Sociaal huurderskomitee Horebekeveld opnieuw aktief op de bres Tony Van Segbroeck: een onvervalste karnavalziel Dienst Kijk en Luistergeld mag in Aalst blijven Nieuwe Sint-Pauluskerk krijgt gedenksteen ingemetseld De Voorpost - 24.11992 - 5 ruwbouw van de nieuwe kerk voor de Sint-Paulusparochie 'Ik kon dat jaar niet afkomen om de stoet mee te maken. De dag van de stoet beleefde ik alles in mijn ge dachten. Ik zag de stoet voorbij trekken. Om twee uur hoorde ik duidelijk een startschot en voelde ik wat de jongens van onze groep gin der ver in Aalst beleefden. De aftelkalender van de Pagadetten hing steeds op mijn appartement. Heel wat foto's van voorbije stoeten sierden er de muur, zoals ook die foto van toen wij een groep zwarten hadden uitgebeeld. De negers in Mali stonden daar steeds nieuws gierig naar te kijken maar durfden niets te zeggen. Ze kwamen wel re gelmatig opnieuw kijken maar be grepen er blijkbaar niet veel van'. Aalst. Tony Van Segbroeck van Pertotal heeft onvervalst karnavalbloed in de Tony is jaren voorzitter geweest van aderen vloeien (a) AKV Pertotal. Tijdens zijn verblijf in het buitenland heeft hij fortuinen uitgegeven om regelmatig te kun nen afkomen om de karnavalfestivi- teiten mee te maken. Blijkbaar deerde hem dat niet en had hij dat er allemaal voor over. Hij ervaart ook wel dat er al heel wat veranderd is, maar toch is hij er van overtuigd dat er steeds opnieuw jonge mensen zullen te vinden zijn in Aalst waar een groot stuk van hun leven zal ingenomen blijven door de carnavalbeleving. 'Ge moet van Aalst zijn wilde dat verstaan. Ik kan u dat moeilijk uitleggen maar wij voelen dat' besloot Tony en ver voegde vlug zijn bondgenoten om verder te filosoferen over wat er hun de komende karnaval te doen staat. Aalst. 'Den Aart schenkt Gudula 'sloot de Herdersem stoet Duvelsput, Gudula p pj en Sint-Antonius met zijn varken blijven er goed overeenkomen (a) Het Sociaal Huurderskomitee Horebekeveld stuurde bij de jaarwisseling eerstens een schrijven rond bij de buurtbewoners waarin ze een round-up maakten van het voorbije jaar en tegelijkertijd hun visie kenbaar maakten op de werking in de nabije toekomst. De jaarwisseling is een goed moment om eens in eigen boezem te kijken, met de blik op wat voorbij is, maar ook op wat komt' verklaarde het komitee in zijn inleiding'. vo°r lieu- '1° het voorbije jaar zijn er de aan- ment van inwendige orde', zoals dat r de passingen voor verkeersveiligheid heet. Zodra dit ontwerp klaar is leg- i en gekomen. Eerlijk gezegd zijn er in gen zij de teksten aan allen op voor i de de wijk nog te veel die daar een een algemene bijeenkomst. De be- e lachertje van maken en met de auto doeling is een dokument te maken nle zot blijven doen, met alle risico's dat én door de verhuurder (de ïrde daaraan verbonden zowel voor hen- Maatschappij) én door de huurders zelf als voor de anderen. Vermits (wij allemaal) kan aanvaard worden par. het ons allemaal aangaat komt er als een werkbaar instrument, waar- )ne. deze maand nog een soort bevra- in de wederzijdse rechten en plich- fmi- g'nB d°°r de werkgroep 'langzaam ten zo duidelijk mogelijk verwoord De verkeer' om uw mening te kennen staan om zoveel mogelijk willekeur er(j over de genomen maatregelen en er en betwistingen uit te sluiten. Het jjst eventueel nieuwe voorstellen aan spreekt vanzelf dat zij dit in samen- •eer toe te voegen. Doe er aan mee en werking met de Maatschappij willen ,en zeg uw zeg' informeerde het ko- voorbereiden en dat ze daarbij niet mitee verder. over één nacht ijs kunnen gaan. Er eid 'In een residentiële wijk als de onze zijn zoveel problemen waar eigen- iar. horen zware vrachtwagens niet lijk niemand echte duidelijkheid in he,thuis. De wet verbiedt trouwens het heeft (zie maar de zopas aangere- ro. 'slapen' van vrachtwagens (vanaf kende prijs van 250 fr./maand en per or. 7,5 ton) in woonwijken. Deson- huurwoningvooronderhoudvande pS. danks storen bepaalde chauffeurs centrale verwarming, om maar het aar I zich daar langs geen kanten aan, meest recente voorbeeld te noe- len stappen als het ware van bed in de men) dat klare afspraken op papier a|. stuurkabine, zadelen de buren op en binnen de termen van de wet zich l0jj met de ongemakken van het opstar- opdringen. Dit degelijk voorberei- ten en met de hinder op de voor den vraagt tijd, inzet, studie en dergelijke mastodonten te smalle raadplegen van bevoegde mensen, wegen. Dat kan niet. Dat zouden de instanties en organisaties. Uiter- betrokkenen zelf moeten weten en aard blijven de mensen van het er niet op zien om, zoals vele dui- huurderskomitee ter beschikking zenden anderen, enige weg af te voor alle inlichtingen over en hulp leggen vooraleer de arbeidsplaats, bij huurdersproblemen, hier de kamion, te bereiken. Het Tijdens de eerste helft van 1992 zijn komfort van één iemand kan (mag) zij bereikbaar op volgende niet opwegen tegen de rust en de woensdagen van 19 tot 20 u. in 't veiligheid van een ganse buurt' stel- Buurthuis 't Spieken aan de Boter den zij. melkstraat 177 te Aalst, tel. 053/ 'Vorigjaar is ook het speelplein vol- 78.35.35 op 5 en 19 februari, 4 en 18 ledig tot ontplooiing gekomen. Er maart, 1 en 15 april, 6 en 20 mei en 3 wordt gretig gebruik van gemaakt, en 17 juni. en dat was ook de bedoeling. Zoals hel ook de bedoeling was (en is) dal °Pen br,ef aa" de SM v00r Hu,sïes- het nog veel jaren een aangenaam ting-Gewest Aalst en jolig rekreatieoord mag blijven, 'n verband met de vanaf nieuwjaar dat de speel- en sporttuigen met aangerekende vergoeding van 250 zorg worden behandeld, dat ieder een het nodige respekt opbrengt voor onze buur Guustje Van Oost die heel veel tijd stopt in het netjes houden van het speelplein. Ieder een kan daar een stukje verant woordelijkheid opnemen door afval zoals drankblikken, papier en rom mel in de afvalbakken te deponeren en niet overal rond te strooien, door de groenbeplanting te respekteren, door met brommers, moto's en an dere voertuigen van de grasperken af te blijven' evalueerde het comité. fr. per maand en per woning voor onderhoud en centrale verwarming werd een open brief gestuurd aan de bevoegde instantie waarin gear gumenteerd werd als volgt: In de maand december '91 kregen alle huurders in de wijk Horebeke veld, zoals elk jaar wettelijk is voor zien, de huurprijsberekening voor 1992 in de bus. Terecht schrijft u daarbij dat er niets is gewijzigd aan de maximum te betalen huishuur noch aan de basishuurprijs. Tot daar niets abnormaal. Het addertje ding van 250 fr. supplementair zal worden aangerekend voor de huur ders die een huis bewonen uitgerust met centrale verwarming, d.i. op Horebekeveld voor iedereen. Deze maatregel drong zich op, schrijft u, daar het overgrote deel van de huurders de installatie niet of nau welijks onderhoudt, wat op termijn heel wat gebreken veroorzaakt die de kosten van de maatschappij aan zienlijk doen oplopen. Dit is on houdbaar zodat een forfaitair be drag, berekend in funktie van de werkelijke onderhoudskosten, zich opdrong, aldus uw brief. En verder: de maatschappij zal in de toekomst alle nodige onderhouds- en herstel lingswerken van de centrale verwar ming op zich nemen, tenzij deze door een daad van de huurder ver wezenlijkt zijn (art. 6 van het regle ment van inwendige orde). Het sociaal huurderskomitee Hore bekeveld heeft daarbij volgende be merkingen en/of vragen: - art. 6 van het reglement van in wendige orde is voor elke huurder van kracht bij het huren van een sociale woning van de Maatschap pij. Er is dus per 1 januari 1992 niets aan de bestaande toestand gewij zigd. - een kleine berekening leert ons dat 250 fr. per maand voor elke huurder neerkomt op 12 x 250 fr. 3.000 fr. per jaar. Er zijn op Horebe keveld 240 huurhuizen van de Maatschappij. Totaal aan supple mentaire vergoedingen die de Maatschappij aan de huurders vraagt: 3.000 fr. x 240 720.000 fr. per jaar. - is het in een moderne gemeen schap aanvaardbaar dat dergelijke maatregel per diktaat wordt opge legd aan de huurders, zelfs al kan het wettelijk? Een huurdersverga dering bijeenroepen om enige uit leg te geven was blijkbaar te veel gevraagd. U weet trouwens zeer goed af van het bestaan van ons huurderskomitee. Zelfs dit komitee werd voor een volslagen verrassing geplaatst. - we vragen ons af op wat het be drag van de vergoeding van 250 fr./ maand gebaseerd is. Moeten wij dat maar slikken zonder aanvoeren van enig bewijsmateriaal dat dit de werkelijke kosten behelst? En wie garandeert ons dat die vergoeding daadwerkelijk aan onderhoud van de centrale verwarming zal besteed worden? Uit door ons ingewonnen informa tie blijkt dat de huurders het recht hebben inzage te nemen van de werkelijke besteding van dergelijke vergoeding. Het spreekt vanzelf dat wij van dit recht gebruik wensen te maken. - nergens is uit uw brief op te ma ken wat er precies aan onderhoud van de centrale verwarming zal ge daan worden. Als het alleen om een jaarlijkse kuisbeurt gaat, die kost naar onze recente bevindingen 850 fr., dit is heel wat minder dan de 3.000 fr. die de Maatschappij per jaar vraagt. Welke bestemming zal de Maatschappij dan aan het ander geld geven? In het huurkontrakt staat immers ook dat de Maatschap pij de 'grote' herstellingen op zich neemt tenzij ze te wijten zijn aan een fout van de huurder. Wat zijn grote herstellingen bij een centrale verwarming? En wanneer en hoe is de huurder in de fout? U ziet, er zijn een ganse reeks on duidelijkheden voor de huurders waarover zij via hun komitee drin gend een onderhoud met de Maat schappij vragen. Inspraak is tenslot te iets meer dan een ijdel woord en deze 'open brief had wellicht kun nen vermeden worden door aan ons komitee en zodoende aan alle huur ders de door ons gevraagde infor matie in een open brief te bezorgen vooraleer ons de vergoeding als een onaangenaam Kerst- of Nieuw jaarsgeschenk in de bus te depone ren. Gewacht wordt nu op een reaktie van hogergenoemde instantie om verdere houding van het komitee er tegenover te bepalen. P.H. Intussen is men in het komitee de zit iets verder onder het gras waar u nodige dokumentatie aan het verza- aan de huurders meldt dat vanaf melen om uiteindelijk te komen tot januari 1992 voor elke woning en een nieuw ontwerp van 'huurregle- per maand een bijkomende vergoe- Aalst. In de Sint-Paulusparochie van Aalst hoopt men toch in afzienbare tijd de vieringen te kunnen bijwonen in de nieuwe kerk die nu in aanbouw is (a) Op zaterdag 25 januari zegent Vikaris-Generaal Temmermans, een gedenksteen die wordt ingemetseld in de nieuwbouw van de parochie kerk Sint-Paulus aan de Botermelkstraat in Aalst. De korte liturgische plechtigheid start om 14u30 in het nabijgelegen noodkerkje. Voor de parochie blijft 23 september 1991 een belangrij ke datum omdat dan het aannemersbedrijf Maweco uit Erpe-Mere begonnen is met de bouw van de nieuwe kerk en pastorie voor hun parochie. Voor de ruwbouw zijn 150 werkdagen voorzien. Men spreekt de hoop uit van rond juli van dit jaar met de ruwbouw- werken klaar te zijn. p pj Aalst. De moet klaar zijn op 150 werkdagen, (a) Essene. Pastoor Jansen was weer op zijn best in zijn jaarlijkse Sint-Antonius kanselrede (a) Karnavalistengalerij 1992 Tony Van Segbroeck van Pertotal is een van de zovele echte Aalsterse karnavalisten. Het is hun zo aan te zien. Elk gesprek gaat er over en geen gelegenheid wordt onverlet gelaten om eens door te bomen over wat reeds allemaal werd beleefd. Echt typerend is wel het verhaal van Tony over wat hij innerlijk meemaakte, toen hij een tijd terug in Mali dienst deed. De Provinciale Direktie van de Dienst Kijk- en Luistergeld gaf aan de algemene administratie van de dienst in Brussel, de opdracht om een nieuw kontrakt aan te gaan met de eigenaar van het oude fabriekspand, waar op het ogenblik de Dienst Kijk- en Luistergeld gehuisvest is, aan de Schoolstraat. Er raakte half december vorig jaar bekend dat de eigenaar van hoger- genoemd pand, een opzeg hacl bete kend voor de huur van het gebouw en dat tegen 14 februari '92 het pand diende ontruimd te worden. Daarmee werd de administratie van de dienst Kijk- en Luistergeld voor Vlaanderen met een voldongen feit geconfronteerd. In september 1987 werd de dienst georganiseerd door toedoen van de toenmalige staatssekretaris Paula D'Hondt-Van Opdenbosch. Er werd toen een huurkontrakt afge sloten voor de periode van vijfjaar, tegelijk met het aankopen van gron den aan het Wijngaardveld voor de realisatie van een nieuwbouw. Het bewuste terrein ligt nog steeds braak. De RTT stond dus voor schut, door de opzeg van het huur kontrakt vanwege de eigenaar van het pand aan de Schoolstraat. Door gebrek aan alternatief voor huisves ting moest men noodgedwongen die nieuwe huurvoorwaarden die door de eigenaar aangeboden wer den, aanvaarden. Er zou een nieuw contract betekend zijn voor een nieuwe periode van zes jaar. Voor de 160 tewerkgestelde perso neelsleden is dit zeker een gerust stelling, ongeacht wat er met de dienst Kijk- en Luistergeld gebeurt. Hun plaats van tewerkstelling werd gevrijwaard en dat is het voor naamste. Ook de horeca bedrijven en plaatselijke handelaars verna men opgelucht de beslissing. Zij we ten zich nu van het verdere bezoek van personeelsleden van de dienst in hun zaak verzekerd. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 5