'Daarom is geen antwoord' zegt Ingeborg... Bij De Merelaar-Mere was ruilen zeker niet huilen Dienst Geriatrie A.S.Z. over zijn toeren N K feug 8 - 20.12.1991 - De Voorpost De Koninklijke Aloude Rederijkerskamer Sint Barbara is in samenwer king met B.A.C.-Spaarbanken Verbond K.A.V. en K.W.B. organisator van de nieuwe teatershow van Ingeborgh. Deze bijzondere, niet te missen produktie kan bijgewoond worden in het Kultureel Centrum De Werf te Aalst op vrijdag 10 januari '92. De samenwerking tussen Rederijkerskamer Sint Barbara en KAV-KWB- BAC gaat niet over één nacht ijs. Reeds vroeger zijn er reeds samenwer kingsverbanden bij het organiseren van kulturele manifestaties geweest. Voor elk van deze organisaties op zich ontstaan hiermee de mogelijkheden, bijzondere projecten te brengen, waar anders weinig kans voor bestond. De ervaringen hieromtrent zijn bijzonder positief en zullen in de toekomst nog verder gezet worden. Iets meer dan 'Tien om te zien' toe standen Reeds van begin november is Inge borg een Show-Tournée begonnen onder de sprekende titel 'Daarom is geen antwoord'. Deze 25 jarige ar tieste blijkt hiermee duidelijk uit te stijgen boven haar vroegere zang- karrière en bewijst hiermee zeker iets meer te kunnen brengen dan de wekelijkse 'Tien om te zien' toe standen. Uitgegroeid van kind naar vrouw heeft zij een podiumvastheid gecreëerd die haar heel wat dichter bij de grote entertainers heeft ge bracht. 'Daarom is geen antwoord' is ont staan tussen waken en dromen. La ter heb ik het doorverteld aan men sen die het vorm kunnen geven. Het mooiste gebeurt nu, als u dat wilt. Als ik het kon dan zou ik marmer bewerken en doeken beschilderen. Ik moet het stellen met dit lichaam en met die vergankelijkheid. 'Alles geven' zegt de manager. 'Doseren' zegt de regisseur. 'Kalmeren' zeg gen de muzikanten... Ik zal proberen' omschrijft Ingeborg be scheiden. Van Toneelstudio tot Teaterprogrammatie Ingeborg Sergeant werd geboren te Menen in 1966. Zij studeerde aan de Studio Herman Teirlinck te Ant werpen, waar ze in de geheimen van het vak werd ingewijd door o.a. Raymond van het Groenewoud, Jean Blaute en Johan Verminnen. Samen met Myriam Bronszwaar vormt Ingeborg de kabaretgroep 'Zwiep en Brons' en prompt winnen ze het Leids Kabaretfestival. Daar na is zij gedurende een seizoen ver bonden aan 'De Zwarte Komedie' te Antwerpen. Op de vraag van Raymond van het Groenewoud neemt ze in 1988 deel aan de Baccarabeker met de West- vlaamse ploeg. Ze winnen die beker en Ingeborg krijgt ook nog de perso- nality-prijs en de Sabam-prijs. Hieropvolgend komt haar eerste singel 'Verlangen' (met Clouseau) uit. Ingeborg houdt van het publiek én van uitdagingen, vandaar haar kan didatuur voor de nationale Euro song-finale. Met haar levendige, spontane verschijning en oprechte vertolking van 'Door de wind' (tekst en muziek van Stef Bos) overtuigt ze zowel de vakjury als de publieks- jury. Ze werkte mee aan Zapp, een vijf delige TV-serie in co-produktie van BRT en IKON over popmuziek die in 1989 en '90 uitgezonden werd. September 1989 was de start van haar teaterprogramma 'Schimmen' waarmee ze gedurende het seizoen 1989-90 op tournee was in Vlaande ren. Vanaf januari 1990 is Ingeborg presentatrice van het wekelijkse VTM-kinderprogramma 'schuifaf. In juni 1990 verschijnt haar eerste langverwachte LP/MC 'Voor een seconde'. In februari 1991 staat In geborg weer op de affiche van het Leids Kabaretfestival, maar ditmaal als presentatrice. Kortgeleden werd haar nieuwe single 'Als dat gebeurt' gerealiseerd die momenteel zeer hoog scoort. Momenteel is Ingeborg bezig aan haar teatertournee met haar jong ste projekt 'Daarom is geen antwoord'. Gent, Ninove, Meche- len en Geraardsbergen kwamen reeds aan de beurt. In december is zij alleen te gast te Brugge en in januari zet zij de reeks voorstellin gen verder met een eerste optreden in 1992 op 10 januari in het Kultu reel Centrum De Werf te Aalst. Daarom is geen antwoord - Totaalspektakel 'Toen Ingeborg me zei: 'Jan we ma ken een nieuw theaterprogramma, vroeg ik haar waarom. Ik kreeg een antwoord dat eigenlijk geen ant woord was. Slapeloze nachten en ongelooflijk veel fun waren de gevolgen' verklaarde Jan Van Looy, die samen met Juan Masondo, Jo Wolfs, Koen Sergeant, Mark Le- zwijn, Mark Lambin en Michel Le grand voor de muziek zorgden van Ingeborg's gloednieuwe program ma. Peter Van Den Begin zorgde voor de regie en de technische ploeg van Toon Van Der Veken, Gerrit Gaspard, Stijn Van Der Veken en Karei Van Noyen zorgden voor een perfekte klank en licht omlijsting. Het avondvullend programma is op een weinig traditionele leest ge schoeid: de toeschouwer is getuige van een 'repetitie' tijdens dewelke de zangeres Ingeborg en haar twee muzikanten Juan Masondo en Jan Van Looy een optreden voorberei den. Ingeborg etaleert haar zangta lent en bewijst meer stijlen aan te kunnen dan haar fans vermoeden. De formule van de nieuwe realisatie heeft als voordeel dat Ingeborg haar begeleiders gemakkelijk in het geheel kan betrekken, en de bab bels heel spontaan en ontspannen kunnen zijn. De show oogt niet met een Vlaams en verlaat traditionele paden. Rode draad in het verhaal over een nieuwe vriend: ze ging met Iwan naar de film of liet zich verlei den om zich door hem te laten schil deren. Het is een verhaal over liefde en verlangen maar ook over twijfels. Op 'Alles dat gebeurt' na is alle materiaal nieuw. Ingeborg brengt een selektie die haar veelzijdigheid voluit illustreert. Ingetogen liefdes liedjes, uitbundige rockers, zwoele jazz-getinte nummers wisselen el kaar af. Tussendoor vindt ze nog de tijd voor een zijsprongetje in het Frans en het Spaans. Ingeborg gaat geen zelfkritiek uit de weg. Bij de hervatting na de pauze bv. probeert zij enkele 'entrees' uit met veel glitter en show maar uit eindelijk grijpt ze terug naar de opening van het eerste gedeelte. Nadat zij de zaal heeft laten helpen om een 'onvolledige' tekst af tc wer ken, wordt de finale ingezet met een flinke dosis zelfrelativering, ik ben beroemd en dat is zo dom want ik weet zelf niet waarom' zingt ze. Wie de show zal komen bekijken te Aalst heeft meteen een antwoord: Daar om! 'Daarom is geen antwoord' totaal spektakel met Ingeborg, wordt ge bracht in Aalst in het Kultureel Centrum De Werf, op vrijdag 10 januari 1992, aanvang 20 uur. Toe- Aalst. Jan Van Looy (links) en Juan Masondo (rechts) staan Ingeborg niet alleen muzikaal bij. Zij spelen ook een rol in de korte sketches gangsprijs bedraagt in WK 300 fr., zersplein 35, te Aalst, 053-70.44.64 aan de kassa 350 fr. Jcard-Senior- A. Van Der Eist, Veldstraat 9, te card: 250 fr. Kaarten te bekomen in Aalst, 053-76.15.11 KAV-KWB, alle kantoren BAC. Sint-Jorisstraat 26, te Aalst. Ticketinfo: 053-78.46.44 BAC, Kei- p.H. In een regionaal publiciteitsblad verscheen op 4 december 1991 een artikeltje met de kop 'Dienst Geria trie ASZ op volle toeren'. Een kop die argwaan wekt zegt Aga- lev: worden de patiënten op deze dienst met uitzonderlijke en toege wijde zorg bejegend? Is er een opti male verstandhouding bij het perso neel? Voelen de patiënten zich stukken beter wanneer zij de dienst verlaten?... Neen. Tussen de lijnen leest men dat de dienst veel geld opbrengt voor de ziekenhuiskas. Het welzijn van patiënt en personeel is slechts van ondergeschikt belang. De zieke oude mensen die op de dienst geriatrie terecht komen, ma ken er vaak de schrik van hun leven mee. Ze worden er bijna allemaal aan een serie vaak nutteloze en geldverspillende onderzoeker» on derworpen. De arme bejaarden worden er het slachtoffer van een prestatiege neeskunde: hoe meer prestaties, hoe meer geld in het laatje. De revalidatie gebeurt weinig gron dig en ook hier tellen vaak alleen de gepresteerde consulten. De dag zaal, kine- en bezigheidszaal die meer werk vragen, worden nauwe lijks gebruikt. De sociale begeleiding van de patiënten is dikwijls enkel gericht om ze op de gepaste moment naar huis, rusthuis of revalidatiecentrum te versassen, zodat het gebruik van de voorgeschreven verblijfsduur van 30 dagen optimaal is. Het personeelskader is op deze zware dienst onderbezet. Voor ster vensbegeleiding heeft het perso neel geen tijd: teveel tijd gaat im mers naar het voorbereiden van de patiënten voor de onderzoeken. Agalev pleit voor een gezondheids zorg waar de mens, en niet de pres tatie of de techniek centraal staat. De verpleegkundigen hebben recht op betere arbeidsvoorwaarden. Eerbied en zorg voor ouderen van dagen moet meer zijn dan een poli tieke slogan. )p di oor 1 i'i/oi laar teld ckel liet» erar epr en g )e gi net ans ling n d« ijdr ento 'eat oor nakl rod else :om: £o i an |uat mis Irev 4 ja ing ["wc Duel iefc ük 3ru bert pet Het toneelseizoen is overal druk bezet en de liefhebbersgroepen zijn bijna in elke gemeente aktief. De amateurstoneelbond van Mere bracht vorig weekend weer eens een van die talrijke suksesstukken op de planken die zoals steeds enorm veel bijval genoten. Met "Ruilen is niet altijd huilen", heeft De Merelaar het dertigjarig bestaan in feite gevierd met een klucht van formaat die bovendien op voortreffelijke wijze gespeeld werd, zowel door de nieuwelingen alsdoordeakteursdiein Mere al verschillende jaren op de planken staan. is. Daardoor heeft de Meerse to neelgroep een vaste kern van toe schouwers verworven, vaste klanten die de suksessen van De Merelaar steeds graag meemaken. Ruilen is niet altijd huilen Het toneelwerk situeert de auteur H. Van Wijngaarden rond de fami lie De Wit waar moeder Riet (Hilde Fahy) de huishoudelijke sleur eens wil vervangen door een ander soort werk. Dat ze de kassierster wil spe len in een groothandel wordt niet zozeer op prijs gesteld door haar echtgenoot, boekhouder Piet (Lu- cien Nerinckx) noch door de zoon Henk (Jos Fahy). Haar huisgenoten hoeven zich echter geen zorgen te maken want ze heeft voor een ver vangster gezorgd, winkeljuffrouw Lonnie, een rol die gespeeld werd door Inge Van Tittelboom. De moeilijkheden komen echter op de proppen als Ilonka De Reus (Lutg. De Ridder), de schoonzus van D. Van Heyningen (Fr. Van Tittelboom) en baas van De Wit, komt logeren. De verwarring die er gesticht wordt, krijgt nog grotere proporties dank zij de tussenkomst van het burenpaar E. De Groot (Joh. Den Herder) en Lien (Mart. Coppens). Om het kluwen nog meer te verwarren steekt Tante Mien (Annie Sienaert) een handje toe die door haar bemoeizucht en haar dominerend gedoe over haar man, Oom Toon (Luc Hoffelinck) de he le zaak in een ander daglicht stelt Daar waar in de meeste toneelwer ken heel wat tijd nodig is om de karakters en de situatie te schetsen, is dit niet het geval in "Ruilen is niet altijd huilen" want na een paar scè nes is al enige aktie ontstaan wat het publiek onmiddellijk in de vereiste stemming brengt. Het is geen verve lend gepraat maar de voorgeschie denis wordt vlot afgewerkt wat het Dit was een stuk dat automatisch deed herinneren aan een "Wonder dokter" van weleer, een "Oscar", een "Bokskampioen" en andere "Mirakelmakers" waarmee De Me relaar volle zalen trok. Ook nu werd de fijne humor sterk gewaardeerd want tot driemaal toe werd de zaal van de Sint-Jozefschool gevuld met toneelliefhebbers die in feite liever hun eigen akteurs aan het werk zien dan zich te moeten gaan vervelen in een grote bekende schouwburg. Onafgezien misschien van het beetje meer comfort in de groot stad, is het heel wat gezelliger in een klein dorp waar het zelfs aangen amer is als men de akteurs zelf kent. Het zijn juist deze mensen die in feite het "abonnee-bestand" uitma ken van de toneelbond want de meesten missen geen enkel stuk omdat ze bij voorbaat weten dat ze bij De Merelaar een avond kunnen genieten dank zij de fijne humor die trouwens nooit platvloers kan ge noemd worden. Over dit element wordt steeds gewaakt vooral omdat er genoeg toneelwerken bestaan die de nodige inhoud hebben om er wat gezelligs van te maken. Het is sinds jaren gebleken dat de goede formu le gevolgd wordt en het zou wellicht onverstandig zijn een andere weg in te slaan. Ook het publiek weet wat het wil en het is maar normaal dat men de smaak en de wensen van de toeschouwer grotendeels ter wille Erpe-Mere. Hel mysterie is nog niet ontrafeld en terwijl de diskussie nog hoog oploopt laat Oom Tom zich de drank welgevallen, ondanks het verbod van zijn vrouw Mien (jv) spel ten goede komt zonder de ge kende en traditionele matte inlei- ding. De verwarring begint bij Lonnie en Ilonka die in hun funktie met elkaar verwisseld worden. Om de situatie te redden van Ma De Wit ruilt deze met buurvrouw Lien van partner wat door Tante Mien niet goed schiks aanvaard wordt. Voeg daar bij het verhaal over de beeldschone buikdanseres die Oom Toon nota bene nooit te zien krijgt maar hem zelfs tot opstandigheid tegenover zijn vrouw leidt. Nog vóór de hele situatie in de juiste plooi gelegd wordt, verlegt Oom Toon zijn gren zen van ondergeschiktheid, en nie mand kan hem nog tegenhouden een borrel te nemen of een sigaar te roken. Zelfs Tante Mien durft haar bazigheid niet meer uiten en op het einde is ze, wel enigszins overtuigd van buurman E. De Groot, zo lief tallig dat Oom Toon haar handel wijze niet volledig vertoruwt maar naderhand toch moet ondervinden dat het gemeend is. Samen vormden zij hier in dit stuk het koppel dat raak getypeerd werd dank zij de bevoegde keuze van re gisseur Joz. De Jaegher die het aan durfde opnieuw twee "nieuwelin gen" voor het publiek te gooien. Maar eens te meer is gebleken dat nieuw bloed ook zeer goed bloed kan zijn. Inge Van Tittelboom kan zich in de toekomst verder uitleven in jeugdrollen want voor haar eerste optreden is zij zeker geslaagd om het spelersaantal van De Merelaar op voortreffelijke wijze aan te vullen. Nu reeds was zij plankvast wat even eens kan gezegd worden van de tweede nieuwelinge Martine Cop pens voor wie een rol kan weggelegd zijn om de rasechte meid te spelen en zeker als een stuk in het dialekt gespeeld wordt zal haar akteerkunst nog meer renderen. Dit zijn zeker Erpe-Mere. De ruil is ongedaan gemaakt en iedereen is tevreden over de afloop die bezegeld wordt met taartjes (jv) twee goede "aanwinsten" voor de Meerse toneelbond, waarvan dank baar gebruik te maken is bij een volgend seizoen. Van Luc. Nerinckx, die zeker al meer dan dertig jaar op de planken staat te Mere, kan men zich nooit aan een slechte prestatie verwach ten. Nog steeds is hij de spil waar rond het hele gedoe draait en ook nu weer gaf hij blijk van zijn goede ak teermogelijkheden. Zijn "vrouw", Hilde Fahy, begint zich ook thuis te voelen in de groep en kan haar "zoon" Jos Fahy, trachten te eve naren alhoewel dit zal moeilijk zijn want Jos, in werkelijkheid haar broer, is een vaste waarde geworden net als Joh. Den Herder die als "buurman" zijn werk op de van hem gekende wijze fijn opknapte. Naast hem stonden dan uiteraard de reeds bekende akteurs Frank Van Tittel boom en zijn "schoonzus" Lutg. De Ridder, twee vaste waarden die tel kens hun rol typeren zoals het hen opgedragen wordt door de regisseur en er steeds het beste van maken. Tenslotte waren er Annie Sienaert en haar "man" Luc Hoffelinck die de belangstelling opeisten. Vooral de ze laatste heeft deze keer een onge looflijk passende rol gespeeld en zich ontpopt als akteur die het mis schien wel van bijrollen moet heb ben maar er de kluchtige noot kan inhouden. De open doekjes waren hem terecht gegund want ze waren zeker verdiend, ook al was het een "dankbare" rol zoals het heet. Zijn sukses ging echter over op de andere spelers die van het geheel een zeer genietbaar stuk gemaakt hebben en van de Merelaar een toneelbond maken die ver buiten de dorpsgren- zen mag gezien en gehoord worden. Men bezit er een ruime kern van steengoede akteurs en zij worden geruggesteund dooreen uitgebreide technische ploeg die zowel voor het dekor als voor al het andere bijko mende werk zorgen. Trouwens het dekor was hier een van de grote blik vangers dank zij het mooie interieur met de medewerking van een plaat selijke meubelzaak. Het "ruilen" is zeker niet altijd "huilen" geweest bij De Merelaar, integendeel was het steeds lachen wat de belangstellen de toeschouwers zeer op prijs ge steld hebben. JV

De Voorpost | 1991 | | pagina 8