VZW Parochiecentrumraad Meldert vierde feest maar nam ook afscheid... De 'Vier Gekroonden' en hun geschiedenis Lions Club Dirk Martens Aalst organiseert benefiet-pianorecital 6 - 29.11.1991 - De Voorpost Vorige vrijdag was het weer feest in het Parochiecentrum aan de Stevens- veldstraat te Meldert. Traditiegetrouw kwamen de grote groep van vrywil- lige 'openhouders' en de bestuursleden van de vzw en de socio-culturele werkgroep samen om tijdens een gezellig samenzijn de balans op te maken van het voorbije werkjaar. Met spijt in het hart maar met grote dankbaar heid, werd bij deze gelegenheid ook afscheid genomen van Mevr. Lieve Muylaert-Haverals en Dhr. Hubert Baert-Vermoesen, die na 20 jaar bezielend werken in de bestuursraad, hieruit ontslagnemend waren. Het Meldertse Parochiecentrum is een niet meer weg te denken oord van gemoedelijke samenkomst, dat de gemeenschapsgeest van de Mel dertse bevolking wil stimuleren. Twintig jaar terug kreeg Meldert met dit initiatief een ontmoetings plaats voor jong en oud. Tijdens het weekend heeft men er het praatcafé met telkens een ander koppel vrij willigers als cafébaas. De Meldertse jeugd, de WKSJ De Hopduveltjes vindt er een vallabel onderkomen. Tal van Meldertse verenigingen hebben er hun thuishaven. Feest maaltijden worden er georgani seerd en tijdens de vakantieperio des zijn er jeugdbewegingsgroepen te gast uit heel Vlaanderen. Dit al les gebeurt nog steeds met stijgende intensiteit en enthousiasme. Zoals bij elke vereniging zijn er na een aantal jaren noodzakelijke be- stuursveranderingen nodig. Ten ge volge van sociale omstandigheden en andere ongemakken zijn soms leden verplicht geworden, zelfs al zouden ze toch nog zo graag verder gezet hebben, ontslag te nemen. Om die reden werden vorige week Mevrouw Lieve Muylart-Haverals en Hubert Baert in het parochie- ÉL Aalst. Mevrouw Lieve Muylaert-Haverals en de heer Hubert Baert, leden van de Meldertse Parochiecentrumraad, kregen een passende huldiging na 20 jaar dienstverlening voor de Meldertse gemeenschap (a) centrum tijdens een korte dankvie ring even onder de aandacht van de algemene vergadering gebracht^ 'Toen op het einde van de jaren '60 het Meldertse parochiaal leven, on der impuls van Ghis Dhoore een nieuwe start kreeg, dan vinden wij in de eerste verslagen van de verga deringen van de Parochiecentrum- raad reeds de namen terug van Lie ve en Hubert' vertelde voorzitter Alfons Roggeman. 'Toen in 1969 het Parochiecentrum werd aange kocht, waren zij er ook van in het begin bij, in de toenmalige werk groep Jeugd, die later de Parochie centrumraad zou worden. Zij herin neren zich beter dan wie de span nende momenten van de opening van dit centrum. Zij waren bij de stichtingsvergadering van de VZW, met de voorstellen om de paritaire beheersraad samen te stellen met 3 vertegenwoordigers van de toenma lige 2 plaatselijke politieke Mel dertse partijen en 3 neutralen' schetste voorzitter Roggeman ver der. Hubert Baert werd getypeerd, als de filosoof van de beheerraad. 'Wanneer hij zijn voorhoofd fronste en met zijn tong eens draaide, dan mocht je verwachten dat hij op zijn volkse manier zijn visie op de feiten zou geven en ge moest hem niet leren hoe hij op een fijne manier de meest gevoelige zaken wist duide lijk te maken en soms te voorzien van het nodige peper en zout. Er werden ook herinneringen opge haald over de tijd toen Hubert met de KSA en KLJ meewerkte aan het ophalen van oud papier. En... had den de mensen geen oud papier dan waren ze zelfs tevreden met een tas soep, een druppel of een frisse sociaal-kultureh it waar te ma Je recente ten- 'Nog ever pas zaterdag- Kwisavonden. pint... en de rest kunt ge wel raden' lachte de voorzitter. Lieve Haverals daar tegenover werd beschouwd als de binnenhuis- architekte van de beheerraad. Zij waakte erover dat er niet te veel prullen in het Centrum binnenkwa men. 'Weet ge het nog met al die bekers van de kwissen?' knipoogde de voorzitter. 'Eén kandelaar of twee kandelaars op de schouw?' Zij zorgde er tevens voor dat het zo typische landelijke karakter van het Centrum behouden bleef. Zachte kleuren op de muren, geen publici- teitsborden op of in het Centrum. Hierbij had zij geen schrik om zelf de handen uit de mouwen te steken, zelf gordijnen te maken, zelf een muur te verven, tafellakens te ma ken enz... Voor de jeugd had zij veel begrip, maar zij stond erop dat de jonge mensen leerden respekt te hebben voor de lokalen en materia len van de gemeenschap. Mvr. Lieve en Hubert werden bei den heel speciaal bedankt voor de vele jaren belangloze inzet voor de Meldertse gemeenschap. 'Dit paro chiecentrum is inderdaad meer dan een hoop stenen, gebouwen en lo kalen voor de jeugd. Het bestaat op de eerste plaats om de Meldertse gemeenschap samen te laten blijven bestaan. Een ontmoetingsplaats mogelijk te maken voor jonge men-» sen, voor volwassenen en voor desii derde leeftijd. Na meer dan twintig <j0 jaar werking kunnen wij stellen dit Centrum, er nu nog alle dagen slaagt deze opdracht waar te ken. Kijk maar naar de recente toonstellling van 'Nog Meldertenaar' en de avond gestarte reeks Wij kunnen u beiden geen groter genoegen doen, dan hetgeen u hebt helpen opbouwen, verder te onder houden en uit te bouwen, ten gunste van uw vele Meldertse vrienden. Dat is de opdracht voor hen die na u komen' besloot voorzitter Fons Aalst. Op de jaarlijkse traditionele feestsamenkomst van de voltallige parochiecentrumraad en werkgroep was gemoedelijkheid en gezelligheid troef (a) Buiten het feit dat wij in ons arron dissement éénmaal per jaar de "Vier Gekroonden" vieren, weten slechts weinigen iets meer over de betekenis en de ware toedracht van de benaming "Vier Gekroonden". Sinds de middeleeuwen had elke gilde haar eigen patroon, gewoon lijk een heilige die in nauw verband had gestaan tijdens zijn leven met de beroepsaktiviteit van de gilde of beter nog, het beroep of de ambacht zelf had uitgeoefend. Onze bouwpatroons konden moei lijk beter uitgekozen worden. Hun geschiedenis is zeer oud en begon in het Keizerlijke Rome tussen 280 en 305. Diocletianus, keizer uitgeroepen door zijn eigen soldaten, muntte uit door zijn haat en wreedheden te genover de christenen. Kende zijn godsdiensthaat geen grenzen, dan moet toch worden erkend dat Dio cletianus zorgde voor de verfraaiing van Rome, door het oprichten van talrijke gebouwen. Toen leefden en arbeidden te Ro me vier broersSeverus, Severia- nus, Victorinus en Corpophonus. Zij stonden be-hcr.d als de vaardigs te marmerbewerkers. De oudste, Severus, werd aanzien als het hoofd van de onderneming en stond aan geschreven als de beste toenmalige bouwheer. Zij kregen zeer belangrijke op drachten van Keizer Diocletianus uit te voeren hun vermaardheid groeide zodanig dat ze tot in Klein- Azië werken uitvoerden. Tijdens deze reis naar Klein-Azië kwamen de vier broers in betrek king met de geloofsverkondigers. Zij bekeerden zich tot het christen dom en keerden als gedoopten naar de "Eeuwige Stad" terug. Daar wachtte hen vanwege Diocle tianus een grootse opdrachtde bouw van de tempel der Keizers- verering en het beeldhouwen van de bijhorende afgodsbeelden. Zij weigerden eenparig dergelijk werk uit te voeren. Voor de keizer gebracht herhaalden zij hun weige ring en verklaarden geen beelden te zullen maken die als afgodsbeelden moesten aanbeden worden. Met zijn gekende wreedheid ereeD de Keizer in de "afvalligen" wer den gruwelijk gemarteld en met lo den ballen dood gegeseld. Hun li chamen werden voor de honden ge worpen doch deze lieten ze onaan geroerd liggen, 's Avonds namen de christenen de lijken van de vier mar telaars weg en begroeven ze in alle stilte in de catacomben. De chris tengemeenschap kende de namen van de martelaren echter niet, en zo werden ze eenvoudigweg genoemd de "Vier Gekroonden". Later werden hun namen door een goddelijke openbaring bekend ge maakt als Severus, Severianus, Vic torinus en Corpophonus. Hun na gedachtenis werd te Rome vereeu wigd door op hun graven een kerk te bouwen, die gelegen is op de Via Lavicane en nog steeds de naam van de "kerk der Vier Gekroonden" draagt. Toen rond 1898-1900 de noodzake lijkheid werd aangevoeld onder de aannemers bouwnijverheid arron dissement Aalst om zich te vereni gen en het Syndikaat der Verenigde Aannemers werd opgericht, kozen de stichters de Vier Gekroonde Martelaren als hun schutsheiligen. Jaarlijks werd op de eerste zondag na 4 november het "Feest der Vier Gekroonden" gevierd, traditie diQ wij nog met fierheid in ere houden en die slechts tijdens de Duitse be zetting onderbroken werd. In het Stadsmuseum te Brussel be rust de triptiek der "Vier Gekroon den", een anoniem schilderwerk uit de vroege 16de eeuw, waarschijnlijk sierde het het altaar van de Sint-Ka- tharinakerk. Men bemerkt er de vier legendarische helden, omringd door metselaars, leidekkers, steen houwers en beeldenmakers. Op het voorplan knielen de dekens der be trokken ambachten als waarschijn lijke schenkers. Op het sekretariaat van de Syndikale Kamer hangt een kleine reproduktie van het schilder ij- Bij het ontwerpen van de eerste vlag van de Kamer kon de sekretaris, wijlen Robert Meganck, een fraaie afbeelding vinden van de "Vier Ge kroonden", en deze werd op ge noemde zijden vlag geborduurd. Het werd een artistiek en bijzonder waardevol kunstwerk. Spijtig ge noeg werd deze vlag vernield tijdens het bombardement van de stad Aalst in de meidagen van 1940. Vele aannemers uit andere gewes ten weten niets af van de viering der "Vier Gekroonden" slechts Meche- len en Aalst kunnen zich verheugen en ook beroemen op het in ere hou den van de vroegere traditie. Zoals het eertijds zeker in de be doeling lag de aannemers op deze dag samen te brengen blijven wij deze traditie getrouw de verstevi ging der vriendschapsbanden onder alle aannemers uit alle takken van de bouwnijverheid tijdens het sfeer vol jaarfeest van de Kamer. Zaterdag 30 november '91 «Om op te bouwen» De raad van bestuur van de Kamer nodigt alle leden aannemers, hun familie, hun medewerkers en hun vrienden uit tot de jaarlijkse tradi tionele feestviering der Vier Ge kroonden, patroonsdag der aanne mers uit het bouwbedrijf arrondis- sement-Aalst. Het feestprogramma voorziet 15.00u. Akademische zitting in d grote feestzaal van het stadhuis o de Grote Markt te Aalst met d uitreiking van eretekens aan vei dienstelijke werkgevers en werkne mers. 16.30u. Receptie, aangebodei door onze Kamer, in de trouwzaa van het stadhuis, Grote Markt ti Aalst. 17.30u. Plechtige Heilige Mis in dt dekenale St.-Martinuskerk in dl onmiddellijke nabijheid van di Grote Markt te Aalst, ter nagedach tenis van de overleden leden. 19.00u. Aperitief en feestbanket ii de Salons «Hof Tersig», Hoekskei 3, te Wieze-Lebbeke. Ruime priva te parkingmogelijkheden. 23.00u. Gezellig samenzijn in di Salons «Hof Tersig», Hoeksken 31< Wieze-Lebbeke, geanimeerd doo een professioneel D.J. Gratis blitz tombola. De personen die niet aan het feest banket aanzitten, worden zeker ver wacht op het avondfeest. Traditiegetrouw organiseert de Serviceclub Lions - Dirk Martens, Aalst een klassieke muziekmanifestatie. De bedoeling is steeds fondsen te verza melen om de gestelde projecten van de sociale werken van de club te kunnen uitvoeren. Zoals vorig jaar gaat de opbrengst naar de kerstpaket- tenaktie voor de meest behoeftigen van Aalst en omstreken. Langs die weg proberen de Lions Club een stukje kerstvreugde binnen te brengen in een aantal gezinnen. Verder gaat er nog een deel van de opbrengst naar het werk Zonnedauw, de actie Paaspaketten aan de ouderlingen van het OCMW Sint-Lieven, vakantie Nierdialyse, Levensvreugde, enz... Dit jaar wordt de klassieke muziek manifestatie van Lions Club Dirk Martens, een wel bijzonder piano recital. De pianisten Robert Gros- lot en Daniël Blumenthal zullen het publiek vergasten op een uitvoering voor twee piano's van Johannes Brahms, Dimitri Sjostakovitsj en Igor Stravinsky. Dit recital heeft plaats op zaterdag 7 december om 20 uur in het C.C. De Werf, Molenstraat te Aalst. Aanvang 20 uur. De toegangsprijs tot dit recital bedraagt 450 fr. De kaartenverkoop gebeurt bij alle le den van Lions Club Dirk Martens. De reservatie wordt verzorgd door André Van der Eist, telefoon 053/ 70.44.64. Laureaten van de Koningin Elisabethwedstrijd Beide uitvoerende pianisten van het recital, hebben reeds heel wat gepresteerd. Robert Groslot: Robert Groslot studeerde aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Antwerpen, waarna hij meester- kursussen volgde bij Leon Fleischer en Alexis Weissenberg. Hij is tweevoudig laureaat van de Pro Civitate Wedstrijd (Gemeente krediet): voor viool (1968) en voor piano (1969). Hij is tevens laureaat van de prijs Alex De Vries en BRT- Tenuto. In Italië won hij de pianowedstrijd Alessandro Casagrande. In 1978 werd hij laureaat van de Koningin Elisabethwedstrijd. Zijn repertoire bestaat uit meer dan vijftig pianoconcerti. Op zijn actief staan tientallen studio-, radio- en TV-opnames. Hij maakte talloze koncertreizen door Europa, Israël, Azië, Nieuw-Zeeland en de Vere nigde Staten. Hij dirigeerde het Ensemble voor Hedendaagse Muziek van het Lem- mensinstituut, de voormalige or kesten van de Opera van Vlaande ren, het Koninklijk Filharmonisch orkest van Vlaanderen, het Natio naal Orkest van België, het Nieuw Belgisch Kamerorkest, het Nieuw Vlaams Symfonieorkest, het Ulster National Orchestra, het London Symphony Orchestra en het Rot terdams Filharmonisch orkest. Hij is vast dirigent van het Symfonisch Jeugdorkest van Vlaanderen en van zijn eigen orkest II Novecento (eer ste CD augustus '91). Robert Groslot tekent ook voor ei- fen komposities en arrangementen, lij is leraar piano aan het Konink lijk Vlaams Muziekconservatorium van Antwerpen. Daniël Blumenthal: Vierde Laureaat Koningin Elisa bethwedstrijd 1983. Daniel Blumenthal werd geboren in 1952 te Landstuh! in Duitsland, maar is van Amerikaanse afkomst; begon muziek te studeren toen hij nauwelijks 5 jaar oud was. Hij be haalde zijn eindprijzen aan de Uni versiteit van Michigan en de Juil- liard School en ging zich verder ver volmaken in Londen bij Benjamin Kaplan. Daniel Blumenthal werd laureaat in tal van internationale wedstrijden: Sydney en Leeds in 1981, de Inter pretatiewedstrijd te Genève en de Busoniwedstrijd in 1982 en de Ko ningin Elisabethwedstrijd in 1983. Daniel Blumenthal verwierf inter nationale waardering, zowel als so list en koncertmusicus als in de ka mermuziek en als begeleider van zangers. Hij heeft een voorliefde voor het vertolken van minder gekende wer ken of werken die mettertijd in on bruik raakten. Zo ontdekte hij in de Nationale Bibliotheek te Parijs een nagenoeg onbekend Trio van De bussy. Dank zij hem werd het werk niet enkel uitgevoerd maar ook uit gegeven. Als specialist van het Franse reper toire bracht Daniel Blumenthal on langs twee CD's uit. Eén daarvan, Les Heures Dolentes, van Gabriel Dupont werd bekroond met de hoogste onderscheiding door één van de belangrijkste Franse muziek tijdschriften. De andere opname is gewijd aan Franse sonatines van Sa- tie tot Roussel. Blumenthal bracht eveneens alle Bagatellen van Beethoven op plaat alsmede de Etudes et Variations van Busoni.

De Voorpost | 1991 | | pagina 6