De Leirekensroute wandelpad en/of fietspad Vijverstraat krijgt voorrang op Beekstraat te Mere Politiekader wordt uitgebreid in Erpe-Mere 2-6.12.1991 - De Voorpost Enkele maanden geleden werd aangekondigd dat de Leirekensroute - de naam werd ontleend aan de vroegere spoorlijn Aalst-Opwijk - volledig als wandel- en fietspad zou ingericht worden door het Vlaamse Ministerie van Openbare Werken. De huidige realisatie beperkt zich tot een deel tussen SteenhufTel en Opwijk enerzijds en tussen de Moorselbaan en de Albrecht- laan te Aalst anderzijds. Sinds jaren dringt men al op een verbinding aan met de bedoeling het fietsverkeer tussen Aalst en Opwijk veiliger te stellen. De VW Faluintjes opteren voor een volledig trajekt als fietsroute met speciale aandacht voor een sintelbaan en bovendien wil deze vereniging het vroegere station van Baardegem aankopen om er een landbouw- en snijbloemteeltmuseum in onder te brengen. Een tijdje geleden nam de Wiele waal Denderland stelling tegen de volledige realisatie van het fietspad, niet wegens een negatieve instel ling, maar wel om andere redenen in verband met natuur- en leefmi lieu. Hierin werden zij gesteund door de plaatselijke afdeling van de VTB-VAB en het Samenwerkings verband Milieuverenigingen Den derstreek. In een uitgebreid manifest verdedi gen zij hun standpunt met daarbij positieve suggesties en alternatie ven om er werkelijk een natuurleer- pad voor iedereen van te maken. Dit soort pad is gerealiseerd door het Aalsterse stadsbestuur die er bovendien een thans uitgeputte brochure voor over had. Daar het op dit natuurpad is dat men nu een deel van de nog aan te leggen fiets route wil aanleggen vraagt toch eni ge overweging zonder daarom ex pliciet tegen fietspaden gekant te zijn. Geen fietspad In het manifest is men tegen de aanleg van een fietspad op het na tuurpad, enerzijds omdat fietsen en wandelen op eenzelfde nauw tracé uit den boze is vermits ze elkaar hinderen als weggebruikers. Ander zijds stellen zij, heeft het natuur leerpad "Leirekensroute" een be langrijke natuurwaarde, die dreigt te verdwijnen of alleszins sterk zal verminderen bij de realisatie van een fietspad. Zij schenken zelfs een dubbele natuurwaarde aan deze route om reden dat door de versnip pering van ons landschap de na tuurgebieden steeds kleiner worden en daardoor bepaalde groepen planten en dieren op die manier in een eilandsituatie terechtkomen. Door de isolatie van de soort in kwestie sterven ze uit tenzij men verbindingswegen tussen de ver schillende kleine natuurgebieden aanlegt zowel de dieren als de plan ten zich zouden kunnen verplaat sen. De Wielewaal vindt dat een derge lijke verbindingsweg door de Leire kensroute gevormd wordt met als voorbeelden de natuurgebiedjes Stokt en Fraaieleer te Baardegem die verbonden worden met het Ek sterken te Moorsel. Biologisch belangrijk Vooral het deel van de Leirekens route dat nu natuurleerpad is, vindt men bij de Wielewaal zeer belang rijk omdat spoorwegen of overge bleven bermen ervan een eigen typi sche wegflora bevatten met speciale karakteristieken. Er groeien bloem rijke vegetaties die aan de "gruizi ge" bodem aangepast zijn maar steeds minder ziet men de echte "spoorwegplanten" zoals de Wilde Reseda en Smaale Raai, nochtans is vooral de eerste een interessante drachtplant voor solitaire bijen, hommels, graafwespen, vlinders en kevers. Als verdere verdediging van hun stelling verklaart men bij de Wielewaal o.a.: "Elders langs het natuurleerpad groeien planten die waarschijnlijk vroeger in het omlig gende landschap algemeen waren, maar nu bijna uitsluitend nog ge vonden worden op of langs (ex-) spoorwegen. Door toedoen van de mens zijn ze uit het landschap, aan palend aan de spoorweg, verdwe nen. Op de Leirekensroute is dit bijvoorbeeld het geval met Wilde Bertram, een soort die het meer en meer laat afweten in onze moderne weilandgebieden. Toenemende drainage en grotere bemestings- druk zijn er de oorzaak van. Ook zoom- en mantelsoorten van bos komen plaatselijk langs het natuur leerpad nog goed aan hun trekken, bijv. Wilde Appel, Stijf Havikskruid en Schermhavikskruid. Dankzij de berm kon er zich nog een echte zoom- en mantelvegetatie ontwik kelen. In het omringende landschap was dit niet meer mogelijk. Daar is het bos van de omliggende cultuur gronden gescheiden door een scherpe grens: mantel- en zoomve- getatie is er bijna nihil." Alhoewel er van de diersoorten langs het Leirekenspad slechts wei nig geweten is, denkt men toch dat men er de hazelworm nog kan aan treffen. Deze pootloze, op een slan getje gelijkende hagedis is uiterst zeldzaam geworden maar volgens de Wielewaal is het niet onmogelijk dat dit beestje toch nog komt zon nen op een open plek langs de bloedhete spoorwegberm van het natuurleerpad. Aanleg fietspad De Wielewaal is ergens een weinig verontrust als men de aanleg van het fietspad gaat realiseren zonder alles af te wegen. Zij vrezen een onvrede tussen (natuur)minnende wandelaars en fietsers die elkaar zouden kunnen hinderen met alle gevolgen vandien. Daarom vinden zij dat de invloed van de aanleg van het fietspad op de natuurwaarde sa menhangt met de wijze waarop het pad wordt aangelegd. Invloed op natuurwaarde Als het geplande fietspad er inte graal zou komen vreest de Wiele waal niet alleen een "blijvende on vrede tussen fietsers en wande laars" maar erger nog zou de in vloed zijn op de natuurwaarde dat echter afhankelijk is van de wijze waarop het pad aangelegd wordt. Er zijn nochtans heel wat alterna tieven die een verantwoorde aanleg kunnen waarborgen. Zo stelt men dat een fietspad op een dolomiet- of koolas- of fijne metaalslakkenbe- dekking steeds te verkiezen is boven een "bitumineuze bedekking (as falt) of beton". Het is opvallend dat vooral de echte spoorwegplanten verdwijnen als er een ondoordring bare verhardingslaag aangebracht wordt. Belangrijk vinden zij ook dat het pad tot een bepaalde breedte moet beperkt blijven opdat de ber men een optimale ontwikkeling van ruigte- en zoomvegetaties zouden kunnen bieden. Ook de "werk- breedte" tijdens de werkzaamhe den moet gerespekteerd worden om de natuurschade te beperken omdat "vegetaties die zich geruime tijd ongestoord konden ontwikke len dreigen dan volledig verloren te gaan". Maar daartegenover stellen zij dat er ook nog positieve kanten aan verbonden zijn want "door lo kaal de bovenlaag af te schrapen kunnen dan weer gunstige voor waarden geschapen worden voor pioniervegetaties". Slecht maaibeheer te Opwijk Ondanks de goede kanten heeft de Wielewaal toch enkele kritische be schouwingen bij het huidig beheer en vooral dan waar er wel of niet moet gemaaid worden. Voor Op wijk vindt men het een belabberde situatie omdat er gemaaid wordt met een klepelmaaier en het maai- sel zelfs niet afgevoerd wordt. Het maaibeheer te Opwijk wordt ramp zalig genoemd voor de natuurwaar de omdat de boeiende plantengroei van vroeger bijna totaal verdwenen is. Op het grondgebied van Aalst is de toestand gelukkig heel wat beter al hoewel men het toch spijtig vindt dat ook hier "de natuurbelans niet onverdeeld gunstig is". In de perio de tussen 1987 en 1991 hebben zich opvallende verschuivingen in de plantengroei voorgedaan wat er op neerkomt dat er van de eigenlijke spoorwegflora praktisch niets meer overblijft. De soorten als kleine leeuwebek, ruige papaver en mid delste ganzerik zijn er zeer zeld zaam geworden. Hetzelfde geldt zo wat voor de grote ruigtekruiden als de Bijvoet en Koninginnekruid maar in plaats daarvan kwamen grassen en graslandsoorten hun plaats innemen samen met de Grote brandnetel die er welig tiert. Vol gens de Wielewaal hangt dit met twee dingen samen: "Het maaibe heer zoals het vandaag uitgevoerd wordt, werkt nivellerend en is gun stig voor graslandsoorten. De maai- frequentie zou moeten variëren naargelang van de aanwezige vege tatie. Ruigtekruiden hoeven niet al tijd gemaaid te worden. Andere de len op het trajekt mogen daarente gen meerdere malen per jaar ge maaid worden, bijv. uniforme vege taties met Grote brandnetel. Nog andere delen hoeft men slechts spo radisch te maaien of kan men spon taan laten evolueren naar bos Wil men de variatie in de plantengroei behouden of accentueren, dan is een meer verfijnd en minder uni form beheer nodig." Veel is echter afhankelijk van wat men beoogt te verkrijgen en als men een typische spoorwegbeplanting wil behouden dan moet in de eerste plaats voorkomen worden dat de schaarse open plekken die in de ve getatie nog aanwezig zijn, zouden dichtgroeien. Men moet dus goed nagaan of men verfijnde ofwel ruige vegetaties op een zekere plaats wenst en het is op basis daarvan dat men zijn maaibeheer moet instel len. Landschappelijk verfraaien De mensen van de Wielewaal drin gen tevens aan op een plantsoenma- tige aanplanting dat moet ten goede komen om het tracé langs de Leire- kensweg landschappelijk te ver fraaien. Zij vinden dat de verant woordelijken nogal gemakkelijk op teren voor nieuw plantsoen en in Opwijk gebeurde dit "zonder het minste natuurinzicht en te Aalst ging men hier en daar ondoordacht te werk". Dit betekent dat men aan plantte waar het niet hoorde en om gekeerd zodat de hele vegetatie overhoop ligt. Daarbij legt men ook de nadruk om vooral rekening te houden met de ligging van de berm ten opzichte van de zon. Beheer natuurleerpad Wat het algemeen beheer van het natuurleerpad betreft stelt P. Van den Bremt dat het volledig in het honderd aan het lopen is. Hij wijst erop dat het wandelpad met grove steenslag afgedekt werd en men zich daarbij liet inspireren door het vroegere ballastbed van identiek materiaal. Dit komt de planten noch de dieren ten goede en zelfs de wandelaar is er weinig bij gebaat. Daarom stelt hij voor de steenslag te verwijderen en door koolas te vervangen ofwel door dolomiet of metaalslakken. Het natuurleerpad is bovendien over een aanzienlijke afstand bijna volledig dichtgegroeid en voor de houtige opslag dient men een goede plaats uit te kiezen. In grepen gebeuren vaak op weinig vakkundige manier en zeker niet op een ecologisch verantwoorde wijze. Er zijn meerdere elementen aan te klagen maar tot slot wil de Wiele waal nog dit kwijt: "Enkele plaatsen langsheen het natuurleerpad dra gen een schitterende ruigtekruiden- vegetatie, die echter stelselmatig degradeert. Het oefenterrein voor paarden te Baardegem vernietigde ten dele een van de fraaiste ruigte- kruidenbegroeiingen. Een aanpa lend deel takelt zienderogen af. Ook hier is dringend een deskundig natuurbeheer noodzakelijk. Bij af wezigheid hiervan spreekt men lie ver niet van een natuurleerpad." De Wielewaal verklaart zich echter be reid om daadwerkelijk mee te wer ken aan een projekt om het leer- wandelpad Leirekenspad te realise ren zowel op administratief, wegen- infrastruktuur als op verkeersvlak. JV Er is de laatste tijd al heel wat te doen geweest over de slechte staat en de daarbij noodzakelijke herstelling van de Beekstraat in de deelgemeente Mere. Ook tijdens de laatste raadszitting kwam deze weg met putten bezaaid aan de orde tijdens de bespreking van enkele punten inzake openbare werken. Een paar straten van Erpe-Mere kregen wel de zegen van de oppositie om onderhoudswerken uit te voeren maar wat de Vijver- en Bergstraat betreft, ging men niet erg akkoord. Toen schepen Van Wilder verzocht Kerkfabrieken een beslissing goed te keuren om Nadat gunstig advies gegeven werd onderhoudswerken uit te vo^ren 0m de elektrische installatie van de vernieuwen ging men unaniem ak koord met de begroting 1992 van de Protestantse kerk van Aalst waar voor Erpe-Mere moet tussenkomen voor 13.644 fr. In de begroting van de kerkfabriek van Sint-Lambertus Vlekkem is er van de gemeente een toelage voorzien van 386.000 fr. en voor deze van Sint-Paulus Bekering Ottergem 168.000 fr. Deze laatste krijgt echter nog een buitengewone toelage van 411.700 fr. voor het Sint-Niklaaskerk van Aaigem te schilderen en verfraaien van de aan de Vijver- en Bergstraat te Me re, kreeg hij van raadslid J. Van der Steen prompt te horen dat de wer ken reeds uitgevoerd zijn en dat het absurd is nu "nog een beslissing te moeten nemen". Hij betreurde dit weinige respekt voor de raad vooral omdat er geen dringende herstel lingswerken nodig waren. De Beek- pe iaatste tijd draait er heel wat om en rond de politie zowel op gemeente straat vond hij heel wat dringender jy^ ajs nationaaI. Dit is een gevolg van een soort hervormingen die en daarom vond hij het met erg moeten leiden tot meer samenwerking van beide diensten met het oog op opportuun om straten te verbeteren een betere en vluggere interventie bij eventuele oproepen. Onderbezetting kerk. Dit laatste bedrag is het ver moedelijk aandeel van de gemeente want de raming van de werken wordt op ruim 900.000 fr. geschat. De grondverwerving voor de aanleg van het nieuwe kerkhof in de Scho- negem te Erpe is bijna rond. Er rest nog slechts één eigenaar die ak koord moet gaan om het dossier verder af te handelen. Boisbeekwegelken blijft Aan het gemeentebestuur werd een verzoek gericht om het Boisbeek wegelken, gelegen tussen de Hof- kensweg en de Spoorwegstraat te Mere, af te schaffen. Na het open baar onderzoek kwamen drie afzon derlijke en drie kollektieve be zwaarschriften binnen waarin men vooral pleitte voor het behoud om dat het een korte en veilige weg is voor fietser en voetganger. Gelukkig heeft men ingezien dat vooral deze wegels nog zeer nuttig zijn voor de wandelaars, de enige verkeerswegen waar men nog on gestoord kan lopen. Deze en andere motieven heeft de raad doen beslui ten de bezwaren als gegrond te aan vaarden en ongunstig advies te ge ven voor de afschaffing met de wens het Boisbeekwegelken te behou den. JV die in betrekkelijk goede staat zijn "Putten weigert men te vullen om dat men ze binnenkort toch gaat maken, maar wanneer, na ongeval len misschien?" vroeg hij zich af. Schepen Van Wilder verzekerde hem dat het hier niet om een drog reden ging maar de straat had alleen een 'slammage" nodig, zelfs drin gend noodzakelijk. Voor wat de Be ekstraat betreft wil hij geen onnutti ge werken laten uitvoeren die werk en geld kosten vermits men ze toch volledig gaat herstellen want "zeer binnenkort begint men er aan". Hij vond het ook niet nodig de putten te vullen want er "zijn er te veel" waar op Van der Steen hem verwees naar het voorbeeld van de Cauwenberg- straat waar ze wel gevuld worden ondanks dat de herstelling niet lang stand houdt maar de "mensen toch gelukkig maakt". Schepen Van Wilder stelde hem ge hebben vaak geleid tot moeilijkheden die men door een gekoördineerde samenwerking wil trachten uit de weg te ruimen. Tijdens de recente raadszitting gaf Men moet hierbij evenwel binnen burgemeester De Langhe kennis de perken van de gemeentebegro- van een besluit door de gouverneur ting blijven. waaruit blijkt dat de formatie van het politiekorps niet goedgekeurd werd. Als reden gaf hij hierbij dat het ging over de daarmee gepaard gaande loonuitbreiding die zeven miljoen zou bedragen. Raadslid J. De Wolf was van me ning dat het te wijten was aan het feit dat het dossier onvolledig was Toch vroeg D. Vindevoghel meer toelichting over het samenwer kingsakkoord omdat Haaltert wei gert mee te werken en Lede afwijkt van het besluit dat Erpe-Mere in dertijd genomen heeft. Volgens hem is er een totaal andere beslis sing nu als deze van mei dit jaar. Hierop krijgt hij een lange en uitge- afc van de wijze van "dossieropstel- breide toelichting van burgemces- ling en beleidvoering door mensen die er niets voor voelen of onbe kwaam zijn". Burgemeester De Langhe sprak deze "onbekwaam heid" tegen want het had praktisch alleen te maken met het oog op het samenwerkingsakkoord met poli tiediensten van andere gemeenten, rust met de aankondiging dat voor Trouwens als de gemeente de ver- bij de goedkeuring. Vermits men wat de Beekstraat betreft de aanbe- bintenis aangaat om in het ontwerp hiermee nu al zes maand bezig is, steding en de toewijzing gedaan is van de begroting van 1992 en in het dringt hij aan opdat het vlug zou en het alleen "nog een kwestie van meerjarenplan de financiële weer- gebeuren om de aanwervings- en beginnen is" en dit hangt vooral af s'ag van de uitbreiding wil opne- bevorderingsvoorwaarden te kun- van de aannemer alhoewel men de men, dan kan men deelnemen aan nen vaststellen, aanvang van de werken pas na de de vorming van een pilootprojekt Hij verzocht de burgemeester voor winter voorziet. inzake permanentie bij de politie, de volgende zitting een ontwerp ter De Langhe. Raadslid De Wolf beweert niet te gen de uitbreiding te zijn maar vindt het tijdverlies omdat de dossiers niet afgewerkt zijn wat hij als impro visatie bestempelt maar toch gaf hij toe dat de gemeenteraadsleden vroeger lichtzinnig te werk gingen klaar te hebben wat hem trouwens stellig beloofd werd maar hij wees er daarbij op dat de schuld niet bij het college lag voor wat de vertra ging betreft. Verkeersplan In de gemeenteraad moest men ook beslissen over het opmaken van een verkeersplan met het oog op het bereiken van een optimale bereik baarheid, een zo hoog mogelijke graad van verkeersveiligheid en ver- keersleefbaarheid. Dit moet gebeu ren na een onderzoek en met in spraak van de belanghebbende groepen van de bevolking. Hierbij stelde J. De Wolf dat het dossier hieromtrent geen enkel do- kument bevat over de overheidsop dracht zodat hij vermoedt dat men bij het college nu al weet welk stu diebureau het ontwerp zal uitvoe ren, en hij vroeg zich af welke ban den men ermee heeft. Zijn partijge noot J. Van der Steen wees de raad erop dat Cevi een verkeersplan ge maakt heeft dat nuttig kan zijn en trouwens gratis kan verkregen wor den. Hij verwijst naar het aanbod en wil dat het verkeer globaal bekeken wordt en dat men zich niet zou be perken tot het grondgebied van Er pe-Mere. Volgens Burgemeester De Langhe is vooral de problematiek van ter plaatse van belang en het is de be doeling een instrument te bezitten om het ten gepasten tijde te gebrui ken, ook voor de wegeninfrastruc tuur en daarom heeft het college een gespecialiseerd bureau geko zen dat waarborgen biedt op het vlak van verkeersplannen en derge lijke aangelegenheden. Verkiezingszitpenningen Bij de aanvang van de raadszitting trachtte raadslid J. Van der Steen nog een punt op de agenda te krij gen "bij hoogdringendheid", maar dit mislukte. Hij deed een voorstel om de zitpenningen voor de mede werkers van de verkiezingen op te trekken. Gelukkig komen ze nog opdagen alhoewel er meerdere klachten zijn over hetgeen hen hier voor uitbetaald wordt. Hij stelde daarom voor om het bedrag door de gemeente te laten bijpassen en het optrekken tot 1.250 fr. Dit zou aan de gemeentekas ruim 80.000 fr. kos ten maar om in de toekomst moei lijkheden te vermijden zou dit toch opportuun zijn. Voor de "hoogdrin gendheid" kreeg hij alleen de oppo sitie achter zich zodat zijn voorstel niet behandeld werd en met 14 te gen 9 verworpen is. JV tetoe Kinderkerstfeest Het Kinderdagverblijf'Bambino' geves tigd aan de Schoolstraat 31, te Wieze, organiseert op zaterdag 7 december om 14 u. in het Ontmoetingscentrum zijn derde Kerstfeest, met op het program ma een pannckoekenbak en een kinder- akademie. Voor 100F kan men inschrij ven in genoemd verblijf. Bloemenbal Zoals vorige week al meer uitgebreid aangekondigd werd, organiseren de bloemisten van Wieze hun jaarlijks bloe menbal. Dit dansfeest, dat al aan zijn 38ste uitgave toe is, heeft plaats op za terdag 7 december in het Wiczchof. Het orkest 'P.D.S. Combo' zal er vanaf 21.30 u. ten dans spelen. De toegangskaarten (100F) geven recht op deelname aan de gratis tombola. Een plaatsje onder de zon... voor Andries Tijdens de gemeenteraadszitting van donderdag 28 november werd aan het karnavalkomitee van Wieze toelating verleend om het standbeeld van An dries, de 'Zot-va-Wies', op te richten op het pleintje vóór het Ontmoetingscen trum. Een hart onder de riem van vele karnavalvriendelijke Wiezenaren. Het komitce kan nu concrete plannen uit werken voor de plaatsingsfcstiviteitcn die in februari 1992zullen plaatsvinden. Eerlang zetten wc Andries ook wel eens in het zonnetje.

De Voorpost | 1991 | | pagina 2