Kasteel Van Muylem ontvangt de WAK-prijs 1991 Odilon Mortier: voorzitter Aalsters Stedelijk Feestkomitee wordt TV-vedette... Wordt Moorsels gemeentehuis verkwanseld? Weekblad van Dender- Durme- en V_/ iiiniiiimi Heemkundige Kring schreef brief naar de Koning VRIJDAG 10 JANUARI 1992 45e JAARGANG NR. 2 - 50 F j j Aalst. Het kasteel Van Muylem kreeg voor zijn geslaagde restauratie een aanmoedigingspremie van het WAK (a) j De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon (WAK) kende, naar jaarlijk- se traditie, haar aanmoedingspremie voor restauratie-architektuur toe. Voor 1991 werd deze premie (75.000 fr) uitgereikt aan Mare Lambrecht, eigenaar van het Kasteel Van Muylem aan de Gentsesteenweg 380 te Aalst, j voor zijn restauratie van dit pand. WAK-voorzitter André De Ceuninck maakte bij deze gelegenheid ook de balans op van de voorbije werking van WAK. .1 Voor de VVAK-Prijs 1991 werden 'gered' werd maar geheel hersteld bvec kandidaturen ingediend. Het en gerenoveerd. Dit alles gebeurde j reeds genoemde Kasteel Van Muy- door met eigen middelen en in sa- lem, Gentsesteenweg 380 te Aalst, menspraak met de toezichthouden- eigendom van Mare Lambrecht en de instanties. Het verwaarloosde, een herenwoning gelegen aan de vervallen en gedeeltelijk leegge- Majoor Claesestraat 16 te Aalst, ei- roofd kasteeltje werd voortreffelijk gendom van Julien Troch. gerestaureerd en kreeg een bestem- De kandidatuur van hel Kasteel ming als feest- en vergaderruimte. Van Muylem werd reeds in 1990 Op de stadsbegroting 1991 werd behandeld, maar kwam toen niet in een bedrag van 50.000 fr ingeschrc- aanmerking omdat de aanvraag niet ven voor deze premie, die door reglementair was ingediend. Dit WAK nog verhoogd werd met jaar werden echter alle voorwaar- 25.000 fr. Samen met oud-schepen den voldaan. De jury bekroonde het Van den Ecden lag Frits Courteaux, Kasteel Van Muylem dat in 1897 erevoorzitter van WAK, bijna 15 werd opgericht en nu na twee jaar jaar geleden, aan de basis van deze intensieve werken niet alleen intussen klassiek geworden WAK-prijs. De herenwoning in de Majoor Clae sestraat werd gebouwd omstreeks 1870-1880. Ze is gelegen naast het huis dat in 1984 als monument be schermd werd. De renovatiewerken van dit gebouw, bestonden uit het opfrissen van de gevel en het ver nieuwen van de ramen, zonder evenwel rekening te houden met de originele indeling en materialen. WAK viert weldra haar 40-jarig bestaan De Vereniging voor Aalsters Kul tuurschoon, is met haar 466 leden één van de meest bloeiende kui tuurverenigingen van Aalst. Dit jaar zal de vereniging zijn 40-jarig be staan vieren. In 1952 werd, op initiatief van de oudleerlingenbond van de Akade- mie voor Schone Kunsten van Vervolg op blz. 4 Bij de jaarwisseling startte VTM met een nieuwe dertiendelige serie onder The Onionriver Jazzband en is ak- de titel 'De Kotmadam'. Heel wat Aalstenaars keken verwonderd op toen tief lid van de Draeckenieren en het zij de voorzitter van het Stedelijke Feestkomitee Odilon Mortier op het Corum Alostum Imperiale. Hij scherm de rol zagen spelen van de klusjesman 'Odilon'. Deze pittige leerde zelfs drukken (toen hij de gepensioneerde chef van de stadsdrukkerij is hiermee echter niet meer aan stadsdrukkerij oprichtte was hij zelf zijn toneelproefstuk en is dan ook bij velen uit de Aalsterse toneel- en nog een leek) en hij kookt voortref- karnavalwereld, zeker geen onbekende meer. felijk. Odilon Mortier werd geboren op 21 ën onder leiding van Octaaf Boone, februari 1931 en woont aan de toen hij als begeleider optrad van de Een cipier van de Leuvense ge- Groenstraat 250 te Aalst. Vooral in meest verscheidene binnenlandse- vangenis en een kotmadam de muziekwereld wist Odilon zich en buitenlandse artiesten. Hij Odilon Mortier werd een paar jaar meer dan waar te maken. Het was schreef ook muziek en teksten voor geleden door een gastregisseur van trouwens langs die weg dat hij met vele typische Aalsterse liedjes als: Pact, Achiel Van Malderen, gekon- het toneel in kontakt kwam. Hij Zjeur Jong, Je mag het niet weten, leerde zelf saxofoon en klarinet spe- Mèn liefde vér Oiljst en het ontroe- len en was dirigent van de Aalsterse rende Mèn lenig Oilsjt. Buiten de Big Band en van de harmonie'Hand reeds hoger genoemde muzikale groepen is Odilon ook dirigent van takteerd om in een TV-reeks een rol te spelen als cipier van de Leuvense gevangenis. Hij zag in Odilon wel de Vervolg op blz. 4 in Hand'. In 1953 had Odilon zijn legerdienst voltrokken en ging op zoek naar een vaste job. Ingegaan op een kranten advertentie 'Akteur gevraagd' kwam hij - samen met Jan Theys - terecht bij een gezelschap dat bij 'de jongens in Duitsland' ontspanning bracht. Acht jaar later, kwam hij in vaste dienst bij Stad Aalst. In die periode werd hij ook lid van de so cialistische toneelvereniging 'Kunst, licht en vrijheid'. Hij bleef dit tot deze vereniging werd ont bonden en was dan medestichter van PACT (het Progressief Aalsters Collectief Theater). Hij vertolkte cr trouwens verschillende rollen in di verse produktics. De muziekwereld bleef Odilon's grote liefde wegdragen. Nog vele jaren kon hij zijn talenten ontplooi- Aalst. Odilon Mortier leeft zich helemaal in zijn rol in (a) Het bestuur van de Heemkundige Kring De Faluintjes, met zijn meer dan vraagt de Heemkundige Kring zich 800 aangesloten leden, deed reeds herhaalde verbeten pogingen om het af. Moorselse gemeentehuis voor sloping te behoeden. Nadat in het begin van Het bestuur van de Kring is zich dan 1991 in hun tijdschrift een oproep verscheen om het gemeentehuis als in alle vrijmoedigheid gaan richten gebouw te redden, werd op 16 maart een persmededeling verspreid, waar tot onze Koning en de Koning Bou- omtrent ook reaktie in 'De Voorpost' te lezen was. dewijn-stichting. Op 30 november is dan ook een brief aan het adres van Op 23 oktober van vorig jaar zond huis weg, als sentimentaliteit en Zijne Majesteit Koning Boudewijn het bestuur van de Heemkundige deed dit gebouw af als een anachro- verstuurd. Kring een stevig protest naar het nisme. Het zou verdwijnen en ver- Reeds op 9 december '91 mochten Aalsterse schepencollege, dit naar vangen worden door service-flats zij een antwoord ontvangen vanwe- aanleiding van het onderzoek com- voor bejaarden. ge het kabinet van de Koning. Hier- modo et incommodo oud-gemeen- 'Wanneer worden in deze kuituur- in werd vermeld dat het schrijven tehuis Moorsel. barbaarse optiek weldra ook de Gu- werd overgemaakt aan de Gouver- De gemeenteraad van 26 november dulakapel op het Moorselse dorp, neur van de Provincie Oost-Vlaan- 1991 waar de bezwaarschriften te de Sint-Martinuskerk en het water- deren. Of er in de toekomst omtrent berde kwamen was sterk verdeeld, kasteel de nieuwste anachronis- deze zaak te jubelen valt, laat het Het stadsbestuur veegde in feite al- men. Als men bedenkt wat men in bestuur aan de nabije toekomst le Moorselse argumenten tot be- Aalst met een gotisch monument als over. houd van het Moorselse gemeente- de H. Geestkapel van plan is...' P.H. Aalst. Heemkundige Kring De Faluintjes laat het Moorsels om het te beschermen

De Voorpost | 1992 | | pagina 1