Essene-Hekelgem viert zijn 24ste Sint-Antoniushoogdag De Voorpost - 24 1 1992 - 3 In Essene-Hekelgem hield men vorige zondag opnieuw op passende wijze de traditie van de viering van Sint-Antonius-met-zijn-verken in ere. Een kerkelijke gebeuren wordt er op folkloristische wijze beleefd en in een stijl, Breughel waardig, een ganse dag in de verf gezet. Niettegenstaande een grijs, druilerig weertje was de opkomst massaal. De bijzondere misviering lokte zoveel belangstellende, dat, wie niet vóór 10 uur in de parochiekerk een plaatsje had gevonden, er gewoon niet meer in kon. Na de eucharistie viering werd op dezelfde wijze massaal deelgenomen aan de verkoojp van de offergaven door de Gildebroeders, de wandeltochten, de culinaire geneug ten en verdere feestelijkheden. De verering van Sint-Antonius te Essene-Hekelgem grijpt terug naar een ver verleden. Geleidelijk afge zwakt met er door de Twee Wereld oorlog finaal een stokje voor gesto ken. Vierentwintig jaar terug, werd de verering nieuw leven ingeblazen door de zangers van het kerkkoor en sindsdien gaat de verering en de volkstoeloop steeds crescendo. De Heilige Man die mens en dier genezen kan Sint-Antonius, geboren in Egypte rond het jaar 250, sproot uit een welstellende familie. Hij verkocht al zijn goederen en deelde ze uit aan de armen. Omin_zjjn eigen kost te L voorzien verrichtte hij haifdenar- beid en hield zich verder vooral be zit met godsdienstige oefeningen. De geschiedkundige overlevering vertelt verder dat hij zich als kluize naar uit de volksgemeenschap weg trok. In zijn kluis zou hij belaagd worden door demonen in de ge daante van wilde dieren. Bidden en vasten hielden hem echter op het goede spoor. Op gevorderde leeftijd gekomen verliet hij zijn eenzame kluis, trad in de openbaarheid, kreeg volgelingen en stichtte kloosters. Na heel wat goede werken en wonderen te heb ben verricht zou hij overleden zijn op de gezegende leeftijd van 105 jaar. Hij werd begraven in de woe stijn waar hij geboren bleef tot 561. Nadien werd het overgebracht naar Alexandrië, later Constantinopel. In ons land wordt de Heilige Anto- nius vooral aanroepen tegen huid ziekten bij mens en dier, zoals het «Sint-Antoniusvier» (de varkens pest), verzweringen en allerlei vee- plagen. Op een brandraam in de Essense-parochiekerk, bij het O.L.Vrouwaltaar, staat de H. Anto- nius afgebeeld, samen met een rode duidel met groene vlerken, die de klok luidt. Volgens de legende zou de H. Antonius immers macht heb ben over de demonen. Het Sint-Antoniusbeeld in de kerk, beeldt de patroonheilige uit als klui zenaar, met in de rechterhand een boek en een bel en met de linker steunend op een kruk. Als stichter van een klooster draagt hij een brui ne monnikspij met op het kleed een «ganfenkruis». Aan zijn voeten zoekt een varkentje bescherming. Sanctuarie van Sint-Antonius te Es- schene... In Essene-Hekelgem, werd een 1462 door ene Edele Jouffrouw Eli sabeth Van Heetvelde een fondatie gesticht «genaemt de Santuarie van Sint-Antonius». Het herhaaldelijk voorkomen van besmettelijke ziek ten in het dorp lag hiervan aan de basis. Uit de fondatie moesten er iedere week in de parochiekerk drie missen worden opgedragen. Daar de familie Van Heetvelde behoorde tot de aanzienlijkste burgers van Brussel, stoelde de fondatie op de opbrengst van vele goederen. Tij dens de Franse Revolutie werden de goederen van de fondatie als zwart verkocht en dit betekende meteen het einde van deze stich ting. Gildebroederscchap... In de achtiende eeuw werd de Gil- debroedersschap van Sint-Anto nius gesticht. In 1787 verleende de laatste proost van de abdij van Affli- gem, Beda Regaüs, een heel speci aal voorrecht aan deze broeder schap. De offergaven van «tijdens den beweeg» zouden door hen mo gen verkocht worden, onder be paalde voorwaarden, ten voordele van de armen en behoeftigen uit de gemeenschap. Dit werd trouwens in een oorkonde vastgelegd en ieder jaar, ook vorige zondag, door voor zitter Rik De Bolle bij de aanvang van de openbare verkoop na de mis voorgelezen. Zij luidt als volgt: «Wij, Beda Regaus, Abt van Affli- ge, doen cont aan alle luyden, dat wij ten eeuwighen dagen aan die van Esschenen verlenen ende nog Essene. Onder de preekstoel lagen de offergaven weer opgestapeld. Vruchten van het veld en al het goede uit de streek (a) Sint-Antoon, hoogheilig man als je wil, als 't effen kan smeek genade bij de Heer voor al die knielen bij U neer. Heilig man, gij zijt geprezen g'hebt ons toch de weg gewezen en verzaakte geld en goed toonde ons hoe dat het moet. Blijf voor ons daar maar getuigen en terwijl wij voor U buigen stijgen wierook en orgelklanken hemelwaarts als hopperanken. Boer en werkman, goede lieden komen U hun gaven bieden koppen, broden, kippen en worst zelfs een flesje voor den dorst. Zijn er zorgen, klein of groot ge helpt ons wellicht uit de nood en zijn er dieren in gevaar jij bent dan bemiddelaar. Na de mis begint 't vertoon de pastoor zijn preek was schoon Wat dan volgt lijkt op een tabel van Breughel maar dat zie je door den beugel. Essene zal U steeds blijven gedenken wil daarom je zegen schenken en laat allen die U kwamen eren vredig en gelukkig huiswaarts keren 's Morgens vieren ze Sint-Antonius en 's avonds zijn verken Uit een voorbije traditie voorkom end gaan het Vlaamse landelijke volkje, dikwijls op bedevaart. Zo ook o.m. naar Essene. «Men moet niet alleen de beeweg doen, men moet hem ook thuisbrengen» werd er gezegd. Hiermee werd bedoeld, dat gedane beloften in daden moe ten omgezet worden. Om van be paalde ziekten velost of gevrijwaard te worden, werden er te Essene vooral beloften gedaan op de feest dag van Sint-Antonius of in het ok- taaf ervan. Men ging nooit op bedevaart met lege handen. Voor wat haart wat zegde men vandaar de openbare verkoop van de offergaven na de misviering. Bovendien moest er ook boete gedaan worden: drie maar rond de kerk en rond het beeld gaan al biddende met als slot de verering van de relikwie. Van een bedevaart moest men ook steeds een tastbaar bewijs kunnen meebrengen naar huis. Dat werd nadien dan meestal gebruikt als ta lisman en afweermiddel. Vandaar het uitreiken van het «missantje», zoals ook vorige zondag er door R. Van Ransbeeck een passend was ontworpen. Op de keerzijde voor zien van een gelegenheidsgebed op gesteld door de voorzitter van de Gildebroeders. Na de mis, de beeweg en de verkoop begon, gezonde Vlaamse traditie getrouw, de Sint-Antoniuskermis. Bij vele boeren werd een varken geslacht en werd er gul omgespron gen met gebakken pensen, vlaaien, boerenbrood, even gul overspoeld met gerstenat uit eigen streek. Om dat de mensen van de streek gekend zijn als «goed van innemen» werd er gesteld dat de viering van Sint-An tonius in de morgen meestal uit mondde in de viering van «zijn var ken» 's avonds. Folkloristische heropleving Reeds 24 jaar weet men jaarlijks heel wat volk op de been te brengen uit de regio Aalst en het Pajotten- land. Dit dan onder impuls van de permanente inzet van de Gilde broeders van Sint-Antonius. Elk jaar tracht men er een nieuw kleed je aan te geven. Zo werd dit jaar de Hoogmis met kwispelrondgang, of fergang met uitreiking van santjes en Sint Antoniusbroodjes, stemmig opgeluisterd met koorzang door Gaudeamus uit Liedekerke. Pastoor Jansen hield weer van op de preekstoel een opmerkelijke kanse rede «op zijn manier». Eerbiedige Esseire. De Gildebroeders van Sint-Antonius begeleiden de dorpsherder naar de bijzondere eucharistieviering ter ere van hun patroonheilige (a) gheven tot gedenckenisse, die gons- te van de verkenskoppe en andere offerghaeve ten goede te maecken in die naevolgende manieren: - in den iërsten selen die koppen en andere offerghaeven van iërsten kwaliteit sijn ende in suyvere papie ren ghedaen. - item voirst zal die kop of gifte gegheven worden aan dieghene welcke meestbiedende is. - voirst sullen rustverstoorenden door de gewaepende wachters ver jaagd worden. - item is verboden op straffe van zwaere boete die verekenskoppen of offerghaeven ten gelde te maec ken in taveernen ofte bierhuyzen. Gedaen te Esschene en voorsien van onsen seghel op Sint-Antonius- sendag ten jaere dusend sevenhan- dert tachtig ende sevene». stilte en geamuseerd gelach wissel den zich toen hij op een doodeerlij ke manier zijn gevoelens vertolkte: «Ik heb precies ne slechten nacht gehad. Het is precies dat ik met het verkeerd been uit 't bed gestapt ben. Ik stond deze morgen op, midden van den nacht om helf vier en ik kwam mijnen hond tegen. Mijnen hond die zij: «Wat komde gij hier doen, ik heb al geplast, ga maar rap terug naar boven slapen. En deze morgen om zes uur stond ik toch weer beneën en als ik goed aange kleed was spoedde ik mij naar de kerk, kwart na zes. 'k Zeg das nog een anderhalf uur te vroeg, 'k ga eerst maar nen boterham gaan eten. En toen ik op de radio het nieuws hoorde van de voetbal, dan kwam ik er stillekens door. Ze zegden daar als uitslag, Anderlecht - Racing Genk 0-2. Als goede Limburger was ik kontent. En de tweeden uitslag die was Lommei - Turnhout 2-1 en ik was nog kontenter, want ik ben van Lommei. Ja beste vrienden en dan, als ik dan die massa mensen zag, als ik in de kerk binnen kwam en toen ik mijn water sprenkelde over uw eerbiedwaardige hoofden, dan was de moed er terug in. Ik dacht bij mijzelf, het zal wel gaan, houdt dat maar gereed, awel ik ben gereed, we vieren vandaag, hier in onze kerk het feest van Sint-Anto nius, en hebt U er al eens goed over nagedacht wie St.-Antonius is? Hier staat hij zie, met zijn varken. Hij leefde in ht Midden-Oosten, waar het op het ogenblik al niet zo goed is....» filosofeerde Pastoor Jansen. Uit de levensbeschrijving van de ge vierde heilige, die hij op een volkse, schilderachtige wijze verhaalde, trok hij als conclussie dat geluk ligt in de eenvoud en de liefde voor de andere. «Wat hebben wij in het voorbije jaar in onze wereld niet meegemaakt. We hebben niks te kort maar toch moeten wij ruzie maken, mensen tegen elkaar opzet ten, de wereld in oproer brengen. We moeten mekaar gaarne zien, op mekaar nekeer glimlachen en als ge ne keer met een verkeerd been uit bed gestapt zijt, dan moet ge zien da ge da rap vergeten zijnt. Dan moet ge maar eens met uwen kwispel rond gaan meneer pastoor, dan komt alles in orde. Ik kan daar nog van alles over zeg gen, maar ik wil U dat niet aandoen. De pensen zijn al aan het bakken, ik riek het tot hier, en als ge nen pens riekt, dat doet deugd he, daar krijgt ge honger van en dorst ook al. Ik wens U allemaal een fijne Sint-An tonius dag, zo dat je vanavond kun nen zeggen dat ge in Essene een prachtige geest ontmoet hebt en ne goeie pastoor gezien. Amen» be sloot de parochieherder in al zijn eenvoud. Na de mis werd iedereen door de misdienaars door geratel naar het Sint-Antoniusbeeld buiten de kerk gelokt werden onmiddellijk ganzen, varkenskoppen, karrewiel-broden. rijstpap, vla, bloemen, bier,... te veel om op te noemen in ijltempo van de hand gedaan om de dampende erw tensoep, de gebraden pensen en het lekkere kriekenbier niet telang te moeten laten wachten. Velen zak ten af naar de parochiezaal waar ze, in sfeer gebracht door de animatie van de volkskunstgroep «Nogal neig» uit Sterrebeek, verder de deugddoende landelijke sfeer van den «boeren buiten» letterlijk en figuurlijk tot zich namen. Essene was weer op zijn best, zoals Gildevoorzitter Rik De Bolle het omschreef op de keerzijde van het gelegenheidssantje in een poëtische ontboezeming. P.H. Essene. Naar aloude traditie werden de offergaven verkocht ten voordele van de plaatselijke sociale werken (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 3