0 De Voorpost De Eendrachter TON CORNELISSEN De Eendracbter -3 ORENHOFe INTERVIEW ZET HIJ VOOR EENDRACHT DE NETTEN BOL PAVILJOEN optiek] ■muylaert WELKOM RSC ANDERLECHT HET VROEG AANSLUITEN BIJ EEN GROTE KLUB MARC DEGRYSE EEN WEEKBLAD VOOR NIEUWSGIERIGE EN SPORTIEVE MENSEN RESTAURANT BUSINESS-CLL'B E. AALST Uitb. Roberecht J. Jan Jeliestraat 38 9300 AALST *053/21.10.52 Janketten tot 75 personen Zakendiners Fijne keuken met menu's volgens de marktaanvoer Traiteurdienst Beltona Café Verzorgde bediening Grote Markt 5 9300 AALST *053/21.17.94 sn oei- gen i PATRICK MUYLAERT OPTICIEN - OPTOMETRIST Dendermondsestwg. 3 9300 AALST S 053/78.53.11 GEZINSZEGELS OPENINGSUREN: 9-12.30 en 13.30-17 u. Zaterdag tot 17 u. Donderdagvoormiddag gesloten. Eendracht, de gedoodverfde degrada tiekandidaat, door de geschreven pers terecht in de rol van permanente hekke- sluiter geduwd - en de behaalde resul taten kunnen dit zeker niet tegenspre ken - zet alles op alles om de operatie redding door een betere terugronde tot een goed einde te brengen. Bereid om de bittere kelk tot de bodem te ledigen gaat het daarbij geen enkele inspanning uit de weg, kost wat kost de dissonante pessimistische klanken bewust naast zich neerleggend meent het buiten on ze landsgrenzen de trefzekere spits ge vonden te hebben die voor de nodige doelpunten moet zorgen. Een gelau werd voetballer, in eigen land door zijn kollega-voetballers verkozen tot speler van het jaar en tijdens de kompetitie 90-91 bekroond met de zilveren voetbal, Ton Cornelissen -24/01/64- een Ne derlander met thorinstinct. Een karrevracht doelpunten bil de Ne derlandse eredivisieclub NAC Breda en toch een overstap naar het be scheiden Eendracht Aalst, debutant In de Belgische topklasse Voor sommigen blijkbaar een contradic tie maar voor mezelf de normaalste zaak ter wereld Tussen speler Cornelissen en mijn club van herkomst, tweedeklas ser NAC Breda, waren blijkbaar heel wat bruggen opgeblazen. De heer De Vis kocht me ooit voor twee miljoen weg bij RKC en momenteel heb ik nog tot het einde van dit seizoen een kontrakt bij Breda Nadien ben ik transferabel en gezien mijn monsterscore in de voorbije kompetitie, 35 doelpunten in het kam pioenschap, twee in de beker en eentje er bovenop in de eindronde waar ik het grootste gedeelte wegens blessure langs de kant bleef, zorgde er voor dat belangstelling voor mijn persoontje zo wel in binnen- en buitenland niet uitbleef en bracht de Brabantse clubleiders op het idee om naar een vervangende spits uit te kijken. Uiteindelijk verkoos ik nog een jaartje te blijven maar geraakte zel den of nooit blessurevrij en mijn vervan ger Van Hooydonck kreeg de voorkeur wat leidde tot strubbelingen tussen mij en het clubbestuur. Ik raakte op de club uitgekeken, wou per sé weg en vond een alternatief bij de nieuwkomer in de Belgische hoogste klasse, een moeilijke uitdaging die ik graag aanneem. Een hernieuwde kennismaking met het Belgische voetbal Mijn eerste kennismaking met het ambi tieuze Germinal Ekeren, toen nog in der de klasse aktief, beviel mij dermate dat ik zelfs nadien in het Belgische Bras- schaat bleef wonen. De start bij Germi nal tijdens het seizoen 86-87 kondigde zich indrukwekkend aan met vier doel punten tijdens mijn maidenmatch om vervolgens gevolgd te worden door een langdurige blessure die mij ettelijke maanden uit de ploeg hield en toen ik na de revalidatie mijn konditionele achter stand weggewerkt had bleek ik het tot buitenlander op overschot gebracht te hebben. Al een gevulde loopbaan op 26-jarige leeftijd Voor een rustige jongen uit het klein schalige Oosterhout mag ik zeker niet klagen. Geen bewogen voetballoop baan maar voor mijn leeftijd toch al rijke lijk gevuld. Op 14-jarige leeftijd van Oos terhout overgenomen door NAC Breda waar ik als 17-jarige mijn debuut maakte in de hoogste klasse, drie jaar later een tweede verhuis naar BKC Waalwijk in eerste divisie, de Belgische tweede klasse. Een éénjarig verblijf gekruid met twaalf doelpunten. Als vrije speler het jaar daarop naar De Graafschap en aan het imago werken met achttien doelpun ten. Gevolgd door een overgang naar het Belgische Germinal Ekeren, een pe riode waarvan ik de details zopas mee deelde. In 1988 opnieuw naar mijn eer ste liefde NAC Breda waar ik zestien maal tijdens het eerste seizoen, vijftien maal tijdens het tweede seizoen de net ten deed trillen met als klap op de vuur pijl de kroon op mijn doelpuntenpalma- res toen ik vorig seizoen in totaal liefst achtendertig maal scoorde. In alle be scheidenheid kan ik jullie verklappen dat dit rekord voor de buitenwereld niet onopgemerkt bleef. Mijn collega-voet ballers -voor mij de beste vingerwij zer- kozen mij tijdens de kompetitie 90-91 tot voetballer van het jaar, in Ne derland bekroond met de zilveren schoen. Er kwam ook belangstelling vanuit het buitenland, met name Span je, Zwitserland, Griekenland en iawel, jullie eigenste Eendracht Aalst dat na een eerste gesprek afkaatste en grif toe gaf dat de financiële eisen voor hun bud get te hoog gegrepen waren. Bij Breda werd er van uitgegaan dat ik op het einde van het seizoen de club de rug zou toekeren. Toeval zorgde ervoor dat ik tegen alle verwachtingen in toch bleef. Niet uit sentimentele overwegin gen, wat een profspeler zich toch niet kan permitteren, maar door een samen loop van omstandigheden. Ondanks mijn 38 doelpunten was het seizoenein de van de kompetitie 90-91 minder lo nend. Een spierblessure hield mij uit de meeste wedstrijden van de eindronde en ik wou als gekwetste speler mijn prof carrière niet kompromitteren. In de eind ronde was ik al te ver gegaan toen ik met vier gekneusde ribben mij liet overhalen om mits de nodige pijnstillende injekties aan te zetten in de belangrijke wedstrijd tegen W Venlo. Ondanks 2-1 winst ra- teerden we de promotie, trok de club een vervanger voor mij aanzag ik af van een transfer naar het buitenland, liet ik mijn wonden helen, raakte ik moeilijk volledig blessurevrij en als gevolg daar van uiteindelijk ook uit de gunst van het clubbestuur. Een conflictsituatie wil ik zo vlug mogelijk uit de weg hebben en de rest van het verhaal hebben jullie al in de pers gelezen, hernieuwde belangstel ling van Eendracht Aalst door toedoen van mijnheer De Roeck zorgden voor een transfer naar jullie club met dien verstande dat ik tot het einde van het seizoen ingehuurd wordt met mogelijk heid tot optie voor de volgende kompeti tie. Heeft Eendracht Aalst de langver wachte witte merel op de kop getikt Het is eerder vervelend voor mij om daar in positieve zin op te antwoorden. De nabije toekomst zal daarover uitsluitsel brengen. Ik ben geen profeet of Mada me Blanche die slechts in haar glazen bol hoeft te kijken. Ik kan alleen beloven mijn uiterste best te doen om Eendracht in eerste te houden. Voetbal blijft echter een teamsport en de ploeg zal het kar wei tenslotte moeten klaren. Voor het individu Cornelissen is de opdracht loodzwaar. De supporters verwachten met recht en reden onmiddellijke resul taten. De tijd om mij aan te passen en in de ploeg in te schakelen wordt mij klaar blijkelijk niet gegund en toch zal ik het moeten rooien. Ik hoop uit de grond van mijn hart mijn steentje bij te dragen tot de reddingsoperatie. Hopelijk komen mijn intrinsieke kwaliteiten zo vlug mo gelijk aan bod. Ik ben een eerder wend bare spits die zich graag in de kombina- tie laat betrekken en eens alle miserie veroorzaakt door voorbije kwetsuren achter de rug, hoop ik de aangegane uitdaging te realiseren. Aalst, een springplank In jouw geval voor Hollands glorie» Het belang van de club en haar toe komstzijn voor mij prioritair. Aalst is voor mij geen tussenstation bij het uitbouwen van mijn carrière. Ik heb met de club het beste voor en heb hierbij immer voor ogen dat het leven niet uitsluitend uit voetbal bestaat en men de zaken best relativeert, op 35-jarige leeftijd moet men ook in de maatschappij aan de slag kunnen en geloof me vrij, momenteel heb ik het heus naar mijn zin in dit leuke landje en is mijn enige betrachting «den Eendracht» in de hoogste divisie te hou den. Ter illustratie kan ik terloops ver melden dat ik absoluut mijn konditione le achterstand als gevolg van een neus operatie tijdens de winterstop wou weg werken door persoonlijke trainingen. Bij het hervatten van de clubtrainingen op 2 januari gingen we er keihard tegenaan met een lichte spierverrekking als ge volg, «overtraind» wordt dat in België genoemd, geloof ik. Maar je ziet maar dat ik echt geen inspanning schuw om Eendracht een optimaal rendement aan te bieden. Algemene mediabelangstelling voor Jouw persoon naar een bescheiden clubje Niet de belangstelling voor mijn per soon primeert, maar wel het belang van de club. In eerste klasse blijven en alle perskommentaren ten spijt aantonen dat wij een volwaardig team uit de hoogste afdeling zijn dat wel degelijk verdient door de media au sérieux geno men te worden. Mijn kennismaking met de ploeg in de thuiswedstrijd tegen Ant werp overtuigde mij zeker in de tweede helft dat de ploeg thuis hoort in de Belgi sche eerste klasse. En ik kan jullie verze keren dat het individu Cornelissen hard zal knokken met de rest van het team om die buit veilig te stellen. Brabanders die aan hetzelfde zeel trekken Wat onze mentaliteit betreft leunen wij bij mekaar aan en hebben we beiden iets Bourgondisch. De mensen houden hier van het leven, kunnen voldoende relativeren en dat maakt ons het soort Nederlanders van beneden de Moerdijk die hier het best aarden en weinig of geen aanpassingsmoeilijkheden ken nen. Wat de club betreft zie ik het écht wel zitten en als croupier, mijn job naast het voetbal, die de dagelijkse verplaat sing van Breda naar Aalst niet uit de weg gaat, kan ik jullie slechts dit nog meege ven «Faites vos jeux, messieurs, rien ne va plus I» A. De Mey J.P. Van Hauwe DISKUSSIEPUNT DAT ER FEITELIJK GEEN IS (79' Var 3n' Vroeger was het een eer voor de voet- ballustigen om lid te zijn van een grote 511 klub. Op dit vlak is er intussen wel iets veranderd. De verenigingen met naam dragen nog wel de sympathie mee, maar zoonlief klakkeloos aansluiten wordt nu anders bekeken. Argumenten allerhande, waaronder aannemelijke, worden vooruitgeschoven om voorbe houd te maken, o.a. - het druk verkeer laat de jongen niet toe om op eigen houtje naar de trai ningen te komen; - om de jongen te brengen en af te halen hebben de ouders geen tijd; - dicht bij huis kan ook gevoetbald worden, zij het op minder efficiënte wijze; - de speelkans bij grote klubs is klein en het aantal kandidaat-voetballer tjes groot; - het trainingsschema van aktieve ta lentjes is beladen en drie trainingen en minstens één match per week ondermijnen de studies. In ieder argument steekt een deel J waarheid en de voetballeiders van de jeugd zijn bereid dit te aanvaarden. Toch is het niet onbelangrijk de ouders j op hun verantwoordelijkheid te wijzen, als hun sportieve zoon beweging wil en 1 zij hem daartoe de gelegenheid moe ten bieden. Als zijn goesting om sport te bedrijven naar voetbal rjeigt, dan moeten diezelfde ouders bij voorbaat weten wat ze op dit vlak van hun telg verwachten. In geval het enkel bedoeld is om de zoon zijn kortstondige gril te laten bele ven of als van de ouders en de jongen niet de minste ambitie uitgaat om wat meer in voetbal te zien dan louter tijd verdrijf en ontspanning, dan is het klaar dat de betrokkene om het even waar en bij gelijk welke klub kan aansluiten. We weten evenwel bij ervaring dat de ouders van sportieve jongeren de laatste tijd het voetbal meer toekomst gericht bekijken. De vrij belangrijke vergoedingen die de profspelers op strijken en de bekendheid die ze via het voetbal verwerven steken de ogen uit. Waarom zou zoonlief het niet even ver kunnen schoppen Voor die mensen die, terecht of on terecht, soortgelijke optimistische toe- komstperspektieven plannen voor hun telg, is het dan weer niet gelijk waar ze de jongen zijn eerste voetbalstapjes laten zetten. Enkel een georganiseer de en gestruktureerde jeugdbegelei- ding kan de natuurlijke aanleg optimaal in de goede richting stuwen. Als een jongen dan niet lukt in een midden dat toch al op een bepaald niveau akteert, dan kan hij het nog altijd lager probe ren, waar zijn in de grotere klub opge dane ervaring hem zeer nuttig zal zijn. Het ontgaat ons niet dat ook uit kleine klubs latere sterren komen. Dat zijn de uitzonderingen die de regel bevestigen en al de jongens die het geluk kenden vroeg ontdekt te worden door speur ders die hen naar grote klubs versluis den. Ontdekt worden is evenwel niet zo vanzelfsprekend. Scoutisme is immers het moeilijkste in de voetbalwereld waar twijfels zijn wordt geen kans ge gund. Als de logika zelf, houdt starten in een grote klub niets anders dan voordelen in. De opvang, de medische kontrole, de discipline, de moderne akkomoda- ties, de vakkundige begeleiding en uit eindelijk de voetbalvorming liggen er op een veel hoger vlak. Het vertegen woordigt een voorsprong die moeilijk in te halen is door die jongens, wellicht aan de basis even talentvol, die het ongeluk hadden die voordelen te moe ten ontberen. Talrijk moet het jong talent zijn dat on opgemerkt bleef vegeteren in een voet bal zonder publiek en zonder erken ning, Om dit te vermijden wordt best van jongsaf in een grote vereniging ge start. Wie daar niet lukt kan nog altijd op een lager niveau gaan voetballen. Geen enkele klub zal deze niet aan de bak komende jongeren beletten om het bescheidener te proberen. En ook de Bond, beseffend dat al wie geen speelgelegenheid krijgt, zijn energie kwijt zoekt in andere sporten, heeft in gezien dat dié voetballustigen in het voetbal te houden zijn via een soepele overgangsreglementering. Artikel overgenomen uit «Blauw zwart», klubblad van Club Brugge van zondag 1 december '91. Het begrip «emotie» zoek je tevergeefs in Ver- schuerens Modern Woordenboek. Zo begon Walter Wauters de voorstelling van Anderlecht bij het kompetitiebegin in Het Nieuwsblad. Emo tie zal ook vandaag niet spelen Michel Ver- schueren wil de kampioenstitel, Aalst wil zich redden, zo simpel liggen de zaken. Eendracht Aalst mocht de nieuwe voetbaltempel van An derlecht inhuldigen als kersverse eersteklasser maar dat zal dan het enige zijn dat ze mogen verwezenlijken tegen Anderlecht tenzij vandaag de twee punten in Aalst blijven. Michel Ver- schueren kent Eendracht Aalst nog van in de «Blavier-periode», was er verscheidene jaren fysiek-trainer maar vertrok toch voor elf seizoe nen Molenbeek en zitten er reeds twaalf jaren paars-wit op. Het Is ondertussen«een «grote mijnheer» geworden. Anderlecht doorworstelde vorig seizoen een overgangsperiode er werd weer een groepsgeest aangekweekt, misschien nog een belangrijker gegeven dan de voorraad talent die er momenteel rondloopt Naar natio nale normen mag paars-wit anno '91 zeer hoog worden ingeschat. Internationaal zit Anderlecht nog bij de Europese top. 1984-85 was nog een topjaar, het verval volgde een spelersgenera tie verdween op vijfjaar een komplete, grootse ploeg. Vandaag staan ze er weer, zonder hulp van buitenaf en dat geeft jaren voorsprong op de konkurrentie. Aad De Mos Anderlecht moet dit jaar de landstitel verdedi gen en Europees de eerste twee ronden overle ven. Punt twee is al binnen en de rest zal wel volgen. Om dit te verwezenlijken kreeg Aad De Mos een aantal versterkingen drie spelers van Luik - allen Belgen - en eén spits die vooraan het verschil zou moeten maken. Daartegenover verdwenen Vander ünden, Keshi en Van Tigge- len. De Mos wil zoveel mogelijk talent vap eigen bodem naar de top laten doorstromen Wat er niet is moet elders gehaald worden. Hierbij vra gen we ons wel af wie Versavel dient te vervan gen tenzii ook deze late transfer dient om de kern breder en sterker te maken. Reeds vorig jaar zagen we van Anderlecht meer aanvallend voetbal. Dit seizoen nog meer. «Als je 80 pro cent van de wedstrijd in aanvallende positie bent moet je zien dat je voldoende scoort zodat je de 20 resterende procent gewapend bent om de counters op te vangen», aldus De Mos. In zijn eerste seizoen miste Aad De Mos de landstitel, hij maakte wel veel goed met een Europese finale. In zijn tweede jaar pakte hij de landstitel en dit jaar is Anderlecnt overal de favoriet. Aad is er inmiddels 44 geworden, tien jaar geleden werd hij bij Ajax hoofdtrainer en haalde in vier jaar tijd drie titels binnen. In 1985 diende hij E laats te maken voor Johan Cruyff en in 1986 oos hij onverwacht voor het «kleine» KV Me- chelen. In 1987 won hij de Beker van België, in 1988 de Europacup en in 1989 de landstitel. In 1989 elimineerde hij tevens Anderlecht in de tot hiertoe enige Belgische Europabekerwedstrijd. Dit jaar wil hij de titel en hoofddoel was de Europabeker. De eerste twee ronden haalde men enigszins makkelijk maar in de «eindron de» moest hij toegeven dat dit Anderlecht nog niet tot de echte Europese top behoort. Johhny Bosman Bosman is terug in België. Hij had de voorbije jaren tot tweemaal toe de gelegenheid om bij Anderlecht te komen. Na een mislukt seizoen bij PSV komt hij uiteindelijk toch. Als jonge Ajax- speler kreeg hij aanbiedingen van grote Euro pese klubs maar hij bleef. Italiaanse en Franse elftallen wilden hem inpalmen maar hij koos voor KV Mechelen en Aad De Mos. Na twee jaar werd het weer «zijn» Nederland PSV. Het werd een zwak jaareen vroege blessure en een minder «in vorm zijnde» periode. De ploeg zakte helemaal terug toen Johnny paraat bleek e\n er waren de met te vergeten problemen in het combinatiespel met Romario. Er kwam een aan bod van Sevilla en van Paris Saint-Germam maar toen ook Anderlecht geïnteresseerd bleek twijfelde hij geen sekonde. Hier speelt men snel en in één tijd met de nadruk op techniek maar ook op inzet van het hele elftalvier spitsen die elkaar steunen in het bezetten van de posities, iets wat vroeger gebeurde bij KV Mechelen. Ei genaardig genoeg is Johnny Bosman pas nu beginnen doorbreken en dat is niet slecht voor iemand die nog van Oranje droomt... Eendracht Aalst - Anderlecht een wedstrijd Ja, want beiden verloren vorig weekeinde is een wat te eenvoudig antwoord Anderlecht ging winnen op één been en Aalst ging strijden voor de twee puntenOp Anderlecht mislukte zowat alles zogauw een paarswitte speler aan de bal kwam, bij Aalst merkt men overduidelijk dat de ervaring, de leepheid van een eersteklasse- ploeg ontbreekt. Anderlecht laat zich geen tweemaal vangen alhoewel de zelfzekerheid een beetje zal aangetast zijn bij het betreden van de grasmat in Aalst. Onze ploeg heeft niets meer te verliezen, akkoord, er zijn nog 15 wed strijden maar onze voorzitter wil nog attraktief voetbal van zijn elftal zien, hij wil geen geslagen ploeg maar een team dat nog kan vechten en bewijzen dat het inderdaad beter kan... het is helaas méér dan vijf vóór twaalf geworden- Uitslag heenwedstrijd Anderlecht - Eendracht Aalst 4-1 Na drie speeldagen was Aalst de enige zonder punten, reeds toen een veeg teken, schreef de pers. Aalst was toen inderdaad machteloos. Doelpunten Rutjes, Nilis, own goal Mandian- gu, Bosman en Okpara. Aangeworven Danny Boffin (26, FC Luik), Johnny Bosman (26, PSV Eindhoven), Jean- Frangois de Sart (29, FC Luik), Jean-Marie Hou- ben (24, FC Luik). AfgestaanStephen Keshi (29, FC Stras bourg), Marc Van der Linden (27, AA Gent), Adri Van Tiggelen (34, PSV Eindhoven). Per Zetter- berg (20, SC Charleroi), John Van Loen (Ajax), Kari Ukkonen (30, Antwerp). Een hartelijk welkom aan bestuur, spelers en supporters van RSC Anderlecht in onze «voet baltempel», het Pierre Cornelisstadion. August De Mey BEZOEKER VAN DE DAG Wij kozen bewust voor Mare Degryse omdat hij sinds een paar dagen de kersverse «Gouden Schoen» van België is. «Kleine» Mare, geboren op 4 september 1965 te Ardooie, werd «groot» bij Club Brugge. Hij verhuisde voor liefst negentig miljoen naar Sporting Anderlecht waar hij nu het mooie weer maakt. Zijn kontrakt bij paars-wit loopt in juni '92 ten einde, De geruchten doen de ronde dat Mare wel eens zou kunnen verhuizen naar het buitenland. In ieder geval wensen de redaktieleden van «De Eendrach- ter» Marc van harte proficiat voor het behalen van de zo begeerde «Gouden Schoen». Dirk Bockstael I Weekblad van Dender- Durme- en xfiy. Scheldestreek Elkevrijdagmorgentekoopbij uw dagbladhandelaar

De Voorpost | 1992 | | pagina 27