Hernieuwde samenwerking tussen bestuur en supportersclubs van Eendracht Aalst r Tiende boekenbeurs in Netwerk Aalst 6-6.12.1991 - De Voorpost In een organisatie van het Algemeen Supportersverbond (ASV) van Aalst, onder auspiciën van supportersclub De Spionkop, werd er op vrijdag 22 november 11. een debatavond ingericht met de bedoeling het bestuur van Eendracht Aalst en zijn supporters, verenigd in clubs, dichterbij elkaar te brengen. Patrick Orlans, manager van Eendracht Aalst, trad op als woordvoerder van het dagelijks bestuur en begon zijn betoog met te zeggen dat het bestuur van Eendracht Aalst iets nieuws wil inbrengen in Aalst. 'Dit is niet het feit van de 'rare' zaken die tijdens de wedstrijd tegen SC Charleroi zijn gebeurd want het zoeken van het kontakt met de supporters stond reeds eerder op het agenda, maar met dit gebeuren is alles enigzins in een stroomversnelling geraakt', aldus Orlans. Steeds heeft manager Orlans het belang onderschreven van de sup porters t.o.v. de geleverde presta ties van de Eendrachtspeler. An derzijds wou hij toch beklemtonen dat ook de Eendracht Aalst-sup- porters van hun kant moeten begrip kunnen opbrengen voor de geweldi ge energie en financiële steun die het nieuwe bestuur nodig heeft om Eendracht Aalst te runnen. Daarbij nog het feit dat de promotie naar Eerste eigenlijk te vroeg kwam voor het bestuur. Zij hadden dit nog niet durven hopen en eigenlijk later ge pland in hun programmering. Door deze onverwachte promotie, moest er, eerder dan voorzien, werk gemaakt worden van de vernieu wing der infrastruktuur en dergelij ke. Door deze feiten, waarvan de supporters ondertussen wel dege lijk op de hoogte zijn, moest het bestuur van de Eendracht extra in spanningen leveren en als de sup porters zich dan gedeeltelijk tegen het bestuur opstellen, doet dat voor deze mensen dan ook meer dan ge woonlijk pijn. In verband met de trainerswisse ling, verklaarde Patrick Orlans dat het bestuur misschien iets te fair handelde. Na aandringen van het bestuur bij trainer Fazekas om de kohesie onderling aan te halen, zou deze nog verslapt zijn omdat, vol gens manager Orlans, er geen in zicht was bij de trainer in de algeme ne situatie bij de spelers. Ook na nadrukkelijk aandringen vanuit het bestuur in de richting van de trainer veranderde dit niet. Ook tijdens de transfertperiode werd de trainer ge volgd, zodat hij en alleen hij op het vlak van sportief beleid verantwoor delijk was. Het bestuur van Eendracht Aalst beklemtoonde nogmaals dat de sa menwerking tussen de supporters clubs en supporters enerzijds en henzelf, als bijzonder belangrijk wordt beschouwd. Woordvoerder Patrick Orlans beschouwde dan ook het lopende debat als een eerste stap die in die richting werd gezet. Op die manier werd volgens hem een basis gelegd tussen de beide partijen die op gezond verstand be rust om in de toekomst nauwer sa men te kunnen werken en het alge meen respekt van de Eendracht Aalst-supporter te verdienen. Manager Orlans verklaarde geluk kig te zijn te kunnen stellen dat het huidige bestuur de schuldenlast uit het verleden zo goed als wegge werkt had en daarmee uiteraard een stevige basis had gelegd om in de toekomst verder te kunnen wer ken en vanaf volgend seizoen in tensief te kunnen werken aan het sportieve aspekt. Naar de supporters toe wil het be stuur dus samenwerken, zoals reeds gemeld en om dit te bewerkstelligen zal er binnenkort, waarschijnlijk na nieuwjaar, een open-deur-dag ge houden worden, waarop al de sup portersclubs en supporters zullen uitgenodigd worden. Verder plant men rond eind mei-begin juni een interland tussen oud-internationals tussen België en Nederland, waar bij indien er voldoende sponsoring kan gevonden worden, door de Eendracht supporters gratis zal kunnen bijgewoond worden. Dit al les om te beklemtonen dat de toe nadering tussen beide partijen wel gemeend. is. Na het betoog van manager Orlans werd op de debatavond door Jean- Pierre De Decker, voorzitter van het Algemeen Supportersverbond van Aalst, de gelegenheid gegeven aan de vele aanwezigen om vragen te stellen. Door een woordvoerder van de buurtbewoners van rond het Een dracht Aalst Stadion werd nog maals gepeild naar de genomen be sluiten i.v.m. de te nemen veilig heidsmaatregelen indien de zoge naamde grote ploegen naar Aalst afgezakt komen. Als antwoord werd logischerwijze gesteld dat hiervoor het Aalsterse stadsbestuur de volle dige verantwoordelijkheid draagt en deze ook heeft genomen. De vei ligheidsmaatregelen tijdens deze wedstrijden worden optimaal inge steld en vrees bij de buurtbewoners hierover is duidelijk ongegrond. Er werd wel vooropgesteld door enke le aanwezige leden van het Een dracht Aalst-bestuur om een geza menlijk opgestelde brief aan het Aalsterse stadsbestuur te laten ge worden, waarin nogmaals aandacht voor deze problematiek wordt ge vraagd. Op de vraag of er meer par keergelegenheid zal voorzien wor den rond het stadion werd geant woord dat voor deze problemen een oplossing wordt gezocht. Vervolgens werd er gevraagd of het wel nodig was om de toegangsprij zen voor kinderen onder de 12 jaar zo hoog te houden. Hierop werd door het bestuur geargumenteerd dat deze prijzen in het begin van het seizoen bepaald waren en gewoon een kwestie van noodzaak waren. Er werden ook nogal wat opmerkin gen naar voor gebracht i.v.m. het ontslag van trainer Fazekas. Door het bestuur werd hierop geant woord dat door hen werd gepro beerd om de toekomst met de heer Fazekas ook na de goede resultaten van vroeger, niet in het gedrang te brengen. Maar na aandringen op meer professionalisme aan het a- dres van dhr. Fazekas, die bijvoor beeld weinig of geen kontakt had met zijn spelers voor en na de trai ning (kwam pas 5 minuten voor de training aan en ging reeds 5 minuten na de training weer weg) werd dit genegeerd. Men wenste verder ook nog te herhalen dat de inspraak van trainer Fazekas in verband met de transfertpolitiek volledig werd ge- respekteerd. Nadien ontspon er zich een diskus- sie rond de sportieve en financiële aspekten van de jeugdpolitiek. Door de voorzitter van Eendracht Aalst, de heer Goethals, werd geop perd dat het jeugdbeleid eigenlijk veel geld kost en dat het eigenlijk, zoals FC Eeklo het doet, het gemak kelijker zou zijn om niet aan jeugd politiek te doen en aan de bond jaarlijks een geldboete te betalen. Toch wordt deze visie door het Een- drachtbestuur niet volledig onder schreven. Men wenst duidelijk een degelijk jeugdbeleid te voeren om dat dit volgens hen eigenlijk de sleu tel is naar de toekomst toe. Hierbij aansluitend werd op de vraag naar het waarom van het vragen van in- gangsgelden voor het bijwonen van jeugdwedstrijden naar voor ge bracht dat deze gelden een lichte rekuperatie zijn voor de financiële steun van Eendracht Aalst uit aan de jeugdspelers. Er werd ook op de korrel genomen waarom voor oefenwedstrijden zoals bijvoorbeeld de Beker van Vlaanderen, als entreegelden de volle pot werd gevraagd. Dit zou bij heel wat supporters ongenoegen hebben opgewekt. Uitleg hierover werd als volgt geformuleerd: dit voorstel werd voor deze wedstrij den besproken in de beheerraad van Eendracht Aalst en daai was men van mening dat dit eigenlijk onvermijdelijk is om te overleven en de kop boven water te kunnen hou den. In eerste klasse moeten deze prijzen, zowel tijdens oefen- als bij kompetitiewedstrijden gevraagd worden omdat deze overal In eerste afdeling ongeveer op dezelfde hoogte zijn. Woordvoerder Orlans besloot de debatavond met een oproep naar de supportersclubs en de supporters toe. Hierbij beklemtoonde hij het belang van het aangaan van een gro ter verbond, om zo het Eendracht- bestuur, dat tot doelstelling heeft om de gewone supporter naast de sponsoring niet te vergeten, en een grotere kommunikatie met deze supporters wil, te steunen. Samenwerking bij de supporters- klubs onderling Op 17 december 1989 nam Jean- Pierre De Decker het voorzitter schap op zich van het Algemeen Supportersverbond (ASV). Hij had in een voor het voetbal onpartijdig café aan het Stationsplein een ver gadering belegd om nieuw leven in deze organisatie te blazen. Tien jaar had het ASV gesluimerd en was het eerder dood dan levend. Een vijftal supportersverenigingen staken die avond de koppen bijeen. Samen werken wilden ze wel, maar het was duidelijk dat de gloriedagen van het ASV achter de rug waren en dat een volledige heropbloei nog weinig waarschijnlijk was. Het was vroeger allemaal heel anders, toen het ASV nog nauw aanleunde bij de club en er een tijdlang zelfs de traditie be stond om, na elk seizoen, een 'spe ler van het jaar' te verkiezen. Supportersclub De Spionkop, die dit seizoen zijn 15-jarig bestaan viert, wil echter samen met de ande re klubs dit ASV opnieuw gestalte geven. Vanaf het seizoen '89-'90 zijn er reeds een viertal vergaderin gen geweest, waar wel jongere clubs zoals 'Wit-Zwart', Wim De Wolf e.d. bij aansloten om een herstruk- turering tot stand te brengen. Men betreurt echter dat vele andere clubs zoals de old-timers 'De Eendrachters' niet op de gestuurde uitnodiging zijn ingegaan. Zelfs op de toegestuurde verslagen werd niet gereageerd. Toch blijft men ho pen in de toekomst toch opnieuw mekaar in een samenwerkingsver band terug te vinden. Als reden voor de afzwakking van de samenwerking die in het verle den bestond, stipt men in de eerste plaats aan het organiseren van het busvervoer voor het bijwonen van wedstrijden op verplaatsing. Vroe ger werd er door het ASV één bus ingelegd die alle clubs aandeed en was er maar een soort lidkaart. Nu organiseert elke supportersclub het busvervoer op eigen houtje en heeft elke club zijn eigen lidkaart. Dit werkt uiteraard de vervreemding in de hand. Nochtans zitten er heel wat moge lijkheden in die samenwerking, die voor alle aangesloten leden interes sant zijn. Met een aansluitingskaart van het ASV kan men gebruik ma ken van gelijk welke bus van een club die bij het verbond aangesloten is. Wanneer de eigen club soms te weinig kandidaten heeft om een bus voor verplaatsing in te leggen, dan kan men altijd bij een andere aange sloten club aansluiten. De eigen bus gemist door te laat te komen kan men op een nog niet vertrokken bus van een andere aangesloten club opstappen. De enige financiële bij drage hiervoor is voor het clubbe- Aalst. Jean-Pierre De Decker neemt reeds van december 1989 het voorzitter schap waarvan het Algemeen Supporters Verbond (ASV). daarnaast is hij nog steeds een van de stuwende krachten van supportersclub 'De Spionkop' (a) stuur 500 fr die nationaal voor aan sluiting aan het algemeen gestruk- tureerde Supporters Verbond moet overgedragen worden. De Spionkop Supportersclub De Spionkop werd gesticht op 10 juni 1977. Nog steeds is hun stamlokaal café De Club aan het Vredeplein te Aalst. Oorspron kelijk werd het bestuur waargeno men door Maurice Wouters samen met de 3 konijntjes van Roland Van Enden, Willy Callebaut en Jean- Pierre De Decker. Erevoorzitter was architekt Norbert Leirman, die er vanaf het eerste moment bij was. Andere bestuursleden waren Ivan Michiels (overleden) en Benoit Temmerman. Liedjes werden ge schreven door Geert Wouters. Het huidige bestuur is in handen van Jean-Pierre De Decker, bijge staan door bestuursraadgevend lid René Thienpont, sekretaris Roger Coppens en hulpsekretaris Geert Wouters. Andere bestuursleden zijn Maurice Van Nieuwenhoven en Gilbert De Waegeneer. Medewerk ers zijn Maurice De Schrijver en William Vijverman. Met een 800-tal aangesloten leden kan men wel van een belangrijke club spreken. Er is dan ook een tweede lokaal aangenomen, The Sixties aan de Bredestraat 88, dicht bij het Pieter Comelisstadion. Daar worden dan ook het eerst mensen opgehaald met de autobus, bij het bijwonen van wedstrijden op ver plaatsing, nadien op het Vrede plein. Voor autobusverplaatsingen wordt steeds een eenheidsprijs van 180 fr gerekend. Wanneer men ge durende de periode van augustus tot december 6 keer van de 8 ver plaatsingen heeft meegemaakt dan gebeurt de achtste verplaatsing gra tis. Men neemt dan ook nog deel aan een gratis tombola. Evenzo voor de periode van januari tot mei kan men de 9e verplaatsing gratis verwerven met deelname aan tom bola. Wanneer men boekt voor de busreis en men komt onverwittigd niet opdagen, dan moet men de vol gende verplaatsing dubbel betalen. Al deze maatregelen worden geno men om geen financiële moeilijkhe den te hebben en de kans te krijgen de verdere hulpverlening aan de jeugdploegen te kunnen uitwerken: zoals St. Maartenfeest, snoep, uit rusting, voetballen enz... Er wordt nog grondig verder ge werkt aan de re-organisatie van de club en de uitbouw van de ASV om naar het voorbeeld van de vroegere glorieuze tijden van de verenigde supportersclubs, de Eendracht- ploeg zelf steeds een hart onder de riem te kunnen steken. Verdere informatie over de clubs of eventuele aansluiting kan steeds ge regeld worden in het stamlokaal De Club aan het Vredeplein, elke don derdag en vrijdagavond van 18 tot 20 u, tel. 053/70.25.51. PH Voor de tiende keer wordt in Netwerk Aalst (De Ridderstraat) een boeken beurs georganzeerd waaraan verschillende andere organizaties hun mede werking verlenen. De boekenberus loopt van 13 tot 19 december en kan op vrijdag 13 december bezocht worden van 20.00 tot 22.00 uur, op zaterdag 14, zondag 15 en woensdag 18 december van 10.00 tot 20.00 uur en op maandag 16 en dinsdag 17 december van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang is geheel gratis. Aalst. Hulpsekretaris Geert Wouters, bestuursraadgevend lid Rene Thienpont, sekretaris Roger Coppens en Jean-Pierre De Decker zetten zich met hart en ziel in om de de supportersclub 'De Spionkopin samenwerking met de andere clubs, steeds de spelers van Eendracht Aalst een hart onder de riem te steken a Uniek aan deze boekenbeurs is dat de werken worden aangeboden per tema en niet per uitgeverij zoals dat normaal gebeurt. Daarnaast wordt aan de beurs een andere dimensie gegeven door een aantal sprekers uit te nodigen die het zullen hebben over hun recente werk. De boekenbeurs wordt georgani- zerd in samenwerking met Amnesty International, Centrum voor Ba siseducatie, CGSO, de Weide, Fe ministische Ontmoetingen, Green peace, Aalst 2000, Iris, KFL, Kunst-Werk, Netwerk, Oxfam-We- reldwinkel, Raldes, VAKA, Ge nootschap voor Aalsterse Geschie denis. Werken verder mee: Bond Beter Leefmilieu, Copy Right Gent, De Kern, de Standaard, Emaby, In- bel, Jebron, Koning Boudewijn Stcichting, Kritak, NCOS, Openba re Biblioteek stad Aalst, Poëziecen- trum Gent, Provincie Oost-Vlaan deren en VUB Press. Lezingen Zoals gezegd worden er tijdens de duur van de boekenbeurs lezingen gehouden. Op zaterdag 14 decem ber komen aan de beurt: Jos Ghy- sens en Frans Wauters die om 15.00 uur vertellen over hun boek 'Aalst op z'n Oilsjters'. Om 16.00 uur is Patrick Bernauw te gast om te ver tellen over zijn 'Mysteries van het Lam Gods', een zoektocht naar het verloren paneel. Om 17.00 uur volgt nog een gesprek van Gerda Bau- wens met Lutgard De Bal en Mar leen Smans, naar aanleiding van hun boek 'Zes diepe borden. Doch ters van arbeiders vertellen'. Gerda Bauwens werkt rond emancipatie beleid bij de Wakkere Burger. Zondag 15 december is het beurt aan Leo Pleysier. Hij komt om 15.00 uur vertellen over zijn nieuwste ro man 'De Kast'. Om 16.00 uur wordt Ruud Martens verwacht. Hij is de auteur van het boek 'Van Adamo tot Zamouri' dat handelt over hoe Belgische migranten aankijken te gen België. Rond dit tema voert hij een gesprek met Youssef Abdeljel- li, medewerker van het Researchin- situut voor Arbeid en Tewerkstel ling van het ABW en tenslotte is er om 17.00 uur de komst van de omstreden Jan Hoet. Roger D'Hondt voelt hem aan de tand over 'Op weg naar Documenta IX' Boonlezing Netwerk organizeert reeds zijn der de Boonlezing. De bedoeling van deze lezingen is bepaalde aspekten te belichten van de figuur en het werk van L.P. Boon. Eerder kwa men Herwig Leus en Jos Muyres, eminente Boonkenners, hun visie op Boon en zijn werk toelichten. Dit jaar wordt het belangrijkste eve nement de verfilming van Pieter Daëns. Dirk impes, producer, en Stijn Coninckx, regisseur, werden bereid gevonden hun medewerking te verlenen. Ronnie Pede, redak- teur van Film en Televisie, inte- viewt hen over de nieuwe film, de verhouding film/boek, de achter gronden van de verfilming, de be langstelling van de regisseur voor dit werk, over de visie op het werk van Boon in het algemeen, over de moeilijke en aangename ervaringen bij de verfilming, de problemen van de Iokatie, enz. Deze Boonlezing heeft plaats op vrijdag 13 december om 20.30 uur. De toegang bedraagt 80 of 120 fr. Op 26 april van volgend jaar heeft het 55ste Vlaams Nationaal Zangfeest plaats onder het motto 'Nederland, let op uw zaak'. Hiermee wil men het belang benadrukken van het behoud van de eigen kulturele identiteit en tevens de aandacht vestigen op de noodzaak om de staatkundige en maat schappelijke strukturen te realizeren die het eigen gelaat van Vlaanderen in Europa en de wereld gestalte kunnen geven. De Nationale Diensten- en Onderzoeks centrum voor het Spelende Kind, NDO, organizeren tijdens de kerst-, krokus- en paasvakantie kursussen voor jeugdverant- woordelijken in Geraardsbergen, het Waasland, Lokeren en Aalst. Info bij NDO Oost- Vlaanderen, Vlasmarkt 2912 te 9200 Dendermonde (052/22.60.81.) Van 17 tot 31 december heeft in de Passage 44 aan de Kruidtuinlaan 4'te 1000 Brussel een tentoonstelling plaats met werken van Antoine Van Riet. De expositie wordt geor ganiseerd door de Stichting Jacques Brei.

De Voorpost | 1991 | | pagina 6