Operatie Goldwing kende ongewoon vlot verloop Aalsterse Kamer stelt bedrijfsgerichte kursussen voor Leven met een slachtoffer van seksueel geweld Aalst test rampenplan uit 8-31.1.1992 - De Voorpost Aalst. De samenwerking tussen de diensten 100 en 101 klopte zoals voorzien. Een test van dit alles werd als biezonder positief ervaren (a) Het rampenplan van de stad Aalst werd zaterdagnamiddag voor het eerst effectief op het terrein uitgeprobeerd. Onder de codenaam werden een tweehonderdtal manschappen van de diverse hulpdiensten getest op de taken die zij bij een ramp toebedeeld krijgen. In de Honda-fabrieken aan het Wijngaardveld in Aalst, speelde zich het draaiboek af van een ontplof fing, gevolgd door een felle brand. De oefening verliep volgens de overheid zoals voorzien. De hele zaak werd echter zo goed gespeeld dat vele inwoners van omliggende wijken en gemeenten ongerust over het onophoudelijk sirenegeloei van tientallen af- en aanrijdende hulpwagens in paniek raakten. Politie zette de onmiddellijke om geving van de fabriek af, terwijl de rijkswacht alle kruispunten en na burige straten rond de plaats van de "ramp" afgrendelden. Omdat vast gesteld werd dat in de fabriek giftige dampen vrijkwamen, werden alle toeschouwers en journalisten weg gestuurd. Zwoegende brandweer lieden ontrolden meer dan 3 km slangen om alle pompen van blus water te voorzien. Ook de Civiele Bescherming van Liedekerke deed mee aan de oefening en rukte uit met alle zwaar materiaal. Om ter plaatse luchtstalen te ne men en met zekerheid de graad van gevaarlijkheid van rookontwikke- Vorige zaterdagnamiddag precies om 14.30u. startte de testoefening van het Aalsterse rampenplan die de codenaam "Goldwing" mee kreeg. De gesimuleerde en grondig voorbereidde situatie werd als volgt samengesteld op zaterdag 25 ja nuari zijn een groep mensen bezig in een deel van de fabricatiehal van de Hondafabrieken aan het Wijn gaardveld te Aalst, om een aantal speciale vloeistoffen en gassen die voor het fabrikatieproces nodig zijn. Dit werk waarbij gelast en ge slepen wordt, gemonteerd, afgebro ken en nieuw geplaatst of verbe terd, kan enkel gebeuren als de fa briek zelf stilligt. Bij het testen van een leiding wordt een verkeerde kraan opengedraaid, waarbij plot seling een grote hoeveelheid brand baar gas vrijkomt in de hal. Voor aleer alarm kon worden gegeven voor het stoppen van het werk en ontruiming, veroorzaken de vonken van een lassende arbeider een ont ploffing, gevolgd door een felle brand. De Aalsterse 100-centrale kreeg dan ook de melding binnen dat bij een verkeerde behandeling van een gaskraan in de fabrikatieafdeling van de Hondafabrieken een ont ploffing had plaatsgehad en het ont staan had gegeven aan een felle brand. Door de kracht van de explo sie zouden 3 mensen het leven heb ben verloren. Een achttal slachtof fers werden levensgevaarlijk ge wond naast een 15-tal zwaargewon den. Het grootste gedeelte van de werknemers in de getroffen afde ling waren vermist. Bij de ontploffing zelf zouden toe stellen en materiaal door de ruimte zijn geslingerd waarbij velen door wegvliegende voorwerpen werden geraakt. Een aantal arbeiders, die ten spoedigste de hal wilden verla ten en zich in veiligheid brengen, kwetsten zich door struikelen en vallen, liepen ergens tegenaan door het slechte zicht ten gevolge van rookontwikkeling. Enkelen wilden zelf hulp bieden, maar werden bij deze poging bevangen door de rookgassen of kwetsten zich nog bij de pogingen om hun medearbeiders in veiligheid te brengen. Een echt rampenscenario dus. Terwijl de bedrijfsbrandweer van Honda zelf een eerste verkenning uitvoerde, kwam de karavaan hulp wagens op gang. Binnen de drie mi nuten arriveerden er brandweer- en ziekenwagens. Vijf minuten na het alarm waren de eerste medische teams ter plekke. Pompmateriaal en ladderwagens reden naar de ach terkant van de fabriek en vielen daar de vuurhaard (rookpotten) aan. Vrij snel werd fase vier van het ram penplan aangekondigd. Er werd in der ijl een krisiscentrum ingericht in de kantine van het Pierre Cornelis- stadion van Eendracht Aalst van waar burgemeester Annie De Maght alle hulpdiensten opvorder de. Negentien minuten na het alarm werden de eerste gewonden buiten- gebracht. Een groep hiervoor pas send opgeleid bij het Rode Kruis, akteerden als slachtoffers. De ver wondingen die gesimuleerd wer den, waren kunstig op een medisch verantwoorde wijze aangebracht en lieten de hele situatie levensecht overkomen. Alle "gewonden" werden onderge bracht in de eetzaal, voor de gele genheid als opvangcentrum inge richt. Daar kregen de gewonden de eerste zorgen van artsen van de vier Medische Urgentieteam (MUG). Het geheel werd gekoördineerd door Dr. Van Overbeke ASZ als verantwoordelijke van de brand weer. Ziekenwagens van de brand weer, Rood- en Vlaams Kruis brachten de gewonden met loeien de sirenes over naar O.L. Vrouw ziekenhuis en het Aalsterse Stede lijke Ziekenhuis. De verantwoorde lijke dokter sprak na afloop zijn te vredenheid uit over de perfecte sa menwerking tussen beide instellin gen. Aalst. Het krisiscentrum in de kantine van het Pierre Cornelisstadion waarde operatie Goldwing als geslaagd werd geëvalueerd (a) ling te bepalen was de dienstdoende ambtenaar van het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie ter plaatse noodzakelijk. De centrale van de dienst is in Gent maar daar er maar een paar mensen standby zijn tijdens het weekend moest deze man uit Diest komen. Hij werd dan ook opgeroepen, niet wetende of het nu over werkelijkheid of oefe ning ging. De man reed dan ook als een gek van Diest naar Aalst. Hij verklaarde achteraf dankbaar te zijn dat dit alles eens was georgani seerd, hierdoor werden bepaalde gebrekkige situaties eens duidelijk gemaakt. Burgemeester De Maght zal dan ook de nodige (parlementai re) stappen ondernemen om desge vallend vlugger een deskundige van het Instituut ter plaatse te krijgen. Evaluatie Een paar uur na de rampenmelding vergaderden de verschillende ver antwoordelijken van de betrokken diensten in het "krisiscentrum" aan de Eendracht om een eerste basise- valuatic te kunnen maken. In eerste instantie kon gesteld worden dat j het hele plan was verlopen zoals vooraf bepaald. De verschillende diensthoofden verklaarden zeer te r vreden te zijn over de geleverde! prestaties van de manschappen! maar stipten onmiddellijk aan dat; uitgebreide evaluatie binnen de eerste komende weken nog heel wat verbeteringen kon aanbrengen, die daarom niet van kapitaal belang wa ren, maar die de veiligheid zowel van de hulpdiensten als de buitens taanders nog zou kunnen verhogen "Ik heb vannacht niet geslapen, maar ik ben fier op mijn manschap pen" verklaarde het hoofd van dc brandweer. Er werd ook duidelijk gemaakt dat de onkosten die dergelijke oefening! logischerwijze met zich meebren-f gen, grotendeels niet suppleme»- tair waren, daar deze kaderde inde jaarlijkse oefening die de brand weer toch moet uifvoeren. Nadat elke deelnemer bedankt werd voor zijn inzet, kon iedereen moe maar springlevend en zonder kleerscheu ren naar de thuishaven terug. P.H, Aalst. Blijkbaar werd in het draaiboek niets over het hoofd gezien. Biezonder snel waren alle diensten ter plaatse en de hulpverlening verliep akkuraat (a) Aalst. 'Slachtoffers' werden behandeld alsof het echt was. Alle organizaties speelden in op de oefening de wijsheid indachtig dat voorkomen nog altijd beter is dan genezen (a) Sinds het begin van de jaren 80 is men - onder invloed van de vrou wenbeweging-in toenemende mate aandacht gaan besteden aan het fe nomeen van het seksueel geweld. Zowel in de media als in de hulpver lening werd het taboe rond incest, verkrachting, ongewenste intimitei ten en dergelijke doorbroken. We kunnen deze evolutie alleen maar toejuichen. Ze was nodig om duizenden slachtoffers uit het isole ment te halen waarin ze zich voor dien bevonden. De partners van deze slachtoffers krijgen echter niet de erkenning waarop ze recht hebben. De part ners delen in de problemen en zijn vaak sleutelfiguren in het gene zingsproces. Ze worden geconfron teerd met depressies, seksuele pro blemen, relatieproblemen, fobieën en dergelijke meer. Hun leven wordt eveneens bepaald door het seksueel geweld waarvan hun part ner het slachtoffer is geworden. Ze zijn eigenlijk ook slachtoffer: Tweedeplanslachtoffer De partners van slachtoffers van seksueel geweld zijn een vergeten groep. Er is zelden opvang voorzien voor hen. Ze worden geacht de ster ke te zijn in de relatie, diegene die de ander opvangt, ervoor zorgt, die begrip opbrengt. Diegene ook die de eigen behoeften uitschakelt, wegcijfert. Maar... is dit alles zo van zelfsprekend? Dc Werkgroep Partner van een Slachtoffer van Seksueel Geweld or ganiseert regelmatig workshops voor partners. Hier willen we de partners aan het woord laten, willen we ze in contact brengen met el kaar. We streven naar een confron tatie met mensen met gelijkaardige ervaringen, met dezelfde verhalen. Ook om te leren van elkaar. Op welke manier geef je dit een plaats De Kamer van Koophandel en Nij verheid van Aalst en Gewest orga- nizeert een drietal bedrijfsgerichte kursussen. Het gaat om een work shop 'verkoopstechniek', een kur- .sus 'goed leiding geven' en een les senreeks 'zakentalen Engels, Frans en Duits'. Het aantal plaatsen voor deze kur sussen is beperkt. Men moet dus snel inschrijven. Verdere informa tie is verkrijgbaar bij de Kamer (vra gen naar K. Haleydt), Kasteel Ter linden, Square J. Geerinckx 2 te 9300 Aalst (053/21.68.42.) De kursus 'verkoopstechniek' wordt gegeven in de Salons Carlton te Aalst op 17, 18,24 en 25 februari. Het gaat om een intensieve ver koopstraining waarbij de teoreti- sche uiteenzettingen onmiddellijk aan de praktijk worden getoetst. Leden van de kamer betalen voor de lessenreeks 28.000 fr voor de eer ste persoon en 25.000 fr vanaf de tweede persoon. Niet-leden betalen 35.000 fr. In de prijs zijn begrepen in je leven, hoe overleef je in deze omstandigheden? En hoe doen an deren dat? De workshops zijn alleen toeganke lijk voor mannen. Wie wil deelne men neemt best op voorhand con tact op. Er zijn workshops voorzien op 11 februari, 14 april, 9 juni, 8 septem ber en 10 november. Deze gaat door in het CGSO, Cumontstraat 3,9300 Aalst. Telkens om 20 uur. Deelname kost 100 BF. Inlichtingen zijn te bekomen bij: Mark Luyten, p/a CGBO-Aalst, Cu montstraat 3, 9300 Aalst. Tel. 053/ 78.75.13. kursusgeld, uitgebreid begeleidend materiaal en werkboek, drinks en 4 lunches. Het seminarie 'Goed leiding geven' is erop gericht een team van mede werkers te motiveren en optimaal te laten funktioneren. De lessen wor den gegeven in Hotel De Croonett Ninove voor groep 1 op vrijdag 211 maart van 14.00 tot 19.00 uur en op zaterdag 22 maart van 9.00 tot 13.00 uur). Voor groep 2 in het Keizers hofhotel te Aalst op vrijdag 10 april van 14.00 tot 19.00 uur en zaterdae, 11 april van 9.00 tot 13.00 uur. Dc deelnameprijs bedraagt voor leden; van de kamer 5.000 fr per persoon j en voor niet-leden 6.000 fr. Drinb en begeleidende teksten inbegre-j pen. Dan zijn er nog de kursussen zaken- talen. Ze zijn volledig afgstemd op de specifieke noden van de kursistl die via een checklist zelf kan beslis sen welke aspekten van taalvaardig heid tijdens de opleiding moeten benadrukt worden. De kursus Frans heeft plaats op maandag vanaf 3 februari van 18.00 tot 21.00 uur; de kursus Engels op de dinsdagen van af 4 februari van 18.00 tot 21.00 uur en de kursus Duits op de woensda-j gen vanaf 5 februari van 18.00 tol 21.00 uur. De kursussen duren L; weken. De prijs bedraagt 13.000 fr per persoon voor de leden van dc kamer en 16.500 fr voor niet-leden De plaats wordt bepaald in funktie van de belangstelling. Aalst. De eerste slachtoffers worden geëvakueerd. Onafhankelijke waarnemers volgen nauwlettend het verloop ené timing (a) Vi Ai D, Q SC O ee H d'

De Voorpost | 1992 | | pagina 8