Verkeer in de Denderstreek in 2000 mobiliteit of chac>? iieuw dienstencentrum lond Moyson Aalst eopend r De Voorpost - 13.12.1991 - 11 Aalst, hen heldere en flexibele vergaderruimte op de tweede verdieping geeft het gewestelijk kantoor in Aalst de mogelijkheid een echt dienstencentrum te zijn (a) Onder deze titel werd onlangs door CEFI (Comité voor Ekonomische en Financiële Informatie) in Aalst een panelgesprek georganiseerd tussen Dhr. Jacobs. Directeur-Zaakvoerder van de Nationale Konfederatie van het Bouwbedrijf en Dhr. Steenkiste, Voorzitter van 'Milieu en Mobiliteit' en Ondervoorzitter van 'Greenpeace-Belgium'. Als moderator trad Dhr. Vansevenant, journalist BRT, op. Voor velen kwam de verwachte problematiek niet echt uit de verf. Er werd in het panelgesprek wel uitvoerig gedebatteerd over de toekomst van het Belgisch verkeer in het algemeen, maar over wat de typische verkeersknel punten in de Denderstreek aangaat werd weinig relevant naar voor ge bracht. Zo werd bijvoorbeeld op een vraag van een toehoorder over de zin van een parkeertoren aan de Aalsterse De Ridderstraat, gewoon geen antwoord gegeven. Beide sprekers waren het echter over één zaak roerend eens: mobili teit zal onvermijdelijk duurder wor den. Over wat er nu precies moet duurder worden daarover liepen de meningen nogal sterk uiteen. Dhr. Jacobs opende de debatten met een reeks zorgenbarende cij fers: tijdens de periode van 1987 tot 2000 zal de mobiliteit aangroeien met 40%. Wanneer het beleid onge wijzigd zal blijven zal daarbij nog het goederenvervoer met 75% stij gen. Onze samenleving, die nu al zo te lijden heeft onder eindeloze files, zal dus in de nabije toekomst hele maal in de knoop geraken. Mobili teit wordt hoe dan ook een pro bleem. Dhr. Van Steenkiste koos ondub belzinnig voor investeringen in het openbaar vervoer. Men kan gelden halen uit de autosektor door onder meer de brandstofprijs nog dras tisch te verhogen. Dhr. Jacobs zag het eerder zitten in een vernieuwde wegenstruktuur en het zelfbedrui- pend maken van het openbaar ver voer. Hij was de mening toegedaan dat zowel het openbaar vervoer als het autovervoer de prijs moet beta len. Milieuproblematiek Dhr. Van Steenkiste beschouwde de auto-mobiliteit als een der grootste bedreigingen van de Mid- den-Europese bossen. Volgens hem zijn er overigens geen alternatieven rfieer voor de eindeloze files die we dagelijks meemaken. Wanneer er meer wegen met breder wegdek zouden worden aangelegd om de files op te lossen, stappen er weer meer mensen in hun auto en komen er na een tijd nieuwe files. 'Het is een vicieuze cirkel. Files oplossen kan geen doel op zichzelf zijn' be schreef Van Steenkiste. Files zijn een probleem maar de verkeersslachtoffers en de teloor gang van ons gebouwenpatrimoni um en van de natuur door de uitge stoten uitlaatgassen vormen vol gens hem een groter probleem. Van Steenkiste pleitte verder voor een miljardeninvestering in het open baar vervoer. De binnensteden moeten verkeersvrij worden ge maakt en het voorstedelijk vervoer uitgebreid. Er moet een inter-city- net komen en desnoQds moeten sta tions verplaatst worden naar de rand van de stad waar mega-par- kings dienen aangelegd. Het geld kan gehaald worden uit de verho ging van de brandstofprijs zoals dat in Nederland en Zwitserland het geval is. Van Steenkiste verrekende voor ons land een trapsgewijze ver hogingvan de benzineprijs met lOfr. tegen het einde van deze eeuw. Ook de vrijheid om te wonen waar men wil moet volgens Van Steenkis te in Vlaanderen aan banden gelegd worden. De staat draagt nu al 160 miljard per jaar toe aan het wegver voer en dat geld kan volgens hem beter in de NMBS worden gepompt ten voordele van het lokaal verkeer, echter niet voor prestige-projekten zoals de TGV, zo meende de mi lieuvoorzitter. Het Openbaar Vervoer Dhr. Jacobs ging niet akkoord met een aantal beweringen vap Dhr. Van Steenkiste. Dat het personen vervoer bij de NMBS nagenoeg zichzelf bedruipend zou zijn, npem- de hij een grove leugen. Volgens Jacobs heeft de NMBS 105 miljard kosten op jaarbasis, en slechts 20 miljard ontvangsten. Een drastische uitbreiding van het spoorwegennet noemde hij dan ook een utopische gedachte. Om het inter-city- en het lokaal spoorverkeer uit te breiden zou de verbinding van steden als Aalst en Dendermonde met Brussel van twee op vier sporen moeten ge bracht worden en dat was volgens hem onmogelijk. Het gaat Jacobs ook niet op van landen-als Nederland en Zwitser land als model te gaan stellen voor België. Daar zijn de woonkernen veel meer gekoncentreerd en kan inderdaad openbaar vervoer een oplossing brengen. Spoorverkeer moet dienen voor massavervoer zij Jacobs en hij vergeleek het lokaal openbaar vervoer met een tienton ner die een kruiwagen zand ver voert. Het TGV-project achtte hij wel verantwoord omdat spoorver voer met Europees karakter het enige spoorvervoer is dat momen teel zelfbedruipend is. Volgens Jacobs moet in België in de toekomst ook massaal autoverkeer mogelijk blijven, omdat de vrijheid van bouwen nu eenmaal ons ver keerssysteem heeft gehypotekeerd. Dat is volgens hem onomkeerbaar en hij gaat er van uit dat zowel het autoverkeer als het openbaar ver voer de prijs voor een blijvende mo biliteit zal moeten betalen.. P.H. In 1992 zal Rosenmontag (2 maart) in Keulen normaal verlopen. Vorig jaar kon omwille van de Golfkrisis de kamavalop- tocht niet doorgaan. Het gevolg is dat er volgend jaar twee Dreigestirns zullen deel nemen aan de optocht. Een Driegestim bestaat uit een prins karnaval, een boeren een jonkvrouw. Dp woensdag 8 mei van dit jaar werd aan de bouwplaats op de hoek van de leraardsbergsestraat en de Stefaan De Jonghestraat te Aalst, een gedenk steen onthuld die de eerste steenlegging symboliseerde van het nieuwe i Jienstencentrum van de Socialistische Mutualiteiten Bond Moyson. Pas icht maand later is het project gerealiseerd en wordt het op vrijdag 13 lecember om 19 uur officieel in gebruik genomen. Het hele project heeft een bijzon der vlug en rationeel verloop ge iend. Op 12 december 1990 werd loor de federatie Bond Moyson de ïuidige polykliniek aan de Sint-Ca- [mielstraat 30, verkocht aan het Aal- jsterse stadsbestuur. De overeen komst was echter dat maximum één laar na datum het pand zou ont ruimd zijn en dus vanaf 13 decem- >er ter beschikking zou zijn van het Valsterse Stadsbestuur die er poli- iediensten wou in huisvesten. Met ïper twee uur verschil werd toen >ok de aankoop getekend van het jand aan de hoek van de Geraards- lergsestraat en de Stefaan De Jon- ^ïestraat. Het architectenbureau ^an de Kerckhove-Bekaert-Cap- >on uit Moorsele kreeg ipjiet begin /an dit jaar de opdracht om een intwerp voor nieuwbouw uit te wer den. Pas half april werd met de slo- lingswerken begonnen van het ou de BBL-kantoor dat zich op het aangekochte pand bevond. Algemeen sekretaris Pierre Jans- sens was dan ook verdiend tevre den, te kunnen tonen dat het nogal gedurfde projekt geslaagd was en hield de vorige dinsdag, samen voorzitter Bond Moyson Christine Roelandt een persrondgang in het nieuwe gebouw. Op enkele kleine details na is het geheel afgewerkt en wordt dan ook op vrijdag 13 decem ber officieel geopend. Nieuwe dynamiek binnen de Bond Moyson Het nieuwe gebouw, met een totale vloeroppervlakte van iets meer dan 1.000 m draagt een prijskaartje van ongeveer 40 miljoen. Dit bedrag werd door Bond Moyson Aalst bij eengebracht door enerzijds de ver koop van het vroegere gebouw aan de Sint-Camielstraat en anderzijds. Aalmst. Christiane Roelandt (centraal, voorzitter van de Bond Moyson, en Pierre Janssens (rechts), algemeen sekretaris, zullen op vrijdag 13 december met rechtmatige fierheid hun nieuwe realizatie officieel open (a m'imteD(a'jdaS december weri de laaa,e han'1 SeleSd aa" de ontvangst- keuken "ingericht" het terugtrekken van 50% van de aandelen in het Volkshuis. Vanaf deze week zullen het gros van alle sociale, medische en paramedi sche diensten van Bond Moyson Aalst er hun werking ontplooien. Ook de socio-kulturele organisaties worden er verwend met een moder ne, omnivalente vergaderingsinfra- struktuur. Het helder en levendig gebouw wil een nieuwe dynamiek binnen de Bond Moyson weerspiegelen, de toegankelijkheid binnen de stad vergroten en de dienstverlening verder rationaliseren. Tegen de wachtgevel werd een dienstzone gebouwd waarin alle diensten, alle vertikale cirkulatie, leidingkokers, berging, sanitair en stookruimte zijn ondergebracht. Tegen de dienstzone werd in helde re keramische steen een open kan toorruimte gebouwd, die met lichte, flexibele wanden werd ingedeeld. Een kleurrijke, gebogen wand ver bindt de hoofdingang aan de Ge- raardsbergsestraat met de secun daire ingang aan de parking, waar een vijftigtal auto's plaats kunnen vinden en oriënteert de cirkulatie over de drie bouwlagen. Een boven- lichtzone brengt leven in die cirku- latie-as en voorziet de wachtruimte van een aangenaam gedempt licht. Op het gelijkvloers werden vooral de loketten als herkenbaar knooppunt van dienstverlening extra in de verf gezet. Het eerste verdiep is volledig besteed aan de herorganisatie en rationalisatie van de polikliniek. De heldere en flexi bele vergaderruimtes op de tweede verdieping geven het gewestelijk kantoor in Aalst de mogelijkheid een diensten"centrum" te worden. Aanbod van diensten Naast de administratie en sociale diensten worden in het nieuwe cen trum ook de medische en paramedi sche diensten Polikliniek Bond Moyson ondergebracht. Een zeven tien verschillende dienstverlenin gen gebeuren er optimaal. Voor de BM Thuisverpleging wordt vanuit de nieuwbouw een team van 10 thuisverpleegsters gedispatcht, die binnen het gewest Aalst (Aalst, Le de, Erpe-Mere) opererèn. Een mediotheek biedt er een kom pleet gamma aan medische hulp toestellen in huur en in aankoop van krukken, over inkontinentie- materialen, hometrainers, tot volle dige toegeruste ziekbedden. Als socio-kulturele aktiviteiten worden dagelijks snit- en naailes sen, wekelijks bijeenkomsten en ateliers voor gehandikapten en kookkursussen in een didaktische Aalst. Socialisitsche Mutualiteiten Bond Moyson opent officieel dit nieuwe dienstencentrum (a) Hiermee sluit Bond Moyson zijn vernieuwing en rationalisatie nog niet af. Men voorziet om volgende week op de Moorselbaan (recht over het Sint-Maartensinstituut) te beginnen met een nieuw project dat vermoedelijk tegen het verlof van volgend jaar zal klaar zijn. Op vrijdag 13 december wordt dus om 19 uur het nieuwe dienstencen trum geopend. Bij die gelegenheid zal het woord gevoerd worden door Voorzitter Bond Moyson Christia ne Roelandt en Algemeen Sekreta ris Pierre Janssens die bij die gele genheid ook zal naar voor brengen hoe de mutualiteit in het Aalsterse verbond uitkijkt naar de uitdaging in de negentiger jaren. Ook zullen Aa}st De efrste verdieping is volledig gewijd aan de herorganizatie en rationali- zatte van de polikliniek la) ww nvgvilll^vi JUI bli. wuft Z.U11&11 de standpunten uiteengezet worden ten aanzien van de problematiek van de federalisering van de sociale zekerheid. Verder zal de rol worden besproken van het ziekenfonds in het kader van de vrije verzekering en de rol als welzijnsorganisatie. Op Z3terdag 14 december staan van 9 tot 13 uur de deuren van het nieu we dienstencentrum open voor het grote publiek en zullen alle belang stellenden er welkom worden.gehe- ten. De verkoop van kauwgom en muntjes is wereldwijd gestegen met 1% tot 264 mil joen dollar. Produkten als Clorets kauw gom en muntjes en Bubblicious, Trident en Dentyne kauwgom, evenals Mints zittin in de lift. Op 20 januari van volgend jaar brengt de ^ettenzaa^reeds operatief en de dienstverlening is al overgebracht Regie der Belgische Posterijen vier nieuwe zegels uit in de reeks olympische spelen. De ...i l-|,HT*"Tl'll^^MjT zegels hebben als onderwerpen snelschaat- sen, honkbal, vrouwentennis en kleiduif- 1 schieten. j Tijdens de weekend van december houdt ft I f 1 u 'i 1 Ultruda Tilleman opendeur in haar schil- dersatlier aan de Provinciale Baan 36 te Vrasene. Men kan er terecht van 14.00 tol i iltfirfffrf 20.00 uur. Walter Vilain is te gast in de Academie Galerij aan de Mutsaertstraat 31 te Ant- werpen. Hij expozeert er zijn werk van 13 tot 20 december en van 6 tot 14 januari, H telkens van van 12.00 tot 16.00 uur.

De Voorpost | 1991 | | pagina 11