Herdersemse Sint-Antoniusviering belaagd door nat weervarkentje... HUH!"' 2 - 24.1.1992 - De Voorpost Aalst. Sint Gudula van Moorsel en haar lantaarn zijn een regelmatig terugkerend tema in de Herdersemse stoet (a) Aalst. Niettegenstaande het slechte weer was het Herdersemse volk toch massaal opgekomen om te proberen eend de wacht te slepen op de jaarlijkse Sint-Antonius pensenworp (a) De viering van Sint Antonius Abt, de tweede patroonheilige van Herdersem semenaren te plezieren, omringd is één van de meest geanimeerde vieringen van de 'heilige met zijn varken' J u~*J"" in de Aalsterse regio. Getuige hiervan het hele kermisprogramma, een steeds terugkerende tentoonstelling rond een bepaald tema, de stoet en de pensenworp. Dorpsraad Herdersem weet telken jare verschillende groepe ringen en wijken te animeren om er samen een dorpshoogdag van te maken. Vorig weekend was dit weer het geval, spijtig genoeg speelde de rokend de aandacht van de karige weerduivel weer parten en werd vooral de stoet letterlijk en figuurlijk kijkers op het voetpad wist gaande uitgeregend. Zaterdagavond kwam de viering jaarlijkse rondgang van een gele van Antonius pas echt op gang door genheidsstoet wel een van de hoog de opening van de groepstentoon- tepunten van het feestweekend van stelling, georganiseerd door de de 'Meiviskoppen' van Herdersem. plaatselijke Davidsfonds Afdeling Voldoende groepen kunnen moti- in het Parochieaal Centrum. De be- veren om deze traditie verder te langstelling was wel niet zo massaal zetten lijkt voor de dorpsraad wel- tocn Maurice Van Liedekerke, niet zo gemakkelijk te liggen, hoofdredakteur van het weekblad, De Herdersemse harmonie Con- de openingsrede uitsprak maar dat cordia et Docilitas maakte aan de was in Ham, een wijk van Herder- deed zeker geen afbraak aan de kop van de stoet haar eerste jaar- sem. Ijverige Herdersemmenaren sfeervolle opzet van het geheel. omgang door de eigen gemeente vol Spreker prees het initiatief aan van en na een foerier met kruiwagen mensen van de streek de kans te voorzien van het nodige aan te voe- door roze varkentjes, langs het drui- ligere parcours van de stoet. Het deerde hem niet dat achter hem de «Kleddedulver in zijne put» heftig te keer ging en voortspuwend en te houden. Spijtig sneuvelde half weg het rollende onderstel en knal den de banden onder het grote ge wicht van de natgeworden graszo den. De duvel haalde het op de on verdroten inzet van de WV Faluin- tjes. De H. Gudula, die wel in de kapel in Moorsel wordt aanbeden, was niet vergeten dat zij tenjare '54 geboren waren dan ook in de vele legenden gaan neuzen en hadden hierin het tema voor hun groep ontdekt: «Zo geven te tonen wat door creatieve ren gerstenat volgden de dansende zou de heilige en deugdzame maagd vrije tijdsbesteding kan bereikt wor- reuzen Falie en Benoit. Dragers Jo den. Er werd wel vastgesteld dat in han Van Mol, Frans De Leeuw, de verdere vieringsfestiviteiten de Chris Raes, GuntherWillemsenDe folklore het haalde op het religieu- Gudula meer dan eens door alles behalve deugdzame geesten be laagd worden, bekoord en bekampt ze maar dat is gezien de huidige tijdsgeest maar meer dan normaal. Zelfs vroeger werd gerijmeld: «Sint Antonius schoon en helder, vult het vat en ook de kelder». Alles kadert in de landelijke gemeenten nog dik wijls rond de vruchtbaarheid en de «geneugten des levens». «Het is belangrijk dat kunstenaars de moed hebben uit de stilte te tre den om ons te tonen wat schoon en edel is. Mensen moeten leren hou den van mooie dingen in een mooie omgeving» omschreef voorzitter Tony Marcoen en opende hiermee de Sint-Antonius groepstentoon stelling met werken van een zestal kunstenaars die elk verschillende plastische disciplines behandelden. Kaligrafie werd getoond door A. De Munter-De Ryck, Anne Lammens toonde zijden sjaals, dassen, kus sens en sierspelden naar eigen ont werp, een reeks opmerkelijke kleur potloodtekeningen van Anne Van Geyseghem, schilderijen op zijde met hoge artistieke waarde van Pa trick De Clerq, kunstbloemen sa mengebracht door F. Dewaele en een stand van kantwerk gereali seerd door Kantgroep Davidsfonds afdeling Haaltert. Folkloristische stoet Naast het zaterdagse dorpsbal is de Saedeleer R. kregen het niet onder zijn geworden. De plaats gekend als de markt. Ze zaten wel in het droge de Duvelspurt, gelegen tussen Her maar het gewicht van de reuzen dersem en Moorsel, (huidige Gudu- werd door de onophoudelijke regen lastraat) heeft sedert die tijd deze steeds maar groter. Gelukkig kon- benaming. Niettegenstaande de den ze zich met «nen goeien drup- duivel haar had doen verdwalen Aalst. De expozanten van de Sinl-Antoniusgroepstentoonstelling die door Davidsfonds Herdersem werd georganizeerd a pel» op krachten houden. De reuzen roepen een blijvende verre herinnering op aan Kluize naar Benoit en zijn eega. Op een veel grotere traditie steunt echter de Sint-Antoniusverering. Sint-An tonius trok dan ook om zijn Herder door het uitblazen van haar lan taarn was de heilige toch uit het moeras geraakt». Om te voorkomen dat deze geschiedenis zich zou her halen had men de Herdersemse Gu dula in de stoet maar een engel meegegeven die haar desnoods maar moest «depaneren». Huiselijke landelijke tafereeltjes, boerepensen met brood, een lekke re jenever: het was er weer allemaal en toonde nogmaals hoe goed het eigenlijk in de Faluintjesstreek is. Het heeft nog niet gesneeuwd deze winter. In Herdersem zorgde men er maar zelf voor dan en werd een sneeuwballengevecht geleverd met snoepballetjes. Met kermis kan dat allemaal. De mannen van den Aart sloten dan maar de kavalkade met een wagen waar dan nog maar eens voor een kersverse Gudula gezorgd werd, die de eerst komende jaren de traditie verder zou in de verf zetten. Hk;.. Verkleumd en met druipende rok- ken zakten de deelnemers na de Aalst. Falie en Noë, de Herdersemse reuzen openden traditioneel de Herder- ontbinding van de stoet maar zo semSim-Am>niusMet(a) vlug roogehjk af naar het D.cns.en- Aalst. Geen beeld uit een Herdersemse achterkeuken, maar wel een wagen uit de Sint-Antoniusommegang ft weer was vlug vergeten. De mannen van den Aart verklaar den meer dan fier te zijn hun in de wijk zo jarenlang gekoesterde Gu dula aan de Dorpsraad te kunnen schenken. Ze benadrukten wel dat ze haar overhandigd hadden in on berispelijke staat en uitten meteen de wens haar binnen afzienbare ja ren in dezelfde staat terug te krij gen. Schepen Van Nieuwenborgh verklaarde ook wel een zekere bin ding te hebben met Gudula. Zij ver klaarde o.a. dat zij geboren was in de Gudulastraat en naar 't school geweest was in de SinGudula- school. Over konekties met Sint Antonius of het varkentje werd met Aalst. Louis Lockefeer, voorzitter van de Herdersemse dorpsraad, on geen woord gerept. «De echte het volk van de Aartstraat de kersverse maagd Gudula (Sofie Michiels) volksgeest is in Herdersem maar aan huwelijken staat jaarlijks in de Sint-Antoniusstoet zal opstappen ftj van hun taak kwijten. Jong ent trachtten in het kluwen van trekkende en duwende massj pens en bijhorende prijs te beo tigen. Dan maar vlug de warm zcllighcid van de stamcafé of zocht want «ht was geen wetr een varken door te jagen, laatt een Sint Antonius». Aalst. De kantgroep Davidsfonds Haaltert vormde een aantrekkelijk aklief punt in de Herdersemse Sint-Antoniusgroepstentoonstelling (a) centrum aan de Grote Baan, waar niet dood te krijgen. Zoals Gudula ze opgewacht werden door een de- laten zij hun kaarsje niet uitblazen, legatie van Aalst centrum. Herman Houdt het vlammeken wakker! De Winne, Jean Marie Heyman en «Besloot Gracienne Van Nieuwen- Paul Kinoo vertegenwoordigden borgh en sloot door het aanbieden het Aalsterse feestkomitee, terwijl van een relatiegeschenk van de Stad schepen Gracienne Van Nieuwen- Aalst, de korte plechtigheid af. borgh in naam van het gemeentebe- Ondertussen werd reeds ongedul- stuur haar opwachting maakte, dig gewacht op de traditionele pen- Overgebleven ovenkoeken werden senworp. De verantwoordelijken doorgespoeld met een hartige gingen zich dan ook maar vlug, sa- «Zwarte Man» en het barre winter- men met Gudula van den Aart, zich Op maandag werd er nog voa epiloog gezorgd. Om 10 uur we de O.L.Vrouw Hemelvaartke aloude Moorselse mis en dat na de mis hanteerde gildebii en gelegenheidsveilingmeest® bert Van Der Stockt de hame' dens de openbare verkoop «x kerkportaal van de offergaHM Een niet te missen spektak&v witte en zwarte pensen, heieen ve varkenskoppen, kramiek.fk wijn en ovenvers brood vlot vu hand ging.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2