The Cotton CityJB en The Next Generation Voor meer dan 1800 mensen maakte Rob De Nijs de Oktoberhall tot een "Huis in de Zon" Vredeseilandenhelpen is hulp overbodig maken Steeds minder integratiemogelijkheden voor werknemers met handicap Dendermonde doet aan swimming in the pool Traditionele Honky Tonk-Kerstparty Jaarlijkse campagne op 10, 11 en 12 januari 1992 De Voorpost - 20.12.1991 - 31 Dit heuglijk feit gebeurde vorige zaterdag 14 december te Wieze tijdens de 3de Vlaamse Sterrennacht, een initiatief van het plaatselijk Rita-Kermis- Komitee. Ruim 1800 enthousiaste bezoekers waren getuige van dit mooi spektakel, dat door komitee-sekretaris Kurt Guns met brio ingeleid en gepresenteerd werd. Het werd kerststil in de zaal toen de eerste intro-tunes van de muziek uit het programma "Startrek", van de band rolden. Feestgezang Alvorens gastvedette Rob De Nijs en het orkest van Gene Summer op het podium kwamen grote heren laten immers steeds op zich wach ten konden de vele enthousiaste lingen luisteren naar een keurig voorprogramma, verzorgd door de Lebbeke. In Wieze was Rob De Nijs de Rjghtest Brother, Danny Supply, hoofdattraktie op de Sterrennacht (fo- winnaar van de VTM Soundmixs- to Guy) how '91. Deze zette de avond in met zijn winningsong "Unchained Me lody", dat op een denderend ap plaus onthaald werd. Vervolgens bracht hij enkele mooie liedjes van Roy Orbison alsmede aria's uit de film "La Bamba" (Valentine), en besloot met "Waar zie ik je een eigen Nederlandse versie van zijn zegelied, dat al even spontaan open doekjes kreeg. Na hem was Rob De Nijs klaar voor zijn gastshow, waarbij met de hem eigen expressiedrang en dynamiek, het beste van zichzelf in een dozijn prachtliederen, waarvan we zeker onthouden Hou me vast, Bo, Zo mer, Foto van vroeger, Rendez vous, December, Mallebabbe, Rit me van de Regen, Zondag (dat op algemeen verzoek gebisseerd werd) en het Huis in de Zon, waarmee hij de aanwezigen deed rechtveren. De Music-makers van het Gene Summer Orkest namen daarna de showfakkel over en samen met zan geres Nadia brachten ze een heel gamma songs waarvan er meerdere door het geamuseerde publiek mee gezongen werden. Uit die waterval van liederen zinderen nog steeds na Reggae, Time of my life, See you Copacabana, Can't take us, Ri chard, Unforgetable, It takes two, Alles voor het goede, Half a minute, I can't stop loving you, I wanna dan ce, Chain reaction, All at once, Ken nedy old, I'm so excited,... Alles bijeen een vertoon van klank en kleur om van te snoepen Te rande Ook dit jaar weer organiseert Honky Tonk Jazzklub zijn traditionele Kerstparty in de Honky Tonk-Bunker aan de Leopold li-laan 5 te Dender- monde. Waar vroeger onveranderlijk The Jeggpap New Orleans Jazzband voor de "kerstsfeer" zorgde, neemt de klub nu zijn toevlucht tot andere ensembles. Voor de editie 1991 wordt een beroep gedaan op The Next Generation voor het voorprogramma en op The Cotton City Jazzband voor het hoofdprogramma. The Next Generation is zowat gebo ren in de Bunker: naast de 15-jarige Katrijn Van Hecke als vokaliste wordt de band immers gevormd door Joachim 19 jaar, vokalist, pia nist en gitarist) en Samuel (14 jaar, gitarist), beiden zonen van de be treurde klarinettist en Jeggpap- leader Bert Heuvinck, door Yves (18 jaar en basgitarist), zoon van ex-Jcggpap trompettist Jan Heu vinck en door Frederik (14 jaar en drummer), zoon Van Honky Tonk- voorzitter en ex-Jeggpap banjoïst Piet Heuvinck. Met hun vijven zijn ze precies 80 jaar "oud". Hun eerste i koncert speelden ze op 12 oktober i II. in dezelfde Bunker; hun eerste single werd op 29 november aan de pers voorgesteld. Op de a-kant van dit plaatje prijkt de toch wel mooie slow "Life ain't so easy" en op de b-side het Beatlcsachtigc rocknum- mer "Rock 'n Roll", beide van Joa- chim Heuvinck. Deze tweede gene- j ratie Heuvinckmuzikanten speel- I den, samen met zangeres Katrijn Van Hecke, een reeds vrij uitge breid repertoire bij elkaar in korte tijd. Zij zorgen op 21 december om 20.30 uur voor het voorprogramma. En eindelijk ncfg eens The Cotton City Jazzband in de Bunker! The Cotton was vóór 1964 Jeggpaps gro te voorbeeld én het eerste orkest dat koncerteerde in de "heilige tem pel" van het Dendermondse jazzle ven. Van het grootste belang is ech ter de periode 1966-1977 waarbij Rudi Balliu. toenmalig leider van het ensemble, op zijn minst elk jaar één grote jazzveteraan naar Europa haalde en telkens de Bunker aan deed. Grootse koncerten waren er toen te beleven: Cotton met George Lewis (het absolute toppunt - 1966), met Louis Nelson (19671, met Captain John Handy (1968), het legendarische optreden met Kid Sheik Colar (1.968), met Emmanuel Sayles 1969), met Alton Purnell en Percy Humphrey (1970), met Don Ewel (1971), met Louis Nelson (1974 en 19/5). En verder was The Cotton aanwezig voor nogwat kroe- gentochtwcrk tot in 1984 de her vormde band Dendermonde nog Tgdens het tweede weekend van januari voert Vredeseilanden haar jaar lijkse campagne. Meer dan 10.000 vrijwilligers van Vredeseilanden ver overen dan het straatbeeld in Vlaanderen om een beroep te doen op onze solidariteit met de Derde Wereld. Je kent ze wel, de mannetjes van Vredeseilanden, beide voeten stevig op de grond op een klein groen eiland, de armen uitgestrekt, symbolen van solidariteit tussen Zuid en Noord. Als ontwikkelingsorganizatie wil Vredeseilanden immers de mensen van Noord en Zuid dichter bij el kaar brengen. Precies daarom werkt Vredeseilanden op twee fronten, in de Derde Wereld en hier in Vlaanderen. De laatste tien jaar is Vredeseilan den werkzaam in drie Afrikaanse landen, in Togo en Senegal, twee landen aan de Westkust van Afrika gelegen, en in Rwanda in Centraal- Afrika, drie relatief kleine landen met immes grote problemen. De meeste landen in Afrika doen het niet zo goed op dit moment. Politiek gezien is er heel wat in beweging. Alle Afrikaanse landen kijken te gen een schuldenberg aan die een zware domper legt op de ekonomi- sche ontwikkeling. En alsof dat nog niet genoeg is, worden sommige landen ook nog geteisterd door oor logen en hongersnood. Je zou er de moed bij verhezen. En toch zijn er ook tekens van hoop. Er bestaan mensen en groepen in Afrika die ondanks de moeilijkhe den initiatieven nemen en geloven in een betere toekomst. Je leest er weinig over, je hoort er bijna niet van en nochtans bestaan ze. Ze zijn ook het Zuiden. Dat maakt het meer dan de moeite waard om sa men te werken met mensen uit de Derde Wereld. Wie deze mensen met totaal verschillende kuituren respektvol benadert, komt mense lijk verrijkt uit de 'konfrontatie' blank-zwart. Vredeseilanden wil hier in Vlaan deren de spreekbuis zijn van deze mensen. Heel het jaar door trekt Vredeseilanden met een positieve boodschap naar het Vlaamse pu bliek. Een boeiend getuigenis van de samenwerking in Togo, Rwanda en Senegal. In deze landen onder steunt Vredeseilanden gemotiveer de partners die investeren in de ei gen ontwikkeling. Zo stoot je in de dorpen rond Da- paong (Togo) op een tot nog toe nooit geziene dynamiek. Mensen verenigen zich, komen samen om hun problemen te bespreken en zoeken oplossingen. Boeren richten een systeem van sparen en krediet- verlenen op, vrouwen leggen groen tetuinen aan achter de dammen door de dorpelingen gebouwd. Ge- zondheidskomitees brengen de ge zondheidszorg dichter bij huis. Sa men werkt men aan de ontsluiting van de streek door de aanleg van wegen, enz. Ook in Kabona (Rwanda) zitten de mensen niet stil. Kabona wordt stil aan de ontwikkelingspool van de streek. Alles draait rond het so- ciaal-ekonomisch centrum waar ie dereen iedereen kan ontmoeten. Het gonst ervan aktiviteiten. In het centrum is zowat alles wat aan ont- Lebbeke. Veel entoesiaste jeugdige aanwezigen op de Sterrennacht te Wieze foto Guy) Als intermezzo van de avondshow was er de trekking van de verras singstombola met als eerste prijs een stereo dubbel radio- en casset terecorder, en verder de hoofdgaai en, een paar VIP-toegangskaarten voor de 4e Vlaamse Sterrennacht 1992, vermoedelijk met Will Tura. Zoals al gezegd was de 3e uitgave van dat evenement een sukses en een mooie bekroning van bergen werk en de inzet van velen. Aan de basis ervan ligt tevens een vlotte organisatie, en Rob De Nijs stak zijn waardering daarvoor niet onder stoelen ot banken. Het R.K.C. dankt al de vrijwillige helpers uit de medewerkende ver enigingen, de sponsors, het ge meentebestuur, de bloemistenbond van Wieze (zeg maar in casu Remi Van der Jeught), Mare Perdaens voor zijn mooie kerststukken, Dr. Saeys als geneesheer van wacht en niet te vergeten mevr. Van Den Ab- beele Jeanine die een aantrekkelij ke culinaire attentie voor de gastve dette klaar stoomde... Dat volgend jaar de 4de Vlaamse Nacht zal gevierd worden, staat nu al vast als een paal boven water... J. Van Landuyt eens aandeed met Freddy Kohl- man. Ook in november 1987 was The Cotton present in de Bunker. Dit toporkest, in 1961 opgericht door Polle Gevaert, Rudi Balliu en Maurice Van Eyck, met ontelbare toernees achter de rug naar o.a. Af rika, Duitsland, Israël, Zwitserland, Tunesië, de Verenigde Staten en Nederland, is samen met The Jegg pap topklasse in Vlaanderen. Een vergelijking tussen beide mag je ei genlijk niet maken. Ze hebben bei de hun eigen typische sound en bo ren beide verschillende strekkingen en stromingen uit het diepe zuiden aan. De formatie, waarmee The Cotton op zaterdag 21 december in Honky Tonk aantreedt, zal bestaan uit: Jacques Cruyt (leader, trompettist), Romain Van Driessche (trombo nist), Herman Sobrie (bassist), Alain Lesire (pianist) en Eddy Sab- be (sax en klarinettist); wie de drums zal roffelen is op dit ogenblik nog een mysterie, Guy Preckler is immers met vakantie). Uitzonderlijk vangt dit koncert niet aan om 21 uur, maar om 20.30 uur. En, ook traditioneel, iedere bezoe ker ontvangt gratis een peperkoek! L. De beschutte werkplaatsen moeten steeds meer en meer inleveren en dat heeft natuurlijk zijn gevolgen voor de werknemers met een handicap die daar een mogelijkheid tot integratie vinden. De drie vakbonden en de direkties van de beschutte werkplaatsen van het arrondissement Dender monde, vinden dat het zo niet langer kan. 'We moeten opnieuw de alarmbel laten rinkelen', zo luidt de eensgezinde kommentaar van werkgevers en vakbondsleiders. De drie beschutte werkplaatsen van ons arrondissement (SWD in Zele, de Kemphaan in Hamme en Trian- val in Wetteren) stellen in totaal 388 mensen te werk. In 1980 waren dat er maar 187. De aktiviteiten die in deze werkplaatsen worden beoe fend zijn van verschillende aard. Maar het zijn zaken waarbij reke ning wordt gehouden met de pro fessionele mogelijkheden van de mindervaliden die er werken. De besparingsdrift van het Vlaams Fonds voor Sociale Integratie doet de beschutte werkplaatsen de das om zingen vakbonden en direktiele- den van de werkplaatsen in koor. In de voorbije twee jaar werd al 918 miljoen bespaard en daar zou nu nog eens een besparing van 390 mil joen bijkomen. En voor later wor den er besparingen op de loonsubsi dies overwogen. Redenen genoeg om hierover de waarheid te zeggen. Tegenover de besparingsgolf van 436,6 miljoen slaat het sommetje van 37,3 miljoen aan herbestedings- maatregelen. Maar de besparing bedraagt dan nog altijd 397 miljoen. Omgerekend naar Dendermondse normen wil dat zeggen dat de be trokken beschutte bedrijven als volgt getroffen worden in hun subsi dies: SWD Zele ongeveer 2,5 mil joen; Trianval Hamme ongeveer 3,25 miljoen en De Kemphaan Hamme ongeveer 1,5 miljoen. Volgens de woordvoerders van de vakbond ligt de meest onrechtvaar dige besparing in het afschaffen van de recessietoelage. Wanneer de werkplaats geen financieel even wicht kan behouden, zal dit ten laste zijn voor de zwaksten en dat zijn de minst-produktieven of de zwaarst gehandicapten. De vraag is waar de ze mensen in de toekomst naartoe moeten. Wie zal hen nog een kans tot integratie geven, vragen de vak bonden zich af die in de nieuwe aanpak een tunnel zien zonder uit weg en zonder einde. Men heeft uitgerekend dat door het teit dat de mindervalide een maatschappelijk sociaal statuut heeft en een loon verdient, meer kan deelnemen aan de konsumptiemaatschappij en di- rekt en indirekt een bijdrage levert aan sociale zekerheid, belastin gen,... dat ongeveer 60 fr per 100 fr overheidssubsidie terugvloeit naar de gemeenschap. Eisen Men is ervan overtuigd dat de be sparingsmaatregelen zullen leiden tot een totale loonstop, tot een per- soneelsafvloeiing van de minst-pro- duktieven, tot een inkrimpen van de investeringsmogelijkheden, een toenemende werkloosheid door da lende werkopdrachten door de prijsstijgingen en tot een dreigende bedrijfssluiting. De drie vakbonden en de direkties van de betrokken beschutte werk plaatsen hebben een eisenprogram ma klaar waarin men opkomt voor het opschorten van de voorgeno men besparingsmaatregelen, voor het behoud van de recessietoelage en voor het afschaffen van de be perking op investerings- en bouw- subsidies. wikkeling doet denken, onderge bracht: een wolatelier, kantoren van de landbouwanimatoren, een biblioteekje, een stockageruimte, een bamboe-atelier, een bóeren- spaarbank, lokalen voor Adehamu, ae partner van Vredeseilanden ter plaatse. De mensen van Kabona zetten op hun eigen ritme haalbare stappen. Het ene initiatief volgt het andere op. In Kolda (Senegal) beginnen de eerste initiatieven eveneens te lo pen. Een plaatselijke landbouwver- antwoordelijke en een verpleger staan borg voor begeleiding van en kele schuchtere pogingen om enke le stappen vooruit te zetten. Tekens van hoop van mensen die zich ver enigen en de handen in elkaar slaan. Men kan deze initiatieven steunen door een financiële bijdrage, die, hoe je er ook over denkt, erg nodig blijft. Men kan de ontwikkelingslan den ook vooruit helpen en kansen geven door aan te sluiten bij de bre dere derdewereldbeweging die in Vlaanderen bestaat en tastend haar weg zoekt. 10, llen 12januari 1992campagne Vredeseilanden helpen is hulp overbodig maken. Giften zijn steeds welkom op het rekeningnummer 230-0056695-67. Voor giften vanaf 1.000 fr wordt automatisch een fiskaal attest opge stuurd. Verenigingen of personen die wil len meehelpen aan de campagne, kunnen telefonisch kontakt opne men met Bart De Bleser (052/ 22.56.15.) Wie het allemaal van nab(j wil meemaken die moet op zondag 5 januari vanaf 14.00 uur naar het Olymposzwembad trekken, want daar vindt het hele gebeuren plaats. Swimming in the pool moet voor de organizatoren een echte happening worden voor het hele gezin. De Stedelijke Jeugd- en Sport- dienst, het Interkommunaal Zwem bad Olympos en het jongerenblad Perspectief slaan voor dit initiatief de handen in elkaar. Ze kozen als datum 5 januari, de dag voor het zwembad voor een drietal maand zijn deuren sluit. Uit noodzaak, want tussen 6 januari en 28 maart wordt er in Olympos keihard ge werkt om het subtropisch zwembad klaar te krijgen. Op 5 januari kan men al een eerste voorsmaakje krij gen van hoe het zal worden, want 'Swinning in the Pool' wil er een uitgelaten en zonnige gebeurtenis van maken, met veel muziek en na tuurlijk ook veel zwemmen. De Stedelijke Jeugddienst maakt van de gelegenheid gebruik om zijn eindeiaarsaktie door te trekken. Die aktie is erop gericht om de jon geren ertoe aan te zetten de feest dagen zo mogelijk alkoholvrij door te brengen en dus het risico op on gevallen zoveel mogelijk in te dij ken. De Stedelijke Sportdienst van zijn kant vindt in het opzet een ideale stimulans om de mensen ertoe aan te zetten nog meer te zwemmen. Zwemmen en de watersport zijn goed voor de gezondheid. Kursus- sen voor jong en oud, zelfs voor kleuters, worden in het zwembad aangeboden. Ideaal dus voor een boeiende kennismaking. En voor Perspectief is 'Swimming in the Pool' de aanleiding om de twee de verjaardag van het bestaan te vieren. Kortom er zijn redenen genoeg om aan feesten te denken. Op 5 januari zal men het allemaal zelf kunnen meemaken. Het wordt voor de aan wezigen een tropische namiddag, dat garanderen de initiatiefnemers. In het groot zwembad zullen rubbe ren banden, plankjes, en dies meer ervoor zorgen dat er heel wat pret kan beleefd worden. Vanaf 16.00 uur treedt de duikersclub 't Zee paardje in aktie en wie het wenst kan er een eerste duikinitiatie bele ven. Een gelegenheid tot een aange name kennismaking met een tak van de zwemsport die momenteel veel opgeld maakt. Ondertussen zijn er monitoren in het plonsbad aanwezig om de kleuters op te van gen en hen te gewennen aan het water. Iedereen kan er dus terecht. Zelfs de niet-zwemmers die kunnen genieten van de alkoholvrije cock tails en van het exotisch fruit. Het spreekt vanzelf dat ook de zwem mers dat kunnen. Het zwembad zal voor de gelegen heid een feestelijk uitzicht krijgen, met palmboompjes, lichtkransen en slingers. En een discobar zal de no dige feestelijke muziek de lucht in- slingeren. De toegang tot deze happening werd bepaald op 50 fr. Maar omdat er veel handelaars zijn die hun me dewerking willen verlenen en ook al omdat men gratis kaarten kan beko men op de Stedelijke Sport- en Jeugddienst, zullen de meesten wel gratis binnenkunnen. Geen enkele reden dus om nog thuis te blijven.

De Voorpost | 1991 | | pagina 31