-m mtm HYUNDAI Industrieel erfgoed vrijwaren voor de toekomst een zaak van ons allemaal De Voorpost 100.000 FR. PRIJZEN Stuurgroep Fietsrekreatie informeert met het oog op fietsvakanties De waarheid over de Baasroodse scheepswerf Finalisten voor Sint-Ceciliakwis te Appels gekend Cuyper Prijs industrieel erfgoed voor dertienjarige Steven Somers uit Boechout fr KAJ CROSS 'mai dfren gildenplein RUIMTE IN JE BANKZAKEN speelt altijd mee HEBT U EEN HUIS TE KOOP 16-31.1.1992- De Voorpost Helemaal uit Nederland was burgemeester Groen van Bunschoten geko- z'n dooie eentje een hele beweging men om in Baasrode een handjevol leden van de Vlaamse Vereniging voor opstartte voor het behoud van de Industriële Archeologie (WIA) toe te spreken om hun statutaire algemene Boechoutse windmolen, vergadering. Die had plaatsin het Scheepvaartmuseum te Baasrode en bij p. c; die gelegenheid werd ook de Prijs Industrieel Erfgoed Vlaanderen 1991' °S.!.efïSg.aan het Sint-Gabnel- toegekend. Het heuglijk nieuws is dat deze prijs werd toegekend aan de dertienjarige knaap Steven Somers uit Boechout die daarmee bewees dat er in onze jongeren inderdaad nog pit zit. Een felle mist teisterde het hele Scheldelandschap zodat velen het verkozen lekker thuis te blijven. Burgemeester Groen uit Bunscho ten (NL) oordeelde daar anders over. Hij ondernam de lange autorit om in Baasrode te komen vertellen over het projekt 'Museumscheeps werf Bunschoten' dat onlangs door de Europese Gemeenschap als mo- delprojekt voor het behoud van het Europees ambachtelijk en indus trieel erfgoed werd weerhouden. 'Adelbrieven die we gaan gebruiken om onze ideeën waar te maken', Prijsuitreiking instituut in Boechout startte zijn ak- tie in februari 1989. Hij ondernam een eenzame kruistocht voor het behoud van deze molen van het type bovenkruier. 'Ik had me tot doel gesteld 1000 handtekeningen in te zamelen' vertelde Steven. Maar het ij r werden er heel wat meer. De Boe- Het feit dat men op de sukkel ge- choutse windmolen die tussen 1782 raakte met de v.deofüm over de en 1786 werd gebouwd werd in scheepswerf van Bunscho en, 1943 beschermdB en in 1965 zelfs ma3 "h ,h ver«fdenn8 "«liep gedeeltelijk gerestaureerd. Maarde en dat het dus wachten werd op de gele 0^viBg van dc molen werd FrfronedêJ|an h" P"^Ï£lUSK bedreigd. En daar wilde Steven Erfgoed Vlaanderen 1991. Deze met z'n aktie paal en perk aan stel- prijs wordt toegekend aan een per- 7-- j soon die zich tijdens het voorbije b.le.ei onoP8e" jaar op een buitengewone wijze j ,am tot drie keer toe op heeft ingezet voor het behoud van .k'e,'ne scberm, zlln a,kt!e toe het industrieel en technisch erfgoed "chten, gaf ontelbaar vele inter- in Vlaanderen en bedraagt 20.000 «'g en mocht zijn handteke- aldus de burgemeester op het eind fr. De prijs wordt toegekend door mngtmlijst persoonlijk aan gemeen- van zijn lange maar boeiende uit- een jury van Vlaamse industrieel- apsnunister Waitniel, bevoegd eenzetting waarbij hij het projekt archeologische verenigingen en )?0,r 5ze materie overhandigen, van naaldje tot draadje uit de doe- werkgroepen. Zij kozen in 1990 gebeurde ook al in 1989. ken deed. Hij maakte daarbij gretig voor Jean Heuninck de voorzitter Het bleef niet bij deze petitie In gebruik van plannen plattegron- van het Baasroodse Scheepvaart- Boechout groeide er uit de een- den. doorsneden en allerlei wetens- museum dat zich nu een sympatieke mansaktie fan de jonge Steven een waardigheden En koppelde aan en gulle gastheer toonde. De prijs Molenkomitee dat nu verdere stap- dat alles de filosofie van het ge- voor 1991 ging naar de dertienjarige pen zet om de restauratie van de meentebestuur van Bunschoten om Steven Somers uit Boeehout die op molen te bevorderen Hiermee is niets onverlets te maken om van het museum een echte trekpleister te maken. 'Maar, zo voegde hij eraan toe, dat museum moet ook passen in het algemene kader van Bunscho ten dat met Spakenburg een twee lingdorp vormt'. Het vergt van de bestuurders nogal wat verbeel dingskracht en inzet om dat te kun nen waarmaken. Maar de vaste wil is er in ieder geval. 'De oude scheepswerf, in de volksmond 'de helling' genoemd, behoort tot een van de meest gefotografeerde plaatsjes van het dorp. Daar wor den op ambachtelijke wijze botters hersteld. En dat hoekje werd uitge roepen tot een bedrag van 10 miljoen frank gemoeid en het Molenkomitee wil dat geld. bijeen brengen. Volgens WIA voorzitter Adriaan Linters was de jury vooal aangegre pen door het feit dat uitgerekend de jeugd zich inzette voor het behoud van het industrieel erfgoed. Hij noemde hen de kuratoren van de toekomst en noemde Steven So mers een voorbeeld voor vele ande ren. Ondertussen heeft Steven So mers het bericht ontvangen dat de bescherming van de omgeving is goedgekeurd. Er kwamen voor deze prijs zeven kandidaturen binnen. Voor de prijsuitreiking en de toe spraak van burgemeester Groen hield de WIA haar statutaire ver gadering in het Scheepvaartmu seum. Voorzitter Adriaan Linters verklaarde tijdens deze bijeen komst dat het industrieel erfgoed het in 1991 opnieuw goed had ge daan. Maar hij moest evenzeer vast stellen dat het ontbreken aan per manente medewerkers en de zwak ke financiële onderbouw dringend om oplossingen vragen, wil men al thans de groei die men nu kent aan kunnen en een stevige basis leggen voor de toekomst die zich hoopvol kan aftekenen. Het serviceburo Vakantiegenoegens wil de fietsrekreant tijdig wakker open. Sportief fietsavontuur of en- schudden om sportief, avontuurlijk maar super-ontspannend de komende kele dagen erop uit 'coast to coast' lente en zomer tegemoet te zien. Fietsen kan immers een gedroomde of enkele dagen Nederland in Dren- manier zijn om op vakantie te gaan. Men geniet zowel van het landschap the of dc Veluwe met 'Vrienden op als van een gezonde bewegingskuituur. Bovendien hoeft het niet steeds op de fiets'. Het kan allemaal. de manier van de wielertoerist, maar op een rekreatieve wijze. Genieten van een mooie omgeving, beschermd waarbij 'vitesse' niet als een 'must' dorpsgezicht'. Daar is het allemaal wordt beschouwd, 't Is alsof de om te doen. Het spreekt vanzelf dat 'fietsvriendelijke' wind meer en een gemeentebestuur de plannen meer van onze noorderburen komt niet opeigen houtje kan realizeren. overgewaaid.^ Dankzij een uitge- Ook in Nederland worstelt men blijkbaar met financiële problemen. 'We gaan met veel vertrouwen aan kloppen bij het bedrijfsleven', aldus breid aanbod aan toeristische rou tes wordt ook 'Vlaanderen- Vakantieland' bij ons een fietsland- je. De provincies Antwerpen, West-Vlaanderen en Limburg be- burgemeester Groen die van oor- deel is dat alleen het samengaan ginnen zich meer en meer als echte tussen openbaar bestuur en privé- fietsvriendelijke provincies te ont- initiatief bij machte is om in de toe- poppen. Doch ook Oost-Vlaande- komst dergelijke projekten te reali- ren IS nu reeds aan zijn tweede uit- zeren. gave toe van 'Fietsvakanties'. In het over-aanbod van routes zal men toch vooraf een kwalitatief rij ke keuze moeten maken. Dankzij de hulp van vele 'fietsliefhebbers' wil de Stuurgroep Fietsrekreatie van Vakantiegenoegens ook een poging tot evaluatie opzetten ten einde in de toekomst nog betere info te kunnen doorspelen. Gede gen produktinformatie voor de kri tische fietsrekreant heet dat. Naast de info over Vlaamse fietsroutes wil men ook beklemtonen dat fietsen van een tietsvakantie. Het fietsaan- bod groeit, al moet toch gesteld dat onze Vlaamse touroperators nog sterk achterop blijven. Het reuze aanbod bij onze noorderburen overtreft onze stoutste verwachtin gen. Ook hierbij wil de stuurgroep ccn pcdaalslag in dc goede richting geven en helpen... want de Vlaamse fietsliefhebber blijft verplicht het meestal zelf uit te kienen. Om 'zalig van op het zadel' vakantie te kun nen genieten is degelijke vooraf gaande info meer dan wenselijk. Ju- lien Vermeire, bekend fietsre kreant en auteur van vele fietsbij- zaterdag. Deze fiets-info avond heeft plaats op vrijdag 21 februari om 19.30 uur in het Sociaal Centrum, Oude Vest 146 te 9200 Dendermonde. Voor meer informatie 052/21.96.16.) Het Scheepvaartmuseum van Baasrode heeft z'n bedenkingen bij de berichten die de jongste tijd cirkuleren rond de Baasroodse scheeps werf. De algemene vergadering van de Vlaamse Vereniging voor Industriële Archeologie die zaterdag in het museum plaats vond. vormde een ideale aanzet om enkele beweringen en uitspraken recht te zetten. Sommigen beweren dat de scheepswerf slechts verkrotte, hinderlijke gebouwen zijn. Wat fout is, aldus de vzw Scheepvaartmuseum Baasro de. Alle nationale en internationale deskundigen op dit vlak zeggen dat de scheepswerf van uitzonderlijke historische en kulturele waarde is. Ook de bewering dat deze deskundigen kunnen herleid worden tot drie te verwaarlozen kategorieën wordt weerlegd. Die deskundigen zijn de Vlaamse Vereniging voor Industriële Archeologie, specialis ten inzake monumentenzorg van drie grote Vlaamse universiteitenen vervolgens ook verenigingen die statutair niets met het probleem te maken hebben. Maar er is ook de mening van buitenstaanders, en niet van de minsten die zeggen dat de scheepswerf van zeer grote waarde en dat de beveiligingswerken en damplanken er slechts kwamen op verzoek van het stadsbestuur en een aantal omwonenden, wordt al evenzeer weerlegd. De petitie van de omwonenden en de brief van de Dendermondse burgemeester dateren van 1991. Het Scheepvaartmu seum heeft al sedert 1989 aangedrongen op de noodzakelijke beveili gingswerken. Een eventuele overstroming zou niet alleen voor de Baasroodse bevolking een ramp zijn, maar evenzeer voor de plannen in verband met werf en museum. Lang vóór 1991 waren door openba re werken deze beveiligingsplannen getekend en damplanken besteld. Onder meer op verzoek van het Scheepvaartmuseum. Dat men 15 miljoen zou uitgeven voor een nieuw museum, vindt het Scheepvaart museum niet nodig. Er staat een museum en de werf bestaat al evenzeer. Men moet dus niet afbreken wat er bestaat om een nieuw te gaan bouwen. En omtrent het bezoekersaantal wil men kwijt dat mits een goed uitgebouwde toeristische scheepswerf ook in Baasrode enkele tienduizenden bezoekers per jaar kunnen verwacht worden. Wat in Engeland en Nederland mogelijk is, kan hier ook. Tenslotte heeft men het over de stillegging van de werken op vraag van het Scheepvaartmuseum. De werken werden slechts 2,5 dagen stilgelegd op vraag van de Vlaamse Vereniging voor Industriële Archeologie, niet op vraag van het Scheepvaartmuseum. En wel omdat deze vereniging aanvoerde dat de poorten aan het bezwijken waren vermits er slechts aan een kant zand was gestort. Indien men de werken niet stillegde kon het ergste gebeuren. Tenslotte heeft hel Scheepvaartmuseum altijd om dergtlijke beveiligingswerken ge vraagd, weliswaar met volledig behoud van de werf. En dat blijft men ook nastreven. Maar als definitieve oplossing moeten de damplanken dan wel vervangen worden door muurtjes rond dc dokken. Ook de kwissers hebben tijdens de herkansingsronde van het Sint-Cecilia- ge het antwoord op de vraag naan kwistomooi te Appels last gehad vart de mist. Slechts 8 van de elf voorziene naam van herberg waar Vina ploegen kwamen opdagen en zij werden voor hun moed beloond, want ze Van Goch zijn schilderijen exj gaan allemaal door naar de finale die zal plaatsvinden met 22 ploegen nu zeerde in ruil voor maaltijden. Weekblad van Dender-, Dunne- en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.500 F 6 maand 1.250 F 3 maand 625 F los nummer 50 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 dragen in VG-Info en Kreo komt op Zelfs de kwismaster, anders altijd schuldig blijven, uitgerekend de vrijdag 21 februari mee getuigen goed op tijd, arriveerde net om vijfde man wist het juiste antwoord, over zijn ervaringen (ook over fiets- 20.00 uur. Juist op tijd dus om de Hij stormde naar zijn ploegmaats, vakanties met kinderen). ploegen aan het werk te zetten voor krabbelde snel het antwoord op en Verschillende van onze buurlanden veel denkwerk. Toch werd er nog scoorde zo al dadelijk 4 punten, zijn omwille van hun reliëf best even gewacht om de kandidaat Van een 'entree' gesproken, haalbaar voor de gemiddelde fie- kwissers de kans te bieden op tem- Het duurde dan weer tot de dertien- strekreant, zowel voor de echte peratuur te komen. Op Modavi, de vraag eer men de eerste solo kon trekkers, de familiegroep of de Malpertus en VVV Liezele kon noteren. En die werd door de Pink- fietsrekreant in hotelformule of men blijven wachten, zij kwamen stertongskes binnen gehaald. Met eenvoudige overnachting. De fiets- niet opdagen en werden dus uitge- een rekenvraag nog wel. Zeven vra- auto is voor velen de meest ideale schakeld. gen verder haalde Black-out zijn so- kombinatie. Nu de fietsimperiaal Een andere ploeg had dan weer ge- lo binnen met een diavraag over de (buiten de eigen streek) ook steeds achteraan op de trekhaak sedert 1 luk. Toeval of niet, het gingom Club katedraal van Reims. Nochtans een een beetje 'reizen' is en op zich een oktober wettelijk is toegestaan, kan 13 die maar met 4 man aan tafel zat, beroemd bouwwerk. Na twintigvra- genieten is (zelfs bij de voorberei- dit vaak een prachtig hulpmiddel maar de grote vreugde kende toen gen voerden De Beiren de rang- ding ervan). Het tema 'Op vakantie zijn om ook een verderaf op fiet- de vijfde man de kop binnenstak in schikkking aan. En dat zou ook zo met de fiets' wordt dus ook uitvoe- stocht te trekken. De stuurgroep wil zaal Half-Af. Men was toen aan de' blijven. De ploeg 'Gar$on 5 pintjes' rig behandeld. Immers al enige ja- ook graag de tacx compact imperi- vraag over de naam van het gebed deed ook haar duit in het zakje door ren maken de zogenaamde aktieve aal voorstellen. Maar ook diverse van de moslim, gebed dat zij tot vijf als enige het juiste antwoord te gc- *4--J'fiets keer per dag bidden. De vier van ven op de vraag hoe men de reserve- fietsvakanties opgang. Meer en andere meer mensen proeven de vrijheid meeneemmogelijkheden' blijven Club 13 moesten het antwoord ZONDAG 1 MAART 1992 TE 13 UUR SPECIALE GROEPSTROFEE; CERA SCHENKT AAN DE GROEP DIE HET MEEST AANTAL AANKOMSTEN HEEFT (over alle 16 reeksen) EEN PREMIE VAN 5.000_FRANK_ INSCHRIJVINGEN: door storting van 50 frank op bankrekening nummer 734-1451337-32 met vermelding van naam en geboortedatum en door onderstaand inschrijvingsformulier op te sturen naar GEEROMS Dirk, Brugstraat 10, 1840 MALDEREN. NAAM VOORNAAM I GEBOORTEDATUM I MAN - VROUW (schrappen wat niet past) SUPERMARKT Malderen wagen noemt waarover de belang rijke F1 piloot van elk team be schikt. Dat blijkt een mulet te zijn. 'Gargon 5 pintjes' kon er geen ge noeg van krijgen want de 44ste vraag leverde hen alwaar een solo op. Zij wisten als enige dat Totten- ham Hotspur de eerste club was die de Uefacup in de wacht sleepte. De Pinkstertongskes bleven niet ach terwege en sleepten hun tweede so lo uit het vuur met een filmvraag. Over een Vlaamse film nog wel naar een scenario van Bob Goossens en met muziek van de Kreuners. We hebben het over Congo Expres. De Rossers wisten dan weer als eni- bleek de Tambocrein te zijn. vraag die al eerder te horen was dc VTM kwis met een miljoen inzet. De Rossers moesten het m« veel minder geld stellen. En laatste solo ging naar Black out met 'Au Bon Marche' de naam w ten van het allereerste grootware huis dat in 1952 door Aristide cicaut te Parijs werd geopend, Het was meteen tijd om de ran schikking op te maken. De Beiij waren de beste ploeg met 103jg dan volgden de Rossers 93 ptn; ui gon.5 pintjes 89 ptn; Plccboys: ptn; Club 13 76 ptn; Pinkstertonj kes 75 ptn; Black out 71 ptn en To Tora 56 ptn. Al deze ploegen gi door naar de finale nu zaterdag zaal Half Af om 20.00 uur. Is uw prijs lussen 700.000 e 4 miljoen? Is er een tuintji aan? Er mogen kosten aai zijn! Bel dan WOONBEMID DELING 053/78.99.36 en n: 18 u. 053/62.44.62. U stel» voorwaarden en wij garanc ren een snelle en dïscreti service zonder kosten. Sint-Niklaas. Roger Heirwegh uit de Guillaumestraat te Hamme kwam om M leven toen zijn wagen tegen een paal en de borstwering van een viadukt over*J E17 terecht kwam (Iv)

De Voorpost | 1992 | | pagina 16