arrondissement. Het boek is tege- opgenomen met de Archives Natio- lijk een handig vademecum. Voor nales en in Wenen met het Oester- buitenlandse zakenrelaties wordt reichesches Staatsarchiv. de belangrijkste informatie in het Frans en het Engels opgenomen. Het uitgebreide bronnenmateriaal De Kamer verspreidt het boek trou- omvat ook boeiende en ongekende wens bij diverse exportpromotoren foto's dewelke door de reeds ge noemde instellingen, personen en families evenals door de Heren Danny Denayer, Emmanuel, Ge- erinckx, Ignace Saey, Jacques Spi- taels en de Rechtbank van Koop handel van Aalst voor publikatie en de tentoonstelling ter beschikking werden gesteld. Tot op heden verschenen in deze Aalst. Dirk Podevijn leidde samen met Jan Van Gijseghem en Karei Baert de j-je nUbijkatje brengt een prettig reeks zes afleveringen. Noemen we: eindredaktie van hel lijvige boek 'Van paternalisme naar emancipatie (al De kon betaald worden om een degelijk Daensistische beweging», gereali- onderzoek te houden naar deze 150 seerd in 1981 door het DAVS uit jaar sociaal-ekonomische geschie- en instanties voor streekontwikke- ling. Besteld vóór 13 december kost het voor de leden KvK 990 fr. en niet-le- den 1.190 fr. Nadien respektievelijk 1.190 fr. en 1.490 fr. Naast de uitvoerig beschreven we tenschappelijke studie wordt ter ge legenheid van de viering een bege- Onderzoeksprojekt: bijdrage tot de sociaal-ekonomische geschiedenis van het arrondissement Aalst.. Meer dan tien jaar geleden (1980) blikatie «Rode Glamour. Bioscoop. Aalst in samenwerking met het denis van ons arrondissement, stadsbestuur, vormde overigens de Onder eindredaktie van historicus aanzet en het begin van het perma- Dirk Podevijn, stadsarchivaris Aalst nente Daensmuseum te Aalst. In Karei Baert en direkteur van de Ka- 1984 kwam het repertorium «Met mer van Koophandel Jan Van Gy- vlag en wimpel». De banistiek van seghem werd een tijdelijk onder- de Christelijke Arbeidersbeweging zoeksprojekt opgezet en heel wat in Vlaanderen» klaar door het KA- beschikbaar bronnenmateriaal ge- DOC. In 1985 volgde het repertori- raadpleegd. Hiertoe behoren de um «De Rode Verleiding». Een persoonsarchieven van De Wolf - eeuw socialistische affiches» gerea- Cosyns (DAVS), het kabinetsar- liseerd door het AMSAB te Gent. In 1987 werkten AMSAB en KA- DOC een gemeenschappelijk pro- jekt uit en in 1989 verscheen de pu- werd door het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen, een protokol af gesloten met een aantal histori- sche-archief- en dokumentatiecen- tra. Deze samenwerking kaderde in het genomen initiatief tot de uit bouw van een museum van de Vlaamse Sociale Strijd te Gent. De ze overeenkomst werd gesloten met het Archief en Museum van de So cialistische Arbeidersbeweging, uit Gent (afgekort het AMSAB), het Daensmuseum en Archief van de Vlaamse Sociale Strijd uit Aalst (af gekort het DAVS), het Katholieke Dokumentatie- en Onderzoekscen trum uit Leuven (afgekort het KA- DOC), het Liberaal Archief van Gent en het Archief en Documen tatiecentrum voor het Vlaamse Na tionalisme uit Antwerpen. De samenwerking van hogerge- noemde instellingen en centra re- film en socialistische beweging», te rug een realisatie van het AMSAB uit Gent. Tot 3 november 11. liep de KADOC tentoonstelling i.v.m. de historische ontwikkeling van de middenstand en de middenstadsbe- weging in Oost-Vlaanderen en ver scheen de publikatie «Voor eigen winkel». Boekwerk en tentoonstelling In samenwerking met de Kamer van Koophandel van Aalst en gewest wordt door het DAVS nu een nieu we bouwsteen aan het Museum van de Vlaamse Sociale Strijd toege voegd en dit mede naar aanleiding van het 150-jarig bestaan van de Ka mer van Koophandel. Dit werd mogelijk dankzij het Pro vinciebestuur van Oost-Vlaanderen dat geldelijke middelen ter beschik king stelde, zodat een historicus VAN PATERNALISME NAAR EMANCIPATIE 15» JAAR KAMER VAN KOOPHANDEL ÊN NIJVERHEID VAN AA15T EN GEWEST im ren Aalst. V.l.n.r. Karei Baert stadsarchivarisGracienne Van Nieuwenborgh schepen Aalst), Dirk t'odevijn weten schappelijk medewerker), G. Dons (voorzitter van de Kamer) en Jan Van Gijseghem (direkteur van de Kamer) realizeerden samen de viering van het 150 jarig bestaan van de Kamer (a) Door de toneelbond 'De Vriendenkring' wordt in het Paro chiaal Centrum te Herdersem de komedie 'Hocus Pocus' opgevoerd geschreven door Jack Popplewell. De regie berust in de handen van de Herdersemse huisregisseur Mare De Cock. Het stuk zelf 'Simon Ross' dominee te Bogfield, heeft zichzelf voor het goede doel in financiële moeilijkheden gebracht. Zijn verloofde Janet komt op het Hocus Pocus-idee om Peter Ross, tweelingbroer van Simon en ge wiekst zakenman te Londen, over te halen om met hem te ruilen en zo doende Simon uit deze benarde si tuatie te redden. Bella de verloofde van Peter dringt aan op deze persoonsverwisseling. Simon zal als tegenprestatie de be langen van Peter in Londen beharti gen. Daarvoor krijgt hij de hulp van Harry Windover, vennoot van Peter en komt tevens verrassend in kon- takt met Claire. Peter heeft echter geen rekening gehouden met de ou de pleegmama Mrs. Gravestock, die beide broers grootgebracht heeft en met de dominee naar Bogfield ver huist is. .Tot overmaat van ramp moet hij ook nog het hoofd bieden aan de burgemeester en voorzitter van de kerkfabriek Alderman Knebworth die de boel heel wat ingewikkelder chief van Albert 1, Leopold I en Leopold II (Koninklijk Paleis), de papieren van Felix-Paul Callebaut, de papieren van de familie de Be- thune in Marke, het archief van volksvertegenwoordiger Eugeen De Smet (Rijksarchief Gent) en de papieren van de families Moyer- soen en Willems (Aalst). Ook zijn er archieven van organi saties en instellingen: zoals het ar chief van de ckonomische dienst van de stad Aalst (stadsarchief), de archieven van het schepencollege en de gemeenteraad van stad Aalst (stadsarchief), het archief van de Kamer van Koophandel van Aalst en gewest, het archief van de Koop handelskamer van het kanton Ge- raardsbergen, het archief van het Provinciebestuur van Oost-Vlaan- deren. In navolging van de 19de eeuwse ondernemers uit het arrondisse- leesbare en rijk geïllustreerde, we- leidende tentoonstelling samenge- tenschappelijke benadering van de steld, gebaseerd op fotografisch ontstaansgeschiedenis en de ont- materiaal over het sociaal-ekono- wikkeling van de Kamer, geschetst misch leven te Aalst, Geraardsber- in het perspektief van de sociaal- gen, Zottegem, Ninove en elders in ekonomische evolutie van het ar- het arrondissement, op basis van rondissement. Het boek besteedt dokumenten uit openbare archie- o.m. ruime aandacht aan ook van- ven en privé-verzamelingen. Enkele daag herkenbare problemen zoals museologische voorwerpen over de vestiging van onderneming, so- teelt van tabak, hop, vlas en over ciale verhoudingen, verkeersinfra- kantwerk zullen hierbij voor de no- struktuur, financiële ontwikkelin- dige afwisseling zorgen, gen en de nationale en internatio- gCuC.. üCp.u..a.c «.m.t.HauU Deze tentoonstelling heeft plaats S 8 U e OP het gelijkvloers van het Oud- 19de en 20ste eeuw. K 6 J - toer op gegaan en werd er ook in maakt dan hij voor mogelijk hield, de opvoeringen in handen van Ar- Simon van zijn kant denkt dat hem lette Kiekens, een rustig klusje wacht te Londen. Het geheel wordt u gebracht door: Wat hij echter niet weet is dat een Patrick Matthieu, Marie-Rose De bende bloeddorstige aandeelhou- Wael, Ann Heyvaert, Eric Mat- ment wercj de internationale ders klaar staan om hem te ver- thieu, Emiel Herman, Ann Du moorden. Daarom moet hij probe- Mongh, Christy Roelandt, Paul ren Luther Gates en zijn sekretares- Vandersmissen, Gilbert Van Geert, se Miss Vincent er toe over te halen Jo Lampers, hem 1 miljoen te lenen. En dit op vrijdag 29 november, za terdag 30 november 1991 telkens te Vragen, emoties, teleurstellingen, 20 u en zondag 1 december te 19 in fijne humor en komische situaties, het Parochiaal Centrum, Grote dit alles in Hocus Pocus. Baan, Herdersem. De algemene leiding berust tijdens Inkom 120 bfr. imcM^ic ccuw. Schepenhuis (Belfort Aalst) van «Van Paternalisme naar Emanc,pa- Na d(_ t.e, .s een verhaal over pi on. ers en tentoonstei|i ook te zien zijn te ondernemers van bij ons, de crisis sen en de sucessen. werk om meer dan één reden aan bevolen lektuur voor elkeen die met sociaal-ekonomische ontwikkeling ^^"geteuren bij' Kamer™ van de streek te maken heeft: be- - -J - - - drijfsverantwoordelijken, kaderle den, werkgevers en werknemers, studenten... r» u Geraardsbergen in het Koetsenhuis Daarom is het 6 en wellicht nog op andere plaatsen. Verdere info over tentoonstelling en eventueel bestellen van boek- Koophandel, Square J. Geerinckx 2 te 9300 Aalst. Tel. 053/21.68.42. Een begrensde, afgesloten ruimte, Enquist raakte in Vlaanderen voor- waarin drie stoelen en zeven berke- al bekend door 'De Nacht der boompjes. In deze kamer drie per- Tribaden', ooit nog o.m. gespeeld sonages: de vrouwelijke dominee/ door het NTG, het EWT en in Aalst oudere vrouw (Julienne De Bruyn), door Tejater 80. de psychologe-begeleidster/jongere Het Ensemble KNS-Raamteater vrouw (Tine Vandenbrande) en de kreëert 'In het Uur van de Lynx' in jongen/psychiatrische patiënt het Klein Raamteater aan de Ant- (Hans Van Cauwenberghe). Een werpse Lange Gasthuisstraat. Een regie van de Noor Paul Nygaard die jongen verblijft, na de schijnbaar zonder fiorituurtjes, zonder 'ver- motiefloze moord op een bejaard nieuwende inzichten' (wat dit ook echtpaar dat het huis van zijn groot moge betekenen?) maar met res- vader kocht, in een instelling. Hier pekt voor de schriftuur van de tekst, wordt hij betrokken in een eksperi- weet te boeien van begin tot einde, ment, waarbij hij een huisdier (kat) die vragen oproept en héél weinig toegewezen krijgt in de hoop dat hij antwoorden biedt... Een produktic hierdoor opnieuw 'gewone mens' waar men stil bij blijft, waarbij men kan worden. Aalst. De uitvoering van Jan De Wilde en Prima La Musica kende een zich niet verveelt, waarbij men wordt aangezet tot nadenken... 'In het Uur van de Lynx' werd drie uitzonderlijk grote belangstelling. Op 5 december volgt een extra vertoning (a) jaar geleden gekreëerd. Per Olov Het eksperiment mislukt; de kat 'wordt gewurgd', een medepatiënt wordt verwond... Het verschil tussen het normale en het krankzinnige wordt hier in vraag gesteld; het bewuste en het onbe wust wordt zichtbaar; psychiatrie en 'wetenschappelijke reïntegratieprojekten' worden iro nisch in vraag gesteld. Hans Van Cauwenberghe als de jonge patiënt is gewoon uitstekend: hij weet, op een realistische maar toch kom- plekse wijze, de spanning tastbaar te maken én te houden. Julienne De Bruyn, dit keer zonder irriterende tics, is prima en de nog jonge Tine Vandenbrande akteert misschien een ietsje te braaf en te afstandelijk. Een boeiende voorstelling! Nog te zien t.e.m. 21 december op wo.. do.. vr. en za. om 20 uur. Reserveren kan op nr. 03/233.91.48/49 (9.30-16.30

De Voorpost | 1991 | | pagina 8