Bert De Ras uit Erpe schildert bij voorkeur akwarellen Ernst in De Werf Toneel in Aalst 'Transmission Glasgow' in De Werf De Voorpost - 14.2.1992 - 9 weekend dfrieil Men hoort tegenwoordig wel eens meer van «beroemde» personen dat ze zich vóór - of is het achter - de schildersezel durven plaatsen. Het is al meermaals gebleken dat zowel bekende literatoren als nog meer bekende sportmannen e.a. politici het penseel hanteren om er «grote» kunst mee te maken. Zou het dus toch waar zyn dat men alleen een bekende naam moet dragen om een uitzonderlijk kunstenaar te zijn, daar andere mensen gedurende jaren moeten studeren. Blijkbaar laat het publiek zich hieraan vangen maar kunstenaars - zonder naam of faam - die een moeilyke en langdurige opleiding gehad hebben denken daar enigszins anders over. Juist zij blijven lang in de anonimiteit als gevolg van een nog langere voorbereiding en opleiding. De34-jarige Bert De Ras van Erpe-Mere maakt hierop geen uitzondering maar toch wil ze thans voor altijd uit de onbekendheid treden wat een hele opgave betekent, vooral omdat ze hierdoor haar levenspatroon moet wijzigen en dus niet zonder problemen gerealiseerd wordt. Zij heeft althans een bewuste keuze gemaakt om zich zoveel mogelijk aan haar kunst te kunnen wijden met de nadruk op de akwarel. Waar haar voorliefde naar de grafi sche kunst gericht was, maar door omstandigheden ze deze droom moest laten varen, genoot Bert De Ras een opleiding van binnenhuis- architekte aan het Imelda-Instituut. Daarna volgde ze nog een D-kur- sus, m.a.w. nog één jaar sociaal on derwijs om het aggregaat te beha len. Met al deze bagage gewapend en de sporadische beoefening van de schilderkunst trok ze naar het Sint-Maartenscollege te Aalst waar ze gedurende tien jaar wetenschap pelijk tekenen onderwees. Dit be lette haar evenwel niet om het schil deren als hobby te beoefenen maar erbleef wel te weinig tijd over om er zich intensief mee bezig te houden. Akwarel Schilderen betekent voor Bert De Ras akwarellen maken maar voor lopig geen olieverfwerk omdat dit medium haar op dit moment weinig interesseert en het volmaakt be heersen van een nieuwe techniek opnieuw jaren ervaring vereist. Je moet altijd perfektie nastreven. Enerzijds is dit te wijten aan haar opleiding als binnenhuisarchitekt waarmee men de techniek ervan be ter leert. Anderzijds is het een kunst die haar dichter bij de grafiek brengt en die haar voorliefde weg draagt. Het was juist tijdens haar opleiding dat ze met dit soort van schilderen in kontakt kwam en het - Nog t/m woensdag 26 februari in De Werf: tentoonstelling "3x Fo tografie" met fotografisch werk van Dirk Bracckman, Jean Gode- charle en Wim Ricmens. -Vrijdag 14 februari om 20 uur in de Schouwburg: teatershow "120 kilogram Kamagurka en Herr Seelc", knotsgekke burleske door het gclijknamigduo; ook dagvoorstelling om 14 uur; toegangs prijs 300 fr. en 180fr. voor houders van een J.A.P.; res. 053/ 76.13.12. - Zaterdag 15 februari om 20 uur in de Schouwburg: dansprogram- ma "Kronos" door Dansgroep Eos, een bont mengelwerk van verschillende muziek- en dansstijlen met een vleugje ironie, veel humor en levensblijheid, georganiseerd door B.C. St.-Anna; toe gangsprijs 200 fr.; res. 052/21.44.18 (L. De Man). - Zondag 16 februari om 20 uur in de Schouwburg: poëzieprogram ma "Saint-Amour" rond Sint-Valentijn met optredens van Jeroen Brouwers, Hugo Claus, Kristien Hemmerechts, Erik De Kuyper, Tom Lanoye, Walter Van den Broeck, Marijke Boon, Luckas Vandet Taelen Kloot Perwez en Marcel Vanthilt, gepresenteerd door Benno Barnard: erotiek tussen liefde en begeerte; toegangs prijs 400 fr. en 240 fr. voor houders van een J.A.P.; res. 053/ 76.13.12. - Zondag 16 februari om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voetrefleksbe- handeling, georganiseerd door De Groene Dag; info 054/33.20.46. - Maandag 17 februari om 13.30 uur in de Schouwburg: voordracht "Bevrijdingsteologie Latijns-Amerika" door prof. G. De Schrijver s.j., georganiseerd door Aktueel Denken en Leven; info 053/ 80.74.70. - Dinsdag 18 februari om 14.30 uur in Vergaderlokaal l:gespreksna- middag met als tema "relatie grootouders-kleinkinderen", inge richt door Ver. Fed. Socialistische Gepensioneerden; info 091/ 61.99.12. - Woensdag 19 februari om 15 uur in de Schouwburg: kindernamid dag met teaterproduktie "Winterslag" door Het Gevolg in een regie van Ignace Cornelissen, Signaalprijswinnaar 1991 en met de ak- teurs Bea Rouffart, Reinilde Van Driel en Geert De Smet; geschikt voor kinderen vanaf 7 jaar; toegangsprijs 100 fr. of 1 strip voor kinderen en 170 fr. of 2 strippen voor volwassenen; res. 053/ 76.13.12. -Woensdag 19 februari om 19.30 uur in Vergaderlokaal 2: voor dracht "Erfelijkheid van de psychische ziektes" georganiseerd door vzw Similes; info 091/24.23.05 (kantooruren). - Vrijdag 21 februari t/m maandag 30 maart in De Werf: tentoonstel ling "Transmission Glasgow" met "installaties" van drie heden daagse Schotse kunstenaars; vernissage op 21.02 om 18.30 uur in de Foyer. - Vrijdag 21 februari om 20 uur in de Schouwburg: dansproduktie "Immer das Selbe gelogen" in regie en koreografie van Wim Vande- keybus op muziek van Peter Vermeersch, Charo Calvo en Carlo Wegener met dansers Grace Bellel, Lenka Flory, Octavio Iturbe, Peter Kern, Lieve Meussen, Branko Potocan, Simone Sandroni en Wim Vandekeybus; toegangsprijs 400 fr. en 240 fr. voor houders van een J.A.P.; res. 053/76.13.12. - Vrijdag 21 februari om 20 uur in de Teaterzaal: dia-avond over Andalusië, georganiseerd door de Kon. Belgische Touringklub; info 053/21.14.00. - Zaterdag 22 februari om 20 uur in de Schouwburg: "Cadencia", zang en dans van het Braziliaanse karnaval; info 053/77.52.56. - Zaterdag 22 februari om 09.30 uur in Vergaderlokaal 2: "Geweld loze opvoeding in de middelbare school", georganiseerd door De Vuurbloem; info 050/37.10.17. - Zondag 23 februari om 15.30 uur in de Schouwburg: koncert door Door Eendracht Groot; info 053/70.48.61. zeer goed aangeleerd heeft. Noch tans moet gezegd dat er bij akwarel len verschillende technieken be staan wat de moeilijkheidsgraad er van nog verhoogt. Ze heeft dus blijkbaar niet voor de gemakkelijke kant gekozen, nl. nat in nat, waar van het effekt niet altijd voorspel baar is. Wat zich dus als hobby ontwikkelde, boeide haar telkens meer en meer, maar de tijd ontbrak om genoeg «materiaal» bijeen te krijgen om een tentoonstelling op te zetten. Nochtans studeerde zij een korte tijd aan het Sint-Lucas-Instituut te Gent waar ze nog meer de smaak van de akwareltechniek te pakken kreeg. Maar beroep en familiaal le ven noopten haar tot een tijdkom- promis dat weinig gunstig was om zich ten volle te kunnen ontplooien. Stilaan kwam ze tot het besef dat een keuze zich opdrong omdat er op het vlak van dergelijke kunstbeoe fening moeilijk een kombinatie te maken valt, vooral voor de intensie ve ingesteldheid op gebied van ar beid en ideeën. De wisselwerking tussen lesgeven en schilderen bleek alsmaar moeilijker, waardoor haar diepe interesse voor de akwarel dreigde op de achtergrond te raken. Uiteindelijk besliste zij twee jaar loopbaanonderbreking te nemen om zich voltijds in geest en uren aan de akwarel te wijden. Een beslissing die wel sterk materiële en financiële problemen inhoudt en aldus door sommigen als «anders of zelfs meer dan ongewoon» wordt beoordeeld. Voor haar komt het erop aan zich in deze periode tot het uiterste te tes ten in haar artistieke mogelijkhe den en «veel, heel veel oefening baart nog altijd kunst, en trachten via tentoonstellingen toch wat be kendheid te verwerven... en ooit eventueel professioneel kunstenaar te worden». Een wensdroom, jaze ker Tentoonstellingen Tentoonstellingen zijn voor een kunstenaar het middel om naar bui ten te treden en zich derwijze be kend te maken om eventuele waar dering te genieten. Dit geldt vooral voor kunstenaars die zichzelf willen waar maken bij het ruime publiek. In 1985 stelde Bert De Ras haar werken tentoon te Mere en later nog tweemaal waarvan één samen met vijf Erpse kunstenaars. Haar eerste grote individuele tentoon stelling werd einde vorig jaar geor ganiseerd met als thema «Zomer 1991 in akwarel», in het ASLK-kan- toor te Aalst. Vermits ze nu heel wat meer tijd kan besteden aan haar «beroeps hobby» is er opnieuw een tentoon stelling gepland in de Belfortcrypte van Aalst van 21 tot 26 april a.s. Levend model Alhoewel ze diverse zaken schil dert, gaat haar voorkeur toch naar levende modellen waarbij ze zich niet tot mensen beperkt maar, voor al de laatste tijd dan, bijzondere aandacht schenkt aan dieren. Bij goed weer werkt ze overwegend buiten maar in de winter durft ze wel foto's gebruiken omdat het te somber is en er van lichtschakerin- gen weinig of geen sprake kan zijn. Toch durft ze wel in de vrieskoude, als er toch zon is, aan een vijver tussen de eenden gaan zitten en le vende dieren akwarelleren. In de zomer stelt het evenwel geen pro bleem met uitzondering dat men al tijd op hetzelfde tijdstip van de dag het gekozen onderwerp schildert. Zo moet men bij het schilderen in de natuur vrij vlug werken wegens de stand van het zonlicht die na een Eaar uur al kan veranderen en men ijgevolg andere schaduweffekten bekomt. Ondanks haar voorkeur voor bepaalde thema's schildert ze de laatste tijd toch ook stillevens maar dan liefst in volle zonlicht. Zij ziet haar «onderwerpen in kleur, licht en schaduw met losse kontoe- ren van licht en donker en dit vanuit een zeer intens kleurenpalet». De meeste onderwerpen zoekt ze in haar onmiddellijke omgeving maar de herinnering aan vakantiemo menten krijgen ook hun beurt waar uit men kan besluiten dat ze een enorme diversiteit in haar werk legt. Techniek Een verfijnde techniek leert men slechts door veel oefenen en dus «hoe meer men oefent, hoe meer men bijleert», stelt Bert De Ras. Zo heeft ze veel ervaring opgedaan door in groep te werken waarbij de kunstenaars eikaars werken samen bespreken, niet om op fouten of tekortkomingen te wijzen of kritiek te leveren, maar om van elkaar te leren om «geslaagde» akwarellen te maken. Er bestaat trouwens een ruim ver schil tussen het schilderen met olie verf en de akwareltechniek. In het laatste geval speelt de snelheid van werken een bepaalde rol en kan men slechts een paar uur per dag aan hetzelfde werk bezig zijn. Dit werk moet men dan op andere da gen en in praktisch dezelfde om standigheden doen groeien om de uiteindelijke afwerking te beko men. Alhoewel een akwarel met een rudimentaire schets begint wor den vorm en kleur niet duidelijk afgelijnd maar uiteindelijk zijn het de kleuren die gebruikt worden om de vorm te maken. Kleuren zijn van primordiaal belang bij haar akwa rellen, één van de redenen waarom ze liefst buiten schildert want na tuurlijk licht is onvervangbaar en geeft de meest spontane en levendi ge impressie. Dan komen de kleu ren trouwens het best tot uiting «maar het moet wel vlug gaan want de belichting verandert en het zijn uiteindelijk de kleuren die het kunstwerk maken en door verschil lende kleuren naast elkaar te ge bruiken ontstaan de vormen. Ate lierwerk is altijd anders. Bert De Ras aanbidt als het ware de zon, zowel om haar koesterende warmte als haar intens en variërend licht spel. Ook haar penselen voelen dit. Meerdere vrouwelijke impressio nisten zijn haar grote voorbeeld. Bert De Ras houdt er een speciale techniek op na vooraleer aan een akwarel te beginnen. Dit is noodza kelijk omdat men goed moet over wegen en een vast idee hebben over wat op het papier moet komen «Het kijken naar mijn onderwerp zonder te schilderen moet de kom positie en de techniekanalyse in mijn hoofd griffen». Daarom mag men niet zomaar aan een akwarel beginnen wat niet wegneemt dat on danks alles het kunstwerk kan mis lukken. Zo stelt zij o.m. dat «onder werp en kleur nauw samenhangen. Erpe-Mere. Bert De Ras bij een van haar geliefkoosde onderwerpen. Mens en dier genieten haar voorkeur (jv) Ik vertrek altijd vanuit een bepaald idee. Anderen beginnen misschien zomaar wat te tekenen en zien dan wat er van voortkomt. Maar dat kan ik niet Het akwarelleren is een veel te on gekende en ongewaardeerde kunst vorm, ondanks de moeilijke tech niek. Het is alleszins een van de meest spontane en diepste techniekimpressies, door zijn snel heid en vlotheid komt het vaak rechtstreeks uit de ziel van de «au teur» en «soms nog van veel die per». Volgens Bert De Ras moet je over kunst niet te veel filosoferen en ze alleen met liefde uitoefenen. «Een kunstenaar legt vooral veel gevoel in zijn werk, maar geen wereld schokkende bedoelingen of theo rieën. Alles is zo relatief, als je ge noeg bekomt om nieuw materiaal aan te vullen en te kunnen voort doen zonder al te grote problemen. Pas dan ben je een gelukkig kunste naar.» Zij hoopt althans dat je dat geluk en die overgave ook in haar werken kan terugvinden. Papier is voor haar een prachtig medium met oneindige mogelijkheden zodat ze nog heel wat werk voor de^boeg heeft. Zeker nu, met een belangrij ke tentoonstelling te Aalst voor de boeg. (j.v.) vzw Tejater 80 brengt in een regie van Dirk Van Vaerenbergh vijf voorstellingen van 'The Real Thing', een stuk van Tom Stoppard. De voorstellingen hebben plaats op 15, 16, 21, 22 en 23 februuri telkens om 20.00 uur in het Netwerkcen trum, De Ridderstraat 28 te Aalst. De toegang bedraagt 200 fr 170 fr voor redukties en 160 fr voor DF-le- den en groepen). Men kan kaarten reserveren op de nummers 053/ 78.89.81 tijdens de kantooruren en 953/78.47.70. Ook bij de Koninklijke Rederijkers kamer Sint-Barbara, Arbeid en Kunst, wordt een stuk gemonteerd. De keuze viel op 'Moordenaar met twee gezichten', een intrigerende thriller van George Batson. Roger De Wilde voert de regie. Het stukt hangt een indringend beeld op van de begeerte naar het familiefortuin van de Matthew's. Geld staat dus centraal en het is drijfveer van alle familieleden om het prachtige land goed Beau Rivage te verkopen. Al leen Harriet verzet zich tegen deze idee. Maar zij wordt vermoord. Wie is nu de moordenaar? Iedereen ver denkt iedereen. Akteurs zijn Erik Van Gijsegem, Benny Vermeulen, Linda De Cock, Mark De Cock, Monique Buys, Lea Temmerman, Alice De Bolle en Hilde Seghcrs. De voorstellingen hebben plaats in het kultureel cen trum De Werf, Molenstraat te Aalst op vrijdag 27 en zaterdag 28 maart om 20.00 uur en op zondag 29 maart om 15.00 uur. De toegang bedraagt 200 fr. Bezitters van een BAC Ju nior en Senior Card betalen 150 fr. Plaatsnummering is noodzakelijk en kan bij A. Van der Eist, Vcld- straat 9 te 9300 Aalst (053/70.44.64) en in alle BAC kantoren van Aalst. Op vrijdag 24 april om 20.00 uur is het Mechels Miniatuurteater te gast in het kultureel centrum De Werf. Men brengt het Italiaans sprookje 'Koning Hert' van Carlo Gozzi. De toegang bedraagt 300 fr en bezitters van een BAC Junior of Senior Card betalen 250 fr. Plaatsbespreking op het adres Veldstraat 9 te 9300 Aalst (053/70.44.64.) Erpe-Mere. Bert De Ras aan haar atelier waar ze echter minder tijd doorbrengt want de natuur biedt nog altijd de ideale omstandigheden voor een frisse akwarel (jv) In 1990 was de Schotse stad Glas gow de kulturele hoofdstad van Eu ropa. Gedurende het hele jaar werd in deze stad een enorme waaier van kulturele aktiviteiten aangeboden, gaande van zeer klassiek tot uitge sproken eksperimenteel. Kortom wat Antwerpen in 1993 te wachten staat Een van die meer eksperimentele initiatieven was een tentoonstelling van Transmission, een galerij ge rund door een kollektief van jonge Schotse kunstenaars. Zij brengen hedendaags werkdinamische in stallaties opgebouwd uit multime diale elementen, waarbij de lokatie sterk bepalend is. Tijdens de maanden februari en maart presenteren vijf Vlaamse kui tuurcentra (Berchem, Bornem, Strombeek-Bever, Tielt en Aalst) samen een facet van de hedendaag se Schotse kunst. Telkens zullen drie van de zes uitge nodigde kunstenaars in elk centrum te ?ien zijn. De volledige tentoon stelling strekt zich dus uit over het hele Vlaamse land. Er werd gekozen voor "installa ties", een gegeven dat in het spek- trum van de hedendaagse Schotse kunst een voorname rol inneemt. De kunstenaars werden geselek- teerd door de Transmission Galery (zie hoger), die volledig beant woordt aan de verwachtingen die door de vijf Vlaamse centra werden vooropgesteld. Drie kunstenaars uit de volgende équipe zullen een installatie in De Werf uitvoeren: David Allen, Jac queline Donachie, Michael S.McGlinn, Jonathan Monk, Colin Pettigrew, Derek Scanion. In Bor nem (Ter Dilft) zijn van 13.02 tot 18.03 Donachie, Pettigrew en McGlinn te bezoeken. Wie van de zes in De Werf in Aalst zal aanwezig zijn, werd ons totnogtoe niet mee gedeeld. Voor deze kunstenaars is het be langrijk om een diskussie en uitwis seling tot stand te kunnen brengen met kunstenaars, kunststudenten en publiek uit Vlaanderen. De tentoonstelling werd gereali seerd met de steun van de British en de Scottish Arts Council. In De Werf is de tentoonstelling open van 21 februari t/m maandag 30 maart. De vernissage heeft plaats op vrij dag 21 februari om 18.30 uur in de Foyer. L.

De Voorpost | 1992 | | pagina 9