Paula D'Hondt in Aalst met vredesprijs bedacht Heuglijke derde lustrum van LINIAAL - Nieuwerkerken d 'Vulkanisme: gesel of zegen voor de mensheid?' Nederlands of Engels in het Hof ten Dale te Mere De Voorpost -31.1.1992 - 3 Aalst. Jef De Loof, voorzitter van het komitee 'Werken erkenning en waardering door het eigen volk (a aan Vredeomschreef de toegekende prijs als een uiting van I Het Komitee Werken aan de Vrede' reikte vorige zondagvoormiddag in I het Vredeshuis aan de Zonnestraat te Aalst, de vierde vredesprijs uit aan Mevr. Paula D'Hondt-Van Opdenbosch, Koninklijk Kommissaris voor I Migrantenbeleid. Als symbool werd haar een ets van de Aalsterse kunste- r Erwig overhandigd. Met deze vredesprijs wil men steeds een Aalste- naar lauweren die zich op een bijzondere wijze heeft ingezet voor de vrede, i de ruime betekenis van het woord. Door het komitee werd unaniem I gesteld dat de prijs aan Paula D'Hondt toekwam omwille van de manier waarop zij haar taak op zich heeft genomen en de inzet waarmee zij alle konsekwenties ervan aanvaardde. Hèt Komitee 'Werken aan de vrede' is samengesteld uit Jef De Loof, Johan Heirman, Guido Saey, Ka- rniel Sergant en Frans Vanvolsem en werd in de loop der jaren uitge breid met de vorige laureaten: Mar- cia De Neve, Annemie Tas en Gui do Debree. In zijn toelichting omtrent de keuze van de laureaat van zondag had voorzitter Dr. Jef De Loof het over de gedreven wijze waarop de nieu we laureaat er in slaagde niettegen staande passionele en geweldige reakties, de ingewikkelde en ge voelsmatig zwaar geladen proble matiek van de migranten, in ons land onder de aandacht wist te brengen. 'De waarde van de prijs is relatief verklaarde Dr. De Loof 'Het is geen Nobelprijs, maar een uiting van erkenning en waardering door haar eigen volk. Het is de ne gatie van het egoïstisch gedrag dat onder de mom van 'Vlaamsgezindheid' de ware aard van het gastvrije Vlaamse volk verloochenen'. De omschrijving van verdienste door Guido Debree, laureaat van vorig jaar, wees in de richting van de moeilijke positie van Paula D'Hondt in de politieke mannen wereld. Hij beklemtoonde dat zij als vrouw het aandurft haar ongezou ten visie en beleidsopties uit te spre ken. Hierbij citeerde hij Antoine de St.-Exupéry waarin deze omschrijft dat het onmogelijke gestalte krijgt naarmate je er naartoe stapt. 'In die zin baant Paula D'Hondt de weg voor de grote groep mensen, de emigranten, die haar zijn toevertrouwd' evalueerde Guido De Bree. Als vertegenwoordiger van de plaatselijke migrantenwerking, voegde Joris Dauw gelukwensen toe voor al zijn medewerkers die diskriminatie bestrijden omwille van herkomst of huidskleur, en die handelen naar het principe eigen aardig is gelijk-waardig. Hij hoopte dat alle beleidsverantwoordelijken de moed hebben om de verslagen van de Koninklijke Kommissaris te lezen en ze ook in de praktijk om te zetten. In naam van het stadsbe stuur sloot schepen D'Hondt zich aan bij de voorgaande sprekers en onderlijnde dat gestelde optiek steeds door zijn dienst werden na gestreefd. 'Tante Paula' dankt In wederwoord dankte 'Tante Paula' zoals ze herhaaldelijk werd genoemd, iedereen die in de vredes beweging militeerde. Naast de bij zondere erkentelijkheid die zij uitte toen haar de Vrouwenprijs te beurt viel, verklaarde zij bijzonder getrof fen te zijn door de toekenning van de Aalsterse vredesprijs. Haar hardnekkigheid en kracht schreef ze toe aan haar Aalsterse afkomst. Het huidige 'denderend Aalst' waar in het verleden door veel mensen hard werd gewerkt en het gevoel voor rechtvaardigheid groot is. 'De prijs roept op tot bezinning over de vrijheid en openheid van deze tijd en wereld die een schril kontrast vormen met de egoïstische tenden- zen die de kop opsteken. Het Vlaams volk is niet groots geworden door eigen volk eerst, maar door de gastvrijheid van Vlaanderen op de kruising der werelden'. Verder drukte Paula D'Hondt de hoop uit, dat alle strekkingen, alle zuilen, alle partijen, zich achter één ideaal kun nen plaatsen om deze wereld, deze stad mooier te maken'. 'Hier zijn ook immigranten. Samen moeten wij de wereld mooier ma ken. Dan pas is deze beloning een échte beloning' verklaarde de ge lauwerde. Reeds vele prijzen Over prijzen mag Paula D'Hondt de jongste tijd niet klagen. De Uilen spiegelprijs van de CVP-jongeren viel haar reeds te beurt. Straks draagt ze de toga van eredoctor aan de Gentse Rijksuniversiteit. Deze zomer geven 'Religieuzen voor de Vrede' haar ook hun prijs. Aalst. Paula D'Hondt werd in Aalst met de vredesprijs bedacht. Joris Daem, vertegenwoordiger van de Aalsterse migrantenwerking, schepen Roger D'Hondt en Guido Debree, laureaat van vorig jaar, wensen haar geluk (a) 'Ik word 66 en op mijn leeftijd hoef ik mij met al die prijzen niet meer te beroepen. Politici moeten niet te veel waarde aan prijzen hechten. Als je veel prijzen krijgt, is het einde soms nabij. Dat besef ik maar al te goed. Maar toch wekt deze prijs in mij verwondering los. Verwonde ring omdat dit in België dan toch kan' evalueerde de Kommissaris. In een korte nabeschouwing ver klaarde Paula D'Hondt dat vrede en ook oorlog steeds in de handen ligt van de mensen. Onvrede is vol gens haar in wezen een gevolg van gebrek aan respekt voor de mens. Zij vertelde de herinneringen aan haar vader Arthur, die aan het front tijdens de Eerste Wereldoorlog ge pakt werd door mosterdgas. Ook aan de Tweede Wereldoorlog had zij nog herinneringen. 'Ik was veer tien toen de oorlog uitbrak en plots mochten wij niet meer doen wat wij wilden, niet meer lezen, wat wij wil den, niet meer naar de radio luiste ren zoals wij wilden. En daarna kwam de repressie en ook toen heb ik in de Pupillenschool in Aalst gru weldaden gezien die ik niemand toewens. Sommigen koppelen mijn naam aan verdraagzaamheid die verregaand is. Natuurlijk moeten wij verdraagzaam zijn, maar tole rantie is het gevolg van respect. We moeten goed weten vanwaar wij komen' werd ons als boodschap meegegeven. P.H. Tijdens het afgelopen jaar is de we reld nog maar eens opgeschrikt door twee katastrofale vulkaanuit barstingen, namelijk van de Unzen in Japan en van de Pinatubo op de Fillipijnen. Dat dergelijke katastrofen een re gelmatig terugkerend verschijnsel zijn, bewijzen andere recente uit barstingen. Maar wie herinnert zich nog de uitbarsting van de Mount St. Helens in 1980? kam Toen men vroeger protesteerde te gen al wat Frans was in onze Vlaam- sestreken blijkt dit niet het geval te zijn met het Engels dat overal op onze gevels de 'beste' waren en arti kelen benadrukken. Nochtans wordt ook dit een plaag waartegen men moet reageren. Daarom heeft de vzw Vlaamse Centrum een ge- spreksavond georganiseerd op vrij dag 31 januari met het thema 'Om dat Nederlands belangrijk is'. Hierbij vraagt men zich af of Antwerp' niet langer een haven stad aan de Schelde is ofwel zoals blijkt uit vele geschriften een 'City °n the Thames'. De Engelstalige publiciteit verdringt niet alleen in Antwerpen de Nederlandstalige maar zowat overal waar veel volk langs komt. Hier is geen beperking zodat men toch de reklame voeren de firma's moet duidelijk maken dat het ook anders kan, zoniet, ja wie weet, is er een nieuwe pekeierenak- tie in de maak. Daarnaast staat dan het fenomeen dat het Engels zich langzamerhand in ons eigen taalgebruik infiltreert en het is vooral het weekblad "t Pallieterke' dat het nodig acht om eens ernstig hiertegen te proteste ren. In die optiek hebben zij de 'Wrange Wapper' in het leven ge roepen die niets anders is dan een Vlaamse kwelgeest maar dan in de vorm van een tijdschrift. De ge schriften die men hierin kan lezen zijn tegen bedrijven gericht die het niet meer ernstig menen met onze eigen taal. Tijdens de gespreksavond wordt trouwens dit totnogtoe vrijwel on bekend tijdschrift voorgesteld door de mensen van 't Fanfarke die er een Pallieteravond zullen van ma ken. JV Het menselijk leed dat dergelijke natuurrampen veroorzaken is im mens en door de moderne telekom- munikatie zijn we er steeds weer getuige van. Op donderdag 13 fe bruari organiseert de Werkgroep Aktueel van de kulturele vereniging Gamma vzw uit Herzele een voor dracht met dia's over dit onderwerp door Dr. Paul De Paepe, dit om 20 u. in de Bovenzaal van het klooster te Herzele. Na een korte inleiding over de meest recente vulkaanuitbarstin gen, zal Dr. De Paepe deze avond een ander aspekt van dit natuurver schijnsel belichten, nl. het nut van de vulkanen voor de mensheid. Hij zal het o.m. hebben over de aard warmte als alternatieve energie bron, het nut van vulkanische mate rialen voor de landbouw en de indu strie (o.a. perliet en diamant) en de betekenis van de onderzeese vulka nische aktiviteit voor de afzetting van ekonomische ontginbare mine ralisaties en de ontwikkeling van nieuwe ekosystemen. Als inleiding op de voordracht zal om 19u45 een spektakulaire video vertoond worden over de uitbar sting van de Mount St. Helens. De toegangsprijs voor deze interes sante voordrachtavond bedraagt voor leden 100 fr. en voor niet-le- den 150 fr. «Onze vereniging bestaat 15 jaar. Het is vanzelfsprekend dat wij deze heuglijke verjaardag zullen vieren. Ons derde lustrumfeest zal plaats hebben op vrijdag 28 februari 1992 in de zaal Volkskring op het Dorpsplein te Nieuwerkerken». Aldus Prosper De Sutter, voorzitter en dhr. Fredy De Schrijver, sekretaris van de jarige Nieuwerkerkse vereniging LINIAAL, in het jongste nummer (jan. 92 - jg. XV nr. 2) van het trimestrieel leden-tijd schrift van deze vereniging. Op 2 april 1977 werd in opvolging en ter vervanging van de Culturele Vereniging Nieuwerkerken (CVN) LiNiAal opgericht. De naam bevat drie hoofdkomponenten uit het Nieuwerkerkse verleden: Liedeker- ke, Nieuwerkerken en Aalst. Nieu werkerken was een praterij en is een deelgemeente van Aalst, dorpshe ren kwamen er generaties lang uit de adellijke familie de Liedekerke. Waar de vroegere CVN over heel de gemeente haar mededelingen gratis kon verspreiden, dank zij de toelagen van het Nieuwerkerkse ge meentebestuur, was dat na de fusie met Aalst niet meer mogelijk. Ge durende de eerste tien bestaansja ren van LiNiAal is het ledenbesjand nagenoeg status quo gebleven: tus sen 100 en 125. Tijdens hetwerkjaar '89-'90 werden 125 leden die in Nieuwerkerken woonden en 35 le den van buiten Nieuwerkerken in het ledenbestand opgenomen. En tijdens het werkjaar '90-'91 telde de vereniging 126 leden uit Nieuwer kerken en 42 leden van buiten deze Aalsterse deelgemeente. Het aantal steunende leden is steeds belangrijk geweest wat het bestuur toeliet zon der financiële zorgen verder te wer ken. De lidmaatschapsbijdragen zijn gedurende 15 jaar ongewijzigd gebleven: gewone leden betalen 150 fr., wie een beetje extra steun wil geven betaalt 300 fr. of meer. LiNiAal is, eveneens in navolging van de Culturele Vereniging Nieu werkerken een neutrale vereniging gebleven. D.w.z. dat ze open staat voor alle Nieuwerkerkenaren en dat ze geen enkele politieke partij aanhangt. LiNiAal is ook belangrijk voor Nieuwerkerkenaren die elders wonen en die toch af en toe wat over hun dorp wensen te vernemen. Be langrijkste getuige van het bestaan en van de werking van LiNiAal zijn de «Mededelingen van LiNiAal», die vier maal per jaar verschijnen en tevens de leden worden toege stuurd. Redaktieadres verantwoordelij ke uitgever Fredy De Schrijver, Terbekenstraat 53, 9320 Nieuwer kerken (tevens sekretariaat van Li NiAal). Met honderden bladzijden tekst, gespreid over 14 jaargangen, werd reeds een waardevolle verken- ninggemaakt in het rijke historische en heemkundige verleden van Nieuwerkerken. In het begin waren de aktiviteiten talrijker dan de jongste jaren. Sommen we even op wat er in de loop van het voorbije werkjaar 1990-1991 gepresteerd werd: - de kermistentoonstelling met Maurice Eeckhout en Jacques Van de Meerssche op 15, 16 en 17 sep tember 1990; - het kerstkoncert op 21 december 1990 in samenwerking met Jeugd en Muziek, afdeling Aalst; - LiNiAal-wandeling op 5 mei 1991. De weermaker was weer eens niet van de partij en de datum leek niet geschikt: er waren slechts 20 deelnemers, een dieptepunt in LiNiAals' wandelgeschiedenis. Toch blijft het steeds een aangena me aktiviteit, wie erbij was is tevre den naar huis teruggekeerd! - 80 bladzijden boeiende lektuur over allerlei aspekten van, zowel het nieuwe als het oude Nieuwer kerken. Maar ook in het 15de werk jaar blijft LiNiAal vrij aktief. Op 8 november 1991 werd in de zaal Volkskring te Nieuwerkerken het boek «Christelijke mutualistische beweging te Nieuwerkerken 1913- 1988» van de hand van LiNiAal- voorzitter Prosper De Sutter voor gesteld. Fredy De Schrijver, sekre taris van LiNiAal, had het er over het belang en de plaats van de zie kenfondsen in onze maatschappij en haalde daarnaast enkele per soonlijke herinneringen op aan de werking van de plaatselijke zieken fondsen. Frans De Croock, voorzitter van het verbond C.M. Aalst, loofde er de auteur, niet alleen omdat hij met zijn boek een belofte gedaan bij zijn pensioenstelling had ingelost, maar tevens omdat zijn werk een aanspo ring kon zijn voor de geschiedschrij ving van de vele primaire maat schappijen van het arrondissement Aalst. De auteur zelf, tenslotte, schetste bondig de inhoud van zijn boek en wist zich gelukkig omdat hij met dit werk de pioniers van de mutualisti sche beweging in de aktualiteit kon brengen. Hij dankte vooral het ver bond C.M. zonder wiens steun het boek niet kon worden gerealiseerd. En in het zopas verschenen trime strieel tijdschrift van LiNiAal (jan. 92 - jg. XV - nr. 2) meldt het bestuur: «Onze vereniging bestaat 15 jaar. Het is vanzelfsprekend dat wij deze heuglijke verjaardag zullen vieren. Ons derde lustrumfeest zal plaats hebben op vrijdag 29 februari 1992 in de zaal Volkskring op het Dorps plein te Nieuwerkerken. Wat staat er op het programma (menu)? We bieden een kaasscho tel met wijn aan tegen de prijs van 350 frank per persoon. Iedereen, ook wie geen lid is, mag deelnemen! Voorwaarde is dat men op voor hand inschrijft en betaalt bij de be stuursleden of op het sekretariaat. De uiterlijke datum van inschrij ving is 23 februari 1992. Aanvang te 20 uur. Wij beginnen met een glas aperitief. Daarna proe ven we van 12 soorten kaas, diverse broodsoorten met boter, wat we doorspoelen met een halve fles wijn de man of dé vrouw. Er wordt ge speecht, gemusiceerd en gezongen. Er is free podium: wie een akt wil brengen (voordracht, vertelling, lied), hij heeft de Bühne voor zich. Kandidaten gelieven zich op voor hand te melden, kwestie van het programma een beetje te regelen. Zorg dat je d'er bij bent; 't zal ple zant zijn! Breng je vrienden mee en geniet met ons van deze mooie avond. Tot dan!» D.B. Voor de reizigers naar York schenkt North Sea Ferries tot en met 11 april kortingbon nen van 50% voor de meest bekende be zienswaardigheden en musea in deze stad. Voor meer informatie North Sea Ferries, Leopold 11 dam 13 te 8380 Zeebnigge (050/54.34.30.) Leo Vanderelst heeft het eerste 'Gouden Leeuwtje' onhangen. Dat ts de onder scheiding die de afdeling Vlaanderen van de Algemene Vereniging van Belgische Journalisten uitreikt aan iemand die op een of andere ludieke wijze in de Vlaamse aktualiteit kwam. In de schoot van het Vlaams Fonds voorde Sociale Integratie van Personen met een Handicap werden 5 advieskomitees opge richt die elk in funktie van bepaalde deelas- pekten hun specifieke deskundigheid ten dienste stellen van de raad van bestuur van Nog 23% van Europa is bedekt door bos sen. In België zitten we aan 20% en dat is het laagste cijfer van Europa samen met Nederland en Engeland. itied Vzw Gamma Herzele-

De Voorpost | 1992 | | pagina 3