OCMW Mere krijgt serviceflats A.S.Z. nam duizendste patiënt op in de dienst Geriatrie 'Tr'rWÏ" Verkoop van Rusthuis Hopperank in Erembodegem wordt door OCMW ernstig in overweging genomen Wandtapijten uit Portalegre te zien in Aalst Serviceflats te Mere krijgen vorm r~rr. De Voorpost - 29.11.1991 - 7 Het klooster van Sint-Vincentius a Paulo in 1868 te Aaigem gesticht, gelijkt nog nauwelijks op het bijhuis uit de vorige eeuw. Niet alleen het uitzicht van de gebouwen veranderde met de evolutie van de tijd maar ook het wezen en in enige mate het doel werden sporadisch omgevormd. Zowat 120 laar geleden zullen de grote weldoeners, pastoor en de gezusters nooit ;edacht hebben dat hun school en weeshuis voor een groot gedeelte een ndere bestemming zou krijgen. Toch blijft het onderwijs zoals weleer laar daartegenover heeft men de zorg voor ouderlingen steeds meer litgebreid. In die optiek gaat men zelfs een infrastruktuur verwezenlijken im van het rusthuis een volwaardig verzorgingstehuis te maken op alle lakken. !n een van de gemeenteraden heeft ten reeds gehandeld over het bou- en van serviceflats te Mere door iet OCMW maar als alles naar wens 'erloopt zal men te Aaigem veel roeger met de bouwwerken star en. Men hoopt alleszins in het be- ;in van volgend jaar de eerste steen |te leggen. rootse bouwplannen |Het rust- en verzorgingstehuis van Aaigem zal zich echter niet beper ken tot de dertig serviceflats. Hun perspektieven liggen heel wat ver der want de flats vormen slechts een onderdeel in de ambitieuze toe komstplannen. Enkele jaren terug bouwde men naasthet kloosterge bouw een nieuwe RVT-vleugel en deze wil men nog uitbreiden om de huidige kapaciteit van 72 bedden naar 90 op te drijven. Sinds 1968 is het rustoord erkend rti] idoor het Ministerie van Volksge zondheid en van toen af is men zich meer en meer gaan toeleggen op ouderlingenzorg met het gevolg dat ook de akkomodatie stelselmatig moest verruimd en aan de nieuwe noden aangepast worden. Dit was tevens de start van veranderingen of nieuwbouw binnen het klooster- kompleks waardoor het uitzicht de laatste jaren sterk veranderd is. Als alle plannen zullen uitgevoerd zijn, zal de omgeving nog amper te her kennen zijn door hen die er zelfs dagelijks mee vertrouwd zijn. Volgend jaar start men in februari met de bouw van de dertig service- —fflats en men voorziet dat de werk zaamheden ongeveerccnjaar in be slag nemen wat er op neerkomt dat men de openstelling van de flats zonder grote problemen in begin 1993 voorziet. De geraamde kost prijs bedraagt ruim zeventig miljoen maar wordt voor zestig procent ge subsidieerd door de Staat. Het kompleks dat de dertig service flats moet omvatten zal een opper vlakte hebben van 48 m lang, 37 m breed en het wordt 6,5 m hoog. In kombinatie hiermee komt er een afzonderlijke optrek voor de kloos ternonnen dat dus als 'zusterhuis' zal fungeren. Dit onderdak voor de zusters wordt derwijze gebouwd dat het later gemakkelijk omgevormd kan worden tot een passende ak komodatie voor bejaarden. Als zo danig wordt het geheel een groot scheepse onderneming en wordt het klooster als 'klooster' vrijwel to taal verdrongen; Nevenfase Dat niet alles tegelijk zal gebeuren is uiteraard voorstelbaar maar toch zullen de plannen snel opeenvol gend uitgevoerd worden. Men zal wel in 'fasen' werken maar desge vallend kunnen ze in elkaar vloeien. In zijn totaliteit zal de volledige nieuwbouw toch anderhalf jaar in beslag nemen maar dan zal men over een volwaardig rustoord be schikken enig in de streek. Naast het 'gewone' zal er tevens plaats zijn voor enkele demente bejaarden die in een gesloten afdeling onderge bracht worden, met de mogelijk heid om lucht en verpozing te zoe ken in een eigen afgesloten tuin. Het nieuwe rustoord is dan goed voor een raming van ruim 130 mil joen maar dc kloostergemeenschap komt hierbij tussen voor de kosten van de ruwbouw terwijl daartegen over de kosten voor de werkelijke inrichting als sanitair, elektriciteit, bevloering enz. voor betoelaging in aanmerking komt. Klooster afbreken Deze uitbreiding van het RVT te Aaigem zal de omgeving enigszins van uitzicht doen veranderen. Het is geen eenvoudige renovatie want nadat het rustoord gebouwd is, kan de verhuis van de bejaarden door gaan naar de nieuwbouw en dan wordt het 'oude klooster' afgebro ken zodat een vertrouwd beeld uit de Aaigemse dorpskern definitief zal verdwijnen. Toch zal het statige gebouw er nog ongeveer een paar jaar staan want de sloping is pas voor het einde van 1993 voorzien. Daarna worden op die plaats par kings aangelegd met een tuin. Dit zal niet lukraak gebeuren want er is nog meer volgens directeur J.M. Criem: 'Daarin zouden we, in over leg met de school, een speeltuin trachten te integreren zodat de be jaarden, vanop hun kamer de kinde ren kunnen zien spelen'. De directie loopt echter nog met meer plannen rond en hoopt ze stel lig te verwezenlijken. Tot de toe komstmogelijkheden behoort te vens de uitbouw van een eigen thuisverzorgingscentrum waarbij men vanuit het rustoord zou pogen de zelfstandige verplegers te koör- dineren. Dit is een dienst die er moet toe bijdragen om in het Sint- Vincentiusoord een volwaardige waaier van bejaardenzorg aan te bieden. Het klooster van Aaigem wordt op die manier een toon- en voorbeeld van rustoordbeleid op grote schaal. Dat hiervoor drasti sche veranderingen moeten door gevoerd worden is uiteraard logisch maar binnen een tweetal jaar zal het er in de buurt van het klooster 'anders' uitzien, dit echter in het teken van de bejaardenzorg, een dienstverlening die zich steeds meer opdringt in onze maatschap pij. Te Aaigem speelt men duidelijk in op de noden van de tijd wat toch wijst op een vooruitziende visie van de leiding. JV Aalst. In het ASZ werd de duizendste patiënt opgenomen in de afdeling geriatrie (a) Van 7 december tot 5 januari van volgend jaar heeft in het Museum Oud Hospitaal aan de Oude Vis markt 1 te Aalst een tentoonstelling plaats met 'wandtapijten uit Porta legre. Deze tentoonstelling kadert in Europalia 91 waarbij Portugal het gastland is. De inleidende toe spraken worden gehouden door mevrouw A. De Maght burgemees ter van Aalst, mevrouw G. Van Nieuwenborgh schepen van Aalst en mevrouw E. Fino, derektrice Manufactura de Tapegarias de Por talegre. Portalegre is sinds 1946 har hartje van de tapijtenindustrie in Portugal. Het is een stadje gelegen in de nabij heid van de Spaanse grens. In de 'Manufactura de Tapegarias de Portalegre' worden wandtapijten met een geknoopte steek gemaakt. De tentoonstelling presenteert wer ken van hedendaagse kunstenaars als Carlos Botelho (Portugal), Guil- herme Camarinha (Portugal), An tonio Charrua (Portugal), Antonio Dacosta (Azoren), Lourdes Castro (Madeira), Sonia Delauney (USSR), Le Corbusier (Zwitser land), Jose de Alamada negreiros (Portugal), Maria inez Ribeiro da Fanseca (Portugal), Jean Lurgat (Frankrijk), Graga Morais (Portu gal), Julio Pomar (Portugal), Anto nio Costa Pinheiro (Portugal), Cru zeiro Seixas (Portugal), Arpad Sze- nes (Hongarije), Herman Van Na zareth (België), Maria Helena Viei- ra da Silva (Portugal) en Jorge Mar tins (Portugal). Tijdens deze tentoonstelling, die reeds te zien was in het kultureel centrum van Hasselt, werd een nieuw wandtapijt gerealizeerd naar het ontwerp van de Limburgse kun stenaar Hugo Duchateau. Ook dit tapijt is te bekijken. De tentoonstelling is open tijdens de weekdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur, op woensdag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 19.00 uur en tijdens de weekends van 14.00 tot 17.00 uur. Op maandag is het museum geslo ten, evenals op 25, 26 en 31 decem ber en 1 januari. Sinds de ingebruikname van het nieuw Aalsters Stedelijk Zieken huis in december 1989, heeft de dienst Geriatrie inderdaad reeds 1.000 patiënten verzorgd. De dienst ouderdomsziekten beschikt over 30 erkende bedden en is volledig inge richt volgens de vereiste architecto nische en functionele normen (dag zaal, kinesitherapiezaal, ruimte voor bezigheidstherapie, speciaal aangepaste bedden en rustzetels). Er zijn 10 éénpersoonskamers, 2 tweepersoonskamers en 4 gemeen schappelijke vierpersoonskamers. De bezetting is maximaal. Jaarlijks worden er ongeveer 11.000 ligdagen gepresteerd. De gemiddelde leef tijd van de opgenomen patiënten bedraagt 83 jaar. Drie kwart van de opgenomen patiënten komen van thuis, één vierde uit verzorgingsin stellingen (OCMW en privé). De normale verblijfsduur op de dienst Geriatrie wordt door de overheid op ongeveer 30 dagen vastgesteld. Behoudens de behandelend ge neesheer (internist-geriater) en het team van verpleegkundigen, wer ken op de afdeling ook meerdere kinesitherapeuten, een ergothera peut en een maatschappelijk werk ster van de sociale dienst. Immers, naast het zuiver genees kundig aspect komen ook de sociale aspecten op een Geriatriedienst, zeer ruim aan bod. Op de wekelijkse teamvergadering wordt voor elke individuele patiënt een behande lingsplan opgesteld. Het hoofddoel is een terugkeer naar huis mogelijk te maken, na grondige medische check-up en re validatie. Hierbij wordt bijna steeds de thuiszorg ingeschakeld (hulp van verpleegkundige aan huis, bejaar denhulp, warme maaltijden, kinesi therapie...) evenals hulp van de fa milie. Een terugkeer naar huis is mogelijk in de helft der gevallen. Een aanzienlijk aantal patiënten echter zijn zo zorgenbehoeftig dat een terugkeer naar huis niet meer mogelijk is. Hier wordt uitgekeken samen met de familie en de sociale dienst van het OCMW, naar een gepast rustoord of rust- en verzor gingstehuis in de regio, of naar een dienst voor langdurig zieke patiën ten (V-dienst). Gezien de demografische evolutie en de steeds verder schrijdende ver grijzing van de bevolking zal de dienst Geriatrie in een algemeen ziekenhuis een steeds belangrijker plaats gaan innemen. Erpe-Mere. Het vertrouwde kloostergebouw van Aaigem dat zal moeten wijken voor de moderne noden en binnen een paar jaar uit het dorpsbeeld verdwijnt O'v) In mei dit jaar bekrachtigden de raadsleden een princiepsbeslissing van het OCMW van Erpe-Mere om serviceflats voor bejaarden te bou wen. Dit moet gebeuren op de plaats waar het ex-gemeentehuis en de oude schoolgebouwen van Mere staan. Na sloping van deze voor de Merenaren vertrouwde gebouwen wil het OCMW en een twintigtal serviceflats oprichten in het kader van het plan Van Den Bossche. Sinds die beslissing genomen werd, hoorde men niets meer over de planning vooral omdat zelfs het ge meentebestuur moest wachten op een beslissing van de overheid. On langs kwam er toch wat schot in de zaak vermits Gemeenschapsmini ster J. Lenssens de voorafgaande vergunning ondertekende. Dit heeft als gevolg dat de serviceflats te Mere in het programma van 1911-95 mogen opgenomen worden maar vooreerst moet het OCMW eige naar worden van de gebouwen die toch nog altijd tot het gemeentelijk patrimonium behoren. Pas dan kan men overgaan tot het maken van een voorontwerp en een ontwerper aanstellen. Als het bouwdossier ingediend is moet men opnieuw op een beslis sing wachten van de minister die het bedrag van de toelage moet bepa len. De grond moet dan eerst ver worven worden om als dusdanig aan de serviceflats te kunnen beginnen. Hieromtrent is reeds overleg ge pleegd tussen schepencollege en OCMW waarbij men akkoord is met de transaktie. Alhoewel men thans het verder verloop en de afhande lingvan de dossiers als "goed gelan ceerd" mag beschouwen, zal het toch nog wat duren vooraleer het straatbeeld in het centrum van Me re zal veranderd zijn. Men voorziet dat de serviceflats tegen 1994 zullen kunnen betrokken worden. Alhoewel er verschillende alterna tieven voor de inplantingsplaats voorgesteld waren door de opposi tieraadsleden, heeft men dc sugges ties van de vzw Mens en Ruimte opgevolgd. Zo worden de "onbe nutte en verkrottende" gebouwen aan de Nieuwstraat afgebroken waarbij echter het Ontmoetings centrum dat toch een bom geld ge kost heeft, evenwel zal gespaard blijven. JV Op vraag van de Vlaamse Milieumaatschappij (de voormalige Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij), overweegt het OCMW van Aalst, na rug gespraak met het schepencollege, het Rusthuis Hopperank in Erembode gem te verkopen. Reeds in 1985 kocht de Vlaamse Milieumaatschappij het aan het Rusthuis Hopperank palende Osbroekkasteel aan de Alfons Van de Maelestraat te Erembodegem, voor de huisvesting van haar adminis tratie. Er bleek echter dat deze akkomodatie te klein zou zyn om deze bestemming volledig te kunnen uitwerken. Daarom wordt uitgekeken naar uitbreidingsmogelijkheden. Voor de aankoop, aanpassingen en restauratie van het Osbroekkasteel, werden reeds ruim 90 miljoen Fr. geïnvesteerd. Toch bleven verschil lende diensten in verschillende lo- katies in de stad verspreid. Hierbij kan uiteraard geen sprake zijn van efficiënt beheer en werking. Om die redenen overweegt de Vlaamse Mi lieumaatschappij om het aanpalen de Rusthuis Hopperank aan te ko pen en her in te richten. Hierin zit de enige mogelijkheid om de dien sten in Aalst te kunnen houden. Dc investeringen die reeds in het kasteel zijn gebeurd, kunnen blijk baar onmogelijk gerekupereerd worden bij eventuele verkoop er van. Vandaar dat een plaatselijke uitbreiding bijna ccn noodzaak is. Het Rusthuis Hopperank is een ge bouw dat reeds dateert uit de jaren zestig en werd in 1976 als rusthuis in gebruik genomen. Op het ogenblik is er bij het OCMW en de bevoegde instanties een dossier lopende van 30 miljoen Fr. waarin noodzakelijke instandshoudings- en brandbevei- ligingswerken zijn vervat. Dit be drag zou kunnen uitgespaard wor den wanneer het rusthuis zou ver kocht worden, waardoor het aan- passingsprojekt zou vervallen. Een dezer dagen wordt een schatting van de gebouwen opgemaakt door het Tweede Komitee van Aankoop. Vervanging door nieuw rusthuis Met de opbrengst van de verkoop van het rusthuis aan de Vlaamse Milieumaatschappij, samen met de hoger genoemde 30 miljoen voor de aangehaalde aanpassingswerken die zouden worden uitgespaard, zou het OCMW, mits de goedkeu ring van de te verwachten subsidië ring, in staat zijn om een nieuw rust huis te bouwen, met zelfs een uit breiding van 20 bedden op de huidi ge situatie. Voorzien wordt van het nieuwe rusthuis te bouwen op gronden die eigendom zijn van het OCMW aan de Bredestraat in Erembodegem. Er zijn reeds onderhandelingen aan de gang met AROL om een bestem mingswijziging van de gronden te kunnen bekomen. De bouw zou met een systeem van 'onroerende leasing' tot stand kunnen komen en slechts twee jaar in beslag nemen. De personen die in Hopperank ver blijven, zouden in afwachting rustig verder in het huidige Hopperank blijven wonen. Andere projekten Het OCMW heeft verder ook nog het plan, andere eigendommen van de hand te doen. Zo wordt onder handeld met de maatschappij voor Goedkope Woningen over de Fiber Fleet aan de Hertshage en het, sinds de ingebruikname van het ASZ ver laten Sint-Elisabeth-hospitaal. De maatschappij voor Goedkope Woningen is van plan op de vrijge komen terreinen (alle gebouwen dienen gesloopt te worden) sociale woningen en ook zogenaamde 'fo- cus-woningen' te bouwen. In deze won ingen is een 24 op 24 uur verzor ging van fysiek gehandicapten mo gelijk. P.H. Aalst. Plannen zijn in onderhandeling om het rusthuis Hopperank te verkopen en door een nieuwe inplanting in Erembodegem te vervangen (a

De Voorpost | 1991 | | pagina 7