Verbond van de Kringen voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen bekroonde restauraties OCMW van Erpe-Mere heeft mooie facade maar toekomst niet rooskleurig Onvolledige Kiezerslijst te Lebbeke De Voorpost-6.12.1991 -7 Dat "monumentenzorg ons aller zorg is", heeft men bg de heemkundige kringen van Oost-Vlaanderen reeds lang begrepen en daadwerkelijk toe gepast. Elk jaar buigt een kommissie van specialisten zich over een hoop dossiers die restauraties van gebouwen omvatten. Dit kan een oud-ge- meentehuis of een kapel zijn, een volkshuis of een kerk, maar ook een orgel of een waterpomp op het plein. Kortom men waardeert de zorg voor en de bekommernis om ons bouwkundig erfgoed en stimuleert dit door de toekenning van een ere-diploma en een prachtige foto van het gebouw in kwestie. Vorige week was het nu reeds voor de 19de keer dat de uitreiking van de Oorkonden van de Bekroonde Restauraties plaats had in de loka len van de Kredietbank te Gent. Elk jaar worden in deze gastvrije instel ling ongeveer een dertigtal gebou wen, met een waardevol verleden en een estetisch belang en die door een grondige en vakkundige her stelling in hun oorspronkelijke luis ter hersteld zijn, aan de publieke belangstelling voorgesteld. Een van de vele facetten waartoe het Verbond voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen zich richt is de monumentenzorg en de ijver tot be houd van het historisch bouwkun dig erfgoed. De inzet van de betrok kenen wordt gehonoreerd met een bekroning die fel gewaardeerd wordt. Een speciale kommissie buigt zich over de dossiers en be paalt welke monumenten in aan merking komen voor een "Oorkon de". Dit heeft vooral tot doel het ruim publiek te sensibiliseren tot het behoud en instandhouding van ons bouwkundig erfgoed dat vroe ger - en ook nu nog - sterk te lijden heeft van negatieve invloeden. Het is niet altijd noodzakelijk alles met de grond gelijk te maken want een verantwoorde restauratie of reno vatie kan een afgedankt gebouw weer funktioneel maken. Daarbij is het duidelijk dat men geen Bokrijk mentaliteit wil kweken maar de res tauraties doen geschieden in het te ken van een levende gemeenschap. De manier waarop het Verbond van Oost-Vlaanderen werkt is enerzijds een protest tegen alle afbraakpoli- tiek en anderzijds een bewijs dat het ook anders en beter kan. Bij de heemkundigen heeft men zelfs het Monumentenjaar niet afgewacht om met deze aktie te starten want reeds in 1973 is men in de schoot van dit Verbond met een speciale Toen voorzitter M. Hendrickx zgn begroting van het OCMW voor het dienstjaar 1992 tgdens de gemeenteraad kwam toelichten opende hg zijn verslag met een waarschuwing aan allen wie het aanbelangt: "Achter de mooie facade zit nog wat anders en daarom moeten we ons ernstig beraden over de toekomst van het OCMW". Hiervoor baseerde hij zich op de resultate van de rekening 1990 en deze van de begroting 1991 omtrent de sociale hulpverlening in het algemeen en de specifieke diensten. De meeste aandacht werd besteed aan de uitbouw van het aangekondigd initiatief voor de bouw van 25 serviceflats. Uit het cijfermateriaal blijkt duide lijk dat er minder bijstand moet ver leend worden, een evolutie die sinds 1988 merkbaar is want waren het er nog 37 terwijl dit thans met tien eenheden verminderd is. Het is de taak van het OCMW om ieder een een leven te laten zoals het hoort maar hierbij hoort een logisch beleid. Alhoewel het een hoop geld kost aan de gemeenschap worden de initiatieven op het vlak van de tewerkstelling van genieters van be staansminimum verder gezet. Ondanks alles zal men de bejaar denzorg onverminderd voortzetten en ook al roept dit vragen op dan toch opteert het OCMW-bestuur voor een uitbreiding van de maal tijdbedeling tijdens de weekends. Daarnaast heeft deze instelling van welzijnszorg elk jaar een vloed van klachten waarmee ze geconfron teerd wordt. Men gaat de aandacht toespitsen op de huisvesting van de bejaarden. Reeds vroeger werd de bouw van serviceflats aangekon digd, zo een 25 in totaal. Deze zul len opgericht worden op de terrei nen van het oud-gemeentehuis van Mere en de aanvraag werd onlangs met gunstig advies van de inspectie overgelegd aan de Gemeenschaps minister van Welzijn en Gezin. Het OCMW-bestuur wil in 1992 de voorbereidende werkzaamheden realiseren om in de loop van het jaar daarop met de bouw aan te vangen. Steunverlening Het OCMW verleent allerhande steun zoals de rechtstreekse hulp aan gezinnen in vorm van geld en natura. Juist op dit vlak merkte raadslid C. De Brouwer op dat hier opvallend bepaalde kosten slechts voor de helft opgebruikt zijn. Hij suggereerde daarom sommige be dragen op te trekken en daarbij meer dienstverlening in natura te verlenen. Hij verweet de voorzitter dat men in bepaalde gevallen nogal sektair optreedt en wenste meer soepelheid voor sommige betrokke nen. Voorzitter Hendrickx ontkende de ze beschuldiging want iedereen die komt wordt geholpen. Het is trou wens een vast bureau dat over de dossiers beslist. Toch kon Van Pol- laert niet nalaten hem toe te roepen dat "er overlaatst nog iemand bui- tengevlogen is". Verder merkte hij op dat het OCMW-bestuur zich meer moet richten naar andere ge meenten voor wat de bouw van de serviceflats betreft want in Erpe- Mere zijn ze aan de dure kant, voor al als men ze vergelijkt met deze die in Munkzwalm te bezichtigen zijn en maar 1,3 miljoen kosten. Vol gens Hendrickx kon dit wel zijn maar het is de "prijs van het ministe rie en we moeten er ons aan hou den". Ook de begeleiding van de "kliënt" vormt een belangrijk deel van de hulpverlening want tijdens het hui dig jaar werd voor negentien hul paanvragers een financieel begelei dingsplan opgesteld. Buitenlanders Bijstand wordt niet uitsluitend aan inwoners van Erpe-Mere verleend want ook een dertiental buitenland se behoeftigen die in de gemeente wonen, genieten van hulpverlening onder ccn of andere vorm. Alle maal zijn ze kandidaat-politieke vluchtelingen die op de gemeente verblijven en de financiële steun ge nieten die overeenstemt met de be dragen van het bestaansminimum. Het OCMW tracht echter dat de mensen voor zichzelf kunnen zor gen en zo hebben twee leden van de hier verblijvende Jordaanse familie met de hulp van het OCMW werk gevonden in Erpe-Mere en volgt een derde een beroepsopleiding van de VDAB. Volgend jaar In het teken van de toekomst tracht men in het OCMW gunstige voor uitzichten te hebben. Zo raamt men het totaal van de uitgaven voor 1992 op ruim 57 miljoen waarbij de tus senkomst van de gemeente gelukkig een stijging weergeeft. Het aandeel van de gemeente bedraagt nu 32 procent in plaats van 25 de vorige jaren, wat toch aanzienlijk is. Voorzitter M. Hendrickx besloot zijn door de oppositie gewaardeer de toelichting met een streven naar meer middelen: "Bij de ontleding van de begroting komt duidelijk naar voren dat het enige en centrale uitgangspunt voor de dienstverle ning, de bestrijding van de kansar moede is. Gelijklopend daarmee zijn de initiatieven inzake bejaar denbeleid. Rekening houdend met de administratieve geplogenheden, die verbonden zijn aan nieuwe in itiatieven, is het onmogelijk de ver wezenlijking ervan te voorzien bin nen de beperktheid van één begro ting." JV kommissie werkzaam die de ge slaagde restauraties moeten beoor delen. Daarbij denkt men dat het niet al leen verantwoord, maar even nood zakelijk is, al die getuigen van blij vende schoonheid en scheppings drang van vroeger eeuwen tot voor beeld van de nieuwe generaties te stellen: "Vooral in een tijdsgewricht waar allen bedreigd worden door gelijkschakeling en vervlakking, waar het cultuurbegrip herleid wordt tot zinledig vermaak. De in drukken van geschiedkundige ge tuigen op de jonge generaties moet hen een houvast geven in hun schoonheidsbeleving als onderdeel van zedelijkheidsbesef en gevoel voor eigenwaarde." Het is in die geest dat het Verbond van de Kringen voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen er elk jaar een hoogdag van maakt, evenwel niet zonder de steun van de Gentse KB die hier het mecenaat verzorgt op een hoogstaand technisch en cultu reel peil. Betekenis Na de verwelkoming van de bankdi- rektie schetste voorzitter R. Ruys de betekenis van deze steeds druk bijgewoonde manifestatie. Daarbij benadrukte hij de jarenlange in spanningen om ons bouwkundig erfgoed te beschermen en te bewa ren. Het is vooral dank zij de inzet van een kommissie in samenwer king met de bank en de heemkrin gen dat men op het huidig ogenblik op een toenemende belangstelling voor behoud en restauratie kan te rugblikken. Dit heeft ook geleid tot een ware sensibilisatie want onver antwoorde sloping van historische gebouwen, zoals dit een twintigtal jaren geleden nog mogelijk was, zou thans niet meer denkbaar zijn. Nochtans heeft men nog altijd af te rekenen met de dreiging van kapi taalkrachtige bouwpromotoren en immobiliënmaatschappijen. Voor zitter Ruys verwees tevens naar de behoefte om de "massa ter wille te zijn" want zij weet niet waarheen met zijn teveel aan tijd en geld en daardoor gemakkelijk als prooi aan de verwildering valt. Stads- en architectuurvernieuwing Voor de akademische rede hadden de organisatoren Prof. Martiny uit genodigd en achteraf bleek dat het niet de allerbeste was, vooral om reden dat de man franssprekend is en het zeer moeilijk had om zijn in het Nederlands vertaalde tekst foutloos te lezen. Hoe boeiend het onderwerp ook was, kwam het niet tot zijn recht vooral vanwege het storend element in de uitspraak en het zoeken naar de juiste beklemto ning. Zonder aan de verdienste van de spreker af te dingen, hebben we al veel beter dingen gehoord. Mis schien zijn de aanwezigen steeds in de wat gelegd bij vorige uitgaven van de oorkondenuitreiking, maar toch is hier waakzaamheid geboden bij de keuze van een "eminente" spreker. Architekt Martiny vergeleek in zijn uiteenzetting het verval en de we deropbouw van Rome met deze van Brussel. Stadsvernieuwing is uiter aard geen hedendaags fenomeen want in alle tijden en perioden werd aan vernieuwing gedaan. De evolu tie hiervan verloopt naargelang de omstandigheden en de wijze van wonen van onze maatschappij. Daarbij dient men thans rekening te houden -meer dan vroeger al thans - met de technische vooruit gang en de mogelijkheden die gebo den worden op dit vlak. Spreker had het in het bijzondei over de begrippen "renovatie, res tauratie en herinrichting", die al hoewel onderling afhankelijk, toch verschillende waarden vertegen woordigen. Volgens hem leidt de analyse ervan tot een programma dat noodzakelijk is voor elke archi- tekturale schepping. Hierbij stipte hij vooral het onderzoek van het gebouw als voorbereidend werk aan met als waardevol element de wijk- geschiedenis waarbij een heemkun dige zeer behulpzaam kan zijn. De renovatie van een te vernieuwen ge bouw vergt kennis van verschillende disciplines waarbij men zelfs beroep dient te doen op gespecialiseerde laboratoria. Hij vroeg daarom bij- Gent. Het Pand in Gent, een van de talloze monumenten die vroeger stonden te verkrotten maar thans in zijn vroegere glorie is hersteld en een belangrijke toeristische aantrekkingspool is geworden (jv) zonder aandacht voor de opdracht oorkonden opgemaakt worden en van de architekt die betrokken is bij een twaalftal gingen naar panden in de renovering. Als boodschap gaf Gent gelegen, met o.a. De Pluym, hij bovendien mee dat allen die re- Hotel Verhaegen-Lammens, het stauratieprojekten uitvoeren, die- huis van Provensano, huis J. Van nen te beseffen dat het aanschijn Artevelde, Sint-Vincentiuskapel, van onze steden een beeld moet Museum MIAT, het Rabot, huis geven van "de maatschappij in be- aan de Begijnhofdries van het weging" waarin de herinnering aan OCMW, Hotel Erasmus, HTI Sint- het verleden niet uitgewist mag Lieven, voormalig Dominikaner- worden, maar waarin oud en nieuw klooster, De Eenhoorn en het Ho- tot de meest volledige harmonie ko- tel Snoeck. men. In Aalst gingen de oorkonden naar het gezin Barres; te Belsele de Sint- Barbara- en de Sint-Andrieskapel; De uitreiking van de oorkonden is een |,u;s te Beveren-Waas; het een manifestatie geworden waarbij Sint-Corneliusgesticht te Doel; het de muziek rust brengt tussen de schuilhuis aan het Baarieveer te sprekersgedeelten in. Steeds doet Drongen; in Eeklo het Vredege- menhierberoepopjongemusicidie recht en de Kongregatiekapel O.- reeds heel wat bewezen hebben op L.-Vr. ten Doorn; de windmolen te dit vlak, kunstenaars met een con- Rullegem te Herzele; het orgel van servatoriumopleiding die op weg de sint-Pietersbandenkerk te Ide- zijn om een knappe loopbaan tcge- gem; een ommegangkapei te Mere; moet te zien of die reeds blijk gaven de hoektorens van het kasteel van als degelijke solist te kunnen optre- Poeke; de Sint-Lievenskape! te den. Deze keer was het oog gevallen Sint-Lievens-Houtem; de Sint- op een jeugdige harpiste Martine Martinuskerk en kalvarie te Sint- Rouqart, finaliste van de Tenuto- Martens-Latem; het beeld van de wedstrijd. Zij liet enkele speelse H. Apollonia en de Apolloniakapel nummers horen die quasi rimpel- te Steenhuize-Wijnhuize; de Sint loos uitgevoerd werden als aange- Lambertuskerk te Vlekkem; de pas- name onderbreking die de uitrei- torie van Wachtebeke; de kapel van 0.-L.-Vr. van Lourdes te Wichelen; het kasteel te Lake in Zulte. king voorafging. Oorkonden Het initiatief van het gouwverbond wordt sterk gewaardeerd zowel bij mensen die de restauratie doen of als opdrachtgever fungeren als bij mensen die dit initiatief aansporen. Het initiatief dat door het Verbond van de Kringen voor Heemkunde genomen werd is bedoeld als een waardering voor de talrijke uren werk die voor een restauratie ge presteerd werden. Maar het initia- De bekroning voor een restauratie fief zelfwordt zijn beurt r. .smetdirekt financed waardevol deerd en kreeg gelukkig na enkele maar dank zij de renovatie of het opsmukken stijgt alleszins de waar de van het patrimonium. In de beginjaren leverde het initia tief steeds een twintigtal restaura ties op maar langzamerhand groei de het aantal telkens tot meer dan dertig. Ook nu weer moesten 34 jaren navolging in andere gouwen. Meer en meer krijgt het bewustzijn vorm om het kuituurpatrimonium voor het nageslacht te bewaren en ziet men in dat monumentenzorg zowel lovenswaardig als Ionend is. JV Lebbeke. Rob De Nijs met het orkest van Gene Summer te gast in Wieze op de Sterrennacht Buiten de politiek-bekende figuren van Lebbeke en omstreken werd er nog een andere prominente per soon gevonden. Weliswaar zonder zetelambitie en derhalve niet te vin den op de stembiljetten van een of andere partij. Echter niet getreurd, want men kan nog op hem (af)stem- men op zaterdag 14 december om 20 u. in de oktoberhalle B te Wieze, en dit tijdens de 3de Vlaamse Sterren nacht, ingericht door het Rita-Ker- mis-Comité. Op de affiche staat Rob De Nijs, live, met de Gene Summer Band, en met als voorpro gramma 'The Righteous Brothers', de winnaar van de VTM-Sound- mixshow '91. Bij die gelegenheid mogen de bezoekers zich ook nog aan een verrassing verwachten. Voor info en toegangskaarten kan men steeds terecht op het secreta riaat Streekbaan 5, te 9280 Wieze, of telefonisch op de nrs. 053- 70.28.27 of 053-77.07.47. J.V.L. Erpe-Mere. De volledige gerestaureerde kerk van Sint-Lambertus te Vlekkem die een oorkonde vanwege het Verbond voor Heemkunde zeker verdiende (jv)

De Voorpost | 1991 | | pagina 7