Juul Keppens Een feest van kleur en licht Lebbeekse toneelmensen gelauwerd I 'Cocktail' zet 'Geestige Driehoek' op de planken JDK Medleyband nodigde kerstman uit 10 - 3.1.1992 - De Voorpost Lebbeke Voor de eerste keer sedert zijn be staan, pakte de JDK Medleyband uit Baasrode uit met een kerstkon- cert. De band, onder leiding van Jozef De Koning, verzorgt jaarlijks een druk bijgewoond optreden in de lente. En de JDK Medleyband wordt ook vaak gevraagd om allerlei manifestaties op te luisteren. Vrijdag stonden de 26 muzikanten netjes in hun uniform klaar op het podium van zaal Casino in Baasro de voor hun allereerste kerstkon- cert. En dat werd druk bijgewoond. Het werd een gezellige avond zon der veel poespas. Geen toespraken en ook geen aankondiging van de nummertjes. Iedereen had trou wens een programmablaadje gekre gen en kon dus best volgen. Zoals tijdens het lentekoncert werd ook nu weer het register van de populaire muziek open getrokken. Met overbekende melodieën die goed in de oren klinken en die door de band met het nodige entoesias- me werden gebracht. De 'Kaizerwalzer' is een nummer dat velen best wisten te waarderen en dat was ook zo voor 'Tango mee ting'. Helaas, er was geen dansvloer. Fons Vermorgen kreeg zowel in het eerste als in het tweede deel ruim schoots de gelegenheid om zijn zangkwaliteiten te demonstreren. Hij had soms een beetje moeite om de hoge tonen zuiver te pakken. Maar ja, wat wil je als een zaal boordevol sigarettenrook hangt en de keel al wat schor is geworden. Maar zijn 'White Christmas' mocht er zijn zoals ook in het tweede deel zijn interpretatie van Paul Anka's grote suksessen best mocht gehoord worden. Tijdens het tweede deel deed ook de Kerstman zijn intrede. Hij moest verschijnen tijdens het nummer 'Rudolph the red-nosed reindeer', maar blijkbaar was hij vergeten in zijn slede te stappen, want hij kwam een nummertje later opdagen. Wat niet belette dat hij zijn sinaasappe len biezonder gul uitdeelde aan het entoesiaste publiek. Het koncert werd besloten met een Samba explosion, een goede zaak in een koude winter. Al was het in de zaal Casino lekker warm en heerlijk toeven. Lebbeke. De Rederijkerskamer 'De Iverlingen' en toneelkring 'Wij' werden in het gemeentehuis ontvangen, omdarar sterk presteerden tijdens het voorbije Renaat Ravijtstomooi (foto Guy) Guido Breckx, beambte bij de gemeentelijke sociaal-kulturele dienst, had het by het rechte eind, toen hij tijdens zijn welkomswoord op de huldiging van verdienstelgke Lebbeekse toneelmensen, 1991 kapittelde als een be langrijk jaar voor het amateurtoneel in Lebbeke. 'De Iverlingen' uit Denderbelle werden immers met 'Eén vloog over het Koekoeksnest' laureaat van het Renaat Ravijtstomooi. Dirk De Ridder werd daarnaast uitgeroepen tot beste mannelijke hoofdrolspeler en Walter De Rop kreeg de prijs voor de beste manneiyke bijrol. Bovendien promo veerde de Bellese rederijkerskamer met deze produktie naar eerste katego- rie in het provinciaal klasseringstomooi. Toneelkring 'Wy' van zyn kant werd met Wan de brug afgezien' derde in het Renaat Ravijtstomooi en twee van zijn leden, Dirk Lissens en Hilde Huyghens, behaalden met een fragment uit deze produktie een tweede plaats in het Rikke Schmitzjuweel voor tweespraken. Bovendien, en dat is dan onze persoonlyke appreciatie, haalden de herfst- produkties van én Wg, én Toneelkring Heizijde én Toneelkring Vrede, een hoog peil. Kultuurpolitiek In zijn gelegenheidstoespraak be handelde kuituurschepen Luc De Wael de gemeentelijke kultuurpoli tiek. Een verantwoord kultuurbe- leid, aldus de schepen, blijkt voor sommigen niet te vereenzelvigen met een opportunistische dorpspo litiek. Hii noemde kuituur integen deel een boeiende uitdaging' en ka rakteriseerde de kuituurbeleving als een 'levende realiteit'. Namens de organisatoren van het Renaat Ravijtstomooi voerde de h. De Cooman het woord. Hij stipte meteen de band aan tussen Renaat Ravijts - een Aalstenaar die op 36- jarige leeftijd schielijk overleed - naar wie het tornooi genoemd werd en zijn roots die duidelijk in Lebbe ke te situeren zijn. Spreker richtte verder felicitaties aan beide toneel verenigingen en noemde de over winning van 'De Iverlingen' de be kroning van een jarenlange inzet. Ook Wij-voorzit ter Renaat Moeyersoon voerde het woord. Hij beoordeelde het deelnemen aan wedstrijden als belangrijk voor een kring: het krikt niet alleen de moti vatie op, maar het tempert boven dien het herasfeertje dat in sommi ge kringen heerst en bevordert al dus de bescheidenheid. Renaat Moeyersoon zei verder ver baasd geweest te zijn dat de Renaat Ravijts-juryvoorzitter tijdens de proklamatie de noodzaak beklem toonde beroepsregisseurs aan werven. Ik ben er vast van ovjan, tuigd, aldus de Wij-voorzitter, oere in het circuit van de amateur-reg®n seurs bekwame mensen voorh?^ den zijn, zelfs betere dan sommoe beroepsakteurs die het uitsluitejaa doen voor de poen. 1^' Tenslotte suggereerde Rens- Moeyersoon de organisatoren v— het Renaat Ravijtstomooi de li™ trekking te laten plaatsgrijpen int (0i loop van december. Dat zou (77 kringen organisatorisch beter pii, sen. Id*< Namens 'De Iverlingen' nam W^- ter De Rop het woord. Hij noeni™. het enig in de annalen van het tip,., nooi dat twee kringen uit dczells gemeente tot de prijswinnaars horen, zei schalks dat 'Belle' 'Broadway' twee zaken geme hebben - beide plaatsnamen bej£ur nen met een 'b' en er wordt in bees6 plaatsen aan toneel gedaan - jt k. stelde vast dat 'Belle' voor somn#*' politici blijkbaar 'too far to I West' ligt. I™ Het laatste woord had burgemefe s ter Frans Moeyersoon. Hij zei dl 6. politici van nu vroeger veel aan ki®*1 tuur gedaan hebben en nodigdek< tot een receptie. Aan beide krintfoo werd een fotografisch aanden^ overhandigd. Pierre Van Rossi Nog tot 12 januari a.s. eksposeert Juul Keppens, ereburger van Lebbeke, werken van zijn hand in Kunstgalerij 'Pionier' langs de Dendermondse- steenweg 6 te Lebbeke. Tijdens de vooropening hield Pieter Verleysen, eveneens Lebbekenaar, een opgemerkte toespraak, waarin hy niet alleen zijn aversie uitsprak tegen over de leer die Jan Hoet en konsoorten omtrent de schilderkunst predi ken, maar hy ook Juul Keppens situeerde in het panorama van onze hedendaagse schilderkunst Juul Keppens, dixit Verleysen, is manifest een zeer persoonlijk, mo dern impressionist, met gedempte luministische sfeerschepping, dui delijk niet afkerig van soms opval lend sterk ekspressionistische ak senten en die zich af en toe zelfs verrassend opsmukt met een ab- Lebbeke. De Lebbeekse ere-burger Juul Keppens expozeerde zijn werk in Galerij Pionier foto Piet Hermans) Lebbeke. De vooropening van de tentoonstelling van Juul Keppens werd een kulturele happening (foto Piet Hermans) Juul Keppens, ten voeten uit Pieter Verleysen noemde de kunst van Juul Keppens een 'diep men selijke en hoogst merkwaardige kunst, die hij welbewust verbindt met de overlevering van de grote figuratieve landschapschilders. Waarachtige kunst breekt immers nooit ofte nimmer met wat haar in een ver of dicht verleden is vooraf gegaan.' Als lyrisch kleurpoëet, aldus verder P. Verleysen, die nagenoeg uitslui tend het natuurlijke landschap ver tolkt in vrijelijk gekozen komposi ties en een haast onnavolgbaar ko loriet, laat hij zich niet simplistisch in een of andere kunststroming of school posteren. Op eigen kracht en kunde, in eigen stijl ook, heeft hij zich gemanifesteerd als een uitzon derlijke artistieke persoonlijkheid, die zich zelf nooit aan modetrends of ismen heeft gestoord. opi strakt sieraadje. Dubbele wens Tijdens zijn toespraak formuleerde inleider ook een dubbele wens. Om te beginnen zou hij het als een wel kom en passende aflossing van de wacht beschouwen, mocht aan de met kunst begane Lebbeekse jonge ren tijdig de kans worden geboden om hun kijk op en hun oordeel over Juul Keppens en zijn werk in hun eigentijdse taal uit te spreken en toe te lichten. Een tweede, maar gewichtiger wens, aldus Pieter Verleysen, wordt mij ingegeven door de betrachting het levenswerk van Juul Keppens eindelijk de plaats en de erkenning te verschaffen, waarvan het totnog toe ten onrechte bleef verstoken. Zijn artistiek oeuvre is in kwaliteit en omvang van te groot formaat om het nog langer binnen onze enge gemeentegrenzen rond de kerkto ren op te sluiten. Naar ons dankbaar gevoel zal het vanzelfsprekend altijd aan Lebbeke toebehoren. In feite en in de prak tijk is het echter ondenkbaar het levenswerk van Lebbekes grootste kunstenaar en tevens eerste erebur ger, in de toekomst binnen onze kleine parochie- of zelfs beperkte regiosfeer vast te houden. Het heeft er met zijn hoog artistiek gestalte, tot zijn schade, door velerlei om standigheden, al te lang in vertoefd. Met deze intentie voor ogen pleit ik hier onomwonden voor de kreatie van een 'Juul Keppens Stichting of Genootschap', welke in nauwe sa menwerking met de familie Kep pens en de daadwerkelijke steun van het gemeentebestuur, met een dubbele prioritaire opdracht belast zou worden. Enerzijds Juuls werk langs de daar toe geëigende kanalen de nodige promotie verschaffen naar de kunstbetrokken autoriteiten en in stanties toe, anderzijds hem met zijn werk, via de media van geschre ven pers en televisie in de belang stelling brengen van zowel het grote Lebbeke. Het ensemble van de Lebbeekse muziekakademie aan het werk tijdens het Kerstkoncert van Sange J Lebbeke (foto Piet Hermans) Iedereen herinnert zich wellicht nog de uitstekende produktie van 'Play it again, Sam' van Woody Al len, die Cocktail in de loop van ja nuari '91 op de planken zette. Deze produktie, aldus het Cocktail- bestuur, \Vas er een uit de rij van kwalitatieve, niet-alledaagse to neelstukken die onze toneelgroep steeds tracht naar voren te brengen. Denken we in dat verband maar aan 'De Nonnen van Navaronne', 'Ope ratie Neushoorn' en 'Kaviaar of spaghetti'. Deze weg proberen we verder te bewandelen met ons vol gend stuk:Geestige Driehoek' van Noël Coward, geregisseerd door Lebbekenaar Renaat Moeyersoon. Met het tienjarig bestaan van 'Cocktail' voor de deur (het seizoen '92-'93) wil onze toneelvereniging de betekenis van het woord kwali teit verbreden. Daarmee bedoelen we dat wij er niet alleen naar streven kwalitatief hoogstaand toneel te brengen, maar dat wij het kijken naar dit toneel voor iedereen even aangenaam willen maken. Wat we willen realiseren door iedereen een komfortabele zitplaats aan te bie den. M.a.w. de rijen zullen minder stoelen bevatten en de achterste rij en worden op een hoger niveau ge bracht. Dit houdt natuurlijk in dat er tijdig gereserveerd moet worden. Zoals reeds aangehaald, ligt voor 'Cocktail' het tiende toneelseizoen in het verschiet. Uiteraard kunnen we deze gebeurtenis niet zomiF aan ons laten voorbijgaan. In I loop van 1992 zijn dan ook groot I j aktiviteiten gepland. Vanzelfspl kend wordt er ook grote aanda I besteed aan onze tiende toneeli *- voering in de loop van januari '5 'Geestige Driehoek' wordt opl" voerd op de zaterdagen 11,'" januari (20 u.), op de zond 19 en 26 januari (19.30 maandag 20 januari (20 u in zaal 'Pallieter' langs de Bro>* straat te Buggenhout-Opstal. 1 serveren kan in Taverne PallietqB telefonisch via het nummer 0 35.53.07 (na 18 u.). m publiek als de ingewijde kringen van kunsthistorici en gespecialiseerde instellingen als galerijen en artistie ke verenigingen. De tentoonstelling Juul Keppens is nog toegankelijk op de vrijdagen van 18 tot 20 u., op de zaterdagen van 14 tot 19 u. en op de zondagen van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1992 | | pagina 10