Sint-Antonius groepstentoonstelling SR Essene viert reeds 24 jaar Sint-Antonius SINTANTONIUS VIERING Jazzweekend in Netwerk 'Sint-Antonius-met- zijn-varken' te Herdersem ESSENE De Voorpost - 10.1.1992 - 9 De Voorpost Davidsfonds Herdersem 'oord ingen iphe- ierso- elke jjet Davidsfonds Herdersem - 52ste werkjaar - organiseert op zaterdag 18, ver' zondag 19 en maandag 20 januari 1992 een groepstentoonstelling in het 'en in parochiaal Centrum, Grote Baan te Herdersem. ;n V1" De opening van de tentoonstelling, door de heer Maurice Van Liedekerke, :a'enI hoofdredakteur van het weekblad 'Wij', gebeurt op zaterdag 18 januari )fd te 1992 om 20.00 u. Die avond is de tentoonstelling toegankelijk tot 22.00 u. es zo ivordtiDe tentoonstelling is gratis toegan- staande' groepstentoonstelling te erlie- kelijk op zondag en maandag vanaf worden. De plaatselijke afdeling inzeti 10.00 u. tot 21.00 u. van het Davidsfonds organiseerde an'is Op maandag 20 januari 1992 om in het verleden verschillende ten- 20.00 u. is er de trekking van de toonstellingen. We vermelden hier: P.Rfprachtige tombola (kunstwerken 1960 tentoonstelling 'Davidsfonds- vaii.de kunstenaars). groei' - 80 jaar strijd van het Hoofd- I,sekretariaat, 1966: 'Nationale Volgende kunstenaars verlenen hun vogeltentoonstelling', 1975: ten- medewerking: toonstelling Alfons De Cock, de Mevr. A. De Munter - De Ryck - grondlegger van de volkskunde, iErembodegem: kalligrafie van ge- 1978: tentoonstelling 'Ken uw dichten, geschreven door haar echt- Dorp', 1979: 'Kunstschatten in onze genoot. parochiekerk', 1988: 'Antiek- en Mevr. Anne Lammens-Mere: zijde diamanttentoonstelling', 1990: sjaals en dassen naar eigen ontwer- 'Kunstschilder G. Steel', pen, sierspelden kussens. Op deze manier draagt het Davids- Mevr. Anne Van Geyseghem - Hof- fonds afdeling Herdersem opnieuw stade: kleurpotloodtekeningen. meer dan haar steentje bij tot het M- De Clercq - Scrskamp: welslagen van deze Sint-Antonius- schilderijen op zijde Mevr. F. Dewaele - Bever: kunst bloemen meubeltjes. kermis. Kontaktadres: Davidsfonds Herdersem Kantgriiep Davidsfonds afdeling Voorzitter: Tony Marcoen, Kouter- Haaltcrt: kantwerk. baan 7. 9310 Herdersem, lei. 053/ Het beloofd opnieuw een 'hoog- 70.49.63 Sekretaris: André Jansegers, Biest straat 12, 9310 Herdersem, tel. 053/ 77.30.52 Kalligrafie Mevrouw De Ryck, Hogeweg 81, 9320 Erembodegem, tel. 053/ 70.24.26 Geboren op 27 mei 1946. Gehuwd met Alfons De Munter. Kunstbloemen Mevrouw F. Dewaele, Puydt 23, 1547 Bever, tel. 02/344.81.04. Kunstboeketje Francinette. Schilderijen op zijde Patrick De Clercq, Dorpstraat 104, 9260 Serskamp, tel. 091/69.77.48. Geboren op 25 juli 1961. Regent Plastische Kunsten. Hij kreeg les o.a. van O. Landuyt. Bestellingen van NMBS en RTT. Tentoonstellingen 'Belfortcrypte' te Aalst - december 1990 'Gouden Pluim' te Gent - juli 1990 'Atelier' te Knokke - december 1990 Kantgroep Davidsfonds - Haaltert Kantlessen, kloskant en naaldkant voor kinderen en volwassenen. Inlichtingen: A. De Meyer, Wijn- gaardweg 6, 9450 Haaltert, tel. 053/ 83.96.07. Kleurpotloodtekeningen Anne Van Geyseghem, Korten- hoekstraat 126, 9308 Hofstade- Aalst, tel. 053/77.60.46. Geboren te Aalst op 14 januari 1950. Studies: Sint-Lucasinstituut Gent. Regentaat Plastische Kunsten. Dagtaak: Lerares Plastische Op voeding aan het Sint-Jozefinstituut te Aalst. Tentoonstellingen: Galerij 't Apos telken - november '89. C.C. De Werf - november '90. 'Ik hou van mooie dingen in een mooie omgeving, de poëtische schoonheid van het al ledaagse: het wisselende daglicht gefilterd door een venster, een uitnodigende stoel, de deur op een kier... De boeiende pasteltinten en aarde- kleuren...' Zijdeschilderen Zijde sjaals, dassen en kussens sierspelden. Anne Lammens, Edestraat 9, 9420 Erpe-Mere, tel. 053/83.68.19. Geboren op 15 november 1952. Gehuwd met Dennis Van den Bos sche Moeder van Bert. Lerares Lichamelijke Opvoeding te Lebbeke. Vorige tentoonstelling: Munk- zwalm in 'Ten Berge Kouter'. Nu het volop wintert en we vreugdevol het nieuwe jaar instappen, maakt Essene zich op om opnieuw Sint-Antonius te vieren, een kerkelijk gebeu ren, doorspekt met échte folklore. De verering van St.-Antonius gaat terug op een verre traditie, die ergens in een ver verleden begon, toen de landbouwers naar Essene kwamen afgezakt om te bewegen en er ter gelegenheid van «Toontjeskermis» te bidden en een offer te brengen aan de heilige, in de hoop dat hun dieren dan gespaard zouden blijven van «'t coud vier of andere ziekten. En al is er sedertdien heelwat veranderd, toch blijven de vereerders van St.-Antonius naar Essene komen, zij het dan uit persoonlijke religieuze motieven of voor het beleven van een écht volksfeest. Het is een viering die je beleeft, een doe-feest. Dat bewijst ten volle het gevoel van meeleven in de kerk tijdens de Gre goriaanse mis - het innerlijk ont roerd geraken door zo iets moois én het enthousiasme bij het talrijk pu bliek tijdens de verkoop. Maar geen beeweg, zonder kermis! En dat het er in de parochiezaal leuk aan toe gaat zal ieder die er al geweest is ten volle beamen, de anderen geef ik de raad niet te dralen. En zeg nu ook eens! Wat smaakt er beter dan een boerepens, een stuk kop of vlaai, weggespoeld met gers tenat uit eigen streek, een kriek of lambiek - oud van 't vat en uit krui den geschonken. En dit alles terwijl straatmuzikan ten hun volkse deuntjes brengen. Vandaar de uitnodiging om het op jouw beurs mee te komen maken op zondag 19 januari 1992 Met Sint Antoon en zjjn verksken op zwier Volle-dag of halve-dagwandeling op zondag 19 januari 1992 De Vlaamse Toeristen- en Auto- mobilistenbond, samen met de wan- delklub Belletrekkers (V.W.B.), omkaderen ook dit jaar de Essense Sint-Antoniusviering met een uit gelezen wandelprogramma. Voormiddagprogramma (wandel leiding: L. Van der Schueren). Sa menkomst aan de abdijloren (Affli- gem) vanaf 8.30 u., goed ingeduf feld en gelaarsd. Vertrek te 8.45 u. (stipt). Via de Eksterenberg naar Essene: Solem nele Hoogmis met kwispclrond- gang, unieke preek, offergang met uitreiking santjes en St. Antonius- broodjes, koorzang door Gaudea- mus (Liedekerke). Na de Mis: openbare verkoop van varkenskop pen. krentebroden als karrewielen, enz... terwijl de volkskunstgroep «Nogal neig» (Sterrebeek) zorgt voor animatie, ook in de parochie zaal waar vermaak is en verteer: vlaaikens, kop, pensen, kriekelam- biek. Let wel: de St.-Antoniusgilde van Essene trakteert de wandel groep! Namiddagprogramma (Wandelleiding Roger Verbeeren) Samenkomst aan de kerk van Esse ne vanaf 12.30 u. Vertrek te 13 u. (stipt). Zwerftocht vol verrassingen met wat extra voor de liefst St.-An tonius of het koddigstc varksken! Door het winterse Bcllcland (Breu- gcliaansc vergezichten) naar de herberg 't Oud Nclen, waar de Be- llcsocpketcl pruttelt (alle wande laars krijgen een kop) en de waard en waardin een kosteloze tombola inrichten in het teken van het var ken. Terugtocht door het Moortelvcld hetzij rechtstreeks naar de abdij Af- fligem, hetzij via de kerk van Esse ne. Totale afstand dagtocht ca. 15 km. Afstand namiddagtocht ca. 9 km. Na de tocht wordt iedereen ver wacht in de abdijhoeve te Affligem: bezekoekenfestijn, waarna «Jaar- kroniek in diabeelden» (Fons Mar tin). Iedereen mag deelnemen mits tijdig in te schrijven. De kosten (V.W.B.- leden 80 F niet-leden 100 F) dient men ter plekke te betalen. Inschrijving en info: 053/66.72.00 Laurens Van der Schueren, Kruis straat 23, 1790 Affligem. Dit weekend pakt Centrum Net werk aan de De Ridderstraat 28 te Aalst uit met een uniek jazz-bele- ven. Naast jazz-films treedt een be roemd jazz-kwartet op. Steve Wanteverzameltjazzfilms.de zogenaamde soundies, die destijds (20 tot 60 jaar geleden) als voorpro gramma gedraaid werden in de bioscopen. Het zijn stijlvolle, ver zorgde en sfeerrijke dokumenten van optredens van topmuzikanten. Misschien wel voorlopers van de hedendaagse videoclip. Ondertus sen bestaat zijn unieke kollektie uit een 19 bladzijden lange lijst van films, met een duur van 2 minuten tot meer dan een uur. Steve Wanten presenteert vrijdag 10 januari 21 u. in Centrum Net werk, voor de gelegenheid omge bouwd tot jazzkroeg, zelf een selek- tie uit zijn verzameling. Op het witte J doek musiceren o.a. Gene Krupa, Cab Calloway. Duke Ellington, J Lester Young, Coleman Hawkins, Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, John Lee Hooker, Miles Davis. De dag daarop presenteert Cen trum Netwerk een live-koncert. Misschien was ook U enkele jaren geleden behoorlijk onder de indruk van een koncert in het Sfinkspark. Een man in een lang wit gewaad kluisterde, dan weer solo dan weer met groep, meer dan twee uur lang het publiek aan zich met jazzmuziek geschreven vanuit zijn Afrikaanse achtergrond, zijn bekering tot de Islam, zijn gedwongen verblijf in New York. Dollar Brand/Abdullah Ibrahim bracht daar poëtische mu ziek van een ongekend niveau. Het klinkt indrukwekkend, en dat was het ook. Ook Sables, Rythms and sounds, een quartet rond Pierre Jacobs is die mening toegedaan want hun muziek is sterk beïnvloed door deze zuidafrikaanse meester. Klank, ruimte, beweging, stilte en emotie zijn de begrippen waarrond hun muziek opgetrokken is. De kompo sities vertrekken vanuit eenvoudige ritmes en klanken die naast elkaar geplaatst en in elkaar geweven wor den. Een zoektocht naar de oor sprong van muziek, zonder franjes, helder en met gevoel. Muziek met wortels in jazz en etnische muziek. Melodische passages wisselen af met meer aggressieve rock en free jazz. In 1990 debuteerden ze met de cd 'Abu Tribu', een tweede cd 'Bois, metal et pierre' is in voorbereiding. Pierre Jacob, piano en percussie, verzorgt de komposities. Bassist Alex Furnelle speelde reeds bij di verse muzikanten in uiteenlopende genres. Pierre Narcisse, drums en percussie leerde onder andere bij Bruno Castelucci het vak. Geoff Leigh, dwarsfluit en sax, was reeds meerdere keren te gast in Netwerk, o.a. met de Morton Fonk Gang. Za terdag 11 januari 1992 te 21 u. Op reis naar Parijs niet Vakantiegenoegens Erembodegem Van 28 mei tot 31 mei 1992 organi- zeert Vakantiegenoegens Erembo degem een vierdaagse reis naar Pa rijs, geleid door voorzitter Hubert Verfaillie. Deze reis zal doorgaan per bus, ter plaatse met de metro. Prijs: reis, 2 sterrenhotel ontbijt en metrokosten= 7.600 fr voor le den Vakantiegenoegens en 8.000 fr voor niet-leden. Inlichtingen en in schrijvingen (uiterlijk vóór 1 fe bruari 1992): H. Verfaillie, tel. 053/ 70.36.56; F. Van Gucht, tel. 053/ 77.33.93; F. Schockaert, tel. 053/ 70.05.06. Op zondag 19 januari 1992 nodigt Vakantiegenoegens Erembodegem alle aangesloten gezinnen en simpa- tisanten uit naar een dianamiddag over Parijs - met ruime informatie i.v.m. hogergenoemde reis - om 14.30 u in de bovenzaal van het ACV, Kaai te Erembodegem. Deze populaire heilige wordt op 17 januari gevierd. In Herdersem en elders worden na de mis varkenskoppen verkocht aan de kerk. Men offert ze tegen de varkenspest. De heilige is altijd in gezelschap van een varken met een belletje om de hals. Sint-Antonius was een kluizenaar uit de 3de-4de eeuw? Hij werd wel 105 jaar oud! Toch heeft de man het alles behalve gemakkelijk gehad in zijn kluizenaarsleven. In de woestijn werd hij voortdurend overvallen door zware bekoringen. Het varken verwijst naar al deze bekoringen. Als vraatzuchtig en gulzig dier is het immers het zinnebeeld van onkuisheid en al wat zonde is. Het draagt het bedelaarsbelletje, zoals de volgelingen van de heilige. Zij trokken in de middeleeuwen als bedelaars door Europa en leefden van hetgeen ze her en der kregen. Dank zij de bel die zij om hun midden droegen, hoorde men hen van ver aankomen. In vele steden mochten de Sint-Antoniusvarkens vrij rondlopen en voedden ze zich als bedelaars met de afval.

De Voorpost | 1992 | | pagina 9