Inspraak in het onderwijs: eindelijk een feit! P Vlaamse volksmuziek bij Heemkundige Kring Erpe-Mere Ster-zingen in rusthuis Sint-Lieven te Aalst Naschoolse kinderopvang in Aalst Aalsters Sociaal Overleg en de buitenschoolse kinderopvang Informatieavond van KWB-KAV - onderwijsdienst 6 - 20.12.1991 - De Voorpost In de jaren '70 was medezeggenschap 'in'. Er werd gepleit voor het opengooien van de schoolpoorten en voor het nauwer betrekken van de ouders bij het onderwijs van hun kinderen. Nu, 20 jaar later, krijgen deze voorstellen éindelijk een kans. De lang verwachte inspraakraden krijgen stilaan vorm. In het gemeenschapsonderwijs (het vroegere rijksonderwijs) zijn vorig schooljaar de lokale raden reeds van start gegaan. Deze raden, waarin naast de school, ook de ouders en de gemeenschap vertegenwoordigd zijn, beslissen over het reilen en zeilen van de school. Ook in het gesubsidieerd onderwijs is er nu een wettelijke regeling. Vanaf dit schooljaar zullen ook daar de ouders een belangrijke gesprekspartner worden. Samen met de vertegenwoordigers van de school en van de plaatselijke leefgemeenschap kunnen ze meewerken aan een goed, demo- kratisch onderwijs. Onderwijs dat aan de kinderen alle kansen geeft, ongeacht hun sociale achtergrond. KWB en KAV willen aan ouders en andere geïnteresseerden informa tie en begeleiding bieden om in de participatieraden hun mannetje te kunnen staan. Kortom, het noodza kelijke steuntje in de rug voor ieder een die meer dan een boontje heeft voor het onderwijs. De start: het lentedekreet van 31 juli 1990 In het onderwijsdekreet van 31 juli 1990 handelt titel VIII over de 'lo kale autonomie en inspraakregeling'. Daarin werd een voorlopige in spraakregeling vastgelegd voor het gesubsidieerd onderwijs. De Vlaamse Exekutieve heeft in een bijkomend besluit deze regeling verder uitgewerkt. Er werd beslist dat de Inrichtende Macht van de school overleg diende te houden, met de personeelsafge- vaardigde en met de afvaardiging van de ouders over de aanwending van het lesurenpakket voor het bas isonderwijs en de uren-leraar (voor het secundair onderwijs). Konkreet betekende dit dat de di- rektie de afgevaardigden van het personeel en van de ouders moest raadplegen over de kriteria van ver- dclingvan hel aantal uren waarover de school beschikte. Dit aantal uren is afhankelijk van het aantal leerlin gen van de school. Door de verdeling van die uren kan een school bijvoorbeeld een taakle- raar aanstellen. Taaklcerkrachten hebben de opdracht kinderen met leermoeilijkheden bij te werken. Voor de participatieraad zal de be spreking van de verdeling van het aantal uren een belangrijke op dracht worden. Deze regeling trad in werking op 1 augustus 1990 (dus vanaf schooljaar 1990-1991). In het dekreet van 31 juli 1990 werd ook de oprichting voorzien van schoolraden. De Exekutieve zou de samenstelling, de werking en de be voegdheden bepalen. De start van deze schoolraden werd in het dekreet voorzien op 1 sep tember 1991. Van najaar 1990 tot voorjaar 1991: moeizame onderhandelingen Naar aanleiding van het bovenver meld dekreet waarin de oprichting van schoolraden voorzien wordt heeft minister Coens aan alle be trokken partijen gevraagd een voor stel uit te werken. Voor het katoliek onderwijs werden de besprekingen gevoerd binnen de ARKÓ (Algemene Raad voor het Katoliek Onderwijs). Rond de tafel zaten volgende partijen: de Inrich tende Machten (IM), voor de ou ders de NCOV (Nationale Confe deratie van Ouderverenigingen) en voor het personeel de kristelijke on- derwijscentrales. Ook voor het officieel gesubsi dieerd onderwijs is er overleg ge weest tussen de Inrichtende Mach ten en de personeelscentrales. Dit overleg moest afgerond zijn op 1 april 1991. De wettelijke regeling zou achteraf volgen. Hoe ver staan we nu? (november 1991) Op 10 juli 1991 werd het ontwerp- dekrcet op de participatieraden voor het gesubsidieerd onderwijs goedgekeurd door de Vlaamse Ex ekutieve. De SERV (Sociaal-Economische Raad voor Vlaanderen) gaf een ad vies op 19 september 1991; de Raad van State op 30 september. Na de definitieve goedkeuring door de Vlaamse Exekutieve op 9 oktober 1991 werd - op de valreep - ook nog de laatste stap gezet: op 10 oktober 1991 werd het dekreet goedgekeurd door de Vlaamse Raad. De participatieraden kunnen ein delijk starten. Bespreek met je afdeling aan welke punten je aandacht wil besteden in je vertegenwoordigingsopdracht (aandacht voor kansarmen, kuituur op school). Zet dit op papier en neem kontakt met de school. Ook voor deze koöptatie kan je met je vragen terecht bij de onderwijs dienst. KWB-KAV zorgen voor het nodige! steuntje in de rug De onderwijsdienst KWB-KAV biedt ruggesteun aan de leden van de PR. U kan op onze dienst terecht voor: Dokumentatie over onderwijs: wetgeving, lesurenpakket, taakle- raar, bijzonder onderwijs,'4 rechten en plichten van de leerlinge^, stu diebeurzen, studiekosten, enz«.. De organizatie van de PR Het maken van een agenda vobr de a iu i j- i j /- vergadering van de PR, het inter- zlfl/tf. Heel wat direktieleden en afgevaardigden van ouderkomitees waren KA V-KWB dankbaar voor de geboden preteren van de verslagen Dit ziin informatie m verband met de oprichting van ondenvijsparticipatieraden (a) faken waar je_ als ,jd va6„ de pR m^e te maken krijgt. Stuur ons de versla- Een oproep aan alle ouders Je kan bijvoorbeeld vragen aan de - Vraag aan de school om de lijst KWB-KAV vinden het belangrijk direktie (of aan het ouderkomitee) van de~ verkozenen (-t-opvolgefs) drvoorbereldln^van de vefelde- dat zoveel mogelijk ouders en leden om een mfo-avond te organizeren bekend te maken aan alle ouders, ringen zich kandidaat stellen voor de parti- over de werking en de betekenis van Als je zelfverkozen bent, probeer jQje| unten cipatieraad. Deze raad kan immers if ,PR; je dan zo goed mogelijk te informe- 7.. f pas een betekenis krijgen als alle Dring aan op een uitnodiging tot ren. Je kan daarvoor terecht bij de va^Hp wrlriVytni>pn9 nfh" h'~ ouders zich betrokken voelen bij dit kandidaatstelling voor alle ouders, onderwijsdienst (zie hoofdstuk 'J 6 nieuwe inspraakorgaan. Informeer bij de direktie hoeveel VIII) werking van de PR? Geef ons een Daarom volgende dps: mandaten er zijn voor de ouders. Hou ook een goed kontakt met de Semtje' traChtfn JC tC heIfn °f Nu het dekreet goedgekeurd de ^^of°°'C0^tl'®®loveJr.Jietitaanta' oudervereniging van de school. De- voegdedlensten °°r "aar C scholen initiatieven nemen tot het mandaten. Stel je kandidaat! ze mensen zetten zich immers al organizeren van de verkiezingen - Informeer hoeveel ouders zich jaren in voor een goede samenwer- Ondersteuning van de leden van de voor de ouders. Wellicht zal dit ge- kandidaat gesteld hebben. Dring king met de school. Vraag hen naar beuren in de loop van het 2de trime- aan op een goed georganizeerde voorstellen voor agendapunten, ge- Wegevenut|ps voor het deelnemen ster. verkiezing. Zo moeten ouders bij- ef regelmatig verslag over de be- aa" een vergadering: - Informeer (eventueel via het ou- voorbeeld de kans krijgen om on sprekingen in de PR. *joe ,Jglk mjjn mening gezegd derkomitee van de school) hoe de minstens twee momenten hun stem Heb je interesse voor de koöpta- e komen we tot een consen- school de verkiezingen organizeert. uit te brengen. tie? Overleg met je vereniging KWB sus? of KAV vanuit welke motivatie je Hoe ga ik om met konflikten in de kandidaat wil zijn. groep Je hebt daar de tijd voor vanaf 1 Hoe hou ik kontakt met de ach- januari '92. De koöptatie moet ach- terban? ter de rug zijn vóór 31 mei 1992. We vijf hal kaa als en deg Hel linj uit In stat een 3bi< voo De Heemkundige Kring van Erpe- Mere organizeert op zaterdag 15 februari e.k. een optreden van de Groep Jan Smed. Deze Brabantse Aalst. Kurt Heerman ontvangt uit de handen van Odilon Mortier de prijs groep brengt autentieke Vlaamse verbonden aan de affichewedstrijd (a) volksmuziek zoals ze die zelf heb ben opgetekend in Midden-Bra bant. Het resultaat van al dat op- zoekingswerk is een programma met instrumentale 'muziekskes' uit de 18de en 19de eeuw, veelal een voudige en opgewekte melodietjes. Voor liefhebbers van dit muziek genre is de groep zeker geen onbe kende meer gedurende meer dan 20 jaar zijn de vijf leden van de formatie aktief bezig met muziek. Het optreden is beslist de moeite waard voor iedereen die houdt van volkse muziek. Het optreden heeft plaats in het Hof ten Dale te Mere op zaterdag 15 februari om 20.30 uur. De toegang bedraagt 150 fr. Aalst. Yvette Stevens (links op de foto) wist op een biezonder bevattelijke manier de organizatie en werking van de nieuwe participatieraden in het onderwijs duidelijk te maken op de info-avond van KWB-KAV Aalst (a) Door het College van Burgemeester en Schepenen werd beslist een 'Rondetafelconferentie' betreffende de 'Naschoolse Opvang' samen te roepen onder het voorzitterschap van Schepen Roger D'Hondt. De eerste 'informatieronde' zal plaatsgrijpen op woensdag 8 januari 1992 om 10 u. in het onthaalcomplex van de Keizershallen. Volgende afvaardigingen werden uitgenodigd: - inrichtende machten van het Stedelijk Gemeenschaps- en Vrije Net - kabinetten: Ministers De Wulf, Coens, Van Den Brande, Van Den Bossche en Lenssens. - Vereniging Belgische Steden en Gemeenten - Kind en Gezin - V.D.A.B.-weerwerk - afgevaardigden van het stadsbestuur Antwerpen en Gent - Bond voor Grote en Jonge Gezinnen - vormingscentrum begeleiding van het jonge kind (R.V.G.) - Comité Buitenschoolse Opvang De samenstelling van de conferentie kan worden gewijzigd naarge lang de behoefte. P.H. Jong Kerk van de Sint-Martinus pa rochie te Aalst heeft de idee opge vat om met een groepje kinderen een kerstviering in het rusthuis Sint-Lieven te verzorgen. Het wordt 'ster-zingen'. Op zaterdagna middag 21 december gaat men in groep naar het rusthuis waar enkele kerstliederen worden gezongen en een kerstverhaal wordt verteld. Op die manier wil men de bewoners van het rusthuis een beetje vrede en vreugde laten ervaren van het feest van Kerstmis. In het rusthuis Sint-Lieven verblij ven heel wat oudjes die geen familie meer hebben en bijna nooit bezoek ontvangen. Het zou dus fijn zijn als er veel jong leven over de vloer komt. De deelnemers aan dit 'ster-zingen' komen om 13.00 uur bijeen in het Don Bosco Instituut aan de Sint- Kamielstraat waar eerst een gene rale repetitie wordt gehouden. Daarna trekt men gezamenlijk naar het rustoord (het vroegere hospi taal). Het zou ook voor de deelnemende kinderen een onvergetelijke Kerst mis kunnen worden. De kinderen worden ook hartelijk uitgenodigd om de aangeleerde lie deren te zingen op eerste kerstdag, 25 december, in de mis van 11.00 uur in de Sint-Martinuskerk. Voor meer informatie kan men terecht bij diaken W. Paulissen, Sint-Jobstraat 19 te 9300 Aalst (053/78.88.53.) Aalst. Reeds van kindsbeen af is het mijn droom geweest eens de titel van prins karnaval van Aalst te kunnen dragen, verklaarde Pascal Soleme (a) Het Aalsters Sociaal Overleg de regionale welzïjnsraad is de over tuiging toegedaan dat de Aalsterse buitenschoolse opvang dermate be langrijk is, dat in het licht van de nieuwe wetgeving geïmprovi seerde maatregelen allesbehalve wenselijk zijn. Voor het A.S.O. is het duidelijk dat een valabele oplossing er slechts kan komen in een open en kon- struktieve beraadslaging van alle betrokken groepen. Dat zijn niet enkel het stadsbestuur, de 2 andere onderwijsnetten en het gemeen schapsministerie maar ook de groep van ouders en het personeel, al dan niet syndikaal vertegenwoordigd. Het A.S.O. stelt vast, dat de besluit vorming te lang in beperkte kring geschiedde, met als gevolg dat veel tijd verloren werd om tot valabele oplossingen te komen. In de huidige stand van zaken verdient het daar om aanbeveling om in te gaan op de stelling van het Komitee Buiten schoolse Opvang, om het bewuste besluit voor de rest van het school jaar op non-actief te zetten (het geen mogelijk is door eenvoudig ak koord van de drie onderwijsnetten). In tussentijd kan dan naar een ern stige oplossing gezocht worden. Wij stellen dienaangaande voor dat het Coördinatiekomitee voor Welzijns beleid om een specifieke inbreng verzocht wordt, nl. het verzamelen en aanbrengen van relevante kwali- teitsbevorderende ideeën (vanuit ervaringen elders); op die wijze kan de discussie ook gestoffeerd wor den met andere dan louter financi- eel-budgettaire argumenten. Wij zijn bereid in dit kader als wel- zijnsraad daaraan mee te werken. Het A.S.O. gaat er immers van uit tot bewijs van het tegendeel dat niemand van de gewijzigde wet telijke situatie misbruik wil maken om een drastische bezuiniging door te voeren ten koste van een belang rijke welzijnsvoorziening. Het moet dan ook mogelijk zijn om, vanuit een globale kijk op de zaak, te rede neren vanuit het belang van het kind. P.H.

De Voorpost | 1991 | | pagina 6