'odium-uitjes in De Werf 4 Ernst in De Werf Rafael Gorsen in 't Hof te Puttens te Lede Jeugd en Muziek Aalst presenteert Ballet 2000 brengt 'Zone'... Dubbelrecital door pianisten R. Groslot en D. Blumenthal (07.12) 'Poëtisch liedprogramma La Passionata' (09.12) De Voorpost De Voorpost - 29.11.1991 9 weekend IUterdag 7 december: pianomuziek net Robert Groslot en Daniël Mumenthal dons Club Dirk Martens organi- eert op zaterdag 7 december om 20 daur in de Schouwburg van De Werf en pianorecital met twee van de ieste, in België verblijvende pianis- en, namelijk Robert Groslot en )aniël Blumenthal, beiden lau reaat van de Koningin Elisabeth- wedstrijd voor piano, de eerste in 1978 en de tweede in 1983. Op het programma staan werken van Jo hannes Brahms (1833-1897), Dimitri Koningin Elisabethwedstrijd in 1978. Sedertdien vertolkte hij niet minder dan achtendertig verschil lende concerti, maakte hij meer dan twintig platen en gaf hij recitals in Sjostakovitsi (1906-1975) en Igor achttien landen. Robert Groslot is Strawinsky (1882-1971). duidelijk een bijzonder solist. Hij Robert Groslot werd laureaat van werd snel en vertrouwd koncertpia- de Italiaanse Alessandro Casagran- P1S,1 eigfn land en maakte een de Pianowedstrijd in 1974 en van de indrukwekkende reeks koncertrei- zen doorheen Nederland, Duits- - Van vrijdag 29 november tot en met maandag 2 december in het Belfort, het Oud Hospitaal en De Werf: antiekbeurs, info 052/ 39.99.05. - Van vrijdag 6 tot en met 21 december in de Belfortkrypte: tentoon stelling R.-Marie Dellaert, info 052/21.92.83. - Van vrijdag 6 december t/m zondag 19 januari 1992 in De Werf: tentoonstelling 'Licht-Kunst-Licht'. - Vrijdag 29 november om 21 uur in de Schouwburg: '20 jaar Prisencaemere', ludieke retro-revue '91 met de allerbeste en meest geslaagde acts uit de voorbije reeks travestieshows en uit de revue 'Welkom aan boord', dit jubileumprogramma wordt gekruid met tal van nieuwe vondstend; georganiseerd door de Aalsterse Prinsen- caemere; toegang 350 fr; info en res. 053/76.13.12 of 053/70.21.49. - Vrijdag 29 november om 20.30 uur in de Teaterzaal: dia-avond ingericht door de Koninklijke Belgische Touringclub, info 053/ 21.40.00. - Zaterdag 30 november om 21 uur in de Schouwburg: #20 jaar Prinsencaemere' door de Aalsterse Prinsencaemere. - Zondag 1 december om 15 uur in de Schouwburg: kinderzondagna middag met het sprookje 'Mamiewat in Papoeazië' van Marie-Clai- re Le Pavee en Joël Jouanneau door Tie 3 in regie van Jos Verbist; voor kinderen vanaf 6 jaar, toegangsprijs 100 fr of 1 strip voor kinderen en 170 fr of 2 strippen voor volwassenen, res. 053/76.13.12. - Maandag 2 december om 13.30 uur in de Schouwburg: voordracht 'Hebben de filosofen de maatschappij veranderd?' door Frans-Jo zef Verdoodt, Dr. in Letteren en Wijsbegeerte; georganiseerd door Aktueel Denken en Leven, info 053/80.74.70. - Maandag 2 december om 19.30 uur in Vergaderlokaal 1: startdatum van de kursus ontspanningsmassage, ingericht door vzw Groene Dag, info 054/33.20.46. - Dinsdag 3 december om 14.30 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht 'Europa 1992', ingericht door de Vlaamse Federatie van Socialisti sche Gepensioneerden, info 091/61.99.12. - Woensdag 4 december om 20 uur in de Schouwburg: teatervoorstel- ling 'Meneer Puntila en zijn knecht Matti' van Bertolt Brecht door De Internationale Nieuwe Scène in regie van Konrad Zschiedrich; toegang 300 fr, res. 053/76.13.12. - Woensdag 4 december om 14.30 uur in de Studio: vertelnamiddag 'Zin in... een verhaal?' door Willy Van Boxstael, ingericht door de Jeugdafdeling van de Stedelijke Openbare Bibliotheek, info 053/ 76.13.30. - Woensdag 4 december om 19.30 uur in Vergaderlokaal 1: gespreks- avond georganiseerd door vzw Zit Stil, info 052/21.55.88. - Zaterdag 7 december om 15 uur in de Foyer: vernissage van de tentoonstelling 'Licht-Kunst-Licht'. - Zaterdag 7 december om 20 uur in de Schouwburg: pianorecital met Robert Groslot en Daniël Blumenthal, georganiseerd door de Lions Club Dirk Martens, info 053/21.68.30. - Zondag 8 december om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht 'Liefde, het grootste geschenk', georganiseerd door vzw Groene Dag, info 054/33.20.36. - Maandag 9 december om 13.30 uur in de Schouwburg: muzikale produktie 'La Passionata', georganiseerd door Aktueel Denken en Leven, info 053/80.74.70. - Maandag 9 december om 19 uur in Vergaderlokaal 3: info-avond Dienst Opvanggezinnen, info 053/21.41.03. Van 29 november tot 19 januari expozeert Rafael Gorsen zijn werken in Galerij 't Hof te Puttens aan de Wichelsestraat 20-22 te Lede. De voorope ning van deze tentoonstelling heeft plaats op vrijdag 28 november om 19.00 uur en bezoekers kunnen er terecht op vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur, op zaterdag en zondag van 14.00 tot 22.00 uur en op de andere dagen op afspraak (053/80.51.30). De Galerij is gesloten van 1 tot 3 januari. Op deze tentoonstelling brengt Ra fael Gorsen de premiere van een reeks uit de tema tentoonstelling 'Kaputt' die gebazeerd is op het boek van Malaparte. Gorsen is een gedreven tekenaar die meer en meer uitgroeit tot een gepassio neerd schilder. Elk tema dat hij aan pakt, houdt voor hem een obsessie in. Alles wat eigen is aan de mens, spreekt hem aan, vooral dan de mens als de eeuwige blunderaar en de mens die gemanipuleerd wordt. Voor hem is de mens een religieus dier, maar evenzeer een poesjenel of een robot. Curzio Malaparte, alias Curt Su- ckert die leefde van 1898 tot 1957, was een van de eerste fascisten, die later lid werd van de kommunisti- sche partij. Valk voor zijn dood be keerde hij zich tot het katolicisme. In de tweede wereldoorlog was hij korrespondent aan het Oekraïense en Finse front en was hij verbin dingsofficier tussen de Geallieer den en het Italiaanse verzet. Voor zijn roman 'Kaputt' putte hij uit de direkt ervaren werkelijkheid. Gor sen heeft deze roman meer dan eens grondig doorgenomen met een cynische nauwgezetheid. Het werk is zowat zijn tweede bijbel gewor den. 'Kaputt' is zijn inspiratiebron voor een genadeloze reeks schilde rijen met dezelfde titel. Gorsen konfronteert de toeschou wer met een rauw expressionisme, met een abrupte vormgeving en met een hoekige manier van kubizeren, waarop de serie 'Robots' al antici peerde. Raadselachtige, grimmige en smartelijke gestalten wisselen el kaar af. Boze gezichten en handen als klauwen dragen het hunne bij tot de even mysterieuze als navrante expressie, evenzeer als de soms gif tige kleur. Aalst. Robert Groslot samen met Daniel Blumenthal op 7december in De Werj land, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Spanje, Tsjechoslovakije, Joegosla vië, Malta, Ierland, Luxemburg, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Polen, Bulgarije, Oostenrijk en Is raël. Uit zijn diskografie spreekt een voorkeur voor 'grote gehelen': De bussy, Messiaen, Crumb. Dit hoeft wel geen verdere verklaring, als men weet dat deze pianist naast ziin drukke solistencarrière ook erg ak- tief is als dirigent en komponist. Momenteel is hij muziekdirekteur en dirigent van het Nieuw Flaams Simfonisch Orkest, waarmee hij reeds veel sukses oogstte. Daaren boven staat hij bekend als een krea- tief komponist. Zijn oeuvre geeft blijk van een verrassende veelzijdig heid: piano solo - uiteraard - naast kamermuziek, filmmuziek en or kestwerken. Ondertussen blijft ka mermuziek in al zijn vormen hem evenzeer boeien en is hij in diverse formaties de ekspressieve partner van viool, cello, fluit, klarinet of zangstem. Al deze facetten maken Robert Groslot tot één van die zeldzame kunstenaars, wiens uitzonderlijk ta lent zich spontaan verklankt in een briljante universele loopbaan. Hij doceert aan het Conservatorium van Utrecht en aan het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium van Antwerpen. Daniël Blumenthal is van Ameri kaanse origine, maar geboren in Duitsland. Hij begon zijn muziek studies op de leeftijd van vijf jaar. Hij behaalde diploma's aan de Uni versiteit van Michigan en Juilliard School en volgde privélessen bij Be njamin Kaplan te Londen. Hij werd laureaat van de Internationale Pia noconcours van Sydney en Leeds in 1981, van Genève en de Busoniwed- strijd in 1982, de Koningin Elisa bethwedstrijd in 1983. Hij heeft het Pianotrio van Debussy gekreëerd. Blumenthal is erkend als specialist van het Franse repertoire en heeft een tijdje geleden twee CD's opge nomen met 'Les Heures Dolentes' van G. Dupont en een programma met Franse sonatines van Satie tot Roussel. Andere CD's vermelden: de integrale 'Bagatelles' van Be ethoven en 'Etudes et Variations' van Busoni. Blumenthal heeft reeds samengewerkt met briljante kunste naars als Barry Tuckwell, Pierre Amoyal en Isabelle Van Keulen. De toegangsprijs voor dit uitzon derlijk koncert bedraagt 450 fr. Maandag 9 december: 'La Passionata', een grote en poëtische muzikale produktie Op uitnodiging van de klub Aktueel Denken en Leven, komt op maan dag 9 december om 13.30 uur op nieuw de mooie produktie 'La Passionata' op de planken van de Schouwburg in De Werf. 'La Passionata': een merkwaardige dichtbundel! Koen Stassijns (Ninove 1953) en Ivo van Strijtem (pseudoniem van Ivo Evenepoel, °Strijtem 1953) stelden in november 1989 hun gezamenlijke én merkwaardige 'Chateau La Pas sionata of de velden die vol roze zijn' voor. Iedere bladzijde van deze bundel was een zorgvuldig bestu deerde pas-de-deux: links een wijn, ontleed en vastgelegd in het woord van de dichters; rechts een gedicht over de vrouw, met dezelfde gloed, hetzelfde bouquet als de beschre ven wijn. In twee cycli, één van Koen Stassijns en één van Ivo van Strijtem, passeren grote wijnen en aparte, tedere vrouwen de revue. Een merkwaardige bundel, uitgege ven door Lannoo in Tielt, die erg goed werd ontvangen door de pers en het publiek. Er volgde immers reeds een tweede druk en het aantal verkochte eksemplaren benadert al de zevenduizend. 'La Passionata': een poëtisch lied programma Uiteraard waren de auteurs niet al leen gelukkig maar ook wel ver baasd over het sukses van hun pro- dukt; een dichtbundel is in Vlaan deren al een sukses wanneer er een paar honderd eksemplaren van over de toonbank gaan. De grootste verrassing voor beide auteurs volg de echter even later. Eddy Pere mans (Edingen, 1956), gitarist én komponist én drijvende kracht van het klassieke-gitarentrio 'Trio 18' werd enorm geïnspireerd door deze gedichten. Hij wist sfeer en inhoud precies te vatten in ontroerende en neef persoonlijke muziek. Ook vroeger en recenter werk van de beide auteurs bracht hem op nieu we muzikale ideeën. Ook Alain Reubens, pianist van het gezel schap, komponeerde enkele liede ren die hij ook zelf zingt. Met al dit materiaal werd een lieprogramma in elkaar gezet dat teatraal kan waargemaakt worden maar ook als CD zijn weg vindt. Jonge, entoesiaste uitvoerders en medewerkers De komponist en de dichters kon den onmiddellijk rekenen op de me dewerking van jonge, talentrijke en professioneel geschoolde muzikan ten. De liederen worden afwisse lend gezongen door Wanda Joosten en William Souffreau. Wij zagen Joosten (Mortsel, 1962) reeds aan het werk bij de musicalafdeling van het Koninklijk Ballet van Vlaande ren in 'Jesus Christ Superstar', 'My Fair Lady' en 'Evita' en bij het Ant werpse Fakkelteater in 'Nonsens' en 'De Club'. Zij ontpopte zich tot een all round zangeres die zich blijkbaar in zowat alle genres thuis- voelt. William Souffreau (Erembo- degem, 1946) is als musicus autodi- dakt, speelt allerhande snaarinstru menten, komponeerde honderden nummers, was zanger-komponist van de ooit beroemde rockgroep Irish Coffee, zong in diverse andere rockformaties, musiceerde als gast bij het kruim van de Belgische roek- wereld, pakte onlangs uit met een soloprojekt 'Under a Belgian Moon' dat tot stand kwam m.m.v. Jan De Wilde, 't Kliekske en Dave Peabody. Souffreau, die tijdens de BRT-verkiezingsshow eveneens van de partij was, speelt in deze 'La Passionata' ook nog gitaar. De andere muzikanten van het en semble zijn, naast de reeds genoem de gitaristen Eddy Peremans en Souffreau, ook nog toetsenist-zan- ger-komponist Alain Reubens, flui tiste Els Moeyersoons, klarinettist saxofonist Johan Evenepoel, bassist Paul Renders en drummer Raf Lenssens. Om het geheel ook teatraal waar te maken, werd een beroep gedaan op Danny Cobbaut en Danny Verhoe ven voor dekor en licht en op Dirk Van Vaerenbergh voor de regie. Maar ook de dichters zelf, Ivo van Strijtem en Koen Stassijns, treden op: ze lezen tussen de liederen in ook de gedichten zelf. 'La Passionata': een boeiende produktie De poëzie en de muziek lijken het hier bijzonder goed met elkaar te kunnen vinden: de gedichten krij gen werkelijk een nieuwe dimensie. Door de alwisseling van poëtische tema's en, hierbij aansluitend, van muzikale genres wordt 'La Passionata' een verfrissende en ook hartige cocktail. Immers klassieke zang, chanson en zelfs blues zorgen voor de variatie en de aangepaste verklanking van de poëtische sfe ren. Deze 'La Passionata' zagen wij in de grote bezetting. Op maandag 9 de cember wordt echter met een klei nere bezetting opgetreden. Deze voorstelling is uitsluitend beoeld voor de (vele) leden van Aktueel Denken en Leven! L. Pegasus Ensemble in Stadhuis (6/ 12) In het kader van haar jaarprogram- matie 1991-92 organiseert Jeugd en Muziek, afdeling Aalst, een koncert op vrijdag 6 december, om 20 uur in de Feestzaal van het Stadhuis aan de Grote Markt. Het Pegasus En semble is samengesteld uit sopraan Diane Verdoodt, tenor Ludwig Van Gijzegem, dwarsfluitist Frank Hen- drickx en gitarist Jean Van der Schueren. Zij brengen een drieledig programma met als delen: De Stilte - Het Zuiden - De Romantiek. Deze triptiek omvat werken van Duarte, Nees, De Jonghe, Lorca, Piazolla, Guilliani en Plangini-Carulli. De toegangsprijs bedraagt 150 fr, -30-jarigen betalen amper 100 fr en leden-abonnenten hebben gratis toegang. Kasteelkoncert met Eratokwarter (15/12) Dit jaar start de Jeugd en Muziek afdeling Aalst met een nieuw initia tief, de 'Kasteelkoncerten'. Het eerste koncert in deze serie is het aperitiefkoncert van zondag 15 december om 11 uur dat plaats heeft in het mooie interieur, de salons van het Kasteel De Rozerie aan de Brusselsesteenweg 75 te Aalst. Voor de opening van deze nieuwe koncertenreeks stelt Jeugd en Mu ziek een nieuw ensemble voor. Hel Eratokwartet bestaat uit Kristien De Meyer (dwarsfluit), Hilde Pen- saerts (viool), Willem Muylaert (altviool) en Jan Wellekens (cello). Ze zullen het publiek vergasten op kwartetten van Mozart en Haydn. De toegangsprijs bedraagt 150 fr maar -30-jarigen betalen amper 100 fr (telkens aperitief inklusief), le den-abonnenten kunnen er gratis in maar dienen wel zelf hun aperitiefje te betalen. L. Op zaterdag 30 november organiseert Centrum Netwerk om 20.30u. in het dans die gekenmerkt wordt door vernieuwde en pasgeopende Kat-teater aan het Vredeplein te Aalst een vloeiende, originele bewegingen in vertoning van het Ballet 2000. Zij brengen er de dansproduktie "Zone" een geheel van harmonie, dat juist gevormd wordt door de eenheid van de bewegingen van de verschillende danseressen. Het geheel wordt op- pu k|"fe8- gevuld met grappige intermezzo's. genaamd. "Zone", een dagblad misschien van een Noordkwartier in een fictieve grootstad van grijze muren. "Zo ne", met haar wisselende structuur, waarbinnen het leven zich in al haar eigenheid afspeelt, zonder de opge legde confrontatie met de werke lijkheid te ontvluchten. Zone, haar choreografie, een bewe gingsvorm waarbinnen de danseres sen, met onmiskenbaar talent, uit ing geven aan het intens genoegen dat het dansen hen biedt", vertelt Monique Brimioulle die de choreo grafie uitwerkte. De dans werd afgelopen seizoen ge kenmerkt door een extreme vorm van experiment, waarin - ongeluk kigerwijze - de beweging op de achtergrond geraakte. Dit leidde er toe dat de hedendaag se dans minder toegankelijk werd voor de modale toeschouwer. Enkel de vaste waarden konden op een groot publiek rekenen, dit door het gewicht van hun naam enerzijds en de groots opgezette reklamecam- pagnes anderzijds. De beginneling kan enkel hopen dat ook zij/hij op een festivalaffiche stond en hier door een beetje meer aandacht en Centrum Netwerk stelt nu het jonge f :^fr of250fr. (re. talent - weliswaar van over de taal- - r J grens - voor. Ballet 2000 brengen dukties - reservaties 053/78.89.81) P.H. Aalst. Ballet 2000 met hun dansproduktie

De Voorpost | 1991 | | pagina 9