Kasteel Van Muylem ontvangt de WAK-prijs 1991 Odilon Mortier: wordt TV-vedette... Bond Moyson hoopvol naar nieuwe uitdaging 4 - 10.1.1992 - De Voorpost Op vrijdag 3 januari organiseerde de Socialistische Mutualiteiten Bond Moyson naar aanleiding van de jaarwisseling hun '2e Personeelsfeest' in de Keizershallen te Aalst. In aanwezigheid van 680 medewerkers van de federatie Aalst-Oudenaarde-Dendermonde-St. Niklaas, maakte Pierre Janssens, algemeen sekretaris van Bond Moyson de balans op van de sinds vorig jaar doorgevoerde fusie en gaf toelichting hij de toekomstplannen voor 1992. Voorzitter Christiane Roelandt van de Bond Moyson omschreef het voorbije werkjaar 1991 als het 'Jaar van de verjonging'. Door de her- strukturering vloeiden een 30-tal medewerkers af en werd het be stuur verjongd, zodat de oudste werknemer slechts 49 jaar oud is. De gemiddelde leeftijd van het per soneel bedraagt slechts 35 jaar en 63% ervan zijn vrouwen. Het leden bestand werd met 108 eenheden uit gebreid. Verder wees voorzitter Roelandt op het belang van het nieuwe werk jaar 1992, waarin volgens de nieuwe wetgeving op de ziekenfondsen de verkiezing dient te gebeuren van de beheersorganen, de algemene ver gadering en de raad van bestuur. Volgens Algemeen Sekretaris Pier re Janssens, was voor de Bond Moy son 1991 een bijzonder jaar. Een nieuwe federatie kwam tot stand: Aalst-Dendermonde-Oudenaar- de-St. Niklaas, die ruim 160.000 le den telt en een gezamenlijk perso neelsbestand handhaaft van een 1700 personeelsleden. Hiermee staat de BM in de regio waar het bestuur ervan zich voorgenomen had te zullen staan. Er wordt echter verder vooruit gekeken om de ver dere doelstellingen te bereiken. Er zullen verder diensten worden sa mengebracht en uitgebouwd tot een werking die 'a jour' kan beschouwd worden. In het departement van de verplich te verzekering werd in 1991 voor 6 miljard gespendeerd aan gezond heidszorg en werd er voor 2 miljard uitkeringen uitbetaald. De 320 mil joen administratiekosten beteken den maar 4% van de uitgaven. Het is dus een uitdaging dit goed beheer te kunnen verder zetten. Voor de leden werden nieuwe bij- dragestrukturen uitgewerkt. De ge- zinsdbijdrage werd hierbij afge schaft en er werd een prijs van 135 fr per lidboekje ingevoerd. Vanaf be gin '92 geeft de BM Plus-Pas toe gang tot de aanvullende diensten. Van de 135 fr per lidboekje, gaat 36 fr naar de nationale dienst, 32 naar de eigen vrije diensten en 67 naar de holding VZW. Met zijn meer dan 60 uitgewerkte diensten stelt Pierre Janssens, dat de Bond Moyson het meest complete en evenwichtige dienstenpakket aanbiedt in verge lijk met de konkurrentie. Zij zijn o.a. de enige die tot 5000 fr tussen komen in de homcopatische ge neeskunde. Voor terugbetaling van hospitalisatiekosten zal een over eenkomst aangegaan worden met een konventionele verzekerings maatschappij. Profilering en imago Met de nieuwe dienst Marketing en Public Relations, die zich met een jong en dynamisch karakter sterk profileert, is de BM aardig op weg om zijn imago verder te verbeteren. De 'oscar' zou echter volgens Jans sens gaan naar de financiële direc tie. In de zetel St. Niklaas werd 'het financieel puin' geruimd en werd door de revisor op 17 december 1991 de goedkeuring aan de nieuwe situatie verleend. Door de federatie werden in het voorbije jaar 10 nieuwe kantoren in gebruik genomen. Hierbij was de onlangs geopende nieuwbouw in Aalst wel een uitschieter. De vol gende maanden gaan nieuwe of ge renoveerde kantoren open in Baas rode, Wichelen, Zottegem en Tem- sc. In mei volgt de herinrichting van de federale zetel in Zottegem en nog voor het bouwverlof komt het kantoor Aalst II op de Moorselbaan aan de beurt. Familiale hulp Algemeen Sekretaris Pierre Jans sens deelde ook mee dat de realisa ties in de thuisverpleging een gun stige evolutie kenden. Hij ontkende de geruchten als zouden de familia hulp- en poetsdiensten worden af gebouwd. Herstrukturering zal in derdaad in '92 noodzakelijk zijn. Er zullen kursussen familiale helpsters georganiseerd worden en er zal ver der organisatorisch gewerkt wor den om de dcficieten tot haalbare proporties te herleiden. In de loop van 1992 worden ook de SW-kursussen (Socialistische Vooruitziende Vrouwen) i.v.m. buitenschoolse opvang prioritair gesteld. Het is de bedoeling van ini tiatieven te kunnen nemen om een eigen opvang te organiseren. Tot slot betoogde de Algemene Se kretaris, dat 1992 een belangrijk jaar wordt omdat volgens de nieuwe wet, de raden dienen verkozen te worden. De uitwerking van kontro- le-komitces zal op een speciale wij ze gebeuren maar is nog niet gewei ten hoe. Een feit is zeker, dat hel een omvangrijke bedoening zal worden. De verkiezingen worde» gehouden na de algemene vergade-j ring in de maand mei. Vooral naar het werven van leden toe, zal er bijzonder aktief gewerffl worden. Alle personeelsleden, in het bijzonder zij die nog geen enkd lid aanbrachten, werden opgeroe-i pen gestalte te geven aan deze nieu we aktie. Daarvoor worden premicil en trofeeën in het vooruitzicht ge steld. Voor wie het beste resultaat behaalt, ligt tegen volgend jaar dt 'Gouden Kei' te wachten. PH Aalst. Algemeen sekretaris van de Bond Moyson, Pierre Janssens (a Vervolg van blz. 1 Aalst, een kontaktvergadering ge houden, waar een 25-tal Aalsterse kulturele verenigingen werden voor aangeschreven. De vergadering drukte toen haar spijt uit over het verdwijnen van het Aalsterse be gijnhof. De aanwezigen waren toen ook ongerust over de toekomst van het historische Oud-Hospitaal en andere waardevolle gebouwen van de stad. Meteen was het prille ge- konsekwenties pleit WAK voor een verder verzet tegen het versnip peren van museumkollekties over diverse lokaties en ziet meer in één museum met een volwaardige mu- seumgids. Wat de huisvesting van het stadsarchief, liefst aangevuld met dit van het Land van Aalst, betreft, zijn de vooruitzichten wei nig rooskleurig en wordt door WAK het immobilisme aange klaagd. Aalst. Een zomers sfeerbeeld rond hel bekroonde 19de eeuwse kasteel (a) dachtengoed van de WAK tot stand gekomen. In de beginfase werd de werking van de WAK trouwens toegespitst op de redding van het Oud-Hospitaal. In 1964 werd het dan ook gedeeltelijk geres taureerd en vier jaar later werd er het stadsmuseum in onder ge bracht. Bouwkundig erfgoed De eerste verdienste van zijn ver eniging was volgens voorzitter-ar- chitekt André De Ceuninck, dat de WAK de Aalstenaars bewust maakte van het eigen kuituur- schoon. Omwille van financiële Anderzijds verheugt WAK zich over de groeiende belangstelling voor het bouwkundig erfgoed. Het sukses van de Monumentendag en het hoog ledenaantal van vereni gingen als WAK zijn daar het beste bewijs van. In het voorbije jaar werden drie Aalsterse monumenten geklas seerd: de Gijzegemse Neerhofboer derij, de binnenkoer van het Aal sterse stadhuis en het Oud-Hospi taal. WAK ziet in 'klasseringen' echter geen wondermiddel om ons bouwkundig erfgoed te redden. Dit werd helaas ervaren met de gepoli- tizeerde deklassering van de H. Geestkapel in de Kattestraat. WAK is er ook geen voorstander van om een karikatuur van deze ka pel gestalte te geven op de binnen koer van een nieuw winkelcentrum. De WAK uitte eveneens zijn vrees over de toekomst van andere waar devolle gebouwen in Aalst. Zowat vijf maanden geleden werd het Art-Nouveauhuis van wijlen de apotekers De Valkeneer en Ongena aan het Esplanadeplein verkocht. Gelukkig aan een monumentenbe- schermingsgezinde bankinstelling. Momenteel zijn niet alleen twee herenhuizen langs de monumentale zijde van het Keizersplein in derge lijk geval, maar verkeren ook een interbellumwoning in de omgeving van het Oud-Zwembad, het Sint- Rochushuis nabij de Sint-Martinus- kerk en het neo-gotisch Sint-Lie- vensrustoord - stuk voor stuk pijlers in de Aalsterse bouwgeschiedenis - in dit geval. Bewoningskansen en geen parkeertoren Ook de recente ontwikkeling in de meest vertrouwde omgevingen zoals de Grote Markt en de dorps kernen van de deelgemeenten ma ken WAK ongerust. Ganse bouw blokken in het hart van de stad, blijken in aanmerking te komen om omgetoverd te worden tot shop ping- en dienstencentra naar Brus sels model en de meest karakteris tieke Aalsterse stadsbeelden drei gen te verdwijnen. Er wordt gepleit voor de integratie van het vroegere gemeentehuis van Moorsel in het toekomstig seniorenkompleks. In nauw verband met het wijzigen van het stadsbeeld staat ook de op richting van een privéparkeertoren in de De Ridderstraat. Samen met het Forum voor Verkeersveiligheid is de WAK van mening dat de be woningskansen in het stadscentrum absolute voorrang moeten krijgen op achterhaalde visies van stadsver keer, waarvan deze 'verkeers stroomlokker' een typisch voor beeld is. De aanzet van de restauratie van het Aalsterse Belfort wordt door WAK positief ervaren als een be gin tot uitbouwen van een harmo nisch stadsbeeld, waardoor de iden titeit van Aalst op cultureel vlak versterkt wordt. Daartoe zou de his torische kern binnen de wallenring integraal als stadsgezicht herkend moeten worden door de hogere overheid. De schoonheid van een patrimonium behoort immers toe aan de ganse gemeenschap. Dit al les zou moeten uitstijgen boven de enge kommerciële belangen van handelaars. PH Aalst. Odilon Mortier weet met zijn natuurlijk gevoel voor humor in de VTM serie 'De kotmadamde figuur v klusjesman gepast in de verf te zetten a Vervolg van blz 1 gezochte figuur die de nodige talen ten had om een komische rol tc vervullen. Hij moest wel vanaf de maand mei 1991 onbeperkt vrij zijn. Dit bleek voor Odilon geen pro bleem te zijn, want zijn op pen sioenstelling als chef van de stads drukkerij was toen in het zicht. Hij verklaarde zich dan ook akkoord en startte in mei van vorig jaar met de repetities voor 'De Kotmadam'. Over het verdere verloop van de 'Kotmadam' - serie wou Odilon toch wel het ene en het andere kwijt. Elke aflevering, die telkens op maandag wordt uitgezonden om 20 uur, wordt de schijnwerper op één van de figuren gezet en krijgt de volle belangstelling rond een be paald gebeuren. De eerste afleve ring week hier echter van af en was bedoeld als kennismaking met de personages. In de tweede aflevering (van vorige maandag) ging het over het betrekken van de kamers en de kennismaking van de huurders on derling. In volgende afleveringen komt het ochtendverkeer' aan bod, met ziin tribulaties rond de toiletten, de badkamer en het ontbijt. De blon de, wulpse Betty krijgt bezoek van haar Giovanni, één van de kotbewo ners lijdt aan 'computeritis', naar gelang de examens naderen ont staan er meer spanningen en er wordt nogal wat commentaar gele- uit1 jar verd rond een betoging in Leuveigaf omtrent de vervuiling van de Dijleaai In de aflevering 'Levertraan' bödir reidt Odilon zich voor op het aflcgcn gen van een staatsexamen ter bevorjbu dering in de Leuvense gevangenisAoi In alle afleveringen worden herkenwo bare situaties gebracht uit het levc^Pr van de studenten en hun "Kotjhu madam'. Daarbij nog de tribulatidbli tussen de kotmadam en haar echguii genoot, waar Odilon dan dikwijljre ongewild nog een schepje bovenoim doet. Dat Odilon Mortier met zijl p; aangeboren gevoel voor humor di^bi alles best aankon is voor dc Aalstivr naars zeker niets nieuws. nu Al P.H.CC bc Aalst. Zowat 680 medewerkers van Bond Moyson waren samen in de Aalsterse Keizershallen om het personeelsfeest t vieren van de federatie Aalst-Oudenaarde-Dendermonde-Sint-Niklaas (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 4