Omzendbrief naar klanten Interstoom Aalst krijgt politiek staartje Zal de Dienst Kijk- en Luistergeld uit Aalst verdwijnen? Nieuw bestuur voor de Aalsterse Stedelijke Adviesraad voor de jeugd De Voorpost - 10.1.1992-5 V !ind vorige maand stuurde Interstoom-net van Aalst, naar zijn aangeslo- en klanten, een omzendbrief, waarin de maatschappij, omwille van een jpgelegde retributie door de stad, een belangrijke verhoging van de Energierekening werd aangekondigd. Schepen André-Emiel Bogaert (VD) lageerde fel als Interstoom-gebruiker en publiceerde een open brief, tladien wenste ook de CVP haar standpunt terzake kenbaar te maken. )p 5 september 1991 richtte Electrabel, afdeling Interstoom, een brief aan iet college van burgemeester en schepenen van de stad Aalst. Hieruit blijkt lat deze maatschappij én de stad er zich van bewust waren dat, bij het jpleggen van een eventuele retributie voor het aanleggen van ondergrond se stoomleidingen en het recht van de stad om hiervoor een vergoeding te Bekomen, zou doorgerekend worden aan de klanten van het plaatselijke Stoomverdelingsnet. Het schrijven bevat ondermeer een ontwerp van jvereenkomst tussen de stad Aalst en Electrabel. 'oen de stad Aalst op 11 juni 1991 an Electrabel meedeelde een fi- ianciële kompensatie te willen vra gen voor het verlies dat de stad zou Jijden door het derven van gasdivi- denden als gevolg van het bestaan l»an het stoomdistributienet, formu leerde Electrabel-Interstöom daar- pp enige bedenkingen. Het stoomdistributienet, zoals het jn Aalst op dit ogenblik bestaat, is Jiet resultaat van een geleidelijke uitbouw, gespreid over tientallen jaren. De gemeenteraad van Aalst uvejgaf reeds in 1951 toelating voor het )ijlsian leggen van een ondergronds lei- bejdingsnct en bevestigde dat in 1952 flegjen nadien. Het heffen van een retri- vorjbutie voor het verlenen van deze nisitoclating, werd tot voor kort niet als kcnwoorwaarde gesteld. weifPraktisch werd de totaliteit van het Kotjhuidige stoomnet, met op dit ogen- ilicjblik een totale lengte van 47,3 km, chtjuitgcvoerd om aansluitingen voor vijlt residentiële verwarming mogelijk te nop maken. Partikuliere woningen, ap- zijf partcmenten, stads- en OCMW-ge- dii bouwen, worden aldus voorzien van stoiwarm water of stoom voor verwar- rniing en sanitaire doeleinden. lAlle niet-industriële klanten, met i een moeilijk voorspelbaar en varia bel dagelijks verbruikspatroon, ver tegenwoordigen op dit ogenblik slechts 13% van de jaarlijkse stoom- produktie van Interstoom Aalst, vertegenwoordigen daarte genover ongeveer 85% van de on- derhouds- en investeringsuitgaven voor het verdeelnet. Ekonomisch verantwoord? Zonder de aanwezigheid van vaste grote industriële klanten met een stabiel afnamepatroon zoals Amy- lum (72% van het stoomverbruik) is een stoomdistributie ekonomisch „J niet verantwoord en berust het ver der uitbaten ervan eerder op margi naal gebruik van een bestaande in- frastruktuur. De aanwezigheid van grote indus triële gebruikers was voor Inter stoom het doorslaggevend argu ment in de beslissing in 1986 tot het bouwen van een nieuwe elektrici teitscentrale in Aalst, een eenheid van het type warmte-kracht-koppe- ling, ter vervanging van de in 1984 I door technisch defekt buiten ge- I bruik gestelde eenheid. Mede hier- J door kon het bestaande residentiële stoomverdelingsnet in de stad be- I houden blijven, yej Verder wordt door Electrabel op- iei gemerkt, dat het bouwen van de :al nieuwe eenheid volledig in de lijn er, lag van de politiek van de elektrici- |e. teitsmaatschappijen tot een effek- I tieve bijdrage voor rationeel ener- jd gieverbruik en vrijwaring van het ld milieu, zoals dit ook door verschei- in dene politieke gezagdragers en mi- el lieugroeperingen gepropageerd e- wordt. De gekombineerde produk- u tie van stoom en elektriciteit in de es centrale van Aalst en het bijkomen- e de stoomverdelingsnet vervangt op ai een voor het milieu verantwoorde Ie manier, een groot aantal gedecen- H traliseerde verbrandingsinstalla ties. Stad Aalst en Electrabel Een verdere samenwerking tussen Electrabel en stad Aalst kan volgens de maatschappij best gebeuren op basis van een overeenkomst die voor de komende jaren aan de realistische verwachtingen, van zo wel de stad als Electrabel, voldoet en een verdere exploitatie van het stoomdistributienet niet in gevaar brengt. Essentiële elementen voor een sa menwerkingsakkoord zijn volgens de maatschappij vooreerst de duur van de overeenkomst, waarbij 20 jaar wordt vooropgesteld. Voor de stads- en OCMW-gebouwen wordt globaal een ristorno op de stoom- prijs toegekend, indien de aanslui- tingskosten door het OCMW of de stad betaald worden. Tegenover de huidige prijs van het stadswater wordt in de toekomst slechts een eventuele verhoging van de aankoopprijs doorgerekend. Electrabel betaalt een retributie aan de stad op basis van de lengte van het stoomnet op het stadsdo- mein. Deze wordt op 170 Fr./m3 vastgelegd. Dit bedrag wordt ge koppeld aan de duur van het kon- trakt en jaarlijks aangepast aan de index. De totaal te betalen som evo lueert met de lengte van het in ge bruik zijnde stoomnet op stadsdo- mein, zowel bij verlenging als in krimping ervan. Tot slot stipt Electrabel in zijn toen malig schrijven aan het stadsbe stuur aan dat 'gezien de bepalingen van de standaardkontrakten van In terstoom en de beperkfe rendabili teit van het residentieel stoomver delingsnet, deze retributie conform de kontrakten, volledig zal doorge rekend worden aan de klanten'. Open brief als protest door schepen A.E. Bogaert In verband met een omzendbrief die Electrabel, afdeling Interstoom, op het einde van vorig jaar had ge stuurd naar zijn kliënteel, achtte schepen A.E. Bogaert het nodig zijn ongenoegen uit te drukken in een open brief aan Electrabel. Hij ver klaarde niet zozeer als plaatselijke mandataris in deze omstandigheid te handelen, maar in de eerste plaats als jarenlange klant van In terstoom. Hij kon zich onder geen enkel beding akkoord verklaren met de inhoud van genoemde om zendbrief. Dat een nutsmaatschappij aan voorlichting moet doen, vond sche pen Bogaert noodzakelijk. De wijze echter waarop kwestieus bericht werd meegedeeld, gaf volgens Bo gaert echter blijk dat bepaalde poli tieke invloeden hebben gespeeld, eerder dan kommerciële bezorgd heid voor de klanten. Hij protes teerde hierop dan ook met klem in de volgende open brief: «Wel degelijk tot mijn grote verba zing, mocht ik recent vanwege uw bedrijf een niet gedateerde type- brief ontvangen, waarmee ik mij on mogelijk akkoord kan verklaren. Het betreft hier in feite een soort omzendbrief naar uw klanten, aan gesloten op het Interstoomnet van Aalst. Niet zodanig als mandataris, maar wel ten persoonlijken titel, wil ik u via onderhavige open brief, volgen de gepaste bemerkingen ter kennis brengen. Ik ben reeds sinds 1974 klant van Interstoom en mocht tot op heden nog nooit dergelijke brief ontvan gen, alhoewel de prijs sinds 1974 tot op heden reeds vele malen werd gewijzigd. De basis-kostprijs van de door u uitgevoerde fakturatie wordt sa mengesteld uit tientallen kompo- nenten, die fluktueren. Tot op heden mocht ik, als klant, door uw bedrijf nooit op de hoogte worden gesteld van enige fluktuatie van één dezer komponenten. In het verleden waren er ook kom ponenten, waarvan de kostprijs was gedaald. Vooreerst mocht de klant hieromtrent nooit enig bericht ont vangen en vervolgens werd deze da ling op geen enkel ogenblik bere kend in de uiteindelijke fakturatie- prijs. Interstoom is reeds sinds de jaren '50 aktief op Aalsters grondgebied en heeft sindsdien, tot en met 30/ 06/1991, in feite ten onrechte, gratis gebruik gekregen van het openbaar domein. Normaliter diende een aangepaste retributie reeds te worden gevraagd vanaf het eerste werkingsjaar dat Interstoom het openbaar domein van de stad Aalst gebruikt. Door nu in een omzendbrief te stel len dat de verlenging van deze ver gunning afhankelijk is van de nieu we jaarlijkse retributie, doet u het bij de klanten overkomen alsof de stad Aalst zinnens was de energie voorziening van stoom op te doe ken. Niets is echter minder waar en u bent zeer goed geplaatst om dit te weten. In de nieuwe overeenkomst hebt u immers zelf bedongen dat elke uitbreiding van de stedelijke infrastruktuur in de toekomst dient gepaard te gaan met het voorzien van stoom als energiebron. De door u uitgestuurde omzend brief heeft meer een politiek dan een handelskarakter. Dit blijkt ten volle uit het feit dat u zegt 'verplicht te zijn deze retributie door te reke nen naar rato van het stoomver bruik cfr. het artikel Belastingen, Taksen en Vergoedingen'. Voordien werd om het even welke verhoging van nationale, gewestelij ke, provinciale of lokale belasting of retributie nooit ter kennis gebracht van het kliënteel, doch wel recht streeks verrekend in de uiteindelij ke fakturatieprijs. Het wordt wel vrij grof waar u aan de klant meedeelt dat op de stoom- faktuur vanaf 1992 speciaal zal wor den vermeld: 'Retributie Stad Aalst: 14 fr. x het aantal GJ, over eenstemmend met het stoomver bruik, meer 17% BTW'. Indien u meent deze komponent afzonderlijk op de faktuur te moe ten opnemen, dan vraag ik u als klant om ook alle andere elementen van de kostprijs op een boekhoud kundige manier ter kennis te bren gen. Stel u voor dat elke leverancier van goederen en/of diensten aan de klant met naam en toenaam laat weten wie verantwoordelijk is voor welk gedeelte van de uiteindelijke kostprijs! Indien u inderdaad écht aan voor lichting wil doen, dan had u in uw brief minstens de eerlijkheid moe ten hebben om het kliënteel uit te leggen wat een 'GJ' is en wat in feite de financiële reperkussie is van de nieuwe retributie. Bij normaal huisgebruik gaat het om een bedrag op jaarbasis van tus sen de 600 en 700 fr., terwijl uw fakturen doorgaans enkele tiendui zenden franken bedragen. Zoals uw brief is opgemaakt, is het alsof de klant plots een enorme meerprijs van enkele duizenden franken te slikken krijgt, terwijl het in feite gaat om enkele honderden franken op jaarbasis bij normaal huiselijk verbruik. Op het einde van uw brief meent u de nieuwjaarssfeer nog even te moeten vergiftigen door nogmaals cynisch te stellen dat 'het u spijt deze niet zo aangename medede ling nu te moeten overmaken'. U eindigt uw brief met een onwaar heid, nl. dat de betaling van deze retributie Interstoom in staat stelt de uitbating van de afstandsverwar ming en de bijhorende dienstverle ning in de toekomst te verzekeren. U weet nochtans zeer goed dat, re tributie of niet, kwestieuze uitba ting ten alle tijde verzekerd blijft. Het bestaan van het Interstoom-net te Aalst was ten andere één van de belangrijkste redenen om alsnog op ons grondgebied een nieuwe elek triciteitscentrale te bouwen. Ware deze nutsvoorziening niet aanwe zig, dan had Intercom, nu Electra bel, naar alle waarschijnlijkheid ge opteerd voor totaal andere projec ten. Het is dus niet juist dat uitsluitend de betaling van deze retributie u toelaat om de huidige nutsvoorzie ning van stoom te behouden. Als klant vind ik het spijtig dat zo een belangrijke maatschappij, die instaat voor een groot deel van de energievoorziening, zich laat verlei den tot gekleurde omzendbrieven, die te bondig zijn om de juiste toe dracht mee te delen, maar toch lang genoeg om ongerustheid bij de be volking te veroorzaken. Aangezien uw brief is te aanzien als een open omzendbrief naar het kliënteel, neem ik de vrijheid om onderhavige antwoordbrief ook als open te aanzien, met kennisgeving aan wie het behoort», aldus Sche pen Bogaert. Standpunt van CVP ter zake Het interstoomnet van Aalst geniet internationale faam. Het is een mi lieu-vriendelijke vorm van stadsver warming. De restantwarmte van de elektriciteitscentrale wordt via een buizennet het stadscentrum rond gestuurd. Naast de openbare dien sten en de industrie maken ook heel wat partikulieren van deze energie bron gebruik. In oktober jongstleden besliste de gemeenteraad, aan Interstoom een jaarlijkse vergoeding op te leggen voor het gebruiken van de Aalsterse straten. De vergoeding wordt bere kend per lopende meter buizennet. De CVP-fraktie verzette zich toen als enige tegen deze vergoeding. Daar het om een milieu-vriendelij ke vorm van energie gaat, dient de ze ondersteund en niet afgestraft te worden, was hun oordeel. De ver goeding heeft volgens de CVP twee negatieve effekten: enerzijds de prijsverhoging voor de konsument en aan de andere kant ontstaat een afnemende motivatie van Inter stoom om haar net verder uit te breiden. Amper twee maanden na de beslis sing krijgen de gebruikers van deze energie de aan Interstoom opgeleg de retributie integraal doorgere kend. Sommige gebruikers vragen zich af of een maatschappij op een opgelegde retributie die aan klan ten wordt door verrekend, nog eens 17% BTW mag heffen. De eigenaar van het pand dat door de Dienst Kijk- en Luistergeld wordt gehuurd aan de Schoolstraat te Aalst, heeft de opzeg betekent voorde huur door de Regie. Uiterlijk op 14 februari moet het pand ontruimd zijn. De Dienst Kijk- en Luistergeld behandelt de administratie voor Vlaanderen en telt in een onderbezet kader 160 personeelsleden. Aalst. Uiterlijk op 14 februari moet dit pand aan de Schoolstraat ontruimd zijn. Wat met de dienst die er in ondergebracht is, (a) Dc Dienst Kijk- en Luistergeld nam in september 1987 zijn intrek in de gerenoveerde gebouwen van het oude fabriekspand 'La Couverture' aan de Schoolstraat in Aalst. Voor al Mevr. Paula D'Hondt-Van Op- denbosch, toenmalige staatssekre- taris voor PIT, was de initiatiefne mer om deze administratie van Brussel naar Aalst over tc brengen. Vroegere pogingen van Freddy Wil- lockx om deze dienst naar St.-Ni klaas te krijgen, mislukten. Toen het pand op 26 september 1987 in gebruik werd genomen, werd voorop gesteld dat de dienst er vijf jaar zou gehuisvest blijven. De plannen lagen klaar voor een gloed nieuw RTT-gebouw aan het Wijn- gaardveld in Aalst. Het terrein ligt nog steeds braak. Alternatieve oplossing of opdoeken? Nu de huurovereenkomst door de eigenaar van La Couverture is op gezegd, stelt men zich vragen over de nakende verhuizing. De algeme ne administratie in Brussel zegt, dat er nog niet is uitgemaakt waar er een nieuwe vestiging zou komen. Het personeel, dat voor het groot ste deel afkomstig is uit de regio Aalst, hoopt dat er zich een alterna tieve oplossing in de omgeving van Aalst zal aftekenen. De tijd dringt. Er heerst ook onrust omdat men niet goed weet wat er met de Dienst Kijk- en Luistergeld in de toekomst gaat gebeuren. Wil de Regie de dienst, die in feite werkt voor het Ministerie van Financiën, kwijt? Naar verluidt zou er in de nieuwe statuten van de Regie, geen melding meer gemaakt worden van Kijk- en Luistergeld. Wallonië eist het geld op om zijn leerkrachten te betalen en het lot van de dienst in Vlaanderen is daar allicht aan ge koppeld. PH Roger D'Hondt, Schepen van Jeugd, Sport en Gezinszorg, deelde aan de pers de samenstelling mee van het nieuw gekozen bestuur voor de Stedelijke Adviesraad voor de Jeugd. Voorzitter wordt Bart Van Box- stael, ondervoorzitter: Katryn Brack en secretaris: Annick Bergh- man. Als leden werden aangeduid: Antoine Huylebroeck, Ludwig Van Laere, Sven D'Haeseleer, Hans Van den Abbeel, Ann Van Boxstael en Johan Heirman. In de loop van de maand januari zal genoemde schepen het bestuur uit nodigen voor een gesprek, ten einde te pogen om deze adviesraad op nieuw wind in de zeilen te geven. Na dit gesprek zal hij het bestuur aan de pers voorstellen. P.H. Op 12 januari heeft het Nationaal Groene Kring Kongres plaats in de Duinse Polders te Blankenberge. Er wordt gesproken over ruimte om te boeren of tuinieren, de zelf standigheid van het beroep, de plaats voor de land- en tuinbouw in de politiek, de spanning tussen land- en tuinbouw en hel milieu en het inkomen in de toekomst. Het Overlegkomitee van Nederlandstalige Kamers voor Ambachten en Neringen schrijft een prijs voor hel Bedrijfsbeleid 1991 uit. Daarnaast is er ook een prijs voor de beste starter en per Vlaamse provincie wordt er ook een prijs uitgereikt. Informatie bij de Prov. Kamer voor Ambachten en Neringen van Oost-Vlaanderen, Hoog poort 57 te 9000 Gent (091/23.16.17.

De Voorpost | 1992 | | pagina 5