VTB-VAB Erondegem viert mee met autowijding Toekomst TV-kabelnetten in het Aalsterse Werken vanaf vijftien met behoud van kindergeld... De Voorpost 31.1.1992 - 5 Aalst. Erwin Herzeel, De plaatselijke afdeling van de VTB-VAB werd in Erondegem in 1971 gesticht onder impuls van de huidige voorzitter vertegenwoordiger Hedw. D'Haese en Frans Van Den Eynde. Zij werden in het bestuur bijgestaan door Fr. Van Bockstael, E. Van Den Eeckhout. Op het huidig ogenblik is deze afdeling uitgegroeid tot een volwaardige vereniging waarbij ook de kleine randgemeenten Ottergem en Vlekkem hun thuishaven hebben. Het waren toen nog Joz. Van Overstraeten en Herm. Talloen die in Erondegem het startsein gaven voor VTB-VAB Erondegem waar men de bedoeling had een werking in de richting van het kulturele uit te bouwen met een stimulans om de eigen streek beter te leren kennen. Hierbij legde men minder de nadruk op 'reizen' alhoewel deze faktor niet uitgesloten werd. Om dit opzet in konkrete vorm te gieten legde men een vaste planning vasten in de opstelling van het jaar programma waren er vaste aktivitei- ten voorzien zoals de wekelijkse zwemoefening in het bad van Gent- brugge. Tot de klassieke aktivitei- ten behoorden de dia-avonden, de Ijzerbedevaart, voordrachten aller lei, danskursussen en tentoonstel lingen. Daarbij komen nog de hob bytentoonstelling van plaatselijke kunstenaars en dé jaarlijkse stra- tenloop in september. Het jaarprogramma bijvoorbeeld van 1978 behelsde een herfstwande- ling langsheen typische plekjes van het dorp die in een Breugheliaanse sfeer eindigde. Na een film over Bretagne organiseerde men een Kerstdansfeest en een platen- en boekenbeurs. Het programma van de VTB - Erondegem vertoont nog tekenwedstrijden en toneelavon den met gastvoorstellingen. In ok tober 1982 vierde de afdeling be staande uit Erondegem-Ottergem- Vlekkem, het zestigjarig bestaan van de VTB-VAB nationaal, o.a. met een wandelzoektocht om en rond de gemeenten. Daarna zorgde de plaatselijke Chiroafdeling Be lhamel voor een pannekoekenslag. Alhoewel men nog een tweede wan delzoektocht organiseerde op het einde van hetzelfde jaar, bleven de aktiviteiten toch beperkt tot eten en drinken zoals het mosselfestijn in november 1982, samen met de voet balploeg van Olympia Erondegem. De VTB nam in 1983 het initiatief om de andere socio-kulturele ver enigingen van het dorp bijeen te roepen om samen een jaarkalender op te stellen met de bedoeling geen aktiviteiten te programmeren op dezelfde datum om overlappingen te voorkomen. Toen bleef het niet beperkt tot eten en drinken want ze namen deel aan de kwisavond en de volkscross, daarbij waren ze mede organisatoren van een volksspelen dag en een hobbybeurs in juni 1983. Dank zij de VTB-afdeling is ook het Spel zonder Grenzen in Eronde gem een traditie geworden met aan sluitend daaraan de wandelzoek tocht en de Mars van Erondegem. Een kaasavond en een mosselfestijn konden toen evenmin ontbreken. Gastland De aktiviteiten van de VTB-afde ling blijven zowat in de trant van bijna alle verenigingen met dit ver schil dat men in Erondegem de na druk legt op kuituur en beweging. Sinds enkele jaren stelt men een bepaald land in het daglicht. Dit betekent dat men aktiviteiten orga niseert met betrekking tot een wel bepaald land. Men nodigt dan een groep uit om op te treden in het kader van hun nationale folklore; dit gaat eventueel gepaard met een voordracht over dit land waarover men uitgebreide dokumentatie kan bekomen. Hieraan is tevens een etentje aan verbonden met uiter aard dranken en gerecht die typisch zijn voor dit land. Als alles naar planning verloopt komt dit jaar Be ieren aan de beurt. Leefbaarheid In Erpe-Mere is er een weelde aan verenigingen van alle pluimage maar deze met socio-kulturele im- pakt zijn het sterkst vertegenwoor digd. Daarom is het volgens voorzit ter H. D'Haese niet gemakkelijk om de bloei van de VTB in Erondegem te handhaven. Toch telt men ruim 150 leden waarvan slechts een ge ring aantal uit de twee zeer kleine buurtgemeenten die gelukkig een thuishaven krijgen in Erondegem. Spijtig genoeg is er niemand meer in het bestuur uit deze dorpen en het is de wens dat een paar belangstellen den zich zouden melden om mee te werken en de vereniging meer span kracht te geven in Ottergem en Vlekkem. Gelukkig kan men door een gezond beheer nog altijd zich zelf bedruipen ook al is dit vaak moeilijk in de gekende omstandig heden. Gelukkig kan de afdeling nog altijd op een betrekkelijk ruim publiek rekenen bij een eventuele aktiviteit. Daarom zoekt het be stuur manifestaties die zowel ak- tueel als populair zijn bij de leden en neemt men deel aan de Gordel maar richten ze elk jaar een gastro nomisch weekend in dat vroeger in Duitsland doorging maar thans ver kiest men ergens een plaatsje in on ze Ardennen. De eerste autowij ding, in het kader van het 70-jarig bestaan van de VTB-VAB, kende bovendien een onverwacht sukses. Dit is misschien een duidelijke hint voor het huidig bestuur dat samen gesteld is uit voorzitter H. D'Haese, Fr. Van den Eynde, Ren. Van Den Eeckhout, T. De Windt, P. en J. Roggeman, Hedw. Van Vaeren- bergh, Dim. Leenesonne en Oscar Neetens. Autowijding Een van de aktiviteiten die kadert in het programma van het zeventigja rig bestaan van de VTB-VAB natio naal was de autowijding van vorige zondag. Dit was trouwens bepaald een groot sukses want voor de eer ste keer kwamen ruim honderd au tomobilisten naar de Kuilstraat om er besprenkeld te worden en hope lijk zal het deze chauffeurs helpen om zonder ongelukken het jaar 'ongeblutst' te beëindigen. Toeval lig kon de plaatselijke pastoor E.H. G. Annaert de wijding niet uitvoe ren en hij werd vervangen door E.H. Meerschout van de Sint-Pau- lusparochie uit Aalst. Aangezien de belangstelling van de weggebrui kers kan ook de autowijding een vaste aktiviteit worden bij de VTB- Erondegem net zoals andere die in het jaarprogramma van 1992 ge pland zijn: op 15 en 16 februari ver trekt men naar Vresse s. Semois voor een gastronomisch weekend en op 28 maart organiseren zij de Ober Bayern-avond in de Sint-Pie- terszaal te Erondegem met aller hande aktiviteiten om en rond deze Duitse streek. De wandeling naar het Zoniënwoud heeft plaats op 26 april waarna men 'Gordelt' op 6 september. Uiteraard krijgt men opnieuw de klassieker op 27 sep tember met de 'Zevende Stratenloop', om dit jaar te beslui ten met een dia- en voordracht avond op 27 november. Ook al be staat het werkgebied van de VTB- VAB Erondegem-Ottergem-Vlek- kem slechts een klein gebied met een betrekkelijk kleine bevolking dan toch tracht het bestuur aktivi teiten te organiseren die de meeste Erpe-Mere. De eerste wijding van Erondegem VTB kende een groot sukses en alles wijst erop dat ook deze aktiviteit volgend jaar op het programma zal staan (jv) leden moeten aanspreken. Het is lijk voor wandeltochten die al dan trouwens geruststellend dat zij niet gepaard gaan met wat eten of meestal enkele tientallen aanwezi- drinken wat er op wijst dat men de gen mogen noteren tijdens hun akti- geneugten van het leven waardeert, viteiten met een voorkeur natuur- jy Aalst. In het centrum deeltijds onderwijs wordt in de meeste afdelingen gebruik gemaakt van hypermoderne computerapparatuur In de kabelwereld beweegt er de laatste tijd veel. Bepaalde posten worden soms op een ander kanaal geplaatst terwijl andere posten van het scherm verdwijnen en door nog andere worden vervangen. Literaard varieert deze technologie zeer snel en worden de energieverdelende maatschappijen verplicht hier regelmatig op in te spelen. In het Aalsterse heeft Intergem deze opdracht zeer duidelijk begrepen en is er steeds als de pinken bij om zo nodig aan te passen. Om de reden van deze regelmatige worden voor de hulpdiensten en de aanpassingen te begrijpen kunnen we best even terug grijpen naar het principe van kabel-TV. De TV si gnalen doorkruisen onze atmos feer, vertrekkende vanuit landsta- tions of vanaf satellieten. Via de antennes op de mast te Aalst ont vangen Intergem de signalen van de zenders waar die antennes op ge richt zijn. Vanaf het antennestation wordt het signaal vervoerd via de kabel op een kanaal met een band breedte van 7 MHz. Zo'n kanaal vervoert 5 informaties nl. klank, beeld en kleur. Bij de TV kijker wordt dit signaal dan terug van het kanaal gehaald en omgetoverd naar beelden met kleur en klank. Aanpassing pogrammaverdeling Als transportmiddel in de kabel ge bruiken Intergem echter ook kana len, die in de vrije eter gebruikt luchtvaart. Dit kan perfect op één voorwaarde dat het TV-net, kabel, versterkers, aftakdozen enz... goed afgeschermd zijn tegen uitstraling naar de buitenwereld. Vergelijk het met een tunnel onder een autostra de waar verschillende wagens tege lijkertijd onder mekaar hetzelfde tracé volgen zonder nochtans me kaar te hinderen. Het is nu gebleken dat de dichtheid van de netten niet perfekt is en dat het luchtverkeer toch hinder zou ondervinden van deze signalen. Daarom heeft RTT verboden nog langer bepaalde kanalen te gebrui ken. Het gaat hier over kanaal M3 (119,25 Mhz) en M4 (126,25 Mhz), waarop bij Intergem respektievelijk de programma's FR 3 en Super Channel stonden. Deze werden dan ook verschoven naar U9 en U10. Eurosport opnieuw op de kabel atst. trwin Herzeel, verantwoordelijke gewest en Wim De Roover, regionaal ^Q^twoordclijke van Electrabel, lichtten de planning van de intercommunale Half februari wordt WDR3 vervan gen door Eurosport om redenen dat voor sportprogramma's duidelijk heel wat meer kijkers geïnteres seerd zijn dan voor de uitzendingen van Duitsland 3. Ook aan de FM signalen worden verbeteringen aan gebracht. Hier ook heeft Intergem een belangrijke nieuweling gekre gen nl. Concert-radio op frekwentie 94,8 Mhz. Deze zendt klassieke mu ziek uit 24 u. op 24 en... volledig storingsvrij. In het station van Aalst worden ook de BRT 2 programma's ontdubbeld van de zenders Oost- Vlaanderen en Brabant, zodat elke abonnee elk van deze 2 zenders kan ontvangen. Toekomstvisie - 40 TV kanalen Intergem heeft ook een toekomstvi sie ontwikkeld, waarvan een eerste deel al in uitvoering is. Er loopt een 5-jarenplan öm de bestaande netten met een bruikbare bandbreedte nu tot 300 Mhz, uit te breiden tot 450 Mhz. Om dit te verduidelijken even terug naar het beeld van de tunnel. Tot nu toe konden maximaal 25 transporten ongestoord naast me kaar gebeuren (25 programma's of kanalen) Wenu, Intergem wil deze tunnel vergroten om meer transpor ten naast mekaar toe te laten, na melijk een 40-tal TV kanalen. Het is zo dat het aanbod van zen ders, maar ook van allerlei techni sche snufjes zeer groot is, Zo zijn in de streek van Aalst 17 satelietzen- ders aktief, die samen 107 programma's te bieden hebben, waarvan Intergem er slechts 8 door geven. Zij zullen'zeker verplicht worden om .meer van deze programma's op de kabel te bren gen,- al was het maar om te voorko men dat de omgeving terug zou ont sierd worden door allerlei schote lantennes. Ook de digitale radio doet zijn in trede. Deze techniek laat toe om radioprogramma's te ontvangen met een kwaliteit van een CD, als men over een geschikt radiotoestel beschikt. Van zodra deze techniek operationeel is zullen Intergem ge vraagd worden dit door te zenden via hun kabel. De kwaliteit van de TV beelden en uiteraard van de TV toestellen gaat merkelijk verbeteren. In de Aalster se contreien evolueert men naar de HD (high definition) TV via een tussenstap nl. D2 MAC. Deze ver nieuwingen zorgen ervoor dat het aanbod groter en technisch veel be ter wordt. De digitale radio zal ech ter verdeeld worden over kanalen waarvan 3 TV programma's op staan. De supertechnieken van de TV hebben een bredere weg (ka naal) nodig om hun informatie door te zenden. Geresumeerd kan er gezegd wor den dat, na de aanpassing van de netten, 48 klassieke kanalen kun nen doorgezonden wórden of 28 klassieke kanalen samen met 12 D2MAC of HDTV programma's. Voor deze planning hebben de be heersorganen van de intercommu nale het licht op groen gezet. Zij hopen deze aanpassingen gereali seerd te hebben op 5 jaar, dit bete kent tegen 1996. Het kabelnet heeft nog meer moge lijkheden. Eerst moet de wetgever hier nog uitmaken wat mag en wie wat mag. Technisch kunnen Inter gem met het invoeren van een ande re hi-tech toepassing nl. de optische vezelkabel, evolueren naar ge meentelijke stersystemen, die zul len toelaten dat elke gemeente kan bepalen welke prograntma's zij doorgeven op hurt grondgetfied. Als Intergëm zijn nétten dan Ook nog uitrusten om verkeer in twee richtingen toe te laten, dan biedt het TV net tal van mogelijkheden voor onderlinge communicatie. Om te kunnen inspelen op deze snelle evo lutie heeft de intercommunale In tergem beslist haar netten steeds voor te bereiden oop deze mogelij ke toepassingen. Het nieuwe Koninklijk Besluit van oktober '91 maakt het voor een leer plichtige mogelijk om onder be paalde voorwaarden te genieten van een loon en kinderbijslag te be houden. Wanneer een leerling ingeschreven is bij de VDAB kan het gezin ook nog genieten van een overbrug gingsuitkering en een beperkte ver dienste van ongeveer 9.000 fr. Dit is een stap vooruit voor jongeren die van de mogelijkheid willen gebruik maken om twee dagen les te volgen aan het Centrum voor Deeltijds Onderwijs, KTA 1, te Aalst en drie dagen te werken. Moderne apparatuur In het Centrum voor Deeltijds On derwijs wordt gebruik gemaakt van de meest moderne computers. Niet alleen de afdeling kantoor-ver koop, maar ook alle andere afdelin gen, gebruiken met sukses hyper moderne informatica-apparatuur. Tijdens de lesuren worden werksi tuaties nagebootst en op die manier maken leerlingen op een zachte wij ze de overgang van leren naar wer ken. Tewerkstelling Deeltijds Onderwijs biedt ruime mogelijkheden voor tewerkstelling. Het loon is afhankelijk van de leef tijd en de sektor. Het Centrum voor Deeltijds Onderwijs houdt intensief kontakt met de VDAB-RVA en brengt het individueel dossier, wat betreft rechten en plichten binnen de sociale wetgeving, in orde. Door jarenlange samenwerking met be drijven uit de omgeving, liggen de tewerkstellingskansen, na les vol gen in het centrum, bijzonder hoog. Voor bepaalde ouders biedt dit on derwijssysteem het voordeel van minder problemen bij de overgang van leren naar werken. Zelfs het vast inkomen blijft gewaarborgd. Wie jong is en wil werken met al dan niet behoud van kinderbijslag, kan terecht op het CDO-KTA 1, Wel vaartstraat 70 te Aalst. Tel. 053/ 77.30.12. P.H. Aalst. De Aalsterse Gilles stelden de 17de editie voor van hun jaarlijkse karnavalbrochure. (a) Aalst. In het Vredeshuis werden de voeten onder tafel geschoven op een smakelijke koeskoesavond a

De Voorpost | 1992 | | pagina 5