In Aalst leeft internationale solidariteit verder Zijn de belastingen te hoog in Erpe-Mere Week van het verkeer leverde 57 finalisten op in Erpe-Mere Hulpprojekten Infobo samen met het Algemeen Middenstandsverbond Starterskursus zelfstandig ondernemen een uitdaging 4 - 3.11992 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 dorp maar deze pomp heeft het se dert verschillende maanden bege ven. Die waterpomp die zich aan de ingang van het dorpje bevindt was de enige bron van drinkwater. Zij bevoorraadt de school en het dis- pensarium en nog enkele andere kleine dorpen op 3 a 4 km in het ronde. De school en het dispensarium zijn op het ogenblik gesloten. Het ge brek aan drinkwater laat zich voe len voor de inwoners en allerlei ziekten gaan daarmee gepaard. Om de inwoners een kans te geven ter plaatse te blijven i.p.v. naar de grote steden of naar Europa te trek ken wil de hulpgroep hier een nieu we pomp gaan installeren. Hiervoor is 300.000 frank nodig. Oostblok - Tsjernobyl Niemand zal ontkennen dat de mis lukkingen van de regimes in de Oostbloklanden meest voelbaar zijn in de belangrijke sektoren zoals ekonomie en nationaliteitenpro bleem. De USSR bestaat niet meer en de landen bevinden zich nu met een voorbijgestreefde en onver zorgde nijverheid. Iedereen van ons herinnert zich nog vrij levendig de ramp met de kern centrale in Tsjernobyl. Een school voorbeeld van onverschilligheid en onkunde in het omspringen met ra- dio-aktiviteit. Maar nog erger is de nasleep ervan. De kleintjes die daar geboren wor den zijn bijna allen radio-aktief be smet. De meesten onder hen heb ben kanker en zijn slechts een kort leven beschoren. De aktie daar is dus heel speciaal gericht naar de verzorging van die kinderen. In de streek van Tsjernobyl zijn een vier tal kelderverblijven of kinderhospi talen. Van deze uit is er een enorme vraag naar medicijnen, melkpro- dukten, luiers, kinderkleding, kin derspeelgoed enz... Wie wil helpen om deze hulpmiddelen ginds te krij gen Hulpprojekten Samengevat stelt de Aalsterse Hulpgroep volgende vier hulppro jekten 1. Kroatië kleren, dekens, eetwa ren, medikamenten - vervoers kosten 2. Tsjernobylmedikamenten, hulpprodukten, luiers, kinder speelgoed, kinderkleding en de vervoerskosten ervan. Aalst. In 'Thalassotherapie' het lokale ziekenhuis van Opatija (KroatiëaU Joegoslavië) wordt door het krisiskomitee om hulp gesmeekt ,w( 3. Koerdistan waterpomp gel- 431 13 1116 «Hulp aan noodlijcÖ? delijke steun den» (telkens het projekt vent 4. Koerdistan ontmijning in de den). grensstreek geldelijke steun. Meer inlichtingen omtrent elk Hulpgoederen kunnen steeds wor- deze projekten kan men bekoner den afgezet op het adres Immer- op zelfde adressen in Aalst of00 zeeldreef 60, Aalst of Capucienen- telefoonnummers 053/21.56. laan 45 te Aalst. 77.34.30, 21.12.65, 78.07^e' Geldelijke steun kan op rekening 77.39.23 - fax 77.34.30. bij BAC Aalst833-421 79 96-15 (p;sc voor hulp aan de Koerden of 833- Alhoewel in de laatste raadszitting de begroting voor 1992 moest behan deld worden, had het college toch nog een vijftigtal punten op de agenda geplaatst Nog niet genoeg echter dachten een paar raadsleden want naast J. De Wolf die een punt wilde laten toevoegen bij hoogdringendheid, had ook raadslid C. De Brouwer een opmerking bij het verslag van de vorige vergadering. Hij verzocht het college dat al zijn tussenkomsten in de notulen zouden ingeschreven en niet één enkele. Men had zijn interpellatie niet vermeld in verband met het opmaken van het verkeersplan, noch deze over de OCMW-begroting en de aankoop van een slagsonde. Met het behandelen van beide pun- tje gekant tegen de belasting op de ten ging al heel wat tijd «verloren» kleine bedrijven «zonder perso- vooraleer men de algemene bepa lingen kon vaststellen betreffende de aanwervings- en benoemings voorwaarden van hulpagent, aspi rant-politieagent en adjunct-com missaris. Hierbij vond raadslid J. De Wolf dat de jury zouden moeten samenge steld worden volgen het niveau van de diploma's van de kandidaten en hij vroeg zich af wat er zou gebeuren bij gelijkheid van stemmen vermits de jury samengesteld is uit vier Ie- neel» maar de meerderheid wil de 1.000 fr. gemeentebelasting niet schrappen. Talrijke andere belas tingen en retributies zijn identiek aan deze van vorig jaar. Gebouwen Sinds vorig jaar bevat het belastingspakket een post om belas ting te heffen op onbewoonde, ver vallen, leegstaande en onafgewerk te gebouwen. In tegenstelling tot vorig jaar wilde raadslid De Wolf den. Burgemeester De Langhe wist deze belasting niet meer goedkeu- hierop te zeggen dat de mensen vol gens het niveau van het examen zouden verbeteren maar was toch akkoord voor de lagere graden een regent in de jury te laten zetelen in plaats van een licentiaat. Dat de stem van de burgemeester voorzitter zou tellen bij gelijkheid van stemmen dat vond De Wolf «politiek doorslaggevend» waarop de burgemeester replikeerde dat dit zijn visie is maar dat men er zal over waken «dat er geen staking van stemming» komt. Toch maakte hij er, op verzoek van De Wolf, een «voorzitter zonder stemrecht» van ren omdat er een bedrag in de be groting van 1991 ingeschreven was en het niet gebruikt heeft om sane ringen door te voeren. Hij vindt dat men met dit geld een tegemoetkoming moet doen aan mensen die hun woning willen sane ren want een saneringspremie be staat er hier niet. Het zou dus voor de bevolking een aanmoediging be tekenen en hij besloot dat «als de belasting moet dienen om geld in de kas te brengen keuren we dit niet goed». Volgens schepen E. Bliki kan men echter nog niet voorzien hoe of voor wat het geld zal besteed volgens schepen Bliki te wijten aan het feit dat Erpe-Mere, ook gemid deld gezien, minder onvangt van het gemeentefonds, nl. 8.832 fr. tegen 10.222 fr. per inwoner. Zelfs met hogere opcentiemen ontvangt de gemeente minder dan de andere en hij besluit hierbij dat «als we de situatie willen ombuigen moeten we andere belastingen innen». Hij wijst daarbij ook op de te grote perso- neelsbelasten waarop De Wolf hem voorstelt geen nieuwe aanwervin gen te doen met uitzondering voor de politie. Maar dit kan moeilijk volgens Bliki omdat het geco-ak- koord moet nageleegd worden en daarenboven worden aan de ge meente maandelijks verplichtingen en eisen opgelegd. Uiteindelijk blijft het voorstel om de personen belasting te verminderen op 7,9 procent behouden. Trouwen Wie wil trouwen zal ook zijn retri butie op de trouwboekjes moeten blijven betalen ook al werd voorge steld deze belasting af te schaffen. Gelukkig blijft de huwelijkspraal want sommige raadsleden waren er voor te vinden ook daar een verho ging in te voeren. Het voorstel van Van Pollaertom 10.000 fr. te vragen in plaats van 3.000 fr. buiten de vast gestelde dag natuurlijk, want dan is het gratis, werd alleen door zijn LVB-genoot gesteund terwijl de SP zich onthield en men in de VU-frak- tie verdeeld hierover stemde. Raadslid De Wolf steunde zijn ont houding op het feit dat men alleen maar de vrijdagavond (gratis) kan trouwen wat hij als de «armen- avond» bestempelde. Hij stelde zelfs voor er nog een tweede avond bij te nemen om toch een kleine keuze te kunnen maken. Schepen E. Lepage stelde dat vorig jaar deze regeling ingevoerd werd en vond het niet nodig te verande ren vermits er toch geen klachten zijn. Trouwens er zijn maximum vier koppels per vrijdagavond te trouwen wat heus geen problemen stelt en het is dus niet noodzakelijk nog een tweede avond in te voeren. Tenslotte gaat J. De Wolf nog voor één jaar akkoord met deze regeling. Gemeenteontvangen Door het afsterven van gemeen teontvanger Gaston Van Gijseg- hetrt stelde het college voor om de aanwervings- en bevorderingsvoor- waarden vast te stellen voor de gra den van secretaris en ontvanger. Men doet aan de raad een voorstel om de betrekking bij bevordering te begeven. Reeds voor dit punt ont houdt de SP-fraktie zich en waar men de openverklaring van deze be trekking vraagt vond raadslid De Wolf het als «voorbarig ook al moet er een kontinuïteit zijn maar men heeft toch honderd dagen om zich te beraden». Zij alleen stemden te gen de openverklaring maar in de geheime zitting werd Luc Vinde- voghel als waarnemend plaatselijk gemeenteontvanger aangesteld. Bij de stemming hierover was men trouwens unaniem akkoord. Leningen Er werd een gemeentelening goed gekeurd om de aanleg van de be graafplaatsen van Erpe en Eronde- gem te financieren voor een bedrag van 1.863.000 fr. en een tweede le ning van 3.819.000 fr. voor verbete- ringswerken aan de Beekstraat te Mere. Dit is slechts het gemeentelij ke aandeel want in feite zullen de werken maar liefst 7,6 miljoen kos ten. Een derde lening (595.000 fr.) Jh id< moet de aankoop van materia^ voor wegenwerken financieren )0| deze van drie miljoen dient vooe verbeteringswerken aan de D%a< straat te Mere waarvoor een bedien van 6,75 miljoen geraamd is. Ejg. bijkomende lening van 556.000m moet de twee vorige aanvullen onderhoudswerken aan kleine nng gen te financieren. ln Het gemeentebestuur gaat tv^ personal computers aankopi enerzijds voor de gemeentelijke litiediensten en anderzijds voor |n gemeentelijk onderwijs. ;n! j c t NCMV Jongeren organizeert in sa menwerking met NCMV Gewest Dendermonde en de NCMV afde ling van Wetteren een aantal infor matie-avonden voor jonge onder nemers. De lessen worden gegeven door deskundigen uit de onderne- mingswcreld. De lessenreeks kreeg de naam 'Zelfstandig ondernemen een uitdaging' en is een praktisch gerichte info-reeks voor alle kandi daat zelfstandige ondernemers. De kursus loopt over 7 avonden en 1 inschrijvingsgeld bedraagt 2.5(H) (startershandboek, 5(H) blz. int grepen). De kursus heeft plaats op de do derdagen 6, 13,20 en 27 februari 5, 12 en 19 maart in de vergaderz, 'De Warande' te Wetteren. Vooraf inschrijven is noodzake en dat kan bij NCMV Dendermt de. Ridderstraat 21 tc 9200 Dend monde (052/21.21.16.) om blijk te geven van de eksamens worden want bovendien «zijn er nog «eerlijk en objektief» te laten verlo- zaken om die gelden te gebruiken». pen. Belastingen Nadat een begrotingswijziging van 100.000 fr. als supplement toege kend aan de personeelsleden, goed gekeurd was, moesten heel wat re tributies en belastingen goedge keurd worden. Voor de aflevering van «admini stratieve stukken» kwam J. De Wolf opnieuw met een amendement voor de pinnen en stelde voor een vast principe te hanteren van geen belas ting op te leggen op zaken «die men verplicht is te bezitten want dit is onaanvaardbaar». Niet verplichtte dokumenten moeten uiteraard be taald worden of desgevallend bij verlies want dan is de drager verant woordelijk en moet er zorg voor dragen. Hij krijgt hiervoor alleen gehoor bij zijn partijgenoten zodat de retributie gehandhaafd blijft. Ook de retributie voor reklame in het gemeentelijk infoblad blijft voor de uitgaven te drukken en een identiek behouden maar De Wolf poging te doen om eindelijk eens de had een opmerking over artikelen tering naar de nering te zetten en die er in gepubliceerd worden Raadslid De Wolf stelt voor om het «waaraan de burgers niets hebben» reservefonds aan te spreken, en hierbij citeert hij o.a. een artikel Raadslid Fr. De Brouwer merkte op over de kerkfabrieken, wat schepen dat het percentage in Erpe-Mere Lepage doet opmerken dat «dit vrij hoog ligt vergeleken met de niets met de retributie te maken buurtgemeenten waar het op 6 of heeft». Alhoewel akkoord gaat om 6,5 bepaald is. het punt goed te keuren dringt hij toch nog aan om ook bijgevoegde Daarop maakt schepen Bliki zelf agendapunten te vermelden en een vergelijking en geeft toe dat naar steeds meer «objectiviteit te Erpe-Mere blijkbaar een verarmde streven». gemeente is. In toelichting horen we dat het gemiddelde 6,61 procent Alhoewel iedereen tegen sluikstor- bedraagt en het gemiddelde van de ters wil optreden zal men toch de opcentiemen 921 zodat de gemeen- opgelegde boete van 10.000 fr. be- te toch boven dit gemiddelde uit houden in plaats van de voorgestel- steekt. de 15.000 fr. Daarnaast is de opposi- Dat men die regel moet toepassen is Waar raadslid C. De Brouwer het als een «regulerende belasting om verkrotting te voorkomen be schouwt gaat hij toch akkoord met het agendapunt en stemt alleen de SP tegen. Raadslid De Wolf slaagt er evenmin in om het aantal opcen tiemen van 950 tot 900 te verlagen alhoewel hij hier de steun krijgt van de voltallige oppositie. Personenbelasting De aanvullende gemeentebelasting op de personenbelasting blijft in Er- pc-Mcrc op 7,9 procent behouden wat maar liefst ruim 98 miljoen frank in de gemeentekas brengt en dus zeker belangrijk is voor de in komsten. Raadslid C. De Brouwer dringt bij het college aan om het percentage naar zeven procent te doen dalen waarop schepen Bliki reageert «dat het nog minder mag zijn maar dat men de verplichtingen moet nakomen». De Brouwer stelt Ongeveer twintig jaar geleden startte men in Erpe-Mere, toen nog in een paar afzonderlijke deelgemeenten, met de week van veilig verkeer. Aan de basis hiervan lag toenmalig veldwachter K. Verlaekt die toen reeds de speelplaats of het dorpsplein omtoverde tot een verkeerspark waarbij hij de medewerking kreeg van het onderwijzend personeel, de plaatselijke politie en de bijzondere wegpolitie van Gent. Sindsdien is het geheel gegroeid en is de belangstelling veralgemeend want alleen in Erpe-Mere rijden er zo een zevenhonderd 'chauffeurs' een paar rondjes op de ver- keerspiste. Het was in feite een initiatief van Via Secura dat, na de verdwijning ervan, overgenomen en op dezelfde basis voortgezet werd door het Bel gisch Instituut voor Verkeersveilig heid met de medewerking van de Rijkswacht die in elke provincie en kele manschappen aanduidt om de mobiele verkeerspiste te leiden tij dens de week van het verkeer waar aan de meeste scholen deelnemen. Gedurende een tweetal weken zijn deze mensen bedrijvig met leerlin gen van de plaatselijke scholen van het vierde, vijfde en zesde leerjaar. Dit jaar was dit in de sporthal aan de Sint-Bavoweg te Mere waar de jon geren 'zonder rijbewijs' achter het stuur van een eventueel befaamd merk mochten kruipen en zich in beelden dat ze ook al langs de weg mochten razen. Maar de werkelijk heid en het doel van de week voor verkeersveiligheid is helemaal an ders. Ze mogen wel achter het stuur zitten van een go-cart maar dan pas nadat ze een heleboel teorie heb ben moeten slikken want geduren de anderhalf uur krijgen ze van een van de vier aanwezige rijkswachters onderricht. Dit valt niet altijd mee want uit de resultaten is meestal gebleken dat er een hemelsbreed verschil bestaat tussen teorie en praktijk. De meeste leerlingen kun nen hun teoretische kennis moeilijk aan de praktijk aanpassen waarbij ze bijgevolg veel punten verliezen en dus niet tot de finalisten beho ren. Meestal blijven er een zestigtal over nadat op een bepaalde basis een selektie gemaakt werd. Toch blijft het voor de kinderen, naast het ontegensprekelijk opvoedend ele ment, een spel want een go-cart rij den blijft nog altijd een belevenis, zij het dan ook onder het waakzaam oog van de rijkswacht-verantwoor delijken W. De Graeve, Rob. De Muynck, J. Slabbynck, Arm. De Geyter en Jul. Antheunis. Zij heb ben voor deze sessie 57 leerlingen geselekteerd om aan de finale deel te nemen. Om de winnaar te kennen diende de kandidaten nog een prak tische en een behendigheidsproef op de verkeerspiste af te leggen. De laureaten van het zesde leerjaar kunnen dan nog eens deelnemen aan een selektieproef in de sporthal te Mere op 20 en 21 april volgend jaar om hiervan één jongen en één meisje af te vaardigen naar Brussel waar een finalewedstrijd plaats vindt om later deel te nemen aan de internationale verkeerswedstrijd in 1992 in Berlijn. Vorig jaar was de Erpe-Merenaar Stef. Beirens bij de besten van Europa. De uitreiking van de verkeersdiplo- ma's, waaraan een prachtige prijs verbonden was, geschiedde in het administratief centrum Steenberg en opvallend hierbij was dat de school van het Molenveld Burst met de hoogste eer ging lopen want drie leerlingen bezetten de eerste drie plaatsen en zij werden daarbij met een beker begiftigd. In de uitslag werd de eerste plaats opgeëist door Björn Dumont en ging zijn schoolgenoot Dennis Beurms vooraf. Het blijkt dat ook de meisjes 'hun man' kunnen staan in het verkeer want Nele De Vos, eveneens van de school aan het Mo lenveld, eindigde derde en Elke Bambust vijfde. Stef. De Roo was vierde en op de zesde plaats volgde Tom De Lausnay. Vervolgens werd de uitslag gevormd: Renate Van- derbeken, Dim. Verbraekel, Cl», Moreel, Jer. Killemaes, Chr. Mi^Z ne, Br. Goossens, Ev. Veeckmai Dor. Van Paemel, Nic Van Stecj^ berghe, St. Brondeel, St. Raes, iC De Vuyst, P. Hclin, F. Van Heek Lien Goossens, Mar. Van Heddi gem, Tom Langendries, El. Ma^C thijs, El. Eeckhout, Jer. De Koke Tom Hendrickx, Nath. Boelaert, 1>C Plaetevoet, K. Vanderstichelc^i Car. Quintijn, Mich. De Mil, J. Vaje Calenberg, St. Hendrickx. De andere finalisten werden geliji geplaatst maar werden evenzeeZ01 met een geschenkje bedacht: Is. ArDe gelo, Gr. Van De Sijpe, C. Janssenyo Is. Haelterman, M. Roeland, S. Valei Acker, T. Uyttendaele, C. Wille, Fa Tillon, Ph. Leroux, D. Bus, V. Veiiji meire, K. Spittaels, D. Geerts, Rui Verbeken, A. Fortuin, V. Verlapn St. Van Wijnendaele, T. Vageneriel de, Bj. Vinck, K. Verbraekel, Wie Van Melkebeke. >le Van de lagere school Aaigem waior de eerste leerling van het vierdia; leerjaar St. Raes, vijfde leerj. Rcnlai Vanderbeken, zesde leerj. Fil. Vaje Hecke. Voor de gemeenteschool waren dit respectievelijk St. Bronvo deel, D. Beurs en B. Dumont. Dfle laureaat van het B.L.O. was Be Vinck. Ma JVo cn D<

De Voorpost | 1992 | | pagina 4