In Aalst leeft internationale solidariteit verder Gouverneur schorst BPA Steenberg in Erpe-Mere f Weekblad van Dender- Durme- en Scheldestreek Prijsverhoging voor weekbladen b jï Wï UmBERaen I f V Hulpprojekten Infobo samen met het Algemeen Middenstandsverbond "v/oor wie iets beter zoekt J O i A. De Voorpost VRIJDAG 3 JANUARI 1992 45e JAARGANG NR. 1 - 50 F In september nam de gemeenteraad een beslissing om de infrastructuur doen aannemen. 'Laat ons de zaak aan te leggen binnen het B.P.A. Steenbergen daarbij een projektleideraan te stellen voorde realisatie van dit B.P.A.. Deze beslissing werd echter door de gouverneur geschorst omdat men geen rekening gehouden had met een procedure tot wijziging van het gewestplan en ook omdat er nog geen B.P.A. bestaat voor industrievestiging 'zodat het voorbarig is om de gemeente thans reeds kontraktueel te verbinden', was het antwoord van de gouverneur. De schorsing is gebaseerd op onduidelijkheden i.v.m. het plan, de timing en de kostprijs. De gouverneur raadt in zijn schrijven de gemeenteraad zich in deze zaak uit te spreken. Vermits hieromtrent niets op de laatste agenda stond, vroeg raadslid J. De Wolf dit punt bij hoogdring endheid te behandelen. Hij doet een voorstel om de beslissing on middellijk in te trekken wat hij trou wens als een verplichting beschouwt wil hij zijn verantwoordelijkheid opnemen maar zeker niet ontlope n. Maar dat kan raadslid De Wolf niet voldoen vermits het schorsingsbc in der minne regelen want het be hoort niet tot de bevoegdheid van het college maar wel van de raad om te beslissen wat er moet gebeuren en bevoegdheden moeten geres- pekteerd worden. Als we deze be slissing laten doorgaan dan moet ge opletten want de verbintenissen die ge aangaat moet ge betalen'. Burgemeester De Langhe stelt De Wolf dat het college binnen de per ken van haar bevoegdheden blijft en belooft de zaak te zullen ver rechtvaardigen. Daarenboven is er nog geen enkele financiële verant- sluit binnen vijf dagen verloopt en wo8or6ddijkheld aan velbo„den. Bij Hnarnm wanrsrhnwf hu rlemp.p.rdp.r- 3 daarom waarschuwt hij de meerder heid alles in het werk te zullen stel- maar daartoe is het college niet ge- len om de beslissing te doen vernie- neigd want stelt burgemeester De tigen. We hadden het trouwens al 1st. Medicijnen, melkprodukten, kinderkleding en speelgoed kunnen het dramatische bestaan van de kinderen uit ernobil heel wat draaglijker maken Langhe 'het schorsingsbesluit moet binnen de vijftig dagen aan de ge meenteraad medegedeeld worden en het onderzoek is nog lopende zodat we moeten afwachten en er dus geen reden is voor hoogdringendheid'. De Wolf vindt dat als men van oor deel is geen mogelijkheid te bieden over de inhoud te spreken 'dan zul len wij onze besluiten trekken' en voegt hij er aan toe: 'Het is de ge woonte dat men alles verzwijgt en dat men sjoemelt met de gemeente raad maar wij doen daar niet aan mee. Er blijven maar vijf dagen meer over en dan is de termijn van de schorsing voorbij en als we nu wachten dan gaat gij vrijuit tenzij de toezichthoudende overheid beslist'. Burgemeester ontkent het 'gesjoemel' en verwijst er naar dat men niet verplicht is binnen deze termijn te antwoorden en daarbij voorspeld. Toch waagt hij nog een poging om zijn amendement te de stemming krijgt de motie van raadslid De Wolf geen genade in de ogen van de meerderheid en het punt wordt niet verder behandeld. JV O U weet het ondertussen al, de dagbladen hebben hun kostprijs van 24 naar 25 fr verhoogd. Dat houdt meteen ook in dat de weekbladen hun prijs aanpassen. Die wordt 50 fr in plaats van 48 fr. Stijgende produk- tiekosten en de afnemende publiciteit in de geschreven pers liggen aan de basis van deze prijsverhoging. te Aalsterse Infobo-hulpaktie ten voordele van de Koerdische vluchtelin- en in april-mei '91 is veruit de meest suksesrijke hulpverleningsaktie eweest ten voordele van noodl^denden, uit het hele Vlaamse land. De rganisatoren ervan lieten toen niets onverlet om met de hun geboden logelijkheden zo effektief mogelijk iets te doen aan de onmenselijke nood, ntstaan bij onschuldige burgers, na de Golfoorlog. «Weinig woorden aar véél daden», was hun slagzin. Voorzitter van Infobo, Hubert Vinck, rok zelfs mee met het hulpkonvooi op eigen krachten, samen met Kamer- id Jan Caudron, Hubert Van der Perre en Sophie Grandprez uit Luik. «SOS-Ziekenhuizen» langs de persoon van Veerle Wijfels uit het oenmalige kabinet van minister Geens (ontwikkelingssamenwerking) 'erkte met hen samen. i oktober '91 werd hulp aan de Croatische vluchtelingen op gang gebracht door Aalstenaar Karei 'an Reeth en zijn echtgenote Gaby laeten. Dries Muylaert uit Moorsel loot er zich bij aan. Ook zij gingen er plaatse de hulpgoederen afleve- n. I deze mensen zijn de krachten ;aan bundelen en werken op het >genbiik intensief samen aan vier ïulpprojekten voor noodlijdenden. Dit gebeurt opnieuw samen met «SOS Ziekenhuizen». Infobo Aalst, samen met het Algemeen Midden standsverbond, willen die projekten stimuleren in Aalst en omstreken. Men tracht onmiddellijk hulp te bieden aan Kroatië, Tsjernobyl en twee projekten in Koerdistan. Opa tij a - Joegoslavië Een aldaar opgericht krisiskomité en het lokale ziekenhuis «Thalasso- Aalst. Mevrouw Frieda Derewianka ontfermt zich over de kleintjes van Tsjer- nobil, dank zij de steun van 'SoS Ziekenhuizen' therapia» smeken om hulp. Wie wil meehelpen om een konvooi samen te stellen en op te sturen, of gelde lijk wil steunen, kan hiervoor steeds bij de hulpgroep terecht. Kleren, dekens, eetwaren en vooral genees middelen, zijn noodzakelijk. Nog deze week vertrekken o.a. Hubert Vinck en co naar ginder om al hulp goederen af te leveren. Er wordt hiervoor gezocht naar vrachtvoer ders uit de betrokken streek die in België goederen afleveren en an ders toch zonder lading terug moe ten. SOS Ziekenhuizen Eind 1987 werden de statuten gepu bliceerd in het Belgisch Staatsblad van deze vereniging die is opgericht in de schoot van de Europese Ge meenschap, en is samengesteld uit vertegenwoordigers van alle aange sloten landen, alle politieke partij en en enige Europese ambtenaren. Bedoeling is medikamenten, afge dankt ziekenhuis- en medisch mate riaal, werktuigen, machines aller hande, schoolmeubelen, kortom al le tweedehandsmateriaal dat in on ze welvaartslanden dreigt verloren te gaan, op te halen, te sorteren en te verzenden naar die streken waar zich noodsituaties voordoen. Daar kan al dat materiaal nog heel wat dienst bewijzen. Eind 1987, bij de sluiting van het Sint-Jozefziekenhuis te Herent, werd voor het eerst die idee uitge probeerd. Een groot deel van de medische uitrusting, die anders zou worden vernietigd, werd door SOS Ziekenhuizen verstuurd naar So malia, een van de armste landen van Afrika. Sedertdien werden al hor derden containers verstuurd naar Salvador, Libanon, Peru, Ruanda, Zaïre, enz... In mei '91, als gevolg van de Golf oorlog en de mensonwaardige toe standen waarin de Koerdische vluchtelingen leefden, zijn een twintigtal kamions vanuit België vertrokken naar Koerdistan met voornamelijk medikamenten, basis voeding, kleren en dekens. Onlangs in augustus-september vertrok een konvooi van 4 kamions naar het oorlogsgebied Kroatië. Al deze goederen zijn al ter bestemming. Vlaanderen en vooral Aalst was de eerste op Europees vlak met deze humanitaire hulpaktie. De lokale Kroatische dagbladen waren hiero mtrent vol lof en dankbetuigingen. Aankoop van apparatuur, maar vooral het verzenden van het gekre gen materiaal kost veel geld. Daar om wordt ook beroep gedaan op de noodzakelijke geldelijke steun. De ze is even onontbeerlijk. Mensen die persoonlijk willen bijdragen of meehelpen kunnen kontakt opne men met Veerle Wijfels, tel. 015/ 61.21.21 of Sophie Grandprez, tel. 041/52.07.99 of Hubert Vinck uit Aalst, tel. 053/21.56.18. De Turkse Koerden De Turkse onderdrukkingsmach ten vallen langzaam mper de Koer dische burgerbevolking aan. De vrouwen en kinderen worden hier bij ook niet gespaard van folterin gen. Het militair regime heeft de Koerden aangezet om uit te wijken naar de grote Turkse steden, zelfs naar Europa. Feitelijk integreren zij zich vrij gemakkelijk, maar ver liezen daardoor ook hun identiteit. De Turkse grondwet, aangenomen door het militair regime, sluiten de Koerden uit van het voordeel van de vrije gedachten, verenigingen, gemeenschappen, eigen taalge bruik. Zij mogen hun eigenheid, hun kuituur, niet behouden of door geven aan hun kinderen. In dergelijke omstandigheden zal een deel van de Koerdische jonge ren, die het slachtoffer zijn van een sociale uitsluiting en nationale ver nedering, zich gemakkelijk aanslui ten bij de guerrillabewegingen. Zelfs de legendarische erecode van de Koerden, die verbiedt zich te vergrijpen aan burgers of vreemde lingen, kan niet altijd blijven verhin deren dat geweld wordt gebruikt. Zij zouden kunnen overgaan anar blind geweld en met Berthold Brecht zeggen «Wij waren lamme- Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie ren, de tijd heeft van ons wolven gemaakt». Ondertussen leven er veel Koerden in omstandigheden onwaardig aan een land dat wenst aan te sluiten bij de Europese Gemeenschap. De gevolgen van de Golfoorlog en de Koerden In de grensstreken trappen elke dag kinderen op achtergebleven mij nen. Een vrijwilliger, Mijnheer Muller, heeft zich ter plaatse bege ven om de ligging van deze mijnen en hun kategorie in kaart te bren gen. Hij brengt kortelings hierover een volledig verslag uit bij de be voegde minister. Het is de bedoe ling om de politieke opinie hierover te sensibiliseren. Een gespecialiseerde Belgische ontmijningsploeg, hierbij geholpen door vrijwilligers, zal zo vlug moge lijk ter plaatse gaan. Uiteraard is er veel geld nodig om deze operatie te financieren. Mizizex In Mizizex, een dorpje in Turks Koerdistan, leven een 300 inwo ners. Zij hadden de beschikking over één waterpomp voor het hele Lees door blz. 4 Aalst. Dagelijks trappen kinderen in de grensstreken in Iran op achtergelaten mijnen. Een Belgische ontmijningsploeg wil hier iets aan doen. Wie steunt hen

De Voorpost | 1992 | | pagina 1