Bloedgevers van Burst vereremerkt Wereldwinkel met geschenkenbeurs te Mere Sportraad Erpe-Mere zoekt laureaten Geschenkenbeurs met Derde-Wereld produkten Laureaten van de arbeid kregen diploma De Voorpost - 13.12.1991-3 feesten kan ooi" Elk jaar grijpen er verkiezingen plaats om de meest sportverdienstelij- ke persoon aan te duiden. Tijdens deze algemene vergadering, die plaats vindt op vrijdag 24 januari a.s. om 20 u. in gemeentelijk ontmoetingscentrum te Mere, worden ook de laureaten verkozen voor de verschillende disciplines als kompetitie zowel in clubverband als individueel, voor de rekreatiesport en dan de sportverdienstelijke van dit jaar. Daarnaast kunnen alle clubs of individuelen, die tijdens of na afloop van het seizoen 1991 een kampioentitel behaald hebben, ofwel een belangrijke prestatie geleverd hebben, door de sportraad en de ge meentelijke sportdienst voorgedragen worden als kandidaat of als laureaat. Daartoe dient men hiervan melding te "maken voor 13 januari 1992 op de sportdienst van het gemeentehuis Steenberg van Erpe-Mere. Ook niet aangeslotenen bij een club kunnen zich kandi daat stellen. Voor meerdere inlichtingen kan men zich wenden tot de sportdienst. Tel. 053-63.00.33. Het wordt langzamerhand een traditie dat de Wereldwinkel van Erpe-Me re een geschenkenbeurs organiseert maar dan met wat zij noemen 'alter natieve geschenken'. Dit betekent dat er een ruime keuze is van allerhande geschenken die hoofdzakelijk vervaardigd zijn in de Derde Wereldlanden oftvel zijn het produkten waarvan de opbrengst een projekt van een dergelijk land kan steunen. Zo stellen de organisatoren dat het kopen van een 'geschenk' de Derde Wereld meer kans geeft om zelf aan hun ontwikke ling te werken. Dat ze in staat zijn produkten en voorwerpen af te leveren bewijzen de 'geschenken' die bovendien als exclusief beschouwd worden. Noch tans gaat het niet zoals bij 'exclusieve' merken want op de be urs worden voor de makers ervan eerlijke prijzen gevraagd. kopen van dergelijke geschen ken betekent zinvol kopen omdat men zowel de persoon aan wie men schenkt als de Derde Wereld gelukkig maakt. Het aanbod is trou wens zeer verscheiden vermits er een keyze is uit wenskaarten, ge- zowel voor de eindejaars- als voor een verjaardag. Het ook een gewone attentie bete kenen met o.a. juwelen uit Peru en Guatemala, houten spelen uit India met daarnaast gebruiksvoorwer pen, terracotta en riet uit de Filip pijnen. Men kan ook zijn gading vinden in de kerstversiering en de kaarsen van Amnesty International, boeken van het N.C.O.S., T-shirts van Greenpeace en het Solidari teitsfonds, agenda's, kalenders en noem maar op. Uiteraard is er een verkoopstand met de traditionele produkten die men dagelijks bij de Wereldwinkel kan bekomen zoals de gekende pro dukten als wijn (nu met speciale geschenkenverpakking), koffie, ho ning, thee, nootjes en allerhande eetbare lekkere produkten. Vermits de hele opzet ook samen gaat met het milieu zal men ook speciale aandacht besteden aan de milieuvriendelijke produkten die op biologische manier gekweekt werden, maar er is voornamelijk ook recyclagepapier in allerhande vormen. Kortom alles wat de Derde Wereld te bieden heeft kan men tijdens deze geschenkenbeurs ver krijgen. Wie zich wat wil aanschaf fen voor de eindejaarsfeesten kan terecht op deze speciale geschen kenbeurs in de Sint-Jozefschool te Mere op 14 en 15 december respek- tievelijk van 16 tot 20 u. en van 10 u. tot 17 u. jy Aalst. De geschenkenbeurs met derde wereldprodukten is steeds toegankelijk in het Aalsterse Vredeshuis a Vanaf volgende zaterdag wordt in het Vredeshuis, Zonnestraat 26 te Aalst een geschenkenbeurs gehouden met geschenkartikelen uit de derde-we reldlanden. De aangeboden artikelen zijn afkomstig van S.O.S. Wereldhandel en Wereldwinkels. De marktprijzen voor grondstoffen uit het Zuiden zijn zeer laag omdat wij, het rijke Noorden, de prijzen bepalen. Óxfam Wereldwinkels ko pen rechtstreeks bij koöperatieven van boeren en ambachtslui. De prijs wordt in overleg bepaald. Niet dat zij milde schenkers zijn maar ze wil len wel een eerlijke prijs betalen, een prijs in verhouding tot de gele verde prestatie. Een prijs die de boeren en ambachtslui bij ons ook zouden krijgen. Zo biedt Vredeshuis wijnen aan uit Chili, Algerije en Portugal. Lekkere Pisco uit Latijns-Amerika, koffie, tee, bananen, honing noten, rijst en vele andere artikelen. Een ideetje voor een geschenk kan je bij de vrij willigers van het Vredeshuis steeds bekomen. Even aanbellen in de Zonnestraat 26 te Aalst en Simone met haar medewerkers staan er ga rant voor. P.H. Van 21 december tot 10 februari heeft in het Provinciaal Museum voor Moderne Kunst in de Romestraat 11 te Oostende een tentoonstelling plaats van Roger Raveel. Gelijktijdig loopt er een expositie met werk van Johan van Loon, Piet Stockmans en Jan van der Vaart. Vorige zondag was het in het Steenberg van Erpe-Mere een dubbele feestviering want niet alleen werden enkele laureaten van de arbeid vereremerkt maar ook de bloedgevers van de afdeling Burst vielen deze eer te beurt. Om de twee jaar worden deze laatsten bedacht met een attentie vanwege het bestuur die de donors niet vergeten bij een aantal keren bloed geven. Hierbij is rekening gehouden met degenen die 10,25,40,60 en zelfs 80 keer de prik ontvingen. Burst is wel afhankelijk van het cen trum Aalst en behoort tot Erpe-Me re maar is op zichzelf een volwaar dige afdeling sinds 1975. Sindsdien hebben zij bewezen tot een van de beste afdelingen van het land van Aalst te behoren en dit in het voet spoor van de moederafdeling te Mere. Statistische gegevens bewij zen dit overduidelijk en het is maar billijk dat de donors om de twee jaar mogen aantreden om een onder scheiding te ontvangen. Opvallend is wel dat de meeste donors niet om een geschenk of een vereremerking geven want meestal zijn het de men sen met een hoog aantal bloedgiften die aanwezig zijn op de zitting. Dit getuigt dan weer dat de bloedgevers het werkelijk doen uit menslievend heid en zeker niet om een geschenk je te krijgen dat hen echter ten volle gegund is, ook al is het maar een attentie. Zondagmorgen werden de bloedge vers van Burst feestelijk gevierd in het gemeentehuis 'Steenberg' waar ze verwelkomd werden door sche pen H. De Waele en hun ijverige voorzitter Jul. Van Caeneghem die er op wees dat er na vier jaar wer king al twaalf vereremerkingen mochten uitgedeeld worden. Thans zijn het er zestig geworden wat een bewijs is voor de vooruitgang van de afdeling die dit jaar 165 donors mocht noteren. Ongeacht het af zonderlijk organiseren van de bloedafnamen is er in Erpe-Mere een ware samenwerking waarbij ze elkaar aanvullen en samen een bij na ongenaakbaar resultaat leveren. Bovendien zijn talrijke bloedgevers ook nog een plasmadonor wat hun daden nog meer tot eer strekt. Ze bekonkurreren elkaar geenszins maar zijn in feite een stimulans voor elkaar alhoewel niemand dingt naar het hoogst aantal afnamen. De mensen komen gewoon om hulp te bieden als bloed- of plasmagever en met de gedachte hiermee iemand te kunnen helpen of zelfs het leven te redden. Ze zijn solidair met elkaar maar ook met de mensen die hen nodig hebben en dat alleen is hun doel. Als voorzitter van Aalst stelde Paul De Cock dat de meeste mensen, ondanks de medewerking van de media, toch nog zo weinig afweten van het bloedtransfusiedienst en verklaarde dit met een paar voor beelden. Daarbij merkte hij op dat er in het jaar 1991 nog zoveel men sen rondlopen die niet eens hun bloedgroep kennen maar dit is niet het geval met de donors die bij een eerste afname al een bewijs krijgen voor wat en wie ze in aanmerking komen. Nochtans wijst hij op het belang om zijn bloedgroep te ken nen omdat het bij een eventuele ingreep enorm veel tijd bespaart. Hij stelde daarbij dat men de term 'autostrade bloed' noodwendig moet gebruiken, een vakterm die kan voorkomen worden moest iedereen zijn bloedgroep kennen. Het zou desgevallend veel tijdver lies besparen. Het centrum van Aalst beschikt wel over duizenden vrijwillige donors en over een kleine reserve aan bloed maar op bepaalde ogenblikken is dit niet voldoende - in de vakantieperiode bv. en moe ten soms operatieve ingrepen uitge steld wonden of moet men in de meest dringende gevallen 'ergens anders' bloed trachten te halen. Andere taken Het bloedtransfusiecentrum heeft naast de regelmatige bloedinzame- lingen nog andere taken die er even wel mee gepaard gaan. Zo is er het plasmaferesecentrum te Mere dat onlangs zijn 25.000ste plasmagift mocht afnemen bijna ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan. Maar ondanks de tevredenheid over de opkomst van de donors doet hij ook hier een oproep öp jonge mensen vooral omdat deze toch wat in ge breke blijven. Bovendien bestaat het aantal plasmadonors bijna voornamelijk uit mensen die om de drie maanden bloed geven zodat het aanvallen van het aantal aan beide zijden een noodzaak blijft. Dit betekent niet dat er moet ge treurd worden want vooral het bloedtransfusiecentrum van Aalst moeten dichtdraaien', besloot voor zitter De Cock. Vereremerking De feestviering werd dan besloten met de vereremerking van de 'laureaten' waarvan er 28 waren die kend aan de vier vereremerkten die reeds zestig bloedafnamen achter hun naam staan hebben. Dit waren allemaal Burstenaars: Ch. De Coo- man, Irma Ronsse, G. Van Durme en Maria Van Laethem. De 'Gou den Barret' werd echter verdiend Erpe-Mere. De laureaten bloedgevers van de afdeling Burst in gezelschap van leden van het schepencollege en dt bloedtransfusiedienst (jv) is een bloeiende instelling: 'Want plasma en bloed staan broederlijk naast elkaar. De nood aan beide giften is zeer groot maar we zijn gelukkig dat er momenteel geen bloed of plasma uit het buitenland meer binnenkomt, want de gevaren die het met zich kan meebrengen zijn ons welbekend', aldus P. De Cock. Een derde taak van het bloedtrans fusiecentrum Aalst is het aanleggen van donorlijsten voor beenmerg transplantatie, dit als gevolg van een samenwerkingsakkoord met de ons omringende landen. De been- dermergtransplantaties moeten dienen om leukemiepatiënten te helpen maar een donor kan hier in dit geval slechts één keer in zijn leven als donor optreden. Men is op zoek naar een 50.000 kandidaten-beendermergdonors en voorlopig is er een lijst van 15.000 namen samengesteld en om in het donorbestand opgenomen te wor den volstaat een gewone bloed proef. Dit wil niet zeggen dat men ooit zal opgeroepen worden want de vereiste elementen die moeten overeenkomen zijn zeer talrijk zo dat men zelfs de meeste kans loopt nooit opgeroepen te worden. Alles moet mfïïïïm pérfektie cereen- stem^imen met het gewenste n hier bij gSapt.wftn.beHySfOfikt'rfe werk zodat talloze donors noodzakelij kerwijze moeten uitgesloten wor den wat niet wegneemt zich als beendermergdonor aan te bieden. Over deze vorm van menselijke hulp kan men meer inlichtingen ver krijgen in het bloedtransfusiecen trum te Aalst. De verwezenlijkingen en het sukses van de bloedtransfusie is uiteraard praktisch uitsluitend te danken aan de talloze donors zelf want zonder al deze belangloze bloed- en plas magevers 'zou men het kraantje een geschenkje kregen omdat ze tien maal bloed gegeven hadden. Zij werden begiftigd met het 'Pelikaantje' terwijl de donors met 25 giften de bronzen legpenning ontvingen. De volgende reeks gede- koreerden ontvingen de zilveren legpenning met het bronzen kente ken om reeds veertig keer bloed te geven wat betekent dat deze negen mensen toch al tien jaar naar de bloedtransfusie komen: N. De Groot, F. De Smet, J. De Vos, E. Mabilde, M. Meurrens, C. Van Bie- sen, M. Van Buggenhout, G. Van Delsen en G. Van Der Meulen. Daarna werd de zilveren penning met het zilveren kenteken toege- door de Herzelenaar Joan De Cock voor 80 of meer bloedafnamen. De Burstenaar Oscar Van Laethem kreeg dezelfde eer toegewezen want ook hij gaf reeds meer dan tachtig keer bloed en is daarbij nog een plasmagever want tweemaal per maand ligt hij ook op de zetel in het plasmaferesecentrum te Mere, samen met zijn vrouw en zoon die eveneens zowel bloed als plasma geven. Tenslotte wees A. Baeten, voorzitter van de afdeling Erpe- Mere op de noodzaak van het bloedgeven wat ze met enkele voor beelden illustreerde. JV In zijn jongste 'Bulletin' publiceert de Ge nerale Bank een artikel met de titel 'Inter- nalionalizering van de beslissingscentra een gevaar voor de Belgische welvaart?'. Daaruit blijkt dat België voor twee grote uitdagingen staat. In het 'Bulletin' ook een artikel over de ondernemingspensioen fondsen in ons land. In de nieuwe Oostvlaamse provincieraad zetelen 28 CVP'ers, 20 SP'ers, 22 PWers, 8 leden van de VU, 4 van Agalev en 8 van het Vlaams Blok, waarmee hel Vlaams blok zijn aantal afgevaardigden heeft ver dubbeld in vergelijking met 1987. Het schooldiploma hoeft niet nood zakelijk het laatste diploma te zijn dat men in zijn leven kan behalen want wie naarstig werkt kan in be paalde omstandigheden ook nog aan 'een papiertje' geraken. Dit is echter afhankelijk van de werkom- standighedefi en de plaats en de instelling waar men tewerkgesteld is of werd. Normaal gezien zouden al leszins meer mensen een dergelijk 'getuigschrift' moeten krijgen. Dit nam niet weg dat burgemeester De Langhe deze mensen gelukwenste voor hun inzet, de ene al minder jaren dan de andere want de gelau- werden waren niet allemaal aan het einde van hun loopbaan. Het bronzen ereteken werd toege kend aan Jaquel. De Croock, Fr. Van Tittelboom en J. Vindevoghel. Het gouden ereteken was echter voorbestemd voor Lod. De Donc- ker, André Valcke en Mare Van Geyt. JV Erpe-Mere. De laureaten van de arbeid samen met het college op de stoep van het administratief centrum Steenberg (jv

De Voorpost | 1991 | | pagina 3