Nieuwe aflevering van Werf Magazien stelt komende programmatie voor De Werf - T entoonstellingen Vormingsaktiviteiten in De Werf van januari t/m juni 1992 Vlaamse Volkshogeschool plant kursussen in Aalst Fotografie - Papier - Schotse 'installaties' - Cartoons - Meubelen De Voorpost - 20.12,1991 - 7 Werf-Magezien, de seizoenkrant van het Aalsterse C.C. De Werf is aan zijn vijfde jaargang nr. 9 toe. Deze programmatieberichtgeving voor het eerste halfjaar van 1992 is nog maar pas bedeeld in Aalst huis-aan-huis of de kaarten verkoop voor vele aangekondigde nieuwe produkties loopt reeds als een sneltrein. Op één dag gingen voor een half miljoen frank aan tickets en abonnementen van de hand. Dit is natuurlijk het gevolg van het degelijke en rijk gevarieerde aanbod. Het schooljaar zit er alweer voor een flink stuk op. Een aantal dagvoorstel lingen in De Werf, met educatieve begeleiding voor de kinderen zijn reeds uitverkocht. In de sektor Teater en Literatuur Eugène Bervoets met Groeten van staan De Tijd met Torquato Tasso, Nero, Van Dijck, Turbiasz en De- een Vlaamsche Onderneming met hollander in Marche funèbre pour 3bic et 1 P.C. (een schrijfopdracht chat en Weliegen en Onbespreek- voor 4 akteurs en vier regisseurs, baar een première van het drama studio van Willy Van Boxtael. Een buitenbeentje is Saint-Amour (16 februari). Een literair programma rond Sint-Valentijn. Vlaamse dich ters als Hugo Claus, De Coninck, Gruwez, Lanoye, Hertmans e.a. tre den op. De erotiek doet hier haar intrede tussen liefde en begeerte. Wie van het populaire genre houdt vindt er zeker zijn gading: 120 kilo Kamagurka en Herr Seele, het Echt Antwerps Theater met Mijn vrouw zit op Kreta, Vuil Spel - Kabaret van Luk Wijns en Boudewijn De Groot in tsjechov. De populaire muziek komt aan bod met de première van His Little Men van William Souffeau, Elairck met De Optocht, Blue Blot, De Nieuwe Snaar en Will Tura. Ook de liefhebbers van dans komen ruim aan hun trekken met Train d'enfer gebracht door O Vertigo Danse, Wim Vandekeybus met Im mer das Selbe gelogen, en het Nieuw danstalent in België in het Festival De Beweeging op tournee. OOK TOFFE KINDERNAMIDDAGEN bij de kindernamiddagen zijn ver schillende toppers op de affiche ge bracht. Het TOF-Theatre brengt Wild Kamperen, Het Gevolg pre senteert Winterslag, Oud Huis Ste- kelbees brengt Groen, Kinderen luisteren naar Haydn met Sinfonia en Veerle Keuppens terwijl record- Aalst. Kathleen Keymeulen stelt samen met kuituuranimator Yvan Verhaevert brekers Samson en Gert ook van de en schepen Gracienne Van Nieuwenhorgh het nieuwe 'Werf Magezien' voor partij zijn. (a) Ook Radio 3 is in Aalst te gast. Van 20 tot 27 juni bouwen zij een perma nente aanwezigheid uit om zo live concerten in te blikken of rechts treeks uit te zenden. In het kader van deze uitzendingen treedt het Blindman Kwartet op in de Sint- Martinuskerk. Het aanbod Klassiek van het C.C. De Werf omvat verder een optreden van de Augsburger Domsingknaben en een vrijwel u- niek optreden van I Musici. TENTOONSTELLINGEN Heel wat interessante tentoonstel lingen worden in het komende sei zoen naar Aalst gebracht. Een groot projekt, als verlengstuk van het vroegere 'Tempels, zuilen en sokkel' wordt uitgewerkt: 'Papier, beeld en basis'. Meubeldesign en Kunst is aan de orde, Transmission Glasgow bouwt 'Installaties' in De Werf, drie provincies wisselen Fo tografie en Knack's Cartoon-ten toonstelling wordt stilaan een vast gegeven. De vormingsaktiviteiten blijven zeer uitgebreid en gevarieerd en De Werf stelt met genoegen vast dat tal van bedrijven - zelfs uit de Brusselse regio erop inspelen. Ook andere organisaties dan De Werf vullen dit ruime aanbod in alle sektoren aan.- P.H. Het Aalsters kuituurcentrum De Werf plant voor het voorjaar van 1992 niet minder dan vijf tentoon stellingen met vrij diverse ontwer pen als tema. 3 x Fotografie In het kader van de kuiturele uitwis seling tussen de provincies Zeeland (Wim Riemens), Oost-Vlaanderen (Dirk Braeckman) en West-Vlaan- deren (Jean Godecharle), werd naar analogie van "3x Schilderen", Niet alleen de podhimaktiviteiten van het Aalsterse kuituurcentrum De Werf kennen een groot sukses. Ook de diverse vormingsaktiviteiten bar sten uit hun voegen. Er zijn niet alleen de individuele inschrijvers voor een of andere kursus; zelfs uit het Brusselse is er van diverse bedrijven nogal wat belangstelling voor diverse series uit het vormingsaanbod. In dit vormingsaanbod moet een onderscheid gemaakt worden tussen de eigen programmatie en deze die in samenwerking met andere organisato ren wordt opgezet; en dan is er nog het aanbod van diverse organisaties, waarvoor De Werf receptief als gastheer optreedt. Een bondig overzicht. Eigen programmatie Dc eigen programmatie kan onder verdeeld worden in: algemene vor ming, kinderkursussen, tienerkur- sussen, kunstgeschiedenis, kreatie- yc vorming en dansante vorming. Algemene vorming Nog steeds is er een enorme vraag naar computerkursussen. De Werf organiseert niet minder dan vijf ver schillende series: kennismaking met de computer (voor de leek of nog- bijna-leek: 2 sessies van 4 avond en); MS-Dos (kontrole over het hoe en het wat van de computer); Win dows 3.0 (een geïntegreerd pakket dat van alles iets heeft); WordPer fect onder windows (voor wie al ver trouwd is met Wordperfect en graag wil overstappen naar de windows versie); en tenslotte "D-Base III intro D-Base IV" (4 avonden waar in aandacht besteed wordt aan het normale gebruik van het pakket). De training "Verkoopspsychologie" legt het aksent op de praktijk om de klant te brengen waar de verkoper hem hebben wil: de bestelbon en dit zonder dat de klant de koopdwang voelt. De kursus "Kreatief Denken" gaat dieper in op vragen als: wat is krea tief gedrag, kreatief denken, hoe funktioneren kreatieve denkpro cessen? En natuurlijk worden deze technieken ingeoefend. "Brainmapping" richt zich tot ie dereen die meer uit zijn hersenen wil halen en mentaal niet vroegtij dig wil aftakelen. In de reeks "Assertiviteitstraining" wordt de deelnemer geoefend om zijn gevoelens en gedrag zo op el kaar af te stemmen dat hij krachti ger en meer ontspannen wordt in de omgang met anderen. In aansluiting op de kursus wijn proeven wordt in de twee avonden durende "kursus" "Wijnen uit de Loire" aandacht besteed aan de streek, de produktie, de druivesoor- ten en de wijnen van de Loire, uite raard met inbegrip van een uitge breide degustatie. Persoonlijk management is één van de basispeilers voor het ontwikke len van een levensstijl die de per soonlijkheid benadrukt en respek- teert. Dit kan geleerd worden in de kursus "Kleuren, kleur in je leven". De kursus "Milieuvriendelijk huis houden" richt zich tot iedereen die geïnteresseerd is om mee na te den ken, ervaringen uit te wisselen en informatie op te doen i.v.m. al wat in het huishouden te pas komt. De kursus "Europa '92 of wat er allemaal wijzigt" is bedoeld als op- frisser waarbij o.a. ingegaan wordt op het ontstaan, de doelstellingen, de evolutie en de realisaties van de E.G., het strategisch Plan Delorsen Vlaanderen in Europa 1992. Kinderkursussen De "Klown-kursus" is bestemd voor kinderen tussen 10 en 12 jaar die eens écht "de leukste thuis" wil len zijn (of op een feestje). Alles wat van een klowntje een échte klown maakt! "Paaseieren beschilderen voor kin deren": het beschilderen van paas eieren is een oud volksgebruik dat opnieuw eventjes in de verf gezet wordt; bestemd voor kinderen tus sen 7 en 12 jaar. "Bewegingsekspressie voor kleu ters" is bestemd voor gastjes tussen 3 en 6 jaar. Kleuters leren hun be wegingen gebruiken om vorm te ge ven aan hun gevoelens en fantasie. Voor kinderen tussen 6 en 9 jaar wordt een kursus "Bewegingstea- ter" ingericht: samen met andere kinderen en o.l.v. een dansdocente leren ze nieuwe bewegingen aan en maken ze verhaaltjes en dansstuk- jes. Naast danstechnische training wordt in de kursus "Modern-krea- tief dansen" gewerkt aan lichaams- beheersing, koördinatie, ruimte-ge bruik, energiedosering en ritmisch gevoel. Voor kinderen tussen 9 en 12 jaar. Tienerkursussen Voor tieners tussen 12 en 15 jaar wordt een kursus "Modegrillen" ge organiseerd: zelf zijn eigen mode verzinnen, met schmink werken, gekke haartooien maken, kostuums en hoofddeksels ontwerpen én pro duceren én zelf manieren verzinnen om dit alles te presenteren; het kan allemaal! "Werken op glad ijs" wordt een spetterende improvisatiekursus voor tieners van 13 tot 17 jaar. Tea ter maken zonder vaste teksten, rol len of situaties maar met aktie, spanning én spelplezier staan cen traal! Kunstgeschiedenis De kursus 'Tekenend" verschaft in 8 lessen een degelijke basis voor ie dereen die belangstelling heeft voor beeldende kunst en/of kunstge schiedenis. Het sleutelwoord is (le ren) kijken. Wat bepaalt de plasti sche kwaliteit van een kunstwerk? Kreatieve vorming "Bonsai-kursus voor beginners" leert dat in het oosten bonsai de uitdrukking is van het evenwicht tussen hemel en aarde, mens en na tuur. Voor de kursus "Patchwork" is geen grote naaivaardigheid vereist: met wat resten stof, schaar en naai gerei komt men aan de hand van voorbeelden tot iets moois! Voor de "Bridge-kursus voor begin ners" hoeft men echt geen buiten gewoon geheugen of een wiskunde knobbel te bezitten. Al doende leert men! Dansante vorming Wie wil grip krijgen op toneelspe len, eksperimenteren met taal en spelplezier en kreativiteit wil ont wikkelen, krijgt nu de kans met de kursus "Drama voor huismannen en -vrouwen". In de kursus "Dansekspressie voor volwassenen" komen danstechni sche lessen en improvisaties aan bod. De techniek is enkel een mid del om lichaam en geest open en gevoelig te maken en om een sterk bewustzijn te ontwikkelen. Vormingsaktiviteiten in De Werf Algemene vorming I.s.m. VLIED-Gent organiseert De Werf een kursus "Bieren, een kunst om ze te proeven". Liefhebbers zul len de gelegenheid willen benutten om wegwijs te worden in de bijna ontelbare Belgische biersoorten. Met dezelfde partner wordt "Histo rische tuinen: ontwerp en beteke nis" georganiseerd: een reis door heen de Italiaanse villa-tuinen, de Franse kasteelparken en de Engelse landschappelijke domeinen. Mét een uitstap naar betekenisvolle tui nen in onze streken! "Verzekeringen: hoe, wat en waar om?", eveneens ingericht met VLIED-Gent, wil klaarheid schep pen in de doolhof van de vele verze keringen. Nog steeds met dezelfde partner or ganiseert De Werf "Romantische ontmoetingen met Beethoven, Brahms en Mahler": met vergelijk ingen uit literatuur en schilderkunst worden de sociale achtergronden, het psychologisch karakter en de muzikale kenmerken belicht. Kunstgeschiedenis In tegenspraak met wat in het Werf-Magazien wordt aangekon digd wordt er geen kursus "Meso- pothamië: 8000 jaar beschaving" georganiseerd; wel wordt er een kursus over de Griekse kuituur in gericht. Dit i.s.m. Amarant, die ook instaat voor de serie over "Dada en surrealisme", twee kunststromin gen die de kunstgeschiedenis in de ze eeuw indringend beïnvloed heb ben. Kreatieve vorming Voor kreatievelingen is de kursus "Werken met klei" niet te missen! Door kneden, duwen, gooien, klop pen, strelen, nijpen, stompen en- drukken wordt een vorm geboren waarin men zijn eigen persoonlijk heid uitdrukt. Receptieve vorming Nogal wat organisaties maken ge bruik van de infrastruktuur van De Werf voor de organisatie van eigen kursussen en vormingsaktiviteiten. Voor deze aktiviteiten van o.m. Si miles, Dienst Opvanggezinnen, De Vuurbloem, vzw Groene Dag, Cos- mie Link, Aktueel Denken en Le ven, VTB-VAB Aalst, de Vlaamse Federatie van Socialistische Ge pensioneerden en Belfox verwijzen we u naar onze wekelijkse kalender "Ernst in De Werf", waarin deze aktiviteiten worden aangekondigd. Wie i.v.m. deze vormingsaktivitei ten meer gedetailleerde informatie wil, kan de Vormingsbrosjure aan vragen bij CC De Werf. Vormings werk, Molenstraat 51, 9300 Aalst. L. wat in 1985 werd georganiseerd, nu gekozen voor fotografie. Het eindresultaat, het bij elkaar brengen van het fotografisch zien van deze drie kunstenaars, is een boeiend geheel dat bewijst hoe an ders fotografie telkens kan zijn, met telkens andere oogmerken, andere tema's en technieken. Van 25 januari tot 26 februari. Transmission Glasgow - Installaties Vijf Vlaamse kuituurcentra gaan samen een facet van de hedendaag se Schotse kunst presenteren. Tel kens zullen 3 van de 6 uitgenodigde kunstenaars in elk centrum te zien zijn. De volledige tentoonstelling strekt zich dus uit over het gehele Vlaamse land. Er werd gekozen voor "installa ties", een gegeven dat in het spek- trum van de hedendaagse Schotse kunst een voorname rol inneemt. Van 21 februari tot 30 maart. Knacks Cartoontentoonstelling: Ian en Gal Een niet te missen evenement voor cartoonliefhebbers is de Knacks Cartoontentoonstelling met de wel bekende wekelijkse cartoons in Knack van Ian en Gal die op ironi sche of satirische wijze aktuele. poli tieke toestanden en belangrijke personages visualiseren. Van 16 maart tot 6 april. Meubeldesign en Kunst Onze meubelindustrie is overal ter wereld bekend. Dit is niet in het minst te danken aan drie grote ont werpers van een "vorige' generatie: Veranneman, De Bruyne en Van Praet. In deze tentoonstelling tonen zij of hun erfgenamen hun felbe geerde en zeer precieuze meubels. Voor Aalst in het bijzonder is het van het grootste belang deze ten toonstelling te kunnen tonen omdat de vroegtijdig overleden Pieter De Bruyne een rasechte Aalstenaar was en voor vele stadsgenoten mis schien onbekend! Papier - Beeld en Basis Deze tentoonstelling overspant ei genlijk twee werkingsjaren: van 1991-1992 naar 1992-1993. Deze tentoonstelling van 6 juni tot 21 september blijft dus tijdens de maanden juli en augustus dagelijks toegankelijk behalve op maandag en wettelijke feestdagen. Papier is voor de stad Aalst steeds ccn belangrijk produkt geweest, denken wc maar aan de boekdruk kunst van Dirk Martens en de hout- snededrukken van Pieter Coecke. Recenter waren er de afleveringen van Flanders Printing en zijn er nog steeds de papierverwerkende en -producerende bedrijven in de re gio. Deze tentoonstelling, gespreid over verscheidene lokaties, is als het wa re een vervolg op "Tempels - Zui len - Sokkels" in die zin dat ook privé-initiatieven zullen deelne men. Dit initiatief moet de aanzet worden voor een reeks biënnales rond een bepaald facet van papier. Op de tentoonstelling zullen wer ken getoond worden van een dertig tal internationale kunstenaars als Baikas, Brus, Buisman, Darboven, Denmark, Dumas, Fabre, Huber, Kirkeby, Mach, Van Severen, West De Vlaamse Volkshogeschool 'Vlied' is een samenwerkingsver band aangegaan met het kultureel centrum De Werf in de Molenstraat te Aalst en zal daar in de komende maanden ook een aantal kursussen verzorgen. Op 26 februari om 20.15 uur begint een kursus met als tema romanti sche ontmoetingen met Beethoven, Brahms en Mahler. Luc Leupe, le raar muziekgeschiedenis, maakt vergelijkingen met literatuur en schilderkunst en de sociale achter gronden. Hij zal de nadruk leggen op telkens een zeer representatief komponist uit elke periode, want de romantie volgt een evolutielijn van meer dan 100 jaar. De kursus omvat 12 lessen en kost 3.000 fr. De lessen vinden plaats telkens op woensdag avond tussen 20.15 en 22.45 uur. Op 4 maart start een lessenreeks van 5 woensdagavonden over bie ren een kunst om ze te proeven. De inschrijvingsprijs bedraagt 1.350 fr. Bierproever Wouter Gyselinck be geleidt de kursisten op hun ontdek kingstocht van onze nationale drank. Historische en hedendaagse tuinen: ontwerp en betekenis is de titel van een kursus die aanvangt op 23 maart en loopt over 8 maandagen en een zaterdag. Hiervoor bedraagt het in schrijvingsgeld 3.500 fr, uitstappen inbegrepen. De lessen worden ge geven door Gillis Senepart, archi- tekt en licentiaat in de achtitektuur- wetenschappen. Het is een uitvoe rig geïllustreerde kursus die de tuin kunst benadert vanuit de ingreep ir de landschappelijke natuur en de ervaring van deze groene ruimten Men heeft aandacht voor Italiaanse villa-tuinen, Franse en Engelse tui nen en hedendaagse tuinen. En op 21 april begint er een kursus met als tema verzekeringen, hoe wat en waaraan. De lessen worder gegeven op 7 dinsdagen telkens vanaf 20.00 uur. Het inschrijvings geld bedraagt 3.300 fr. lesgever is Luc De Beul, lesgever verzekerin gen aan het Provinciaal Instituul voor Hoger Onderwijs. Voor meet informatie kan men steeds terecht bij het Kultureel Centrum De Werf Molenstraat 51 te 9300 Aalst (053, 76.13.13.) Wegwijs in Wijn 1992 is een nieuwe prakti sche gids van Test Aankoop die de gewone lezer betaalbaar wijnplezier wil aanbieden. Meer dan 300 wijnen worden er deskundig in besproken. De gids kost 1062fr 885fr voor leden van Test-Aankoop) en is ver krijgbaarbij Test Aankoop, Hollandstraat 13 te 1060 Brussel (02/536.64.50) of bij de boekhandel.

De Voorpost | 1991 | | pagina 7