Blauwboszangers van Mere kweken vogels van alle pluimage Nog dit jaar wordt Erpe-Mere van een gasdistributienet Hollepottentocht met vuur en vlam te Mere 2-31.1.1992 - De Voorpost Naast de Meerse Vinkeniers is er in Mere nog een andere ornithologische vereniging aktief maar dan heel verschillend van aard: de Blauwboszan- gers die in oktober 1979 gesticht werd. Alhoewel er ook vinkeniers lid zijn dan toch dient men een duidelijk onderscheid te maken tussen de twee verenigingen, waar weinig of geen overeenkomst te maken is. De Meerse Blauwboszangers zijn aangesloten bij de Algemene Ornithologische Bond (AOB) en de Belgische Ornithologische Federatie (BOF). De leden zijn liefhebbers-kwekers die vaak, maar vrij zelden terecht, het doelwit zijn van pesterijen ook al kweken ze vogels om ze te laten leven en niet om ze te doden. Daarom hebben zij als enige wens 'ongestoord1 hun hobby te beoefenen en zich bezig te houden met de studie en de kweek. De stichtingsvergadering van de een verschillend thema dat de aan- Blauwboszangers vond plaats op 19 wezigen automatisch moet boeien oktober 1979 om 20 u. in het Mere- omdat het onderwerpen betreft die land en als doelstelling beoogden uiteraard hun hobby aanbelangen, de stichters, die aan de basis lagen Het 'Maandblad van de Ornitholo- van deze nieuwe groepering 'de vo- gische Vereniging de Blauwboszan- gelliefhebbers van de fusiegemeen- gers-Mere' geeft in de aankondi- te Erpe-Mere te vereniging'. Het ging een degelijke uitleg over het te stichtingsvijftal was toen samenge- bespreken onderwerp. Tenminste steld uit Ach. Van Isterdael, J.P. Rottiers, W. Neerinckx, Luc. Lie- vens en Rol. Rottiers. In hun op- zes keer per jaar nodigt men een gastspreker uit die dan o.m. handelt over onkruiden, kweken van levend roep om aan te sluiten, beloofden voer. Bij de gekozen onderwerpen zij toen aan de geïnteresseerden legt men steeds de nadruk op 'een sfeer van vriendschap, hetzij 'kweken' of zaken die er zeer nauw onder elkaar, hetzij door tussen- mee in verband staan, komst van bevoegde sprekers'. Daarnaast hebben de Blauwbos- Daarnaast had men ook de betrach- zangers nog andere aktiviteiten ting om aan belangstellenden in- waarmee of waardoor ze hun hobby lichtingen te verschaffen en raadge- nog meer kunnen beleven. Naast de vingen uit te wisselen of desgeval- voordrachten organiseren zij ook lend informatie te bekomen in ver- diavoorstellingen en vooral lessen- band met het houden en verzorgen reeksen betreffende het houden, van diverse vogelsoorten (kanaries, kweken en verzorgen van vogels om ze op peil te brengen voor eventuele tentoonstellingen. Kweken wildzang, parkieten, exoten, kwar tels, enz.). Daarnaast was het de idee om ge noemde soorten te kweken, vogels tentoon te stellen om de resultaten Het hoofddoel van de ornithologi- van hun werk ook aan dc gemeen- sche vereniging van Mere is zorgen schap mee te delen. Het ligt tevens voor dc e'gen kweek en deze, vertelt in de bedoeling van bij de aanvang voorzitter J.P. Rottiers, begint bij altijd de recente wettelijke voor- het aanschaffen van de vogels die de schriften in verband met hun lief- stamboom moeten vormen. Hier hebberij aan de leden kenbaar te reeds bewijzen de lessenreeksen maken om er zich naar te schikken, bun belang want men moet de Met het afsluiten van het eerste lus- 'gezonde vogels kunnen herkennen trum telde de vereniging al enkele en 'wie met ongezonde vogels van tientallen leden, een aantal dat start gaat heeft weinig kans om posi- meestal om en bij de honderd tieve resultaten te behalen op schommelt. Dit is dank zij de inzet tentoonstellingen Daarbij komt van velen maar vooral door de sti- nog een intensieve verzorging waar- mulerende rol van het bestuur dat bij men dient rekening te houden thans samengesteld is door ere- dat bet niet alleen gaat om de voorzitter A. Van Isterdael, voorz., 'fontein' en de eetbak te vullen. J.P. Rottiers, de enige twee die er ^en moet ook weten hoe men zijn nog bij zijn sinds de stichting. Zij d'eren laat paren en met welke worden nu bijgestaan door E. Van so°rt v°gels> dit a| naar gclanë bet Den Steen (secr.), G. Moerenhout resultaat men wil bereiken. Zo (hulpsecr.), Ch. Schoep (pen- ningm.), H. Manez (ringendienst). speelt ook de voedingeen belangrij ke rol en vooral ingevoerde vogels Dit bestuur wordt vervolledigd met stellen een groot probleem, niet al- M. Dooms, M.J. Schoep, M. Van 'een Jour de vreemde omgeving Isterdael, M.L. Reyns, R. De Bac ker en Y. Lievens. maar door de wisselende tempera turen. Een ingevoerde vogel moet Vermits de Blauwboszangers bij men eerst en vooral aan het klimaat een paar federaties aangesloten aanpassen wil men zijn kansen op zijn, hebben zij wel niet de verplich- een 8oede kweek niet verspelen. ting een uitgebreid aktiviteitenpro- gramma af te werken maar het be- Doelbewuste selectie stuur ziet wel veel nut in regelmati- De kwekers van de Blauwboszan- ge kontakten met de leden en dit gers'beperken'zich tot enkele soor- geschiedt via maandelijkse algeme ne ledenvergaderingen in het Ont- ten, als de kleur- en postuurkana ries, parkieten, exoten, Europese, moetingscentrum te Mere. Zoorga- kruisingen, hoender- en duifachti- niseert men er een tiental per jaar, gen. Ze worden trouwens op die telkens de derde vrijdag van de manier ingedeeld om aan het kam maand, en men behandelt er steeds pioenschap deel te nemen maar men mag niet vergeten dat elke ge noemde soort verschillende eenhe den kan omvatten zoals glosters, amandines, astrildes, agaporniden, vinkachtigen, gorzen, insecten- eters, spreeuwachtigen. Bij de inlandse vogels bestaat er al enkele jaren een tendens naar kleurafwijkingen die een gevolg zijn van eventuele spelingen van de na tuur waarbij de erfelijkheidsfakto- ren een voorname rol spelen. In de natuur gebeurt er een spontane se- lektie maar bij de kwekers geschiedt dit doelbewust. Hierbij werkt men echter hoofdzakelijk met vogels voor tentoonstellingen waarvoor ze echter niet gekruist mogen worden. Elk lid van de vereniging speciali seert zich op één of soms meer soor ten met de bedoeling een topniveau te bereiken en op een tentoonstel ling met 'goed materiaal' aan te tre den. Dit kan alleen dank zij een optimale kweek waarbij met veel ervaring een 'stam' kan opgebouwd worden met enorm veel goede ei genschappen en kenmerken. Hier geeft voorzitter Rottiers een gou den raad mee: 'Na het opbouwen van een bepaalde stam moet men andere vogels binnenhalen waarbij men er echter moet op letten dat het goede vogels zijn, zoniet heeft het weinig zin nieuw bloed te kweken'. Vóór en tegen Voorzitter Rottiers beklaagt er zich over dat er de laatste jaren een 'overreaktie' ontstaan is door de na tuurbeschermers in verband met het verbod op de uitvoer van exoti sche vogels. Dit is in bepaalde geval len goed te praten maar bij andere vindt hij het totaal absurd. Daarom haalt hij een typisch voorbeeld aan van de Australische 'Lori' die tot de papegaaiachtigen behoort en waar hij de kaketoes aan toevoegt. Deze vogels worden in dit land met tien duizenden in netten gevangen en gedood om de landbouwvelden te beschermen. Ze mogen daarente gen bij ons niet ingevoerd worden om ze te beschermen wat dan een contradictie op zichzelf betekent. Daarom pleit hij voor de uitvoer van deze vogels en het zoeken naar mogelijkheden om ze bij ons te kun nen kweken. Zo stond tot vorig jaar de Turkse tortel nog op de lijst van de uitstervende diersoorten. Dat er maar weinig van deze vogels over bleven was een gevolg van de mens elijke ingreep: ze werden namelijk gevangen door de lokale bevolking om ze op te eten. Intussen hebben de tortels zich dermate vermenig vuldigd dat ze ook hier schade be rokkenen aan de landbouw zodat de maatregel opgeheven werd. Leden van een ornithologische vereniging hebben trouwens nooit de bedoe ling mee te helpen aan het proces van een uitstervende soort. Zij zul len integendeel de bedreigingervan tegengaan. Daarom vooral voelen de Blauw boszangers, samen met hun soort- Erpe-Mere. Het domein van een Blauwboszanger die altijd ruimte te kort heeft (jv) beste vogels in aanmerking komen. Daarbij komen nog twee tentoon stellingen buiten clubverband waar bij de vijf beste vogels in aanmer king komen. In dit systeem wil men voor volgend jaar toch wat verande ring brengen en zullen alleen de eigen opgezette tentoonstellingen nog dienen om het klassement op te maken. Dan gaat het echter over tien vogels waarvan maximum ze ven in de 'vrije klas', met andere woorden, de vogelliefhebber moet minimum zeven vogels van eigen kweek aanbieden wat er konkreet op neerkomt dat voortaan de goede genoten, zich 'onbegrepen' en vra gen zich af waarom men juist hen verwijten toestuurt omdat wilde vo gels zogezegd aan iedereen toebe horen. Bij de vangst doen ze alles in overeenstemming met de wettelijke voorschriften maar het gebeurt met de bedoeling 'om het bloed bij de kweekvogels te verversen en daar mee berokkent men niemand schade'. Daarentegen wijzen zij op de onkruidverdelgers, pesticiden en insecticiden waarbij heel wat meer fauna en avifauna verdelgd worden zodat men wilde kruiden, die tot voedsel dienden van alle graan- eters, nu zelf moet kweken: 'De vo gels die wij met liefde en passie kwe ken, verplichten er ons veel meer dan andere toe de natuur te kennen en te respecteren'. Daarom dringen zij aan om met dergelijke plagerijen op te houden en hen verder in alle rust hun hobby te laten beoefenen, vooral omdat ze niemand? benadelen. Integendeel, beweren deze ornithologen want 'wij zijn zeer ernstige liefhebbers- kwekers van vogels, die zouden filcll kunnen helpen bij het uitwerken van decreten en wetsontwerpen op het vlak van de natuur bescherming'. kweker zal beloond worden en degene die met 'vreemde waai de proppen komt. Voor 1991 werd Erw. Van Stuyft tot clubkampioen gelain vóór Ach. Van Isterdael, Jean] (Zwalm), J.P. Rottiers en Erid Den Steen. Tijdens een ledenl wordt ook de driejaarlijkse wi beker uitgereikt die liep ova seizoenen 1989-90-91 en na ling van de driejaren samen wai Jean Kint die met' de beker lopen. Erpe-Mere. De leden van de Blauwboszangers zijn Jierop eigen kweek en daarom hebben ze naast de kooien buiten ook nog kweekkooien binnenshuis (jv) Ringen De kwekers willen geenszins beticht worden van zogezegd mee te helpen aan het verdwijnen van bepaalde vogelsoorten. Dat bij de Blauwbos zangers alles volgens de regels ver loopt bewijst het ringen van alle ge kweekte vogels met een 'kweekring' die elke liefhebber in zijn bezit heeft waarbij een eigen stamnum- mer'toegekend wordt. Deze ringen worden door de federatie geleverd en moeten bij de vogels aange bracht worden als ze vijf dagen oud zijn. Vermits er voor elke soort een model bestaat dat op maat gemaakt is, mag men niet langer wachten, zoniet kan men de ring niet meer aanbrengen. Het bestuur van de Blauwboszan gers doet verschillende ringbestel- lingen per jaar en elk lid kan zijn gewenste ringen bekomen via een bestelformulier dat door het be stuur afgeleverd wordt. Dit kan eventueel ook gebeuren tijdens een van de vergaderingen die elke derde vrijdag van de maand in het Ont moetingscentrum te Mere door gaan. De eerste ledenvergadering omvatte een diavoordracht over Europese vogels door G. Van Lint bergen die het onderwerp in zeer uiteenlopende aspekten behandel de. Ook het jaarlijks ledenfeest is intus sen achter de rug en het dient ge zegd dat dit op demokratische wijze gebeurde waarbij de Breugheliaan- se sfeer hoogtijd vierde. T rofeeën Men maakt van het ledenfeest ook gebruik om nog wat anders te doen dan te eten en te drinken. Zoals bij een club die zichzelf respecteert moet er ook bij de vriendschappelij ke omgang toch ook wat naijver zijn, maar dan wel van de gezonde soort. Er wordt jaarlijks een clubkam pioenschap georganiseerd en tij dens het ledenfeest worden dan de prijzen en trofeeën uitgereikt. Het clubkampioenschap betekent het totaalklassement van de eigen ten toonstellingen van de Blauwbos zangers waarbij telkens de zeven In 1992 wordt een nieuw gasdistri butienet aangelegd in Erpe-Mere. De uitvoering van de werken wordt voorzien tijdens de maanden april tot oktober. In totaal wordt hier voor door Intergem een bedrag ge ïnvesteerd van ongeveer 25.425.000 fr. In een eerste fase kunnen 332 wo ningen aansluiten op het gasnet, dat voorzien is in volgende straten: Kloosterstraat, Vijverstraat, Roo- seveltlaan, L. Ommegangstraat, Schonegem, Bergstraat, Bosstraat, Nestelveld, Nieuwstraat en Mere- dorp. Tot eind van dit jaar worden hier ook extra voordelen gegeven aan de vlugge beslissers: slechts 7.000 fr. aansluitingskostcn, die dan nog kunnen gespreid worden over 14 maandelijkse betalingen van elk 500 fr. en extra premies voor aankoop van nieuwe toestellen. Deze pre mies kunnen tot 11.000 fr. per klant bedragen. Speciale akties in Hofstade Ook nog dit jaar wil Electrabel zijn investering in de gasdistributie opti maliseren. Daarom wordt er een stunt-aktïe gevoerd in Hofstade. Daar zullen dc inwoners tijdens een bepaalde periode eveneens kt aansluiten op het aardgasnel de helft van de prijs, dus voor! fr. Ook hier zijn extra premies* zien op de aankoop van ni aardgastoestellen. Voorwaar wel dat men het aardgas ooj bruikt voor de verwarming va woning. Hierbij spelen milieu* wegingen een rol bij Electrab wil men een alternatief aanbi voor de stookolie problemen.' Voor de aanvoer van aardgas» Erpe-Mere wordt in 1992 een breiding van het middendrul voorzien. Om het aardgas teo spannen tot een distributie*! waarop de woningen kunnen aai sloten worden, zal een distribi kabine opgericht worden aan sporthal te Mere. Voor verdere informatie kan u recht in het klantenburo op nr.C 76.59.35 bij Erwin Merchiers of Lucien De Lathauwer, kantem ken op nr. 053/76.59.22. Na; diensturen kan men voor alle blemen een oplossing krijgen li de centrale dispatching op nr. 76.5.11 of 015/21.53.11 (dispatd Mechelen). Dank zij de vzw-Vlaams Centrum werd enkele jaren terug een oud gebruik in het leven geroepen wat er op neerkomt dat men voor de elfde keer een 'hollepottentocht' organi seert in het Hof ten Dale. Wat ooit een traditie was, verdween door de tijdsomstandigheden maar enkele mensen van de vzw vieren opnieuw Lichtmis zoals in vroeger tijden met pannckoeken van grootmoeder en de hollcpot van de kinderen. Hier mee is een verdwenen traditie terug in volle bloei gebracht die jarenlang dreigde verloren te gaan. Wie reeds vroeger meewandelde weet dat een tocht met de branden de hollepot een prettige belevenis is, niet alleen omdat velen hun kin derjaren oproepen maar omdat al les gebeurt in een gezellige sfeer en het bovendien een gezonde wande ling betreft door de velden van Me re. Op die avond van zaterdag 1 februari zullen de lichtjes weer dan sen als op een heksensabbat mal werkelijkheid is het de viering! O.L.Vrouw Lichtmis waar het>' - in casu het licht - centraal 3 Zoals de vorige jaren heeft mc| ook weer gezorgd voor een kon] onthoud waarbij de deelnem* gelegenheid krijgen om wat adem te komen via een comelk of een 'klein' witteke. vuurpotten worden om 19 u. stoken om een half uur later te nen vertrekken voor een wan* zelfs al is door de koude wal brandende hollcpotten geven noeg warmte om er een behaa|' tocht van te maken. De potten' den trouwens door de inricht* beschikking gesteld maar wie teert voor eigen 'maaksel' kaf! gerust doen want er zijn zelfsj kels en uitgeholde rapen of bi(j toegelaten.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2