schreven mee roeët.... De Bla Biskoppen Zoeken naar beendermergdonor voor Andries De Ras Christophe Arendprins 1992 Weekblad van Dender- Dunne- en. Scheldestreek o jn> Het Groeit Oilsjters Dictei VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 45e JAARGANG NR. 7 - 50 F /^/PLAATSF.LIJKEV-- -BIBUOTHEcK Aah.De Qiljsterse taaifanalen Helen zich op de roosier leggen. Het leek, achteraf geen 'klein hier' te zijn (a) Hetds op het Driekoningen feest hadden ze het aangekondigd: De Bla Biskoppen zouden de Aalsterse karnavalisten hun «Oilsjters lieëren schroiven». Vorige vrijdag waren dan ook een meute Aalsterse «taallief hebbers» verzameld in jeugdclub Ypsilon aan de Meuleschettestraat, om rich te laten testen op kennis van het «Oilsjters» in een «Groeit Oilsjters Dictei» naar analogie van het Nedcrlandse-BRT TV-programma: «Het grote dictee van de nederlandse taal». Met de entoesiaste medewerking van de jonge collega's van de Pagadetten, wisten de Bla Biskoppen er een echt carnavalesk festijn van te maken.. «Da es hier wa anders dan gazette- proot vertellen en ooitleggen. Des hiergiëne kak zelle» verklaarde een van de deelnemers na de wedstrijd. Aarsbiskop, mentor, scriptor en cantor Hugo Marcoen van de Bla Biskoppen had blijkbaar heel wat binnenpretjes gehad toen hij samen met zijn companen dat verschrikke lijk Oilsjters Dictei in malkanderen gewrocht had. Hij gaf vooraf wel toe, dat het werkstuk onvoorstel- baarveel problemen zou geven. «Er wordt namelijk met twee zaken re kening gehouden: zowel de foneti sche schrijfwijze van de woorden van het Aalsters als de gewone grammatica van het Nederlands dienen in acht genomen te worden. Het is dus niet «broeët» met een «t» maar «broeëd» met een «d» als we het in het Aalst over brood hebben» verklaarde hij. Met wat vertraging begonnen kon wel nog een groepje samengebracht worden van een vijftiental deelne mers. Niet zo bijster veel maar be grijpelijk in deze voor de karnava listen zo drukke periode. «Wij Bla Biskoppen zijn volledig klaar voor de stoet, tijd zat dus voor ons Aal sters dictei» voegde Vikaris-gene- raal, Cactail-manager en Sazenma- ker Alfons Moereels er aan toe. Het reglement was al een Aalsters juweeltje op zichzelf: - Maximum droi faten per woerd. - Gewoeine toolfaten en een grov- ve faat. - Ver de Oilsjterse schroifwoize es allien den origineilen tekst oonlei- dingk tot 't oonreikenen van faat of nie. - Interpretausje es meigelek gelek as in: visjozje of visozje mor nie vesozje. - Meidoeng on 't dictei aaft een otomatisch akkoerd in met de be slissingen, genoemen deir de jury. - Afkoiken mag allien as 't nie ge- zieng is deir de surveijanten. - Nen aksesiet vor schoein schrift es oeik ne prois weerd. - Tieng onleisbore woerden es ge- Erpe-Mere. De driejarige Andries De Ras is zich van niets bewust terwijl zijn ouders hoopvol uitkijken naar een geschikte donor (jv) De natuur maakt soms eigenaardige kapriolen waarvan de mens evenmin gespaard blijft. Neem het geval van de driejarige Andries De Ras uit Erpe die er uiterlijk levendig en gezond voorkomt maar toch lijdt hij aan aplastische anemie, een ziekte die wij nauwelijks kennen. De medische wereld is wel druk bezig met medicijnen te zoeken om deze ziekte te genezen maar ver is men nu nog niet gevorderd. De levenskansen voor Andries zijn sterk afhankelijk van een beender- mergtransplantatie die er zou moe ten voor zorgen dat hij nieuw bloed aanmaakt zoals dit bij een gezonde mens gebeurt. Er zijn wel donors genoeg maar in dit geval is dit zeer moeilijk om de 'passende' persoon te vinden want daar ligt juist het grote probleem. Het afstaan van beendermerg is zeer eenvoudig en zonder enig risico maar het vinden van een soortgelijk weefseltypc is veel minder eenvoudig want slechts één op de 50.000 donors kan maar in aanmerking komen. Andries De Ras is nu al een jaar in behandeling want toen reeds heb ben de ouders de ziekte toevallig 'ontdekt' doordat hij al te vlug bloedstollingen opliep en de wer kelijke bloedingen moeilijk te stel pen waren. Via het ASZ werd hij al een paar keren voor behandeling opgenomen in het Universitair Zie kenhuis van Gent waar medicijnen de 'goedaardige' ziekte wel kunnen remmen maar alleen een beender- mergtransplantatie kan uiteindelijk redding brengen. Samen met hem wachten zo een tweehonderdtal pa tiënten in ons land op een dergelijke donor waarbij men in Erpe hoopt dat Andries vlug mag aan de beurt komen om het beendermerg van een geschikte donor te mogen ont vangen. Dit kan binnen afzienbare tijd zijn maar het kan ook nog maanden duren ook al zijn er donoruitwisselingen op internatio naal vlak. Toch wil men eerst nog een nieuw Amerikaans medicijn uitproberen en bij negatief resultaat hiervan blijft nog alleen de mogelijkheid van transplantatie over. Wie zich wil inzetten als donor voor Andries De Ras gelieve kontaktopte nemen met Jos en Lutg. De Ras - De Rijcke in de Kruiskensstraat 23 te Erpe (lel. 053/80.35.35). loik on nul. - Iedere zin werdt iëst in zé gielen veirgeleizen, en ten in stikken, ne brocijong es dus toegeloten. - Toegeloten schroifgerief: pot- loeid, gom, pennestok me ballong- penne, porteplim, stilou, mor gien stiften, griffel en lai met sponsken, ne cajei van «Ie Semeur». De kandidaten kregen ruimschoots de tijd om na te denken - op verzoek werden de zinnen meerdere malen herhaald - maar dienden zich te bui gen over meterslange volzinnen waar men meer dan een sporadi sche Oilsjterse ervaring voor nodig had om tot een goed einde te bren gen. Na veel gepalaver en vergelijk kon men uiteindelijk tot een uitslag ko men. Alles werd netjes in 't blaat verbeiterd en in 't roeëd van punten voorzien. Men begon dan maar van achter naar voren omdat de Oilsj ters dikwijls toch meestal averechts zijn. Een zekere Nicole had 82 fou ten gemaakt, die haar toch nog ne gele pyjama als prijs opleverden. Herman De Winne van het feestko- mitee werd naar de raad terug ge stuurd met 81 fouten in zijn Oilsj ters, hij is dan ook van Erpe. Zijn gele pyjama, groot formaat, zal hem hier nog dikwijls aan herinneren. Lees door op p. 4 Sinds de karnavalesbattementen met Driekoningenavond te Aalst werden ingezet stijgt de karnaval koorts zienderogen. De prinsenverkiezing bracht een sportieve strijd tussen twee zeer valabele kanshebbers en tijdens het voorbije weekend beet 'den Arend' de spits af van de karnaval op de Rechteroever. Christophe Troch haalde het op zijn oudere rivaal Jean- Paul Ledegen. In tien jaar is 'Onze Arend', vooral door de inzet van Francois De Schrijver en zijn maats, uitgegroeid tot een heuse voedingsbodem van Aalst-karnaval. Reeds herhaalde lijk diende zich een kandidaat van de Arendwijk aan bij de verkiezing van de Aalsterse prins. Zelfs dit jaar nog werd het pleit beslecht tussen twee kandidaten van de Rechteroe ver. Pascal haalde het op Johnny wat de inbreng van de Arend op het Aalsterse karnavalgebeuren nog ac centueerde. Afgetreden prins van vorig jaar Michelleken behoort trouwens tot de familie Heck die in het Arends karnavalgebeuren reeds heel wat pluimen verdiende. Cam- Aalst. Jean-Paul Ledegem moest de duimen leggen tegen Christophe Troch (a) pagneleider van kandidaat Johnny Marcoen, Patrick Van der Mecrsch, eindigde twee jaar terug als eervol tweede op den Arend in de prinsen- verkiezing. Er huizen belangrijke groepen als Eirg, Vriëd enz... Kort om De Arend is niet meer weg te denken uit het echte Aalsterse Kar navalgebeuren. Vorige zaterdag bracht Christophe Troch het tot Arendprins met een sfeervolle, afwisselende show. Ge deeltelijk live en gedeeltelijk play back werd een overzicht gebracht van hoofdpunten uit de elf vorige verkiezingen. Hij speelde hierbij nog handig in op het Samson- en Van Rossem-fenomeen, waardoor hij het publiek op zijn hand wist te krijgen. Jeugdprins werd Davy Van der Haegen en Stephanie Ledegen bracht het tot jeugdprinses. Op die manier redde zij de eer van haar vader Jean-Paul die als prinsenkan didaat de duimen had moeten leg gen. Uiteindelijk kwam er dan toch adellijk karnavalbloed in de familie terecht. Op 8 maart zal Christophe dus als twaalfde Arendprins de Arendse karnavalstoet aanvoeren. P.H. Aalst. De raad der wijzen van Den Arend kweet zich gewetensvol van zijn taak (a) I Aalst. Sfeer genoeg tijdens de Arendprins verkiezing (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 1