Groene Graanmarkt Groep wordt Natuurvriend van het Jaar 1991 NIETP 150-jarig bestaan Kamer van Koophandel van Aalst en gewest plechtig gevierd uw'! i M-/f 0 Omtrent de Graanmarkt... 4 - 20.12.1991 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Groene Graanmarkt Groep leidde door de jaren heen tot verscheidene zich ontwikkelden om de Aalsterse ludieke akties: met karnaval '89 verkeersproblematiek op te lossen hing de ganse buurt vol met zwarte met een ondergrondse parking on- vlaggen; de succes-slogan 'Parkeren der het huidige park. - niet parkeren' werd uitgehangen; De vastberaden houding van de petitie-aktie tegen aanleg van de PARK EREN ondergrondse parking, nieuwe slo gan: 'Graanmarkt - park, geen parking'; uitdeling van een Valen- tijn-hart voor bomen aan de ge meenteraadsleden; autokaravaan naar de burgemeester met overhan diging van geschenk 12 verse vij gen); opmaak van een strijd- en lof lied 'Gelukkig staan er nog enkele bomen'; uitdeling van groene paas eieren op de gemeenteraad, plan ten van een historische koninklijke boom... Het is dan ook prettig om horen, en daar heeft de jury blijk baar ook oren naar gehad, dat deze niet-agressieve aktie leidt tot de op lossing die er vandaag is: het parkje blijft de vertrouwde groene oase van het stadscentrum en er komt dus geen wijziging in het bestem mingsplan. Het park van de Graan markt is gered en dit alleen door de eendrachtige en gelijkgezinde sa menhorigheid van de gemeenschap. Geef sterke tegenwind... Mevr. Laura Vidy, een bijzonder kranige ere-schooldirektrice is zo wat de stuwkracht voor de vele GGG-akties. Zij stelde op de prijs uitreiking, dat de trofee voor haar de beloning betekende voor een drie jaar tergend-lange strijd die dan toch vorige zomer met positief resultaat eindigde. Het stadsbe stuur meldde toen in een allereerste schrijven als antwoord op ontelbare brieven, dat er geen wijziging voor zien was voor de Graanmarkt. «Toch moeten we waakzaam blij ven, want heeft het huidige stadsbe stuureen teken van erkenninggege- ven, dan kan bij een volgende ver kiezing weer een vraagteken rijzen. Wij stellen immers wel dagelijks vast hoe onverwacht een buurt, straat, gebouw of wat groen met snode plannen kan belaagd worden en de mens of zwakke weggebrui ker, in plaats van centraal te staan, door onachtzaamheid aan de kant geschoven wordt. Door bepaalde groepen wordt heden weer dolle propaganda gemaakt voor parkeer- gebouwen binnen de Wallen - ove rigens dwaasheid ten top - doch ons parkje ligt ook binnen die wal len! Onze ogen moeten dus wijd open blijven», waarschuwde Laura Vidy verder. Door hun jarenlange akties kwa men de leden van de GGG ook in nauwer kontakt met andere actie groepen en hieruit resulteerde de oprichting van het eveneens a-poli tieke Aalsters Forum voor Ver keersbeleid, waarin nu permanent ernstig studiewerk verricht wordt inzake verkeersproblemen en met vereende kracht naar allerlei mens waardige en milieuvriendelijke op lossingen wordt gezocht. Degelijke gefundeerde voorstellen worden opgesteld en aangedragen aan de verantwoordelijken van het Stads bestuur. Laura Vidy sloot haar betoog met een citaat uit een brief van de heer Fransaer: 'Geef sterke tegenwind' waaruit zij konkludeerde dat in Aalst nog steeds luidt: de aanhou der wint! «Dit bewijst eens te meer het gezond verstand van onze voor ouders», aldus Mevr. Laura Vidy. P.H. De geschiedenis vertellen van de 150 jaar werking van de Kamer van Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest is tevens de schijnwerper richten op anderhalve eeuw wel en wee van de Denderstreek. Om die reden stond de akademische zitting die gehouden werd vorige vrijdag in de Schouwburg van het Kultureel Centrum De Werf te Aalst volledig in dit daglicht. Naast enkele toelichtende gelegenheidsredes werd de gelegen heidsuitgave «Van paternalisme naar emancipatie» van de hand van historicus Dirk Podevijn voorgesteld en een gelegenheidstentoonstelling in het Oud Schepenhuis aan de Aalsterse Grote Markt geopend. Voorzitter van de Handelskamer Georges Dons benadrukte in zijn welkomswoord het belang van de kamer en de aanleiding van de vie ring. Volgens hem diende de verkla ring van het fenomeen «Kamer van Koophandel» gezocht te worden in de eerlijke en universele doelstel ling van de organisatie en in haar eenvoudige, operationele struktuur die een permanente en direkte kommunikatie met alle belangheb bende verzekert. «De niet geïnformeerde observator en één enkele kwatong zullen bewe ren dat de Kamer een ontoeganke lijke of, beware ons, een occult ge nootschap is. Vanavond willen wij in deze schitte rende zaal van het «glazen huis» van Aalst, voorgoed afrekenen met der gelijke misvatting» verklaarde Ka mervoorzitter Dons. De Kamer neemt het duidelijk op voor dynamische, combattieve on dernemingen die blijk geven van een fatsoenlijke kommerciële ethiek en een stevig sociaal verant woordelijkheidsgevoel. Zij wil voor deze bedrijven alle kansen afdwin gen opdat zij optimaal zouden kun nen funktioneren en groeien. De Kamer is vandaag uitgegroeid tot een volledig huis waar de bona fide ondermeer en allen die verantwoor delijkheid dragen op het ekonomi- sche en sociale terrein binnen onze maatschappij, met de grootste gast vrijheid worden ontvangen. In een land dat kreunt onder een versmachtende verzuiling en een moeizame en vaak dorzichtige fe deralisering, willen de Kamers van Koophandel, gesterkt door hun hi storisch verleden, serene en waardi ge faktoren blijven. Zij putten hier toe uit een viertal fundamentele be ginselen: zij vinden hun oorsprong en hun bestaansreden in «regionale behoeften», zij zijn interprofessio nele organisaties die het private in itiatief - zowel de kleine als de grote onderneming - ondersteunen, zon der onderscheid van politieke of le vensbeschouwelijke overtuiging of van nationaliteit. De Kamer van Koophandel is een ledenorganisa tie die in regel funktioneert zonder enige vorm van overheidstegemoet- koming. Het aktieterrein van de Handelska mer is zeer ruim, haar initiatieven talrijk en verscheiden. Sinds 1988 verdubbelde de Kamer van Aalst en Gewest haar ledenaantal en begin 1992 zal de vereniging 400 aangeslo ten leden tellen. Uit de dagelijkse werking van het sekretariaat van de Kamer blijkt dat de aangesloten be drijven de Kamer niet in geringe mate beschouwen als een soort om budsman. Het informatieblad van de Vereniging van Vlaamse Kamers draagt trouwens als titel «De om budsman van de onderneming». De Kamer is zich van deze behoefte bewust en streeft een steeds betere dienstverlening op dit stuk na. De voorzitter pleitte verder voor een aanvaardbaar ruimtelijke orde ning waarin kwalitatief wonen, wer ken en ondernemen mogelijk blijft VOLKSWIJSJE: Er was er eens een hofke, bomen en veel groen Toen kwamen boze plannen om het weg te doen Men zou een siloparking in allergrootste haast Van twee étages ondergronds graven in de plaats Nee, riep de buurt, 't blijft zoals 't is Met 't beetje groen loopt het niet mis Nee, ons parkske blijft zoals het is Dra hingen zwarte vlaggen juist met Karnaval En hevige protesten rezen overal Veel actie werd gevoerd vóór de gemeenteraad Zeer ernstig of ludiek en zelfs met snoepjes goed onthaald We reden rond in karavaan Met wap'rendgroen en zwarte vaan En zongen ook een loflied allen saam. Drie jaar is nu voorbij en 't parkje leeft nog steeds De lange drukke actie is niet tevergeefs geweest Onlangs kwam het bericht dat het parkeerprojekt Op Graanmarkt nü definitief aan de kant is gezet 't Was 't eerste antwoord van de stad Maar 't maakte ons van vreugde zat Hoera! Hoera! Nog duizend maal hoera! DANKLIED: 't Graanmarktparkje is gered Tot ons allergrootste pret Stadsbestuur we zijn U dankbaar Zeer tevreden en voldaan Want ons bomen blijven staan Stadsbestuur we zijn U dankbaar Wij kunnen vrij een toertje doen Langs het groene grasplantsoen Stadsbestuur we zijn U dankbaar We hebben lang genoeg gezeurd Maar nu is het toch gebeurd Stadsbestuur, Stadsbestuur het was 't waard! (tekst: L. VIDY) (zang: GGG-koor). Aal: AaL Voi de' Aa Stc kaï Tui Ast brii Ka de koi dc gel doi bo: dal als we kaï Hc Aalst. Schrijver Leo Pleysier ontving de Dirk Martensprijs 1991 voor literutuu en proza uit de handen van schepen Van Nieuwenborgh a Aalst. De betekenis van de sociaal-ekonomische geschiedschrijving kwam aan bod op dc viering van 150 jaar Kamer van Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest (a) en stelde tegen mei 1992 een strate- De Kamer van Koophandel wenst gisch plan voor de streek in het hierbij-binnen haar mogelijkheden vooruitzicht. «Het is de taak van de - een rol te spelen. Zij is geen doel 238.000 inwoners van dit arrondis- op zich. De Kamer is hooguit een sement, om deze challenge ernstig instrument, een hefboom. Het lijkt te nemen. ons dan ook logisch om dat opera tionele kader aan te nemen dat de beste resultaten waarborgt. De ver kennende gesprekken die door een delegatie van de raad van beheer sedert maanden worden gevoerd met onze vrienden van de Dender- mondse Kamer - en die hier en daar voor enige begrijpelijke opschud ding zorgen - dienen dan ook enkel in dit perspektief begrepen. Het is geen toeval dat ook te Dendermon- de op hetzelfde ogenblik als te Aalst eenzelfde analyse wordt gemaakt en een analoge toekomststrategie wordt ontwikkeld», besloot voorzit ter Dons. Burgemeester Anny De Maght leg de in haar gelegenheidstoespraak de nadruk op de goede verstand houding tussen het stadsbestuur en de handelskamer. Zo zorgde de stad voor de huisvesting van de Ka mer in het kasteel Ter Linden. De stedelijke dienst voor de Midden stand werkt nauw samen met de handelskamcr, vooral op het vlak van informatieverspreiding naar zelfstandigen. De burgemeester noemde de handelskamer ook de «ambassadeur van de stad Aalst» in binnen- en buitenland. Boeken tentoonstelling «Wie de geschiedenis vergeet, is veroordeeld om zware fouten uit het verleden nog eens te begaan» zo zei provinciegouverneur Herman Balthazar toen hij het boek «Van Paternalisme naar Emancipatie» aan dc aanwezigen voorstelde. De ze geschiedenis van 150 jaar Kamer van Koophandel is het werk van historicus Dirk Podevijn. Ook Karei Verachtert Professor aan de Brus selse Katholieke Universiteit hield even tevoren een pleidooi voor het schrijven van de geschiedenis van de ondernemingen en noemde de gelegenheiduitgave van de handels kamer een stap in de goede richting. «Er bestaat veel lektuur over de makro-ckonomische bewegingen van de voorbije jaren maar over hel wel en wee van de afzonderlijke on dernemingen werd vrijwel nooit iets geschreven. Het initiatief van Aalst verdient navolging» aldus de pro fessor. Een verlengstuk van hoger ge noemd boek is ook de tentoonstel lingvan «150 jaar Kamer van Koop handel» die vanaf vorige vrijdag tot 12 januari loopt in het oud-Sche penhuis (gelijkvloers van het bel fort) aan de Aalsterse Grote Markt. Boek en tentoonstelling geven een visueel en inhoudelijk beeld van 150 jaar sociaal-ekonomische ontwik keling van de Denderstreek. Het boek «Van Paternalisme tot Emancipatie» is verkrijgbaar tegen de prijs van 1.040 fr. bij de Aalsterse Kamer van Koophandel, Square J. Geerinckx 2 te Aalst, tel. 053/ 21.68.42. P.H. Er beslaat nu ook een groene en dus gratis sen'icelijn opgezet door Unie Telemarke ting België waarbij iedereen die een onaan gename telefoonervaring heeft opgedaan kart deze ook kwijt op het nummer 11.20.75. De Provinciale Prijs van Oost- Vlaanderen voor Fotografie werd toegekend aan Filip Claus uit Gent Hij kreeg 45.000 fr. Eva Depoorter uit Sint-Niklaas kreeg een eer volle vermelding. De Internationale Vrouwenraad organi- zeert een internationale /conferentie over veranderende families in veranderende maatschappijenvan 8 lot 10 februari in hel Kongressenpaleis te Brussel. Op 10 februari geeft de Regie der Belgische Posterijen een speciale postzegel uit rond brandbestrijding. De zegel heeft een i de van 14 fren wordt op 8 en 9 februari van 10.00 lot 17.00 uur in voorverkoop aange boden te Lokeren in de brandweerkazerne aan de Pompierstraat 2.

De Voorpost | 1991 | | pagina 4