Anne-Mie Van den Bossche doktert op Thaise vuilnisbelt Ladies Circle International steunt Dendermonds projekt h NraW&innacmÏHclilH iwofmuauysruaooieinlnu 5awugiuiiriua5ei' 32 - 3.1.1992 - De Voorpost Zo leven de Thaïse vuinisbeltbewoners (xl) van. Élke bijdrage kan een acute nood lenigen. ÜÜC B «g - •uui j luvn-ailtujflainflqynzwiwunmsawnflnrïatnfü^iuun FOUNDATION FOR SLUM CHILD CARE UruiiM Ihr P.iIchi.kji.- ol HOM Princess Galyani VaUharia Ladies Circle Dendermonde steunde reeds driemaal het pro jekt uan een Leedse arts die werkzaam is in Thailand. Dokter Anne-Mie Van den Bossche is de leden uan de Ladies Circle per soonlijk komen opzoeken om uitleg te geven over haar werk in de achterbuurten van Bangkok waar de levensomstandigheden mensonwaardig zijn. Een lid uan L.C. Dendermonde is haar ginds gaan bezoeken en kwam met schrijnende getuigenissen terug. Ladies Circle Ladies Circle is een service-club voor dames. In Dendermonde bestaat ze een zevental jaren en heeft reeds heelwat projekten gerealiseerd. Zo heeft ze inge haakt op een projekt dat reeds bestond in de streek van Berla- re-Uitbergen ten voordele van het werk van Dr. Van den Bos sche in Thailand. Tijdens de na tionale vergadering werd het 'community service'-projekt be langrijk genoeg bevonden om het voor te stellen op de interna tionale vergadering en ook daar kreeg het een 'fiat' mee. Dr. Anne-Mie Van den Bossche uit Lede Na haar humaniora aan het Ko ninklijk Atheneum van Bensberg in Duitsland, studeerde ze ge neeskunde aan de Rijksuniversi teit van Gent, waar ze bekroond werd met de grootste onder scheiding. Daarna specialiseer de ze zich in de tropische genees kunde aan het Tropisch Instituut te Antwerpen, eens te meer met de grootste onderscheiding. Na één jaar algemene genees kunde uitgeoefend te hebben in België, werd ze aangenomen als hoofdgeneesheer in het distrikt- hospitaal van Phiboon Mungsa- han in Noord-Oost Thailand. Na jaren werk als medisch coör dinator voor illegale Cambod jaanse immigranten, gaat ze een medisch centrum oprichten voor bergstammen in Thoedtai. in datzelfde jaar (1986) sticht zij in Bangkok de 'Foundation for Slum Child Care', d.w.z. wel zijnszorg voor kinderen aan de achterbuurten. Daar leven de mensen van het stort. Ze zoeken er voedsel en verkoopbare voor werpen om te kunnen overleven en leven in krotten. Onze arts Anne-Mie leeft er da gelijks tussen de mensen op het stort en stelt er zich volledig ten dienste van de verzorging van moeder en kind voor wat betreft vaccinaties, kindervoeding, pri maire hygiëne, bestrijding van alcoholisme, drgs en aids. Zij werkte er een adoptiepro gramma uit zoals 'Foster Parents Plan', waarbij mensen een finan ciële adoptie kunnen doen. ook zorgde zij voor de opleiding van een aantal verpleegsters. Na een maximale inzet geduren de vier jaar is het zo dat er op het stort aan de meeste noden kan voldaan worden. Een reden voor Anne-Mie om nieuwe projekten op te zetten. In de wijk 'Monghkaem Slum' ten westen van Bankok zijn de noden nog groter. Dit stort is er slechter aan toe dan het eerste. Er zijn geen sanitaire voorzienin gen, geen looppaden, geen wo ningen, geen hutten. Alle natio nale hulporganisaties laten het volledig links liggen. De bevol king is aan haar lot overgelaten, kinderen van vijf jaar passen op kleinere broers en zusjes terwijl de ouders op het stort werken Van de regering heeft Anne-Mie grond ter beschikking gekregen om een dispensarium op te rich ten en haar gezondheidszorg uit te bouwen zoals op het eerste stort. Maar de financiële midde len ontbreken. Al haar financiële middelen moeten dus uit België (en bin nenkort uit de ganse wereld) ko men. Ladies Circle International voor ziet een steun uan ong. 600.000 fr per jaar, wat zeker niet niks is. Nonghkaem Rond de vuinisbelt van Nongh kaem wonen ongeveer 2.000 mensen. De meeste bewoners ervan zorgen voor hun levenson derhoud door het omwoelen van de bergen vuilnis die dagelijks aangevoerd worden. Zij zijn op zoek naar recycleerbare materia len zoals glas, plastiek, meta len,... Bij zonsopgang kruipen ze op de afvalberg en keren pas huis waarts als het te donker wordt om te werken. Hun huisjes zijn moerassige krotten, gedeeltelijk gebouwd op moerassige grond en gedeeltelijk op de belt zelf. In deze gemeenschap leven on geveer 300 kinderen die jonger zijn dan vijfjaar. Een onderzoek heeft aangetoond dat 40% on dervoed is en dat er geen 30% ingeënt is tegen dodelijke kinder ziekten. Eén op 20 kinderen wordt alleen gelaten als de ou ders uit werken zijn. Verhelpen Om hieraan te verhelpen heeft de 'Foundation for Slum Child Care' een gekombineerd pro gramma opgezet voor moeder en kindgezondheidszorg en voor kinderdagverblijf. De gezond heidszorg omvat de kontrole op de groei en het vaccineren van jonge kinderen, gezinsplanning en de zorgen voor zwangere vrouwen en moeders van kleine kinderen. Bovendien worden ook eenvoudige ziekteverschijn selen en wonden behandeld. Een part-time dokter en twee full-time verpleegsters zijn ver antwoordelijk voor dit program ma. Drie moeders behorend tot tot de sloppengemeenschap werden opgeleid iot gezond heidswerksters. Zij doen huisbe zoeken en verzorgen de opvoe ding tot hygiëne. Er zijn fondsen nodig om dit personeel te bezol digen en om medische uitrusting en geneesmiddelen aan de ko pen. Het kinderdagverblijf wordt ge leid door een professionele pro- jektleidster, bijgestaan door vrouwen uit de sloppengemeen schap. Kinderen onder de vijf jaar vinden aldus een veilig on derkomen, bekomen aangepas te voeding en spelen in een aan gename omgeving. Moeders die hun inderen aan het dagverblijf toevertrouwen moeten een hal ve dag per week of één uur per dag in het dagverblijf doorbren gen om de relatie met hun kinde ren te onderhouden. Hier ook zijn fondsen nodig voor het bezoldigen van de projekt- leidster, aankoop van voedsel voor de kinderen en van allerlei materiaal voor hygiëne. Fonds Het Thailandfaonds dathaar naam draagt, werd in 1984 op gezet door haar ouders en zuster toen er zich een noodsituatie voordeed. Soms moeten de vrij willigers nogal eens wachten op subsidies van overheids- of hul porganisaties. Dat Thaïland- fonds, financieel gespijsd door Vlamingen die de inzet van dr. Ann-Mie Van den Bossche ken nen, verleent hulp aan Thaïse families die door prostituées ver laten kinderen opvangen, zorgt voor begeleidingsprogramma's voor Thaïse drugverslaafden, zorgt voor onderhoud en medi sche begeleiding van verlaten kinderen, steunt de bouwprogramma's voor de slop penwijken van Bangkok en ver leent studiebeurzen aan begaaf de maar arme Thaïse kinderen. De inspanningen van dat fonds richten zich nu ook op het nieu we projekt van Anne-Mie Van den Bossche, het bouwen van een kinderdagverblijf in Nong Khaem. Vanaf nu kan Anne-Mie Van den Bossche niet alleen rekenen op de bijkomende steun van Ladies Circle Dendermonde, maar op die van een wereldorganisatie, de Ladies Circle International. Voorzitster Pamela Cornelis-De Vos van L.C. 13-Dendermonde is er bijzonder fier op dat het lokale projekt, mits nationale steun, werd aanvaard door de internationale organisatie. An ne-Mie Van den Bossche zal nu wat ruimer kunnen ademen, meent zij. Vanaf dit jaar, 1992, zitten de verschillende projekten ook on der de vleugels van 'Artsen zon der Grenzen', maar dat wil niet zeggen dat daarmee de steun voldoende zal zijn. Particulieren die ook hun steentje willen bij dragen kunnen dat nog steeds via: Het Thaïlandfonds, rek. 863- 6501703-03 of Artsen zonder Grenzen: rek. 000-00000-60-60 Beide stichtingen geven een fis- kaal attest vanaf 1.000 fr. Voor streekgenoten van Anne- Mie Van den Bossche is het een kans om ook iets te doen voorde 'derde wereld', in dit geval een vreemde 'vierde wereld' aan de rand van een grootstad. Zij we ten waar hun centen heen gaan en ze weten wat ermee zal ge beuren. Geen exkuses dus meer in de zin van: 'Het gaat toch alle maal verloren aan overbodige administraties' of 'Het blijft toch aan de vingers plakken van en kele profiteurs'. Geen sprake Dokter Anne-Mie Van Den Bossche uit Lede (xl) Lebbeke. Pamela Cornells, voorzitter van Ladvs Circle (foto Guv Lebbeke. De Ladys Circle kwam in vergadering bijeen (foto Guy)

De Voorpost | 1992 | | pagina 32