Ook Wereldwinkel doet mee aan Geschenkenbeurs Aalsterse Groene Graanmarkt Groep Natuurvriend 1991 Burgemeester Annie De Maght legt eed af als volksvertegenwoordiger Zalig ieesi, (êcluktug i^tenfojaar üurme- en iclieidestreeK 0)4 De Voorpost VRIJDAG 20 DECEMBER 1991 44e JAARGANG S/plaats^ OPEMBA»6 „BUOTHEEVy^ V-" OSSVjX De Kerstmarkten en dito beurzen zijn in de mode. Naar het voorbeeld van het buitenland tracht men ook bij ons het aanbod aantrekkelijker te maken om "onder de toren" inkopen te doen. De lokale middenstand heeft er een eindejaarstombola aan verbonden en ze waren reeds vertegenwoor digd op de traditioneel geworden Geschenkenbeurs door het Vlaams Centrum georganiseerd. Thans was het de beurt aan Wereldwinkel Erpe- Mere die deze gelegenheid te baat nam om de produkten uit de derde wereld te verkopen. Het de bedoeling het algemene milieubewustzijn in Aalst te stimuleren, eikt het bestuur van de Aalsterse Natuurvrienden sinds 1990 een milieu- rofee uit: Natuurvriend van het jaar. Vorige zaterdag viel deze eer te beurt lan de Groene Graanmarkt Groep die zich sinds 1988 inzet voor het >ehoud van het groen op de Aalsterse Graanmarkt. Met deze beslissing an prijstoekenning heeft de jury o.a. willen duidelijk maken dat ook niet igressieve akties tot een positief resultaat kunnen leiden. Met een ludieke tanpak die kenschetsend is voor de GGG werd ook van de prijsuitreiking en echte happening gemaakt. Aalst. Laura Vidy, schepen Roger D 'Hondl en Waller De Schutter hebben tr blijkbaar zin in (a) A.T.B. De Natuurvrienden Afde ling Aalst kennen sinds vorig jaar per kalenderjaar een prijs toe aan personen en/of verenigingen die in het jaar een wezenlijke bijdrage hebben geleverd tot een algemeen milieubewustzijn in Aalst. Verleden jaar was de eindlaureaat Johan Velghe voor zijn artikelenreeks over de Dender in Het Nieuwsblad. Voor 1991 waren vier kandidaten genomineerd: Luc De Block, plaat selijk kunstenaar - omwille van zijn milieugebonden tentoonstelling in het Aalsterse stadspark; SOS Den der, aktiegroep die de krachten bundelt over de taalgrens heen, om de vervuiling van de Dender tegen te gaan; VZW Vredeshuis, omwille van de nu reeds vijfjaar lange aktie voor vrede en verdraagzaamheid, waarbij ook en vooral de verloede ring van het leefmilieu aangevoch ten wordt, en de Groene Graan markt Groep. Uit de meerdere kandidaten die door de bestuursleden en door ve renigingen en door personen wer den voorgedragen, is de Groene Graanmarkt Groep verkozen als 'Natuurvriend van het jaar' voor de periode 1991. Dc Groene Graanmarkt Groep (GGG) is een aktiegroep, die zich al jarenlang inzet - en dat vanaf sep tember '88 - voor het behoud van de bomen en het groen op de Aal sterse Graanmarkt. De toekomst van de Graanmarkt kwam inder daad in het gedrang toen plannen Vervolg op blz. 4 In tegenstelling tot de lokale mid denstanders die de eigen ekonomie stimuleren, is de opzet van Wereld winkel helemaal anders. De mensen die zich belangloos inzetten hebben tot doel de produkten te doen ken nen die men hier nauwelijks op de markt aantreft. Het is in zekere zin een promotie en bovendien gaat de opbrengst van de verkoop integraal naar de projekten van de ontwikke lingslanden. Zinvolle geschenken Niet alle geschenken zijn zinvol maar toch tracht men iets nuttigs te verkopen. Als men het toch geeft kan men dit op een verantwoorde manier doen en zelfs een dubbel doel bereiken: men geeft iets en daarbij maakt men ook andere "vreemde" mensen gelukkig dank zij het resultaat dat er uit voort vloeit, het financiële aspect. In de verschillende standen was er een ruime keuze te maken voor de eindejaarsfeesten maar ook voor verjaardagen, allerlei attenties voor mogelijke gebeurtenissen. Voor elk tijdstip en voor elke bedoeling was er wat voorhanden. Het aanbod was nog meer verscheiden dan de vorige jaren en misschien zelfs meer exclu sief, wat de produkten daarom niet duurder maakte. Het gingvan wens kaarten over juwelen uit Peru en Guatemala, van houten spelen uit India naar allerhande gebruiks voorwerpen in terra cotta en riet uit de Filippijnen. Maar er was ook de kerstversiering met vooral kaarsen en andere voorwerpen voor deze gelegenheid, geleverd door Amnes ty International. Vermits het ten voordele was van de derde wereld kon men zich verdiepen in de boe ken van het NCOS waarin meer uit leg verschaft werd over het doel van dergelijke verkoop. Naast de gebruiksvoorwerpen en de ambachtelijke streekgebonden spe cialiteiten waren er ook de traditio nele produkten die men altijd bij de Wereldwinkel kan verkrijgen met o.a. wijn, koffie, honing, thee, noten en andere produkten waaraan een bepaald land rijk is. Hierbij werd gestreefd om aan "eerlijke" prijzen te verkopen en de opbrengst ervan aan de betrokkenen over te maken met een streven naar een "recht vaardige wereldhandel". De geschenken-produkten kwamen via verschillende - bij ons de meest bekende - organisaties op de beurs. Ze werden vooral geleverd door Amnesty International, Oxfam- Wereldwinkel, VAKA, e.a. Milieu De hulp aan de ontwikkelingslan den gaat ook gepaard met het te gengaan van de verloedering van bepaalde gebieden in deze landen. Hieraan werd reeds vorig jaar iets gedaan en aangezien het sukses wil men er mee doorgaan. Daarom werd opnieuw een stand opgesteld van Greenpeace die milieuvriende lijke produkten aanprijst. Naast eetbare produkten waren er ook het bekende recyclagepapier onder al lerlei vormen evenals T-shirts. Het doel van deze stand was echter een dubbele opzet want naast de ver koop voerde men ook een sensibili- teitscampagne met een infostand. Debat Het ligt in de bedoeling dat men ook in het kader van ontwikkelingssa menwerking een debatavond zou organiseren over racisme, in samen werking echter met andere vereni gingen. Men zal er meerdere, of liefst zoveel mogelijk groeperingen bij betrekken omdat men het zeer ruim ziet. Met een dergelijke avond te realiseren in het voorjaar van 1992 met het doel de mensen in te lichten over het waarom en waar voor sommige vluchtelingen hier aankomen en zich willen vestigen. In feite wil men hier het motto han teren "onbekend is onbemind" want dit is zeker waar voor de mi granten. Via een debatavond wil men meer informatie geven over de ware toedracht dat bepaalde men sen moeten immigreren en waarom het noodzakelijk is ze op te nemen in onze maatschappij. Nu al kunnen medewerkers kontakt opnemen met Wereldwinkel om suggesties en ideeën aan te brengen want het plan berust nog in een pril beginstadium dat in de komende weken zal uitgewerkt worden. JV Aan al onze lezers en adverteerders een Zalig Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar. Dit is inderdaad het laatste nummer van 'De Voorpost' voor 1991. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar wippen we er even tussenuit en op vrijdag 3 januari beginnen we aan de 45ste j aargang van "De Voorpost'. We hopen dat het nieuwe jaar voor U allen veel geluk en voorspoed moge brengen en wensen U vooral een goede gezondheid toe. 'V, Er moet binnen het nationaal bestuur van de PW nog een beslissing vallen omtrent de toelating van Burgemeester Annie De Maght als volksvertegen woordiger tot de PW-fraktie van de Kamer. Haar eventuele uitsluiting dreigde na haar uitlating dat zij tegen de partijstatuten in én burgemeester én volksvertegenwoordiger wenste te zijn volgens wat zij noemde "de wil van de kiezer". Het partijbestuur heeft nog geen beslissing genomen. Het werd wel duidelijk dat Burgemeester De Maght gevraagd werd door voorzitter Guy Verhofstadt, zich tijdens de komende weken over haar houding te bezinnen. In afwachting van een definitieve beslissing legde zij wel de eed af als volksvertegenwoordiger. In verband met de hele zaak van het al dan niet kumuleren van het man daat van burgemeester en volksver tegenwoordiger door A. De Maght wensten de besturen van de Libera le Jongerenraad Aalst bij monde van voorzitter Johan Stijlemans en van de PW-Aalst Centrum, verte genwoordigd door voorzitter Roger Van Goethem, hun gezamenlijk standpunt in deze aangelegenheid te verduidelijken. Dit dan naar aan leiding van een vloed van artikels welke met de regelmaat van de klok opduiken in de nationale pers, in dit verband. Zij betreuren in de eerste plaats dat interne partijaangelegenheden breedvoering in de media worden uitgesmeerd. Wij onderlijnen vooraf dat het niet in hun bedoeling ligt een rechtlijni ge houding van de PW of van haar bestuurlijke instanties in vraag te stellen. Integendeel. Bovendien wensen zij zich aan te sluiten bij de voorstanders van de afschaffing van gekumuleerde mandaten. Wij zijn er in die optiek van over tuigd dat er in hun partij genoeg mensen te vinden zijn die door hun kennis en inzet het bewijs hebben geleverd voor een mandaat in aan merking te mogen komen. Boven dien zijn de politieke materies zo danig komplex geworden dat een kumulatie zonder twijfel tot kwali teitsverlies aanleiding geeft. Dit neemt niet weg dat zij de me ning toegedaan zijn dat het kumul- verbod dan ook voor iedereen moet gelden en niet alleen voor mandata rissen in steden of gemeenten bo ven een bepaald aantal inwoners. Vastgesteld kan worden dat in vele gevallen politieke mandaten ge- kombineerd worden met suksesvol- le privé-aktiviteiten in de advoka- tuur, als ondernemer, als hoogle raar enz. Ook hier dient bijgevolg een lijn getrokken en dient vermeden dat mensen die hun job achtergesteld hebben in funktie van een politiek mandaat gediskrimineerd worden door dergelijk kumulverbod omdat zij per toeval mandataris zijn in een grotere gemeente. Bovendien menen zij te moeten stellen dat naast verplichtingen en reglementen ook politieke opportu niteit bij een uiteindelijke beslissing dient mee te spelen. Het is een publiek geheim dat de figuur van Anny De Maght een de terminerende rol speelt in het Aals terse politieke bestel zowel tegen over minder- als meerderheid. Het wegvallen van een dergelijk fi guur als Burgemeester van Aalst tweede grootste stad van de provin cie Oost-Vlaanderen zou naar hun overtuiging de toekomst van de PVV in Aalst als meerderheidspar tij op de helling kunnen zetten; na meer dan 20 jaar het beleid in Aalst mee te hebben bepaald. Zij zijn er dan ook van overtuigd dat de PW-instanties na kennisname Aalst. Burgemeester De Maght heeft de eed als volksvertegenwoordiger afge- van alle elementen een beslissing legd (arch) J zullen nemen in het belang van de PVV in onze stad en in het arrondis sement. Het feit dat de PW uiteindelijk zou beslissen aan mevrouw De Maght vooralsnog een uitzondering toe te staan heeft niets te maken met ver lies aan geloofwaardigheid in hoof de van de PW zoals PW-J. voor zitter G. Serraes beweert. Het zou enkel een uiting zijn van gezond verstand. Zij wensen bovendien zijn uitlatin gen waarin hij mevrouw De Maght als oneerlijke en onbetrouwbare politica bestempelde naast zich neer te leggen. Wij kunnen enkel maar hopen dat de nieuwe generatie politici in de komende twintig jaar eenzelfde rechtlijnigheid en doorzettingsver mogen aan de dag zullen leggen als deze waarvan zij heeft getuigd. Hun Besturen betreuren deze uitla tingen ten zeerste en onderstrepen dat een dergelijke houding enkel en alleen in het nadeel van het imago van de PVV en van de PW-Jeugd kan spelen. Zij wensen tenslotte dat de uitein delijke beslissingen zullen worden genomen in een serene en vooral diskrete sfeer. P.H.

De Voorpost | 1991 | | pagina 1