Rijkswacht en politie van Erpe-Mere gaan samenwerken Bedrijfsleiders uit de Denderstreek ontmoeten elkaar te Aalst in Tref 3 Aalst op zèn Oilsjters te boek gesteld... Weekblad van Dender- Durme- en Seheldestreek j WÜ UmBeRGen fff te Voor wie iets beter zoekt De Voorpost VRIJDAG 6 DECEMBER 1991 44e JAARGANG NR. 48 - 48 F vele mensen leeft nog steeds een nostalgische hunkering naar 'de tijd an toen'. Sommigen bestempelen dit als een modeverschijnsel terwijl inderen er het konservatieve karakter in terugvinden van de ietwat oudere /laamse generatie die zo graag uithaalt met zijn 'goede oude tijd'. Geluk kig echter dat er bij sommigen de aandacht nog uitgaat naar het vastleggen an de eigenheid van het plaatselijke karakter. Oude prentkaarten, foto's >n andere dokumenten worden verzameld en uitingen van plaatselijke cultuurbeleving worden vastgelegd. Meestal echter resulteert dit alles in ;en publikatie naar clichévorm: bouwgeschiedenis van kerk en stadhuis, iver het rijke verenigingsleven, over de moeilijke oorlogsjaren en een >psomming van familiestrukturen en vele voorspelbaarheden. Dit alles itimuleert de verkoop. De Aalsterse historicus Jos Ghysens wist echter met ;en hele andere aanpak vooral de 'mens' in dit hele geschiedkundige erloop levensecht neer te zetten. Samen met Frans Wauters, de tekenaar, ïumorist en Aalsterse kamavalkenner bij uitstek, deed hij twee jaar ipzoekingswerk en peilde naar de diepere ondergrond van de gedragingen an de Aalsterse 'man uit de straat' in de loop der tijden. Het werd een >mvangrijk boekwerk van 440 blz. geïllustreerd met 140 foto's en in de toekhandel te koop gesteld onder de titel 'Aalst op zèn Oilsjters'. Aalst op zèn Oilsjters' werd een gel. Men vindt er de suggestieve soek met een geschiedenis van verwijzing in naar de alledaagse we- /lees en bloed, zo herkenbaar als reld van de middelgrote stad in liet resultaat van een blik in de spie- Vlaanderen, ergens aan de grens Door de overheid wordt er op aangedrongen om via samenwerking de burgers te beschermen. Daarom opteert men dat zowel gemeentepolitie als rijkswacht zoveel mogelijk ter beschikking staan maar vermits beide maar vooral de gemeentelijke politie onderbemand is vooreen optimale kontrole moet er een coördinatie verwezenlijkt worden tussen de twee korpsen. Om hieraan tegemoet te komen heeft men ook in Erpe-Mere een lokaal samenwerkingsakkoord gesloten dat tot tastbare resultaten zou moeten leiden maar dit moet de toekomst uitwijzen. Het samenwerkingsakkoord kwam in Erpe-Mere tot stand na intensief overleg tussen beide politiediensten. Om tot een vergelijk te komen baseer de men zich op de richtlijnen uitgevaardigd door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Openbaar Ambt van 24 april vorig jaar. met Brabant. Een fresko over Aalst en Aalstenaars in de periode 1890- 1990. Tevens een historische af schildering van de plaats en het mi lieu met beschouwingen over mens, leven en gemeenschap in een com pilatie van gesproken volkstaal, platte gezegden en gewaagde uit drukkingen. Jos Ghysens schreef al veel boeken over Aalst. Hij schreef over Aalst tijdens de oorlogsjaren, over de kol- laboratie in onze streek, over de rijkswacht, de straten, het karna val... 'Ik bekijk wat gebeurt in dat middelmatig provinciestadje Aalst steeds vanuit een andere hoek. De rode draad door alles is de mens, de Oilsjteneir. 'Aalst op zèn Oilsjters' is geen Aalsters diktionair, maar toch is het Oilsjters dialekt de leid draad. Zonder Frans Wauters en zijn kennis van het dialekt had ik het Vervolg op blz. 4 Aalst. Gedurende 22 uur wist Tref 3 zo een 2500 mensen uit de bedrijfswereld te ontvangen (a) Vorige week donderdag en vrijdag werden door de Kamer van Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest en de Jonge Kamer Aalst, met medewer king van de Kamer van Koophandel en Nijverheid arrondissement Den- dermonde, Kamer van Koophandel en Nijverheid arrondissement Halle- Vilvoorde en het stadsbestuur van Aalst, de Trefdagen georganiseerd in de Aalsterse Keizershallen. Op dit business-to-business forum konden de ondernemingen uit de Denderstreek terecht die met elkaar wensten kennis te maken. De exporuimte werd sober en eenvormig ingedeeld en bood sfeer en ruimte voor goede kontakten. Er werden meer dan 10% meer bezoekers geteld dan bij vorige editie. speciaal de KMO's en de Midden standers ontvangen. Op vrijdag sprak dhr. Dolphen, General Ma nager van Philips. 'Het toverwoord in dè hedendaagse onderneming is het begrip toelevering' stelde Gui- do Dolfen, manager Philips Den- dermonde in zijn slotwoord. Het is onmogelijk voor een groot bedrijf om alle know-how te hebben. Door de wijkagent nog altijd vruchten kan afwerpen. In het protokol werd een gedetail leerde taakverdeling opgesteld waarbij weinig diskussie mogelijk is bij een eventueel opreden. Daarbij voegt men dat het aanduiden van interventieprioriteiten geenszins betekent dat aan een van beide diensten een uitzonderlijke be voegdheid toegekend wordt maar dat beiden zich prioritair richten naar de taken die hen opgelegd zijn. Het komt er in feite op aan dat men op de snelst mogelijke manier be roep kan doen op de beschikbare politiedienst ofwel op beide. Oproepen In het samenwerkingsakkoord wordt er evenwel op gewezen dat bepaalde afspraken slechts gelden tijdens de openingsuren van de po litie want buiten deze uren regelt de rijkswacht alle oproepen. Er be staat trouwens reeds een overeen komst in onze regio tussen bepaalde gemeenten en de rijkswacht die een 24 uren permanentie hebben; In dit geval zal Mere samenwerken met Lede en Denderleeuw, alhoewel op dit vlak de raadsleden niet altijd unaniem akkoord gaan. Er zijn ook nog afspraken betref fende de al dan niet dringende op roepen maar de gang van zaken werd in het protokol vastgelegd. Er kan desnoods ook gehandeld wor den naar de aard van de oproep om bepaalde taken naar de andere dienst over te bevelen. Tot slot stelt men dat het afgesloten akkoord voorziet in het oprichten van een evaluatiecommissie die ver antwoordelijken van beide korpsen samengesteld is. Zij zullen op regel matige tijdstippen overleg plegen met betrekking tot de uitvoering van het akkoord. .y In zijn openingsrede stelde Jan Van Gijseghem, direkteur van de orga niserende Kamer van Koophandel en Nijverheid, dat ruim 150 onder nemingen van kleine en grote be drijven er gedurende 22 uur op voorbereid waren zo'n 2500 mensen uit de bedrijfswereld te ontvangen. Samen zullen zij in goed nabuur schap onderhandelen om in eigen streek aan onderlinge dienstverle ning te doen op kommercieel vlak. Tref wordt tweejaarlijks georgani seerd en is nu aan zijn derde editie toe. Namens de Jonge Kamer Aalst be lichtte Jos Appelmans het belang van dit 'treffen' en wees hij op het begeleidende programma. Er werd op donderdag een gesprek gevoerd rond toelevering 'van klein naar groot' met onder meer manager van het jaar Van Nevel en Tony Van- denbosch (BRT), 's Avonds werden Hoogstraat 28 Aalst Tal. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie de steeds groter wordende speciali satie zijn bedrijven voor velen van het produkt aangewezen op ande ren. Beurzen zoals Tref vergemak kelijken de onderlinge kontakten, stelde manager Dolfen. Er werden tijdens de twee Trefda gen zo'n 1850 bezoekers geteld. Dit betekende zo'n 10% meer dan vori ge editie. Door de organisatoren werd echter een nog grotere belang stelling verwacht. Vooraf werd ook gemeld dat aan de beurs een trofee - een award - ver bonden was, voor de stand die het meeste retourkaarten wist te ont vangen. Hiermee bedoelde men de vrijkaarten die een bedrijf op voor hand aan zijn mogelijKe Klanten toestuurt. De bedoeling is dat de aangeschrevenen, bij hun bezoek aan de beurs, de kaart aan de ver zender teruggeven. Deze keer viel de eer te beurt aan Total Security Equipment uit Er pe-Mere, die 68% van zijn verstuur de vrijkaarten van bezoekende be- drijfsmensen terugkreeg. PH Koördinatie en interventie Bij de overeengekomen regeling legt men vooral de nadruk op de koördinatie van beide diensten met een taakverdeling die uiteraard op enkele principiële elementen steunt. Daarbij valt het op dat de politie zich "prioritair naar de loka le fenomen oriënteert" omdat zij het dichtst bij de bevolking staat en er het meest bij betrokken is. De rijkswacht daarentegen richt zich naar "bovenlokale fenomenen", m.a.w. grensoverschrijdend - maar daarnaast ook naar deze die de in zet van uitzonderlijke of meer om vangrijke middelen vereisen die als het ware ontoereikend zijn voor de lokale politie zoals wapenhandel, drugsmokkel e.a. Ook wat het weg verkeer betreft, blijft elke dienst op zijn eigen terrein zodat het werk van Erjie-Mere. Verantwoordelijken van rijkswacht en politie van Erpe-Mere samen aan tafel om het protokol voor te bereiden dal moet leiden lol een betere bescherming van de bevolking (jv) Aalst. Tref 3 werd een suksesrijk business-to-business forum. Er werden meer dan 10% meer bezoekers geteld dan bij de vorige editie (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 1