Podium-uitjes in De Werf Nieuw toneelprojekt in Sint-Jozefscollege Aalst Achttiende jaarboekje van de Heemkundige Kring HEEMSCHUT-LEDE gepubliceerd Ernst in De Werf Kinderteater op zondagmiddag 'Mamiewat in Papoeazië' (01.12) INS en Brechts 'Meneer Puntila en zijn knecht Matti' (04.12) °Uect De Voorpost - 22.11.1991 - 9 weekend de reeks "Ken uw Dorp" van de Heemkundige Kring Heemschut-Lede nerd zopas het achttiende jaarboekje gepubliceerd. )eze publikatie omvat een zestal bijdragen van zeer diverse aard over de rijke historiek van Lede. leemkunde is de studie van het :igen woongebied in al haar aspek- en, zowel in het heden als in het /erleden. Gezien de verscheiden- leid van de verschillende discipli- ïes, die ressorteren onder "heem- ;unde", is het zeker verkieslijk dat leze vorm van kuituur in groep zou rorden beoefend. Op 23 januari 1961 werd in Lede de vereniging "Heemschut-Lede" op gericht op initiatief van Jozef Cool, Walter Daelman, Maurits De Lan- noy, Jozef De Neef en Marcel Go- vaert. Op het eerste blad van het verslagboek omschreef Jozef De Neef duidelijk de doelstelling Voor het nageslacht bewaren wat zich in de loop der tijden op eigen bodem heeft voorgedaan". "Opdat het nageslacht eruit zou leren, de wijze les die het verleden schenkt. Ze blijven groot, die eigen groot- leid eren. Een volk dat eerlijk leven wil, gedenkt In 1963 schonk het gemeentebe- ituur deze heemkundige kring een okaal in de kelderverdieping van het huidig Administratief Centrum le Lede. Regelmatig worden hier vergaderingen gehouden. De akti- 'iteiten van de vereniging zijn uite raard zeer verscheiden en bestrij den verschillende aspekten. )e leden van Heemschut-Lede ont vangen naast vier nummers van het 'KontaktbladHeemschut-Lede" driemaandelijks tijdschrift van de Heemkundige Kring) ook het aarboekje "Ken uw Dorp". In de reeks "Ken uw Dorp" werd topas het achttiende jaarboekje ge- lubliceerd. Hierin een zestal bijdra- ;en van zeer diverse aard. In een eerste bijdrage belicht gelegenheid smedewerker Herman Bruyland de afkoop van de militaire verplichtin gen gedurende de Napoleontische periode. Aan de hand van twintig notariële akten komt hij tot de vast stelling dat men voor de afkoop van zijn militaire dienst - omgerekend naar vandaag - ongeveer 1 miljoen frank op tafel moest leggen. In de bijdrage van Marcel Daem vinden we het ontstaan van de twee reuzenliederen die vroeger, bij de rondgang van de reuzen Willem Bette en Anne-Marie de Hornes, werden gezongen. Aansluitend op voorgaand artikel brengt Gabriel Van den Nest de geschiedenis van de Vijverse reu zen, namelijk markies Willem Be tte en markiezin Anne-Marie de Hornes en de ter ziele gegane Ma- thias en Mathilde met hun kroost, de "Dikkoppen". Hoofdartikel dit jaar is de bijdrage van Bart Van Langenhoven over de wind- en watermolens te Groot-Le- de. Hierin wordt de geschiedenis geschetst van de zes wind- en vier watermolens die begin deze eeuw nog in werking waren op het grond gebied van het huidige Groot-Lede. Joris De Smet heeft het over het ontstaan en de groei van het kunst centrum '"t Hof te Puttens" dat dit jaar zijn 10-jarig bestaan vierde. Aalst. Een foto uit 1910. Het Sint-Jozefscollege speelt'Jozef in Dothan'van Vondel. Vooraan links zit pater Stracke Hiernaast gaat hij ook dieper in op de geschiedenis van het hof waarin het kunstcentrum gevestigd is. In de laatste bijdrage verhaalt Ga- briëlle Meeus het leven van haar overleden broer, pater Godfried Meeus, die meer dan 60 jaar als missionaris werkzaam was in India. "Ken uw Dorp" nummer 18 telt 64 bladzijden en kan - als los nummer - bekomen worden - door overschrijving van 200 fr. op rek. 001-0286204-33 van de Heem kundige Kring, Keiberg 26,9340 Le de (mededelingKen uw Dorp nummer 18). - bij volgende kernleden - Gabriel Van den Nest, Steen straat 150, 9340 Lede, voorzitter, 053/77.72.79 - Bart Van Langenhoven, Be- llaertstr. 37, 9340 Lede, sekretaris, 053/80.75.21 - Etienne D'Hondt, Keiberg 26, 9340 Lede, penningmeester, 053/ 80.33.79 De Bruyn AI van bij de stichting door Ignatius van Loyola in 1540, heeft de Jezuïeten orde veel belang gehecht aan de kracht van het gesproken woord. Bij het onderricht werd groot belang gehecht aan de retoriek, of de kunst van het redevoeren. Ook in hun redukties in Zuid-Amerika werd veel belang gehecht aan de dramatische expressie en de kulturele vorming in het algemeen, de film 'The Mission' geeft hiervan een prachtig voorbeeld. Ook in het Aalsterse Sint-Jozefscol lege bestaat een heel lange traditie van toneelspelen en werd bij au teurs, regisseurs en akteurs de fak kel van generatie op generatie doorgegeven, om enkele namen te noemen: Pater Evarist Bauwens, pater Fleerackers, pater Stracke - hij schreef hier 'Arm Vlaanderen' - pater Taeymans, pater Van der Meersch, pater Schurmans, pater Poot, Lodewijk De Vocht die koor komposities komponeerde voor de Vondelopvoeringen onder de regie van pater Stracke, Paul De Mont, Jos Van de Maele en vele andere... In maart 1992 brengt de basisschool van de Pontstraat 'De Grote O' of 'Sta eens even stil' voor het voet licht. Het is een eigen kreatie ge- - Nog tot en met maandag 25 november in de Belfortkrypte: tentoon stelling Lucie Brulin, info 053/66.42.77. Vrijdag 22 en zaterdag 23 november om 20 uur en zondag 24 november om 15 uur in de Schouwburg: teatervoorstelling 'Stilte a.u.b.' van Michael Frayn door de Koninklijke Aloude Rederijkers kamer Sint-Barbara, toegang 200 fr, res. 053/70.44.64. - Maandag 25 november om 19.30 uur in Vergaderlokaal 2: vergade ring ingericht door de Vlaamse Vereniging voor Dienstplichtige Militairen, info 016/25.05.78. Dinsdag 26 november om 14 uur in Vergaderlokalen 1 en 2: studie dag 'Europa 1991', georganiseerd door het Provinciebestuur van Oost-Vlaanderen, info 091/25.30.01. - Dinsdag 26 november om 19 uur in Vergaderlokalen 1 en 2: vor mingsavond ingericht door de Katholieke Vereniging voor Lande lijke Vrouwen, info 02/331.00.57. - Dinsdag 26 november om 20 uur in Vergaderlokaal 4: bijeenkomst Esperantogroep 'La Pioniro', info 053/70.17.89. - Woensdag 27 november om 20 uur in de Schouwburg: balletavond door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen met vier koreografieën uit 'Serenade' en 'The Four Temperaments' van George Balanchi- ne, 'Beyond Memory' van Mauricio Wainrot, 'Configurations' van Choo-San Goh en 'Solid Ground' van Danny Rosseel, toegang 450 fr, res. 053/76.13.12. - Woensdag 27 november om 13 uur in Vergaderlokaal 3: infonamid- dag georganiseerd door de Dienst Opvanggezinnen, info 053/ 21.41.63. - Donderdag 28 november om 20 uur in de Schouwburg: teatervoor stelling 'Banaan' naar een idee van Herman Verbeek van Henri Overduin door Genio De Groot en Herman Verbeek, toegang 280 fr, res. 053/76.13.12. Donderdag 28 november in De Werf: tentoonstelling 'Banaan' naar aanleiding van de reeds geciteerde teatervoorstelling. Van vrijdag 29 november tot en met maandag 2 december in het Belfort, het Oud Hospitaal en De Werf: antiekbeurs, info 00/352/ 39.99.05. Vrijdag 29 november om 21 uur in de Schouwburg: '20 jaar Prinsencaemere', ingericht door de Aalsterse Prinsencaemere' Vrijdag 29 november om 20.30 uur in de Teaterzaal: dia-avond ingericht door de Koninklijke Belgische Touringclub, info 053/ 21.40.00. Zaterdag 30 november om 21 uur in de Schouwburg: #20 jaar Prinsencaemere' door de Aalsterse Prinsencaemere. Zondag 1 december om 15 uur in de Schouwburg: kinderzondagna middag met het sprookje 'Mamiewat in Papoeazië' van Marie-Clai- re Le Pavee en Joël Jouanneau door Tie 3 in regie van Jos Verbist, voor kinderen vanaf 6 jaar, toegangsprijs 100 fr of 1 strip voor kinderen en 170 fr of 2 strippen voor volwassenen, res. 053/76.13.12. Maandag 2 december om 13.30 uur in de Schouwburg: voordracht 'Hebben de filosofen de maatschappij veranderd?' door Frans-Jos Verdoodt, Dr. in Letteren en Wijsbegeerte, georganiseerd door Aktueel Denken en Leven, info 053/80.74.70. Maandag 2 december om 19.30 uur in Vergaderlokaal 1: startdatum van de kursus ontspanningsmassage, ingericht door vzw Groene Dag, info 054/33.20.46. Dinsdag 3 december om 14.30 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht 'Europa 1992', ingericht door de Vlaamse Federatie van Socialisti sche Gepensioneerden, info 091/61.99.12. Zondag 1 december: TIE 3 en kin derteater met inhoud Het teatergezelschap Tie 3 is in ons Vlaamse teaterlandschap eigenlijk een buitenbeentje: het neeft geen trouw weekendpubliek als veel res- pektabele, burgerlijke gezelschap pen. Het werkt met en over tema's en mensen uit de derde wereld. Het is het geesteskind van Tone Brulin, een auteur én teaterrot die decen nia geleden al het gemakkelijk tea- terkompromis afzwoer. Kortom, een man om U (met hoofdletter!) tegen te zeggen! Tone Brulin ging onlangs met pen sioen... maar Tone en pensioen, dat is een contracitio in terminis... Zijn Tie 3 overleeft het wel, want zijn ideeën blijven waardevol. Ga b.v. eens kijken - met de kinderen van 6 jaar - naar 'Mamiewat in Papoeazië' dat Tie 3 op zondagmiddag 1 decem ber in de Schouwburg van De Werf opvoert. Mamiewat, het misterieuze lilliput- vrouwtje, is samen met Kadouma op zoek naar het vrouwtje van de Regina, een vlindersoort waarvan enkel mannetjes zijn gevonden. Wekelijks komt er een vliegtuig met ganzelever en kaviaar. Tot de lever ingen stoppen. Zij worden verplicht om een vrolijke reportage te maken over wilde stammen. Een wonder baarlijk elixir gooit echter roet in het eten. Op het eerste gezicht een lief en idillisch sprookje, maar onder de oppervlakte worden ongemeen rij ke tema's behandeld. Deze teatervoorstelling voor kinde ren vanaf 6 jaar werd geschreven door Marie-Claire Le Pavee en Joël Jouanneau; het werd geregisseerd door Jos Verbist; de akteurs zijn Hilde Geirnaert en Ato Kwamena Amissah. De toegangsprijs bedraagt 100 fr of 1 strip voor kinderen en 170 fr of 2 strippen voor volwassenen. Reser veren kan op nr. 053/76.13.12. Woensdag 4 december: Charles Cornette, Bertolt Brecht en 'Puntila' Wanneer ik 'Internationale Nieuwe Scène' hoor, denk ik met vertede ring terug aan 'Mistero Buffo', DE (met hoofdletters a.u.b.!) teaterbe- levenis van het einde van de jaren zestig en van het begin van de jaren zeventig. De INS haalde met deze internationaal geroemde en veel ge prijsde produktie de internationale podia. Bewustwordingsteater heet te het, vormingsteater. Sindsdien bleef de INS vooral in de belangstelling met vooral 'saai, be lerend en wat achterhaald' teater; al kwal er af en toe wel eens een waar devol/humoristisch/satirisch pro gramma dat wèl de moeite waard was. Dit seizoen presenteert de INS onder andere een toneelstuk van Bertolt Brecht 'Meneer Puntila en zijn knecht Matti' en dit in een regie van de (Oost-) Duitser Konrad Zschiedrich. Meneer Puntila had een knecht, die heette Matti. Als Puntila zat was, wou hij het met Matti eens zijn. Wat de mode streng gescheiden had, de meester en de knecht, dat wou me neer Puntila in aquavit-stemming harmonisch verenigen. Meneer Puntila had ook een dochter, die heette Eva. Haar wou hij, nuchter berekend, verloven met de voorna me attaché Eine Silakka. Maar Eva voelde meer voor de knecht Matti. Op een vroege zaterdagmorgen in het dorp Kurgela verloofde meneer Puntila zich met een apotekers- hulpje, een koemeisje, een telefo niste en de alom bekende Smok- kel-Emma. Op de markt in Lammi een paar uren later zocht hij ruzie met een dikke hereboer. Als hij in de late voormiddag op zijn erf aan kwam, was er een schandeel. Een week later, op zaterdagavond in de keuken van het landgoed praatten Eva en de knecht Matti over kreef ten. Wat er in een Finse nacht alle maal gebeurt, daar zal je van opkij ken. De volgende morgen joeg me neer Puntila zijn vier verloofdes van zijn erf. Op de lange weg terug naar huis vertellen de meisjes elkaar al lerlei verhalen, om hun belevenis sen met de rijke meneer Puntila en de arme knecht Matti in het juiste licht te plaatsen. Terzelfdertijd lie pen twee verlovingen spaak; eerst die met de attaché, dan ook nog die met de knecht. Matti wist maar al te goed: een liefde tussen een wijfjes vos en een haan, dat loopt niet goed af. Maar arbeid overwint alle kom mer. Op maandagmorgen maakte meneer Puntila grondig schoon schip. En onmiddellijk zocht hij weer toevlucht in de aquavit, die hem terug op het pad van de mens elijkheid bracht. Met zijn knecht Matti besteeg hij de berg Hatelma. Terwijl Matti alles kort en klein sloeg, geraakte Puntila op het hoog tepunt van zijn levensgevoel. De pijnlijke ontnuchtering van zijn meester wachtte de knecht niet af. Zoals Sganarelle en Don Juan, zoals Jacques en zijn meester zijn Matti en Puntila een ongelijk maar volledig op elkaar aangewezen paar: knecht en meester. Zoals Sga narelle en Jacques poogt de sluwe Matti zijn heer te manipuleren. Dit volksstuk van Bertolt Brecht is - zo belooft de INS - vol sprankelen de humor, vol komische situaties, vol frisheid en poëzie. Regisseur Konrad Zschiedrich werd geboren in Leipzig in 1936. Hij studeerde teaterwetenschappen. Van 1964 tot 1968 was hij akteur en regie-assistent bij het Deutsches Theater in Berlijn, ten tijde van Be- nno Besson en Wolfgang Heinz. Hij werkte als docent aan de Berlijnse teaterschool. Van 1980 tot 1983 was hij vaste regisseur bij het beroemde Berliner Ensemble, daarna free lance in hetzelfde gezelschap en an dere teaters o.a. in de voormalige DDR, in Barcelona en Leicester. Hij regisseerde stukken van o.a. Be rtolt Brecht, Dario Fo, Shakespea re, Maiakoviski, Kleist, Müller, Les sing e.a. Met kostuums van Sarine Kumeling en in dekor van Mark Cnops evo lueert volgende cast: Ann De Win- ne, Liliane Dorekens, Anouk Gan- zevoort, Vera Müller, Hilde Uitter- linden (toch nog steeds een van on ze beste Vlaamse aktrices!), Char les Cornette (idem, maar dan bij de akteurs), Dirk Celis, Tom Van Bau- wel, Guido Van Camp, Fred Van Kuyck, Fred De Winne en Joeri Hancké. De toegangsprijs bedraagt 300 fr, res. 053/76.13.12. L. schreven door direkteur Arnold Van de Perre en uitgegeven door ALMO. Momenteel geniet het veel interesse in jeugdteaters en scholen (o.a. opgevoerd in het Don Bosco- college in Zwijnaarde). Waarover gaat het? De Grote O is de verpersoonlijking van de beeld buis en staat enerzijds voor de Op- perkauwer - de televisie die de kij kers continu voorgekauwde pulp oplepelt - en tegelijk ook voor het waardecijfer 0. De leerlingen ver spelen hun spelletjes in ruil voor een zapvergunning in Videoland. Zo verliezen ze al hun fantasie tot wanhoop van de Speleman die zijn toevlucht zoekt bij Koning Schaak, de koning der spellen. Deze geeft hem een gouden raad: Sta eens even stil! Hoofdrolspeler Jo zoekt naar een middel om de beelden eventjes stil te laten staan, want al zijn vrien den zitten in de ban van de televisie 'geboeid' naar de beeldbuis te kij ken; hij vindt niemand meer om te spelen. In die zoektocht ontmoet hij achtereenvolgens Mister Sponsor, de Politica en Vrouw Media. Maar de beelden stilzetten en er eventjes blijven bij stilstaan, dat is niet zo eenvoudig... Het is geen echt kindertoneel voor en door kinderen, maar wel familie- teater. Het stuk kan op verschillen de niveaus worden bekeken, van dreumes tot volwassene, iedereen vindt er zijn gading in. In dit familie- teater spelen traditiegetrouw leer lingen, leerkrachten, ouders en di- rektie samen en leren zodoende mekaar op een andere manier ken nen en waarderen. De traditie wil eveneens dat bij toneelopvoeringen luister noch spektakel worden ge schuwd; Vandaar dat we veel zorg besteden aan kledij, dekor, speciale effekten... Dit toneel met zang wordt begeleid door het orkest Ronkenburg o.l.v. Joost De Smedt en het Halleluja- koor van de Dames van Maria o.l.v. Christiaan Crombeen. De manne lijke hoofdrol, de Speleman, wordt gespeeld door Etienne Bracke, leerkracht. Voor de kinderrollen zijn de audities nog druk aan de gang, maar iedereen die wil mee spelen, speelt zeker en vast mee, niemand wordt uitgesloten. De opvoeringen vinden plaats op 21, 22, 27 en 28 maart 1992 in de feestzaal van het Sint-Jozefscolle ge. Iedereen is welkom. PH

De Voorpost | 1991 | | pagina 9