Ar zat muziek i4ü de huldiging van de telsterse sportlaureaten Nieuw statuut voor de sportraad in Lede Vlaamse Volkshogeschool plant kursussen in Aalst De Voorpost - 3.11992 - 3 32ste verkiezing van de Aalsterse sportlaureaten, werd in 1991 een Jvarieerd programma, waar het tema «er zit muziek in de sport» eer Ingedaan werd. De huldiging van de Sportlaureaten 1991 door de Stad ■1st en de Adviesraad voor de Sport werd aangekleed tot een bijzonder Ingenaam kijk- en luisterspel in het kultureel centrum De Werf. Louis De ftlsmaecker, BRTN-sportjournalist, zorgde voor een vlotte presentatie i een professioneel hoogstaand geheel, dat met videobeelden werd lillustreerd. ior de muzikale omlijsting werd :orgd door «The Street Band •ing Boys» o.l.v.' F. De Cock. De frinnering aan de prestaties van onderscheiden kandidaten >rtlaureaten werd opgeroepen de hand van videobeelden. Tus- idoor zorgden de Turnkring ilst o.l.v. Ignace Librecht, met een imonstratie mini-trampoline en 000} Acro-gym Sportac Deinze voor :n boeiende afwisseling. Het tema in de avond «Er zit muziek in de irt» werd nog verder in de verf :et door de voetballende en dan- ide damesclub «De Kamillekes», 'ijl ook Keizer Kamiel Sergant jt niet kon nalaten zijn liefde voor indracht Aalst uit te zingen. istvedette gast van de avond was Guy Thys. itmaal zonder sigaar maar in ge nschap van zijn echtgenote, werd ;n «ten huize van» georganiseerd ir Louis De Pelsmaecker. De irwelkoming gebeurde aan de nd van een video-opname van lymond van het Groenewoud larin deze het «Je veux Van toer» uitschreeuwde, als parodie zijn eigen «Je veux de l'amour». ■Be loopbaan van de bondscoach ^Huy Thys werd meesterlijk voor het HHetlicht gebracht waarbij mevrouw Hnys ook haar duit in het zakje He'd. 'il vierde plaats in de «Business- Triathlon» te Mechelen (167 deel nemende teams) was deze laureaatstitel zeker verdiend. Bij de individuele beoefenaars van kompetitiesport werden achtereen volgens op het ere-schavotje geroe pen Peter De Backer, lid van de Aalsterse biljartclub die Europees kampioen werd 47/1; Geert Blon- deel (autorally), lid van MTC Cobra's die de derde plaats behaal de in de beruchte «Camel Trophy»; Vicky Bellon van Judoclub Moorsel voor heel wat prestaties en Jean- Pierre Meert die als lid van Aalst Karate Klub heel wat nationale en internationale prestaties op zijn naam wist te schrijven. Wetteren werden in de bloemetjes gezet. In zijn slotwoord hield schepen Ro ger D'Hondt een vurig betoog over het belang van een geregelde sport beoefening «De slagzin waarvoor dit jaar werd gekozen, 'er zit muziek in de sport', verwoordt ludiek het belang van een geregelde sportbeoefening voor het fysische en zelfs psychische welzijn van dem ens. Deze wetenschap is niet nieuw de Romeinen, zelfs nog voorafgegaan door de oude Grieken, wisten reeds bij het begin van onze tijdsrekening dat een gezonde geest slechts moge lijk is in een gezond lichaam. Sport beoefening stond ook reeds in die tijd hoog aangeschreven. Dat besef is de mensheid helaas niet steeds bijgebleven. Zo beseft ook onze moderne generatie niet vol doende de waarde van sport in de enge en lichaamsbeweging in de brede betekenis van het woord. De jongste jaren wordt er steeds -na drukkelijker op gewezen dat het iureaten 'illy Coen, voorzitter Adviesraad )or de Sport, proklameerde de rijzen van de verkiezing van de aortlaureaat 1991. Alhoewel er ijkbaar minder muziek inzit dan Dor sommige supporters verwacht, I erdKSC Eendracht Aalst toch uit- ïroepen als de laureaat in de kom- etitiesport voor groepen omwille in de promotie naar eerste natio- ale, als eindoverwinnaar in de veede nationale. Alhoewel het ontrakt nog moest getekend wor- en, werd door de sekretaris van kzaaendracht Aalst in primeur reeds vaaieegedeeld dat de Nederlander k reiom Comelissen de nieuwe spits :n. bl worden. Er was enige kritiek te l.CKXoren op de verkiezing van Een- ;diebacht bij de andere kandidaten, 'st kmdat volgens hen Eendracht Aalst in u een uitgesproken professionele itegfloeg is geworden, in vergelijking >or iiet de andere deelnemende ploe- ng ten in de andere disciplines. rsclVerden vervolgens gerangschikt g wConinklijke Atletiekclub Een- n vracht Aalst, Scholieren Meisjes, de vd>amesbasketbalclub Erembode- eft'cm-Seniores en de Sportploeg itad Aalst in de kategorie omnis- e ytort. Als winnaar van de Ronde van ,eft Jelgië voor Cyclosportieven en Jg Aalst. Willy Coen, voorzitter van de adviesraad voor sport, proklameerde de prijzen van de verkiezing van de sportlaureaten 1991 (a) In de rekreatieve sportbeoefening per groep, kon vanzelfsprekend de jury niet naast de prestatie kijken van Zaalvoetbalclub Juventus, die zich op 19 juni een plaatsje verover de in het «Groot Guinness Book of Records» door de verbetering van het werelduurrekord zaalvoetbal van 57,5 uur op 59 uur. Zilver en brons waren weggelegd voor Zwemclub Neptunus Aalst en de Wandelsportvereniging De Kadees Aalst. Er waren ook nog eervolle vermeldingen weggelegd voor T.T. Kring Aalst, Jiu-Jitsuclub Akijama Aalst en Yukio Tapi Aalst. Ook in de kategorie individuele re- kreatiesport werden er in '91 top prestaties geleverd. André De Lee- ner van WSV De Kadees wandelde zo maar eventjes 4.821 km bij me kaar, André Van der Maelen van W.C. Chambrol fietste er 2.414 km. en Carlos Van der Storm van WTC Den Blok en ABC werd clubkampi oen met 2.315 km. (hij Fietste dage lijks minstens 30 km.). Ook Tom De Jaeger van Jiu-Jitsuclub Yukio Tani Aalst en Odilon De Bruyn van WSV met de fysieke konditie van de door snee Belg steeds slechter gaat. De prachtige resultaten van sommige topsporters, denken wij maar aan een Sabine Appelmans, verhullen niet of nauwelijks dat de sportbele ving" voor Jan Modaal zich voorna melijk tot een passieve rekreatie heeft ontwikkeld. Massale happe nings, zoals de Gordel, kunnen nog enigszins de pil vergulden, doch wat met de andere 364 dagen Steeds meer wetenschappelijke stu dies bewijzen daadwerkelijk de ach teruitgang van de fysieke konditie van voornamelijk de jongeren on der ons. Een interessante bron van gegevens vormt een in- het Vlaams tijdschrift voor Sportbeheer gepu bliceerde studie over het fysieke profiel van de miliciens. Zo blijkt hieruit dat in 1978 nog meer dan 50% van de opgeroepenen ooit lid waren geweest van een of andere sportclub, terwijl dit aantal in 1986 reeds gedaald was tot amper 33%4 Daarenboven worden de opgeroe penen door het Centrum voor Re krutering en Selektie ingedeeld, Aalst. Voor wal rekreatieve sportbeoefening per groep betrof, werd zaalvoetbalclub Juventus voor zijn prestatie van het werelduurrekord gelauwerd. Samen met Zwemclub Neptunus, wandelsportvereniging De Kadees en eervolle vermel ding voor TT Kring Aalst, Jiu Jitsuclub Akijema en Jukio Tani (a) volgens het medisch profiel, in drie baden te bouwen om de openbare keken dat de sport de plaats kan kategorieën, nl. A, B of C. De laats- volksgezondheid op te krikken, worden toebedeeld die zij ver te tien jaar is er een belangrijke Sportbeoefening en lichaamsbewe- dient,... en die nodig is. terugval van de kategorie A van ging moeten immers aangeleerd, Overheid en sportbonden hebben 66% naar 42%. Niet alleen de sport- gestimuleerd worden. De school is er alle belang bij de handen in me- beoéfening maar ook de algemene dan ook het belangrijkste instru- kaar te slaan en de sportbeoefening gezondheidstoestand van onze ment waarover de overheid be- opnieuw massaal aan te leren, reeds jeugd gaat dus achteruit. Maar... het schikt om reeds vanaf de eerste le- van bij de prille jeugd. Dat er mu- lichaamsgewicht nam in dezelfde vensjaren van de sportbeoefening ziek in de sport zit moet niet aange- periode dan wel toe met gemiddeld een natuurlijk gegeven te maken, tond worden aan zij die ze beoefe- 2,5 kilogram. Doch hier knelt het schoentje door nen, doch ten overstaan van de De schuld voor deze evolutie mag de steeds overvollere lessenrooster niet-beoefenaarsvalter nog een he- echter niet alleen op de schouders kan de sport slechts met mondjes- le weg af te leggen. De verkiezing van de betrokkenen geladen wor- maat meer worden ingepast. van de 32ste sportlaureaat wil dan den. De overheid moet terzake ook De vraag stelt zich of hier het roer ook een stukje aan die lange weg eens in eigen boezem kunnen kij- niet drastisch moet worden omge- timmeren...», aldus schepen Roger ken. Het is immers niet voldoende gooid, en het onderwijsstramien D'Hondt. steeds meer sporthallen en zwem- niet in die zin moet worden herbe- (p.h.) inbegrepen. De lessen worden ge geven door Gillis Senepart, archi- tekt en licentiaat in de achtitektuur- wetenschappen. Het is een uitvoe rig geïllustreerde kursus die de tuin kunst benadert vanuit de ingreep in de landschappelijke natuur en de ervaring van deze groene ruimten. Men heeft aandacht voor Italiaanse villa-tuinen. Franse en Engelse tui nen en hedendaagse tuinen. En op 21 april begint er een kursus met als tema verzekeringen, hoe wat en waaraan. De lessen worden gegeven op 7 dinsdagen telkens vanaf 20.00 uur. Het inschrijvings- .geld bedraagt 3.300 fr. lesgever is Luc De Beul, lesgever verzekerin gen aan het Provinciaal Instituut voor Hoger Onderwijs. Voor meer informatie kan men steeds terecht bij het Kultureel Centrum De Werf, Molenstraat 51 te 9300 Aalst (053/ 76.13.13.) De Vlaamse Volkshogeschool 'Vlied' is een samenwerkingsver band aangegaan met het kultureel centrum De Werf in de Molenstraat te Aalst en zal daar in de komende maanden ook een aantal kursussen verzorgen. Op 26 februari om 20.15 uur begint een kursus met als tema romanti sche ontmoetingen met Beethoven, Brahms en Mahler. Luc Leupe, le raar muziekgeschiedenis, maakt vergelijkingen met literatuur en schilderkunst en de sociale achter gronden. Hij zal de nadruk leggen op telkens een zeer representatief komponist uit elke periode, want de romantie volgt een evolutielijn van meer dan 100 jaar. De kursus omvat 12 lessen en kost 3.000 fr. De lessen vinden plaats telkens op woensdag avond tussen 20.15 en 22,45 uur. Op 4 maart start een lessenreeks van 5 woensdagavonden ovrt- bie ren een kunst om ze te proeven. De inschrijvingsprijs bedraagt 1.350 fr. Bierproever Wouter Gyselinck be geleidt de kursisten op hun ontdek kingstocht van onze nationale drank. Historische en hedendaagse tuinen: ontwerp en betekenis is de titel van een kursus die aanvangt op 23 maart en loopt over 8 maandagen en een zaterdag. Hiervoor bedraagt het in schrijvingsgeld 3.500 fr, uitstappen Aalst. Gastvedette van de avond, Guy Thijs, werd geïnterviewd door Louis De Pelsmaecker. Mevrouw Thijs deed'ook c'haar duit in het zakje (a) Tijdens de laatste gemeenteraadszitting werd een herschikt statuut voor- gelegd dat niet zo 'nieuw' blijkt te zijn als men het vergelijkt met het vorige. Integendeel want volgens raadslid E. Brantegem zijn Jiet - op één alinea na - dezelfde statuten die eertijds door de vorige koalitie ingediend werden maar toen verdaagd werden: 'Voor die ene alinea te schrappen heeft men drie jaar nodig gehad', maar dit baart geen verwondering meer bij de oppositie, dje evenwel akkoord ging met het 'nieuwe' statuut. In dezelfde zitting moest ook een reglement goedgekeurd worden waarbij de betoelaging herschikt werd. De sportraad heeft haar puntensysteem als dusdanig moeten aanpassen omdat ze mathematisch beschouwd daarvan afhankelijk is. Er is een onderscheid gemaakt tussén de voetbalsport, de wielersport en de andere sporttakken. Opvallend hierbij is dat de voetbal clubs moeten inleveren alhoewel ze nog altyd met de helft van de betoela ging gaan lopen. Het in gebruik nemen van de nieu- schouwd wordt. Men vindt ook dat we sporthal zal tot gevolg hebben de subsidiëring voor wielerwedstrij- dat het bestuur van de sportraad den niet afzonderlijk mag staan en gewijzigd wordt. Men zal alleszins bijgevolg aan het reglement kan naar een nieuwe voorzitter moeten ontsnappen waarbij geleden afge- uitkijken want het mandaat mag snoept worden van de andere sport- niet gepolitiseerd zijn. Het moet takken. Ook om nog andere rede dus iemand worden die in het sport- nen deed de SP-fraktie een voorstel verenigingsleven aktief is. Toch om dit punt te verdagen maar bij de heeft voorzitter A. Meuleman zich stemming konden zij zich alleen al eerder teruggetrokken omdat hij maar onthouden en werd het door niet akkoord kan gaan met de nieu- de meerderheid goedgekeurd, we formule van subsidiëring. Hij Spee,plei„ Waluele had bovendien een alternatief voor- stel dat hij aan de raad voorlegde. Er 's een ProJekt voorgesteld waar- bij men in Wanzele een prefabge- Dit had volgens A. Meuleman qua bouw gaat oprichten van zowat on- betoelaging veel duidelijker en geveer honderd vierkante meter rechtvaardiger kunnen zijn'. De groot. Hiertegen heeft niemand be- SP-fraktie is het niet eens met het zwaar maar de voorbereiding tot de reglement van het college omdat er uitvoering gebeurt nogal in omstan- sprake is van een vaste opsplitsing digheden die bij sommige gemeen- van de subsidiëring in tweemaal teraadsleden vragen opwekt. Zo is vijftig procent, enerzijds voor voet- er volgens raadslid Brantegem, on- bal en anderzijds voor alle andere danks hij het eens is met de speel- sporttakken, wat als een pyschologi- pleinwerking, geen voorontwerp scbe onrechtvaardigheid be- noch raming zodat het moeilijk is goedkeuring te hechten aan de vraag van het college. Er zijn wel kredieten voorzien in het kader van het plan Van den Bossche maar de oorspronkelijke begroting vertoonde in 1991 hiervoor een half miljoen dat nadien echter gewijzigd werd in twee miljoen frank. Noch tans is er door de raad geen raming bekend, noch een inplantingsplaats, noch een voorontwerp of schets zo dat het totaal onverantwoord is. Ondanks alle onduidelijkheden is de oppositie niet gekant tegen de oprichting van een dergelijk ge bouw. Verzet Alhoewel de gemeentelijke opcen tiemen identiek zijn aan het voor gaande jaar worden ze door de op positie niet goedgekeurd om reden dat men toen al zwaar verzet aange tekend heeft tegen de drastische verhoging en deze idee werd ge volgd voor wat de belasting op dc personenbelasting betreft voor 1992. Vermits de begroting nog niet klaar is heeft men voorlopige twaalfden moeten vaststellen. Nochtans moet dit 'wettelijk' in oktober voorgelegd worden maar in Lede zal men nog een poosje moeten wachten vermits men de voorlopige twaalfden aan gevraagd heeft zowel voor januari als voor februari, wat 'wijst op pro blemen maar men wil er niet over spreken', besloot raadslid Brante gem. JV

De Voorpost | 1992 | | pagina 3