CMBV Erpe-Mere reeds twintig jaar aktief BAC Aalst centrum opent nieuw kantoor... 14 - 24.1.1992 - De Voorpost Juist twintig jaar na de oprichting van de Christelijke Beweging voor Vrouwen uit de Middengroepen op nationaal vlak, werd ook in Erpe-Mere in 1972 een afdeling gesticht. Thans behoort ze tot de bedrijvigste van de 339 afdelingen die in de Vlaamse provincies aktief zijn. Het is een beweging die zich tot doel stelt 'haar leden in een vriendschappelijke sfeer vorming, ontspanning en ontplooiingskansen aan te bieden'. Alhoewel men zich hierbij tot de vrouwen uit de midden (stands)groepen richt, kunnen ook anderen zich desgevallend aansluiten om een keuze te maken uit een zeer gevarieerd programma dat elk jaar aangeboden wordt. In het eerste decennium van haar bestaan richtte het CMBV zich, op nationaal vlak althans, vooral tot de ledenwerving om daarna over te gaan tot het inhoudelijk aanbod en het profileren van de beweging. Het was een voorbereiding tot het algemeen organisatieleven en enqueteren van suggesties. Het was de betrachting om in verenigingsverband waardering te doen opbrengen voor de middenstandsvrouwen en hen als volwaardige individuen in de samenleving te doen opnemen. Ontstaan diende trouwens rekening te hou- De bestendige groei, dank zij een Bij de oprichting van het CMBV den met meerdere andere vereni- nooit aflatende ledenwerving, beperkte men zich tot de gemeente gingen die nagenoeg dezelfde doel- noopte tot een minimum aan struk- Mere waar de basis gelegd werd stellingen hadden, op enkele nuan- tuur zodat een 'bestuur' moest ge- B voor een afdeling die zich later ruim ces na. Het werd evenwel een sukses kozen worden met verdeling van en- zou uitbreiden. De eerste kontak- maar dit kan toch ook door het feit kele funkties, voornamelijk voor de ten werden gelegd bij Rach. De dat men de groepering uitbreidde goede gang van zaken op adminis- Leenheer-Goeman die nog in 1971 niet middenstandsvrouwen uit Er- tratief gebied. Zo werd Maria Van Lea Verhulst op bezoek kreeg. Zij pe. Hier was het trouwens in de Schandevyl tot eerste voorzitster Erpe-Mere. Een groep van de CMBV leden tijdens een van hun talrijke uilstappen in de tuin van de familie Verhoest (jij was vrijgestelde van het CMBV-na- toenmalige elektriciteitszaak Stal- 'verkozen'. Ze werd echter al in tionaal en het was trouwens een van paert dat men adressen haalde om haar taken om in het Vlaamse land de mensen van Erpe te kunnen aan- nieuwe afdelingen te helpen oprich- schrijven. Na deze 'fusionering' ten kende het CMBV een bestendige Alle bedrijvigheid begon dus in Me- groei en de aktiviteiten gingen door re met R Goeman die met het in Het Mereland en ook een tijdje in w»- rr - - voorbereidend wer'k bijgestaan het Hof ten Dale en Dido. Uitein- mentaire beweging van K.A.V. en moeten interesseren. Om in te spe- van het kultureel leven door het gepaard ging met het aanleren vai werddnorGod Janseeers C Fleu- delijk zou men hoofdzakelijk in Het K.V.L.V. die zich inzet voor een len op de wensen van deze leden bijwonen van talrijke voorstellingen het bereiden van pannekoeken met - - - specifieke vorming, kontakten en beschikt men over een ruim aanbod van allerlei soort. belangenbehartiging van haar le- van voordrachten, groepsgesprek den. Dankzij een gedifferentieerde ken, studieweekends, sport, ont werking is er thans een waaier van spanning, kuituur en uitstappen. 1974 opgevolgd door Adr. De Groe ve die gedurende acht jaar deze taak vervulde. Sinds 1986 staat Do Verhoest aan het hoofd van het CMBV Erpe-Mere. Het CMBV is in feite een komple- denstandsvrouw. Van het hoofdbe- pe-Mere overloopt dan stelt men toen aangekondigde 'eenmaking stuur uit wordt aangedrongen om vast dat ze in twintig jaar tijd al heel van Europa' kreeg kort daarna hui algemene aktiviteiten te organise- wat sprekers over de vloer kregen, aandacht om enkele weken nadien, ren met specifieke tema's en mani- dat ze Vlaanderen kennen dank zij in februari 1978, een bestuursverga- festaties die vooral de eigen leden hun uitstappen en op de hoogte zijn dering te houden die daarenbovei; rinck en M. Van Schadevyl. Alhoe- Mereland zijn thuishaven zoeken - wel ze weinig kans zagen voor wat mede omdat ook L. De Graeve tot de leefbaarheid van een nieuwe ver- het bestuur zou toetreden. Zij werd eniging betreft, begonnen zij met later zelfs voorzitster en is thans een intense ledenwerving. Men gewestvoorzitster sinds 1986. ontplooiingskansen voor de mid- Als men de werking van CMBV Er- Aktiviteiten in overvloed Zo vindt men een eerste aankondi ging, die een waaier van aktiviteiten zou inzetten, in het intussentijd ver dwenen tijdschrift De Merenaar. kruiden. Vaak stond toen ook het kind een traal in hun werking, wat zich voori tijdens de voordrachtavonden uitte In meerdere opzichten belichtte men de jeugd als een element vai het gezin uit de middengroep. Tod Vorige vrijdag was de overplaatsing van het kantoor BAC Aalst Centrum ultra-modern concept voorzien van een feit en werden de nieuwe kantoren, gelegen aan de hoek Keizers Plein - automatisch betaalloket, service- Korte Nieuwstraat, officieel in gebruik genomen. Bij deze gelegenheid desc, safes en verdere hedendaatse werd er ook een tentoonstelling georganiseerd van Mevr. Juliana Cnudde- kantooruitrusting. BAC zet hier- Verbeke, die er nog tot eind van deze maand haar werken in keramiek mee een belangrijke stap vooruit in exposeert. Aalst maar is hiermee zeker niet BAC heeft reeds meer dan sporen verdiend in de evolutie van het Belgische aan het einde van zijn realisaties, financieel bestel. Gesticht in 1924 overleefden zy de crisis van 1934-1935. Sedert 1955 heeft BAC eveneens een solide reputatie opgebouwd op het Tentoonstelling hedendaagse kera- terrein van het beheren van spaargelden en hypothecaire leningen. miek Sedert 1979 investeerde BAC zeer zetel te Aalst, groeide het kantoor Ter gelegenheid van de opening van zwaar in informatica. Tussen de aan de Verastenstraat en later aan het nieuwe BAC kantoor werd er verschillende kantoren onderling het Keizersplein uit tot het boeg- een tentoonstelling uitgewerkt in de werd een gesofistikeerd nationaal beeld-kantoor uit de regio. wachtruimten van hedendaagse ke- real time telekommunikatie sys- Toen in mei '84 de administratie ramiek. teem uitgewerkt. De ontwikkeling van de Gewestelijke Zetel verhuis- De werken die er tentoonstaan zijn van self-banking toestellen en mul- de naar de Koolstraat, ontwikkelde tifoon werd op de voet gevolgd en het kantoor zich verder zeer snel. Er toegepast. Op het terrein van de werd dan ook het juiste team gevon- dienstverlening aan zelfstandigen, den o.l.v. Roland Roosens, geassi- KMO's en grote bedrijven voor wat steerd door Chris De Veylder die de elektronische bankverrichtingen ook het langst in dienst is, Geert betreft wisten ze steeds aan te pas- Maertens, Ann De Brucker, Karine sen en te vernieuwen. De Pelsmaeker, An De Bruyne en Ook op internationaal vlak is BAC A. Thierens. Zij bewezen de vroe- zich gaan waarmaken. Als lid van de gere uitspraak, dat goeie business groepering van Europese banken ontstaat wanneer goeie mensen de en het Internationaal Spaarbanken- goeie kans krijgen, instituut zijn ze begonnen met de De realisatie van het nieuwe in uitbouw van een internationaal net- dienst genomen BAC-kantoor werk van vestigingen in Nederland, heeft wel geruimte tijd op zich laten Luxemburg, Ierland, Engeland en wachten. Uiteindelijk is de realisa- V.S. tie dan toch klaar en werd bij de BAC heeft niet alleen een nationale opening gesteld: vergeet niet dat ge en internationale historiek, ook de duld nooit belangrijker is dan wan- vestiging in Aalst kent een groot neer je op het punt staat het te verleden. Gestart op 1 februari '69 verliezen. als onderdeel van de gewestelijke Het nieuwe BAC kantoor is een woorden' door een zekere heer Haazen en dit op 30 oktober 1972, in het Mereland. Dit begin duidt op de waardeverhouding van de ver eniging die er bepaald geen koffie- kransje wilde van maken, wat het trouwens nooit geworden is alhoe wel er jaarlijks een souperbijeen- sche afdeling van de academie van komst geprogrammeerd staat, schone kunsten te Aalst. Van bij de aanvang is het alleszins De invloeden van haar lesgevers, een zuiver .vrouwelijke aangelegen- Herman Muys en Monique Muy- heid geweest en gebleven, dit naar laert, zijn niet weg te denken. Ty- het voorbeeld van hun zustervere- pisch is het werken met oxides van nigingen. Men bewandelt daarbij ijzer, koper, kobalt en mangaan. echter niet dezelfde paden als een Door de kombinatie van deze meta- KAV, een KVLV of andere vrou- len met meestal witte glazuren, wengroeperingen. Zij streven naar scheptzijsomskontrasten.somsak- een meer specifieke kulturele in- sentueert ze details, of soms strelen pakt met voordrachten over aller- zij alleen het oog. Ze kreëerden zo hande thema's, zowel aktuele als een sfeer, die niet meteen omschre- andere. Zo behandelt het CMBV ven kan worden. Deze sfeer is niet tijdens het eerste seizoen van hun alleen het resultaat van de intense wordingsgeschiedenis nog het tema en verrassende glazuren, ze wordt van de 'Emancipatie', de 'Loge' en vooral bepaald door de bewegingen woonden zij in april 1973 nog een en de steeds aanwezige harmonie, uitvoering bij van de 'Matthaeus Voor het ogenblik experimenteert Passion' in de Sint-Martinuskerk te ze veel met raku-glazuren. Dit is Aalst. een Japanse manier van glazuren, Men legt alleszins de nadruk op de Het behelst een voordracht met als maakten ze voor de afwisseling eet tema 'Elegantie, taal zonder winterwandeling in de buurt van dt! Cottemmolen en de Honegem Ontspanning was en is nog altijd va: grote betekenis bij het CMBV va: Erpe-Mere en daar wordt nop veel gebruik van gemaakt. In apr. 1979 brachten zij een bezoek a Balegemse jeneverstokerij waa mee in feite het 'tijdperk' van d van Juliana Verbeke. Geboren te Gent en daar ook afgestudeerd als kinesitherapeute in 1966. Zij werkt reeds meer dan 20 jaar met matig-en zwaar gehandikapten in (De Horizon) Aalst. Misschien waardoor op een vrij primitieve ma- aktualiteit en speelt m op proble- klinkt het raar dat kinesisten plots n'er>nl-met vee' warmte en rook, en men die de vrouw rechtstreeks moe- keramisten worden Toch is de link door de plotse afkoelingen, onvoor- ten aanbelangen. Men durfde zelfs niet zo moeilijk te leggen. Na jaren- spelbare kleurenpaletten ontstaan, op zijn tijd vooruitlopen want waar lange reële wegen zoekend in de De konfrontatie met deze kunst- men thans in het algemeen nog toen nog jonge ideeën over de psy- vorm- gemaakt uit aarde en water maar sinds enkele jaren over de wandelingen ingezet werd met o.d stapnamiddagen in Aalst en Erpel De aktiviteiten bleven elkaar opvdj gen met regelmaat en diversiteit Meestal trachtte men het jaarteir.' zo strikt mogelijk te volgen zods men het seizoen 1981-82 boordevo. enthoesiasme tijdens een feestzit ting, opgeluisterd door 'Harlekijn' in de zaal Pax kon aankondigen Onder het motto 'Wereldwijd' erë 'Wakker worden' zou men de lij» verder doortrekken. Naast levensj beschouwelijke onderwerpen was er een bezinningsdag voorzien, koa men leren spinnen, bracht men eei bezoek aan de BRT-gebouwen ea maakte men talrijke leerrijke ui: stappen. Jongerenwerking De afdeling van het CMBV Erpe- Mere heeft geen onderafdelinj voor de jonge vrouwen zoals datwa bij de zusterverenigingen merkbar is. Zij houden het meer bij een difftj rentiële werking en zij vormen toen nog jonge ïucceu uvci ut pay- a icuuws nuiuug ui uj chomotoriek, komt zij tenslotte met en gesterkt door het vuur, biedt aankoop van verantwoord speel- men met de jongere vrouwen éq haar twee voeten op de grond te- v°°' de bezoeker nieuwe perspek- goed spreekt dan liet het CMBV hed m neemt niet weg dat J recht, met haar handen vol klei. tieven van schoonhetdsbeleving. reeds in oktober 1974 h,erover een Het werken met dit materiaal vergt «Keramiek kan men met in woor- voordracht houden. Daarnaast het op zichzelf geen beheersing van den vangen en woorden met m ke- rond die periode de krisis zich voe- moeilijke technieken. Daarom is 'amiek. Ze hebben elk een eigen len en kwam R. D Hollander hen het ook mogelijk dat kinderen met 'aal en eigen wetten» zei Bernard onderhouden weinig motorische vaardigheden, Loach en omschreef hiermee het D» mr toch mooie resultaten bereiken. belang van deze opmerkelijke ten- Deze primitieve vormgevingen wa- toonstelling, ren de eerste stap naar de kerami- P-H hoe men met 'schaarste' moet kunnen leven. Zonder het jaarlijks souper over te slaan, trachtte men in 1976 een op lossing te vinden om naast het 'za ken doen' ook nog zijn kinderen op te voeden en in hetzelfde jaar werd tevens het onderwerp van de fusie van gemeenten aangesneden. Men heeft dus altijd getracht een 'veel besproken tema van het ogenblik' te o kiezen opdat ook de leden van het Tijden° de huldiging zal het bestip kele jongeren in het bestuur vertij genwoordigd zijn en een visie kuM nen 'opdringen'. Men opteert lieve! voor een dergelijke werking danf nog een onderafdeling bij te sticH ten. Trouwens het is meer opporj tuun op dergelijke manier te we: ken omdat op die wijze een gemai keiijker doorstroming gebeurt mensen in het bestuur op te neme: Zo staan er altijd mensen klaar d* een bestuursfunktie kunnen opzie nemen en is de continuïteit gewast borgd. Viering CMBV Erpe-Mere met en over al les wat het leven beroert, zouden kunnen meepraten maar dan zeker op een zinvolle manier. Zo ging de grote voorkeur, naar het einde van de jaren 1970 toe, naat tema's die hun eigen maatschappelijk leven aanbèlangen. Maar ook het 'manuele', als het maken van hand werken, kregen hun belangstelling waarvoor men dan een kursus van enkele lessen organiseerde. Ondanks de soms zwaar verteerba re voordrachten, bleef men op het gebied van de ontspanning zeker n'et ten ac^ter- Alhoewel H - *4 Bte, «iniËMi aan de passieve kant lag, was het toch de om afwisse- Mgfl ling te ^MsÊËaty programma. Zo woonden zij een opvoering bij van 'My fair lady' 1 maar 1977 kwamen Aalst. Het nieuwe BAC-kantoor aan de hoek Keizersplein - Korte Nieuwstraat Aalst. Ter gelegenheid van de officiële opening van hennieuwe BAC-kantoor °"d^ beantwoordt aan alle eisen van modem financieel komfort (a) werden werken tentoon gesteld van mevrouw Juliana Cnudde-Verbeke (a) een kerstversiering te maken. De alleszins de leden lauweren die y" bij het begin lid zijn. De officii viering gebeurt op 25 september f op de dag van de middenstand, zullen officieel op het gemeenu huis ontvangen worden. Daags n dien, op 26 september, is er 'Safaritocht' voorzien waarbij mi zich niet moet inbeelden dat me door de woestijn trekt maar door straten van Erpe-Mere. Hel- niets minder dan een zoektoö langs de etalages van de leden waf bij men letters moet zoeken die» men een zin vormen. Natuurlt staat nog heel wat anders op I* programma tijdens het jubileum jaar zoals de gewone aktiviteiten(6j - zoals elk jaar zeer verschillend vt aard zijn. j

De Voorpost | 1992 | | pagina 14