SP-Raadslid neemt Leedse OCMW-begroting onder vuur Peperdure renovatie van Leedse gemeentehuis innn aarin loer» 32ste Ivarieei ngeda List en Ingena Llsmae In een lillustr bor de porgd king B rinnei on brtlau Inde h fodooi blsto.l imons 2 - 3.11992 - De Voorpost OCMW-voorzitter Ben. Van De Steen had het al moeilijk om een stoel te bemachtigen tussen het schepencollege - de steeds vrijstaande zetel van «Brantano» kreeg hij evenwel niet - maar zoals verwacht kreeg hij na zjjn toelichting over de begroting van het OCMW 1992 een gedetailleerde repliek van SP-raadslid Erwin Brantegem die voortdurend gestoord werd door een paar vrouwelijke oppositieleden die blijkbaar geïrriteerd waren door het goede huiswerk dat hij gemaakt had. Hij was er echter niet door geïntimideerd maar moest uiteindelijk een - lakse - burgemeester doen optreden, nochtans was er nog veel plaats in de wandelgangen voor degenen die niet geïnteresseerd waren in de uitgesponnen diskussie. In toelichting stipuleerde B. Van De Steen de tariefwijziging voor de residenten die 950 fr. bedraagt maar aan het OCMW toch 1160 fr. kost. De verhoging van de uitgaven is vooral te wijten aan de stijgende personeelskosten die 57 miljoen van het budget opslorpen, maar ook aan de reorganisatie van sommige diensten. Er zijn daarnaast de uitga ven van ruim elf miljoen voor het bejaardentehuis, de poetsdienst en de bedeling van de eetmalen. Daar bij komt nog de steun aan de thuis verzorging en het aankopen van alarmtoestellen voor noodoproe pen van ouderlingen. Er blijkt een stijgende vraag te zijn naar maaltijden waarvoor men een nieuwe tarifiëring ingevoerd heeft. Waar vroeger verschillende prijzen gangbaar waren zijn die nu tot twee beperkt nl. 135 en 150 fr. Thans zijn er een honderdtwintigtal plaatsen waar de mensen van de poetsdienst heen moeten en aangezien de stij ging vraagt het OCMW een nieuwe formule van betoelaging. Het plaatsen van ouderlingen in te huizen stelt problemen omdat er geen ruimte genoeg is en daarbij stijgt de verzorgingsgraad die een zware belasting betekent voor het personeel. Daarom ziet Ben. Van De Steen een oplossing in het reali seren van service flats waarvoor men een toelating heeft om er in o*jiucgem twuuig ie bouwen en daarnaast is er een optie voor nog eens dertig te Lede. Een gedeelte van het budget, 5,7 miljoen, wordt besteed aan de uit betaling van het bestaansminimum, brandstof, voedselpakketten cn steun aan 24 politieke vluchtelin gen. Verder gaat men trachten te bezuinigen op de voeding door een betere dosering wat moet gebeuren door zich in te lichten bij een «spe cialist» en het aanwenden van sei zoengebonden groenten. Nog vóór het einde van de toelich ting komt de diskussie al op gang omdat Van De Steen het punt van het «a-sociaal beleid» aansnijdt wat niet bij een toelichting voorzien is. Raadslid A. Baeyens merkte op dat er geen merkbare weddeverhoging is van het verplegend personeel en vooral dat men de vrijgekomen ruimten door de uitbreiding van het administratief centrum optimaal moet gebruiken. Men had dit in het projekt moeten inlassen maar dit was niet de enige negatieve kritiek want raadslid E. Brantegem begon met zijn ontevredenheid te uiten over het OCMW-dokument dat men de raadsleden toestuurde want het had weinig weg van een begro ting. Hij behandelde ruim veertig artike len van deze begroting waarop evenwel repliek gegeven werd door voorzitter Ben. Van De Steen maar zijn uitleg werd niet altijd aanvaard noch met de nodige ernst genomen omdat er te veel onjuistheden in schuilden. Daarbij steunde E. Bran tegem zich op duidelijk cijfermate riaal waar het mogelijk was. Hij kloeg hierbij vooral het feit aan dat het OCMW-bestuur geen grondig onderzoek gedaan had en dat er veel onwaarheden in het dokument schuilen waarvoor de voorzitter als een leugenaar uitgescholden werd. Hierbij liet de burgemeester nog maals begaan en was de sereniteit volledig zoek. 27 miljoen Uit de voorstelling van zijn begro ting blijkt dat OCMW-voorzitter B. Van De Steen alleszins 27 miljoen nodig heeft van de gemeente Lede om verder zijn sociale taak te kun nen ontplooien. Krijgt hij deze sub sidie niet dan kan hij geen sluitende begroting voorleggen. De meerder- heid stemde wel zijn voorstel maar Aalst. Eindejaarskoopjes zijn er steeds weer bij (a) cussie en ontleding van zijn begro ting op de korrel genomen werd door raadslid Brantegem. Alhoewel de begroting voor 1992 rooskleurig voorgesteld werd, zowat een mil joen lager dan vorig jaar, dan is dit toch nog altijd bijna negen miljoen meer dan in 1989. Tegenover de 105 miljoen uitgaven verwacht hij tach tig miljoen inkomsten zodat het ver schil voor de gemeenterekening komt. Opvallend zijn dan de perso neelskosten waarvoor men 57 mil joen voorziet. Slecht vlees Raadslid E. Brantegem was gewel dig aktief en uitte heel wat kritiek op de kwaliteit van de maaltijden die in het rusthuis Letha geleverd worden. Voorzitter Van De Steen gaf toe dat er onregelmatigheden gebeurd waren maar zeker niet de laatste zes maanden. Het bekend geval dateert van de eerste helft dit jaar toen er klachten rezen. De OCMW-voorzitter verklaarde ech ter dat achteraf alles zich herleidde tot een misverstand: «Het gebraad werd met mosterd ingewreven en dit bleek te pikant te zijn voor de rusthuisbewoners. We lieten alle klachten nauwgezet onderzoeken in een laboratorium». Talrijke andere elementen werden door raadslid E. Brantegem uit de begroting gepikt en artikels gewijze ücsproken met soms noogoplaalen- de "diskussies. Het huiswerk van Brantegem was duidelijk beter voorbereid dan dit van de OCMW- voorzitter die men zelfs een slechte voorbereiding verweet. Het batig saldo van amper 1.000 fr. van de begroting deed hem zelfs denken aan «aan de rekenkundigen die de begrotingen van de kerkfabrieken ommaken». In zijn besluitvoering haalde Bran tegem aan dat de beleidsnota in fei te slechts de weerspiegeling is van deze van vorig jaar wat voor hem vragen doet oprijzen qua vernieu wing van het beleid op gebied van de begroting. Dit is dus niet zoals een paar jaar geleden beloofd werd. Het initiatief van het bouwen van serviceflats is in werkelijkheid een alternatief om het rustoord uit te breiden, een projekt dat al jaren loopt maar niet gerealiseerd werd. In vergelijking met een drietal jaren geleden verstrekt men thans ruim 2000 maaltijden meer wat voorzit ter Van De Steen, ondanks de klachten doet besluiten dat het eten toch goed is. Dit is volgens raadslid Brantegem echter te verklaren door het feit dat dit element aan verschil lende faktoren onderhevig is zoals de vergrijzing die een rol speelt, de herschikking van de kostprijs. Het drukt er zelfs op dat het zeker niet de schuld van het personeel is dat er vroeger klachten waren. Daarnaast verwijt Brantegem het niet-uitbreiden van de poetsdienst alhoewel in deze sektor de aanvraag steeds maar stijgt en men de dien sten niet aanpast. Hetzelfde vindt hij bij de karweidienst. De sociale dienst noemt hij goed maar dan «omdat het werkterrein door de wetgever afgebakend is». Een eigen dienst gezins- en bejaardenzorg is er in Lede niet te vinden wat in tegenspraak zou is met wat vroeger beloofd werd. Men kan er evenmin terecht bij een Juridische dienst voor informatie en advies «alhoe wel de kosten voor procedure en vervolging stijgen en er in de begro ting 240.000 fr. voorzien is. Zoals overal is er ook te Lede een nijpend tekort aan plaats in het rustoord en dient er een wachtlijst opgemaakt te worden. Toch sprak Brantegem van een «voorkeurbe handeling door de aan het beleid staande politici», een aanstijging die hij met een naam zou kunnen staven. Een heleboel opmerkingen en ne gatieve kritiek ten overstaan van het beleid deed raadslid E. Brantegem besluiten. «In gans de voorliggende begroting en beleidsnota is geen en kel spoor te vinden van enig nieuw initiatief. Men probeert de eindjes aan mekaar te knopen en alles lijkt er op dat men hier te doen heeft met een zwaar financieel debacle, een bedrijf in uiterste nood zou men kunnen stellen. Na amper twee en halfjaar dient men reeds zwaar aan de noodrem te trekken». Niettemin kreeg de OCMW-begroting de ze gen van de meerderheid. Aalst. Ook AKV De Steinzoelen waren op het appel bij Johnny Marcoen a Aalst. De sekretarissen van supportersclub 'De Spionkop'zijn meer dan fier te kunnen spreken over meer dan 1000r ^crc (a) in boe 'illy Aalst. Supportersclub Eendracht Aalst 'De Spionkop' vierde intiem haar 15-jarig bestaan (a) >or Tijdens de laatste gemeenteraadszitting was er in feite maar één raadslid dat oppositie voerde, soms misschien iets of wat te uitgesponnen maar dan toch met een bepaalde hardnekkigheid en een dossiekennis waarop weini gen kunnen bogen. Reeds tijdens de bespreking van de OCMW-begroting had Erwin Brantegem al bewezen dat men met zijn fraktie diende rekening te houden en dat hij niemand spaarde tijdens zijn argumentatie waarmee hij zyn klachten staafde. Ging het tijdens de bespreking van de OCMW- begroting tussen hem en voorzitter Van den Steen dan nam hij de hand schoen op tegen schepen R. Depaepe als het over de verbouwingswerken van het Leedse gemeentehuis ging. niet vooraleer een uitgebreide dis- Zijn tussenkomst was vooral be doeld om zijn partijgenoot en oud- burgemeester Minnebo in ere te herstellen en zijn twijfels te uiten over de kredietwaardigheid van de gemeente. Dit was uiteindelijk wei nig naar de zin van schepen Depae pe. Raadslid Brantegem had echter een eigen bestek opgemaakt met de reeds gemaakte kosten voor de re novatiewerken aan het gemeente huis met daarbij de data van de op gestarte werken. Daarbij zou, vol gens Brantegem, de gemeente-ont vanger de fakturen van de aanne mer niet meer uitbetalen omdat het bedrag, wettelijk door de raad toe gelaten, uitgeput is. Het heeft er alle schijn van dat de meerderheid het projekt te luxueus wil verwezen lijken. De kosten zijn stelselmatig en dermate hoog opgelopen dat de ontvanger zijn betalingen staakt tot zolang er geen eindstaat opgemaakt is van deze werken om dan het dos sier in zijn totaliteit door de raad te laten goedkeuren. Dat raadslid Brantegem tegen de stand van zaken wil protesteren heeft zijn oorzaak in het feit dat de nieuwe koalitie het telkens over een 'ongewenste erfenis' heeft waarvan bedoeld wordt dat het projekt van de vorige legislatuur dateert maar toen slechts op tien miljoen ge raamd werd. Thans zit men al aan 48 miljoen en het einde is nog niet in zicht. Dit heeft Brantegem willen weerleggen en om alle misverstan den te voorkomen inzake dit zeer technisch dossier had hij een voor afgaande pcrskonferentie georga niseerd. Op de raad zelf verklaarde hij o.a.: 'Dank zij de openbaarheid van bestuur heb ik de mogelijkheid gehad om mij te verdiepen in de dossiers van de werken en kunnen vaststellen dat de gemeente-ont vanger niet langer de kredietwaar digheid van de gemeente kon waarborgen'. Dit was geenszins naar de zin van schepen R. Depaepe die er voor waarschuwde de zaak in een ander daglicht te stellen, reden waarom hij de openbaarheid zou beperken. Ook gemeente-ontvanger was uit de gratie gevallen omdat Depaepe meende dat hij hiermee uit de biecht gesproken had maar dit nam niet weg dat E. Brantegem met het nodige cijfermateriaal de financiële situatie in dit verband openbaar maakte. Het huidige gemeentebe stuur heeft aan het bouwprojekt thans al bijna het dubbele gespen deerd dan hetgeen voorzien was. In een ongewone verontwaardiging stelde Brantegem was dat 'de reno vatie van het gemeentehuis van Le de uiteindelijk zeventig miljoen zou kunnen kosten', wat het driedubbe le betekent van hetgeen de vorige koalitie vooropgesteld had. Demagogie Daar liet schepen Depaepe het niet bij en was al even verontwaardigd toen hij Brantegem als een demag oog bestempelde die 'de pers met valse cijfers informeert' en hem daarbij verontwaardigd toeriep dat dit zijn oorzaak vond in het feit 'om dat ge niet eens dossiers kunt lezen'. Er ontstond heel wat tumult maar tussendoor gaf de schepen toch en kele cijfers omtrent de werkzaaendi heden in het gemeentehuis waaieegi de firma tot op het ogenblik re(om zou hebben op 47,9 miljoen, fel w< betekent dat er nog altijd 150.00(orer over is op de voorziene kredieirach zodat de ontvanger nog gerust fynda uitbetalen: 'Bovendien zijn in u et genstelling met wat Brantegfloeg overal beweert de kosten voor net chitect, lift en binnenafwerking fen i taald met kredieten die op versdVerc lende artikels in de begroting w(0ni den voorzien. Er rest nog één vtracl deringsstaat maar dan alleen vo)am wat de maand december betreft'pm- Ontvanger gelaakt 'ta<* Het projekt van de renovatie vl°|1 het Leedse gemeentehuis heeft een lange historie achter de rug c al een viertal jaren oud is. De rami gen veranderden intussen en de b dragen stegen elke keer na ei nieuwe fase. De heftige diskuss tussen raadslid E. Brantegem schepen R. Depaepe leidde dan ot tot ongewone hoogten waarbij el een zich het laken wil toeëigene Wat Brantegem met talrijke argi menten trachtte te staven, terw schepen Depaepe de openbaarhe van bestuur op die manier niet ei waardeert omdat men er uiteindi lijk misbruik van maakt: 'Het gas niet meer op dat meneer op h< gemeentehuis tweehonderd fotoa pies komt nemen op kosten van gemeenschap', en tot slot ligt het i zijn bedoeling om 'maatregelen treffen en het binnenhuisreglemen aan te scherpen. Daarbij mag gemeente-ontvanger zich aan ee pandoering verwachten'. In alle geval geen erg goed vooruit zicht voor de harmonische samen werking binnen het gemeentehui van Lede. Het laatste woord is zeke nog niet gezegd vooraleer men he gerestaureerde gemeentehuis offi cieel zal inhuldigen maar intussen i^ er nog tijd genoeg om de gemoedey,a ren tot bedaren te laten brengen. JV

De Voorpost | 1992 | | pagina 2