Marcel De Backer brengt gematerialiseerde emotie in de Aalsterse Belfortcrypte Gouden Wandelstok Reinaert-Burst pas na lottrekking uitgereikt Toerisme in Oost-Vlaanderen Tentoonstelling skulpturale keramiek en keramische basreliëfs Bijdrage over het justitiepaleis van Dendermonde en wandeling door Aalst 32 - 20.12.1991 - De Voorpost Van 26 tot 31 december brengt Marcel De Backer, leraar Sint-Jozefcollege te Aalst een voorstelling van zijn kunstwerken in de Belfortcrypte op de Grote Markt te Aalst. Kunsthistoricus Hendrik Strijpen schreef over hem: 'Met waardevolle kunst vol emoties, waarin verstand en verbeeldings kracht, universele waarden van de mens, niet ontbreken, richt Marcel De Backer zich tot ieder van ons...' Het muzikaal decor van de tentoonstelling wordt gedurende heel de periode verzorgd door compact hifi met quad referentie apparatuur. Een must voor audiofielen. De tentoonstelling is alle dagen open van 14 tot 19 uur. De tentoonstelling geeft een over zicht van het keramisch werk waar bij de evolutie naar meer essentie, zowel in vorm als in kleur, zichtbaar wordt. Het werk is gedurfd expres sief met de 'mens' als middelpunt. Het 'mens'-karakter staat centraal in elke skulptuur. De 'mens'-vorm wordt hoe langer hoe meer uitge zuiverd, vereenvoudigd. Veel aan dacht gaat naar de verscheurde, wanhopige mens in de veelheid van zijn emoties. Diezelfde mens kan ook triomferen ^'i faVóngrzii... Opvi' allend zijn enerzijds skpturen waai1'bij cilindrisch voorgesilde le- demi^aten de ruimte doorbreen, an- derz: ijds de werken die dor hun massiviteit een monumentale en verstandelijk beheerste indruk na laten. De diepe antracietkleur geeft Aalst. Enkele werken van Marcel De Backer het werk daarbij nog een heel per soonlijk aksent. Een vederlichte techniek en uiters te zuiverheid merkt men op in de kleinere, witte porseleinen skulptu- ren en de kleurrijke basreliëfs. Deze laatste zitten vol bewegingen fanta sie, het speelse element voert er de boventoon, maar steeds lijkt het er op dat die beweging een vlucht is. De elementen welke letterlijk en figuurlijk aan de drager of tegel ont snappen, meestal in vertikale rich ting, verwijzen ongetwijfeld naar de zoekende mens, in een labyrint op weg naar bevrijding, geluk... De ver rassende kleuren ervan geven dit eerder abstracte werk een eigenzin nig effekt. Gematerialiseerde emotie... We zouden de taak van een (plas tisch) kunstenaar kunnen samen vatten als een omzichtig reveleren van het onzichtbare, van het zin tuiglijk niet-waarneembare. In deze zin moeten wij het werk van keramist Marcel De Backer waar deren. Via zijn keramische skulpturen zoekt hij gestalte te geven aan de wezenlijke eigenschappen, aan de onderhuidse spanningsvelden van de mens, i.e. de toeschouwer. Zijn abstrakt-expressionistische beel den die de toeschouwer als het ware onrustig en dwingend wenken, ge ven blijk van een vergevorderde technische vaardigheid. Het is dui delijk dat deze materie met de nodi ge zorg en precisie behandeld werd. Marcel De Backers werkstukken nodigen de toeschouwer uit tot een intense dialoog met zichzelf en met hun schepper. In een eerste reeks in segmenten opegbouwde 'figuren', nemen de le dematen de bovenhand; hoofd en romp vormen een vrij klein en ab stract geheel dat doorzijn komposi tie resulteert in een wisselwerking tussen rust en spanning. Wanhopig, in een wild ritme trach ten de figuren te ontkomen uit hun innerlijke verscheurdheid, uit hun twijfels. Alsof ze vanuit een demo nisch labyrint naar hun waarheid reiken. De veel gebruikte antracietkleur lijkt de versteende emotie te willen vasthouden, terwijl de gouden of zilveren toetsen naar voor springen als onverwachte flitsen of verras sende uitwegen. Een tweede reeks werken is qua opbouw sterk verschillend: een zware romp - nog versterkt door de donkere tint onderaan (vaak rood bruin, kobaltblauw of smaragd groen naar boven toe uitvloeiend in een lichtere tint) - draagt de rest van het lichaam. Armen en benen rei ken als voelsprieten naar de buiten wereld. Daartussen het hoofd, ver zonken in een peinzend geheel, rus tig, sereen bijna; de ogen vaak ge maskerd. Door de opbouw van zijn skulptu ren kreëert de keramist een merk waardig expressief geheel waarin spanning en rust een gamma van dualiteiten evoceren. Ze geven ech ter niet meteen hun inhoud prijs zodat de geïnteresseerde toeschou wer ze vanuit zijn persoonlijke ach tergrond kan interpreteren. De uitgesproken expressiviteit van de werken van Marcel De Backer is niet vreemd aan zijn lange verblij ven in Zuid-Frankrijk waar de kera mist kontakt zoekt met werken van meesters als Chagall, Picasso, Ma tisse, Toulouse - Lautrec en Vasare- iy- Zijn uiterst persoonlijke stijl, de technische gaafheid van zijn kera- mieken en de spanningsvelden die hij oproept geven zijn werk een uni versele dimensie. Het is dan ook niet te verwonderen dat het oeuvre van Marcel De Bac ker de erkenning krijgt die het ver dient. Marcel De Backer Geboren te Wetteren 1948 Opleiding aan de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst. 1982: Selectie prijs 'Joris Minne' te Antwerpen. 1983: Prijs 'Noordstarfonds'. 1984: Prijs 'Kredietbank'. 1986: Selectie 'Beeldhouwen en keramiek' te Sint-Niklaas. 1987: Keramiek aangekocht door de stad Aalst. 1988: Keramiek aangeboden aan Prins Albert door de stad Aalst. Tentoonstellingen: Aalst, Affligem, Antwerpen, Brussel, Eeklo, Erpe- Mere, Lebbeke, Sint-Niklaas, Zot- tegem. P.H. Aalst. Marcel De Backer stelt werkstukken tentoon die de toeschouwer uitnodi gen tot een intense dialoog met zichzelf en met de kunstenaar In het vijfde nummer van de veertigste jaargang van het tijdschrift 'Toerisme in Oost-Vlaanderen tijdschrift voor rekreatie en kuituur' van de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen wordt aandacht besteed aan het justitiepaleis van Dendermonde en aan een wandeling doorheen de stad Aalst. Het justitiepaleis van Dendermon de werd gebouwd naar de plannen van Valentijn Vaerwijck. Het werd opgetrokken na de grote brand van september 1914 toen het hele cen trum van de stad Dendermonde na genoeg in de vlammen opging. Van de 1400 huizen die Dendermonde telde, bleven er slechts 282 over eind. Ook het gerechtshof werd toen vernield, nadat het al een eer der bewogen geschiedenis achter de rug had. Op verkenning in de stad is de titel van een bijdrage over een monu mentenwandeling te Aalst. Deze stad heeft op het vlak van monu menten heel wat te bieden. De stichting Monumenten- en Land- schapszorgvzwgafin 1989 een kleu- renbrochure uit waarin Aalst onder de vorm van een 'monumenten wandeling' aan een breder publiek wordt voorgesteld. In hetzelfde nummer vindt men nog bijdragen over de vallei van de bo venschelde waarbij de aandacht gaat naar de bijrivieren en kanalen die aan de Schelde een heel biezon- dere sfeer geven; er wordt een blik geworpen op de gemeente-archie ven in Oost-Vlaanderen en men trekt naar Rupelmonde, de Merca- torstad. Rupelmonde heeft een niet geringe betekenis gehad in het ge heel van de historiek van het graaf schap Vlaanderen in het algemeen en van het Land van Waas in het biezonder. Ook het Heemmuseum in het pro vinciaal domein het Leen van Eeklo komt aan bod met een overzicht van de kollektie. Oosterzele, gelegen in de Zwalmstreek wordt beschreven als een plaats die steeds meer toe ristische belangstelling krijgt en wandelen en fietsen in Daknam is voor velen een openbaring, zo blijkt. En over Vurste verneemt men dat dit Scheldedorp amper 1000 inwoners telt en eigenlijk 'het buitenverblijf van de Gentenaren is. Een laatste bijdrage heeft het over de Kraenepoel te Aalter, een natuurgebied van 20 ha dat niet al leen de aandacht trekt van botanici, maar ook van vogelliefhebbers. Men kan het tijdschrift bekomen aan de prijs van 10 fr. Wie een abon nement wil nemen op het tijdschrift kan 500 fr overmaken op rekening nummer 446-4623761-08 van de Fe deratie voor Toerisme met de ver melding 'Abonnement 1992'. Met de winterwandeling van vorige zondag zette Reinaertclub-Burst voor enkele weken een punt achter haar wandelaktiviteiten. Dit is de enige club in Erpe-Mere van die aard maar de organisatoren storen zich niet aan anderen en stappen elk seizoen een dozijn keren de baan op. Deze wandelvereniging is een produkt van Vakantiegenoe gens en KWB Burst die in 1986 on der impuls van Dom. De Brouwer gesticht werd. Thans beëindigden zij hun zesde werkjaar met een kor te namiddagwandeling om er vol gens de traditie daarna een gezellig samenzijn van te maken in de loka len van de gemeenteschool op het Molenveid. Bij deze gelegenheid werd aan Wilfr. De Lange de Gou den Wandelstok uitgereikt. Dit kon echter pas gebeuren na een bijna zenuwslopende lottrekking want er kwamen maar liefst acht kandida ten in aanmerking voor het seizoen 1991. Ook Jean. Coppens, Dan. Van Haudenhove, El. Vermeulen, Joh. Van Wesemael, Dom. De Brouwer, M.-Th. Van der Eist en Gast. Van de Keer hadden alle tochten meegemaakt die voor het regelmatigheidscriterium in aan merking komen. Tenslotte viel het lot op W. De Lange maar toch wer den Jean. Coppens en Joh. Van We semael in dezelfde eer betrokken. Bij de wandeltochten van Rei naert-Burst worden tien wandel tochten georganiseerd waarmee men de Gouden Wandelstok kan verdienen, maar daar komen nog andere bij zoals een drietal vorig seizoen. Dit waren een daguitstap met 55 deelnemers, een avondwan deling met 59 deeln. en een ochten dwandeling met slechts 22 deeln. wat er op wijst dat de Reinaertstap- pers niet erg matinaal zijn. Tijdens het seizoen 1991 heeft men alleszins 175 wandelaars ingeschre ven, waarvan 85 in gezinsverband en daarbij kwamen ze uit 18 ver schillende gemeenten. Dit is in het algemeen een lichte bijna niet noe menswaardige daling tegenover vorig jaar maar daarentegen is het gemiddelde met vier eenheden ge stegen wat het op 72 bracht. De grootste deelname kwam uit de af deling Erondegem-Vlekkem en de kleinste uit Herzele. De oudste deelnemer was net zoals vorig jaar Hermine Buyle (72 jaar) en de jongste noemt Van den Eeckhout Jolien (4 jaar). Degene die van verst kwamen waren Bocquet Fern, en Rygaert M.-J. uit Overboelare. Programma 1992 Het programma dat reeds van 19 januari afgewerkt wordt start in Pa- pegem, gevolgd door een tocht in Eist waar geutelingen geproefd worden. Wanzele, het Reinaertpad in het Waasland en Grimbergen. De zomer wordt ingezet met een Schil- lebeekwandcling in Overboelare waarna in augustus een avondwan deling waarvan de bestemming nog niet gekend is, een daguitstap naar Leuven, een topht naar het Lovie- renbos in Opbrakel, een wandeling te Heme om te besluiten op 20 de cember met een diavoorstelling ge paard met een wandeling en het uitreiken van de Gouden Wandel stok. JV De Aalsterse 'Pitje Vogel'en 'Schrobberbeek' van toneelkring De Schakel in het Kat-teater (a) Aalst. Bij toneelkring de Schakel bleef 'de ste/re stille staanin het vernieuwde Kat-teater. Er zijn nog voorstellingen op 20,21,22 en 23 december telkens om 20.00 uur (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 32