Daverende lach-retro-revue sluit jubileum Aalsterse Prinsencaemere af Aalst op zèn Oilsjters te boek gesteld... Achtste eindejaarsaktie bij Oordegemse middenstand Thuislozen in Aalst OPZEM QILSLffEUS 4 - 6.12.1991 - De Voorpost GENOOTSCHAP VOOR AALSTERSE GESCHIEDENIS Vervolg van blz. 1 boek nooit zo kunnen schrijven', ge tuigt Jos Ghysens. Honderd jaar Aalst onverbloemd in de verf gezet Al toonde de tekening van Frans Wauters op de buitenkaft van het boek een modaal rustig midden moot gezin, toch is 'Aalst op zèn Oilsjters' niet meteen een braaf boek te noemen. Er wordt geen blad voor de mond genomen en sommige passages zijn bijzonder cru. 'Kan ook niet anders. Het boek beschrijft de rechte weg die vele Aalstenaars in hun dagelijks doen bewandelen, maar wijdt evenzeer uit over de schuine weg die Aalstenaars ook plegen te betreden', merkt Frans Wauters schalks op. 'Om het dagda gelijkse leven zo korrekt mogelijk af te schilderen, was het noodzakelijk zich van de gesproken volkstaal te bedienen, waarbij ook platte ge zegden en gewaagde uitdrukkingen niet konden ontbreken. Daarin weerspiegelt zich immers hoe de ge wone man en vrouw dacht en voelde' vult Frans Wauters nog ver der aan. Achtereenvolgens worden in het boek in een twaalftal hoofdstukken geschetst: de Aalstenaar, zijn taal, zijn uiterlijk, zijn karakter, kledij en voeding. Bijdragen zijn gewijd aan het minnespel: de puberteit, het vrijen, perversiteiten, bordelen. Het kind in zijn wereld wordt be licht als peuter, in de kinderspelen, het kattekwaad, het snoepgoed. Men heeft ook oog voor de natuur: het weer, de planten, de vruchten, de landbouw, de dieren en de insek- ten. Uiteraard mochten ook de volksde votie, de feesten en de spelen (ker missen, kansspelen, dansen) niet ontbreken. Plagen en dood komen ook aan bod terwijl de aandacht ook uitgaat naar het volk met spot- en bijnamen (duizend en een bijnamen van Aalstenaars). Een Aalsters vo cabularium (een bloemlezing van de Aalsterse taal en malle gezeg den) sluit het geheel af. De auteurs zijn het er roerend over eens dat hun boek een verhaal brengt van tolerantie. Niets men selijks is hun vreemd. Ze nemen afstand van de feiten, noteren en dompelen het onder in hun liefde voor Aalst. Vooraf intekenen voor het boek is aangewezen want het wordt slechts op een beperkte oplage verspreid. Men kan het bestellen bij de Ge nootschap voor Aalsterse Geschie denis p.a. G. Saey, Termurenlaan 24 bus 6,9320 Erembodegem-Aalst, per 000-0572139-33. Is ook verkrijg baar bij J. Ghysens, Vrijheidstraat 45 te Aalst, tel. 053/21.48.16 of bij F. Wauters, Vakschoolstraat 44 te Aalst, tel. 053/77.85.26. Prijs is 1300 fr verzendingskosten inbegrepen. PH Aalst. De omslagtekening van 'Aalst op z'n Oilsjters FRANS WAUTERS JOS GHYSENS Vorig weekend werd in het Aalsterse Kultureei Centrum de zotskap weer de vzw Dokumentatiecentrum van opgezet en stond de 'Prinselycke Carnavalcaemere der Aloude Kaiserlycke Aalst Karnaval (DAK) de aanlei- stede tot Aalst' op de planken, om met hun 'Retro-Revue, twintig jaar ding tot de realisatie van hogerge- prinsencaemere' de karnavalminnende 'ajuinen' een bijzonder ludieke noemde feestbrochure. In samen- avond te bezorgen. Het jubileumjaar van de Caemere, in februari van dit stelling door Antoine Van Der Hey- jaar ingezet op Prinsendag, werd hierbij afgesloten en nog eens extra in de den en Stefaan Vinck werd in sa- verf gezet door de uitgave van een prachtige met foto's geïllustreerde menwerking met aantal ex-prinsen feestbrochure 'Prinsen van Aalst'. het geheel gerealiseerd. Naast een korte geschiedenis van de Het werd een denderend sukses. 1972 tol 1990. Hierbij werd Vooral zaterdagavond zat de grote 'Jeanneken', de werkvrouw van het karnavalprinsen die schouwburgzaal van C.C. De Werf, stadhuis, gebracht door Robert, bij „53" af l AalstóÏe karnavld afgeladen met sympatisanten van 'r.mpnf. mnn-nc Hpt de Prinsencaemre, die gewoon de kans niet kregen gedurende deze in vlot tempo gebrachte retro-verto- ning zich ook maar één ogenblik te vervelen. Een selektie uit de vele nummers die door de Prinsencae mere werden gebracht in hun voor stellingen tijdens hun twintig jarig bestaan, aangevuld met enkele nieuwe nummers konden nu een be keken en beluisterd worden in een andere sfeer dan het rumoerige 't Kapelleke of de massa-entourage van een Keizershallen. Men kon ge nieten van een stuk geschiedenis van het Aalsterse karnavalenter- tainment, terwijl men ook indivi duele, 'gekoppelde' en in groeps verband optredende ex-carnaval prinsen hun nummers kon zien de- butteren. Versterkt door de 'The Groovies' o.l.v. Patrick De Coninck en afge wisseld door de gastvedette Dany Boa, de travestiet van de Prinsen shows die imitaties bracht van Cher, Marylin Monroe, Elisabeth Taylor e.a. bracht een pleiade van een zes tiental ex-prinsen karnaval in een de'Groene jongens'gerekend. Het 'Scola Cantate in Domino' blikte hebben beheerst. Hierbt, heeft men terug van 1980 tot 1983 waarbij'Het eJn mdel.ng gemaakt naar mode- cHm&rc I f.",l 1 UAl I l I ,n I r I Ml nmon I Nieuwe Stikmachien' van de 'Swie- bel Dommerknaben' een ongeëve naarde topper blijft. shows (tot 1960), ebntertainment tot 1970, een nieuw geluid vanaf 1981 en 'The making of a Prince' 1 iaat ut. ittituwt uit 11. In het tweede deel wist de 'Rap klap de laa'ste "en Jfa,r. periode' op zijn Aalsters een dave- Men brengt een aantal beschouwin- rend applaus van het publiek los te ie" naar ™°.r vfde veert'Sf 5 werken, terwijl 'Een dikke beis' van Pnns d'* be«m vfol8e"d Jaar 8^°" Popoll in dank werd gehonoreerd, zen wordt en geeft verder een volle- •Ze doen het allemool'wist Antoine d!« 0ve[2lch' va" "He gestelde kan te vertellen waarna 'Het hemelbed' d'daI^n naar de Pnnsentltel toe. van Jempi en Baloe de zaal door het e"kele slotbeschouwingen stel- dolle heen ging. 'Dadada' zong Si- len de )eden va" de pnnsencaeme- mon en met de 'Superformidoubel' ,dal hf'g™"= pubhekgeen mede- en de instrumentale reprise van de ''jden heeft met zijn kandidaat- Finalesong werd een onvergetelijke Pnnsen- Wanneer deze niet week a na utppk nn np nnlp harp Lrarnava. avond afgesloten. Prinsen van Aalst In het programmablad werd aan het publiek ook de aangekondigde feestbrochure 'Prinsen van Aalst' aangeboden, aan de prijs van 100F. Einde januari 1992 kiezen de Aal na week op de ontelbare karnava- laktiviteiten van de lokale vereni gingen verschijnt, dan wordt hij hoe kontradiktorisch dit ook mocht klinken met de vinger gewezen en onrechtmatig gedegradeerd tot een 'niet-kamavalist'. Dit gegeven komt de laatste jaren voor als een zekere Aalst. Antoine, Stefaan, Jempi, Jean-Paul, Goeby, Simon en Lucde zeven prinselijke dwergen hernieuwden het sukses van 'Sneeuwwitje' (a) stenaars de veertigste karnavalprins vorm van afpersing die de spelers .11.In onrlnrn't'in ppn OninltlOP en bovendien is Simon D'Hondt de ken en voorzitter van de prinsen caemere, zestig jaar oud geworden. vijftal retro-items een overstap van Dit karnavalesk gebeuren was voor dienen te ondergaan, een chantage die wellicht de grootste onkoste npost is. Wie wel denkt dat enig medelijden met de kandidaten gewettigd is, die heeft het natuurlijk totaal verkeerd voor. Om alle eet-, en drink- en uitgaanskosten te recupereren zijn de deelnemers beslist inventief ge noeg. Vandaar dat de kandidaten dus lekker ook een eetfestijn en/of een kampagnebal organiseren. Deze feestbrochure is verder nog te bekomen in verschillende handels zaken van de stad of op het DAK- Secretariaat Hageveld 39 te Erem- bodegem. P.H. Het wordt stilaan een traditie dat de dooie gemak nagaan of men een Oordegemse middenstanders in de prijs heeft gewonnen. Met de ge- decembermaand hun klanten extra wonnen bedragen kunnen dan aan- verwennen. Van 1 tot 31 december kopen worden gedaan bij om het kan men inderdaad bij alle aanko- even welke deelnemer. Men kan pen gedaan bij de 16 deelnemers evenwel geen geld in de plaats vra- aan de eindejaarsaktie geld verdie- gen of geld terugvragen wanneer nen met afkrabloten die worden het aankoopbedrag kleiner is dan aangeboden. Men kan 50, 100, 250, het gewonnen bedrag op het lot. 500 en zelfs 1.000 fr winnen en dat Voorzitter Robert De Cooman zegt bedrag wordt als men dat wenst, bij terecht dat men deze hele aktie or de aankoop verrekend. Krabben ganizeert om de klanten eens extra dus te verwennen. Meteen wordt bewe- De deelnemers aan deze achtste zen dat men echt niet naar de stad eindejaarsaktie van de Oordegemse moet gaan om aan een dergelijke middenstand kan men erkennen aktie te kunnen deelnemen. In Oor- aan de wapperende muurwimpels, degem kan men bovendien rekenen Men kan natuurlijk thuis op z'n op kwaliteit en prima dienstverle- I Eind november gingen 5 mede- I werkers van Niemansland, krisisop- I vangcentrum te Aalst in Brussel op I het Muntplein buiten slapen. Ze I brachten zo de problematiek van de I thuislozen onder de publieke be- I langstelling. Het TV-journaal gaf I uitgebreid verslag van de aktie. I Ook in Aalst komen jaarlijks meer I dan 600 mensen een onderdak vra- I gen in Niemandsland. Samen trach- I ten we een oplossing te vinden voor I hun problemen. Soms verwijzen we I door naar een opvangcentrum waar I men langer kan verblijven, naar een ontwenningscentrum, begeleid of beschut wonen, afhankelijk van hun vraag of nood. Ongeveer 300 mensen per jaar wor- ^en °Pgcnümcn voor een periode van maksimum 3 weken. Aalst Als vogelschrik opgedirkt bracht Guy Walgracfeen poemche knipoog komcn d<_ mensen er terecht naar Ons mtheu (a, jn ccn akute noodsituatie. z^j mannen als vrouwen (eventueel met kinderen) en van elke leeftijd worden bijgestaan. De kliënt krijgt onderdak en eten. Daarnaast wordt hij begeleid bij sociaal-administra tieve, psychische, individuele en re latieproblemen. De kliënt krijgt tijd en ruimte om tot rust te komen. Huishoudelijke aktiviteiten worden gezet worden, relatieproblemen hebben, zwerven... Jongeren die moeilijkheden hebben thuis. Het zijn niet alleen landlopers die in een opvangtehuis komen Ook de aan lager wal geraakte ingenieur, of de vrouw van de dokter wiens rela tie afsprong. Opvallend zijn de op names van het aantal jonge mensen aangeleerd. De mensen dienen zelf (tussen 18 en 40). Op 16 december woonst en werk te zoeken. Er wordt '91 verhuist Niemandsland van wel begeleid, rekening houdend Koolstraat 24 naar Ledebaan 231- met de mogelijkheden van de kliënt. 233 Aalst (tel. 77.38.41). Niemands- Het vinden van degelijke, goedkope land is 24 op 24 uur bereikbaar (te huisvesting blijft een zeer groot pro- lefonisch of aan de deur). Er zijn 10 bleem in Aalst en omgeving. Voor bedden ter beschikking en een een bemeubelde kamer wordt al noodbed. gauw 7.000 fr. gevraagd. Wie komt er bij Niemandsland te recht Vrouwen die buiten gezet zijn door hun man of bijzit, die mishandeld werden... Mensen die uit hun huis U kan de werking altijd steunen op rek.nr. 001-1298257-85 met de me dedeling "gift Niemandsland". Har telijk dank. nmg. Onder de deelnemers vindt men een breed gama terug lingerie, ju welen, fijnkost, textiel, fotografie, beenhouwerijen, banken en verze keringen, radio- en tvzaak, schoon heidssalon, keuken, tapijten, de kens, kerstbomen, planten en bloe men. Voor de tweede keer maakt men in Oordegem gebruik van het systeem van afkrabloten. Er is een prijzen- pot van 200.000 fr voorzien. Moch ten alle middenstanders meedoen, dan zou men makkelijk aan het dub bele van nu geraken. Het bestuur van de Oordegemse Middenstandsorganizatie bestaat uit voorzitter Robert De Cooman, schatbewaarder Daniel Baeke en sekretaris Jan Meuleman. Zij geven samen met de deelnemende hande laars naar aanleiding van deze spe ciale aktie ook een apart blad uit. Dat moet men bewaren want op 9 januari van volgend jaar kan men daar een heuse verrassing mee win nen. Japan heeft een nieuwe regering die beslaat uit 21 leden. Onder hen 13 ministers, 2 algemene sekretarissen en de overige leden krijgen de titel van algemeen direkteur. ln een weinig vruchtbaar ekonomisch kli maat zette de kredietsektor de geweldige aanpassingsinspanning voort die al enkele jaren is ingezet en nog intenser is geworden met de lange reeks hervormingen ter mode- mizering van hel financieel centrum Brus sel. Cindy Stollenberg en Benedicte Evrard zijn Belgies nieuwste tumhoop. Stollenberg is Belgisch kampioene sportieve ritmische gymnastiek en Benedicte Evrard Belgisch kampioene artistieke gymnastiek.

De Voorpost | 1991 | | pagina 4