Van Rock Lede naar Music Events tot Swinging Classics Liniaal Nieuwerkerken met vijftien jaar kuituur en heemkunde Met de trein naar Aalst karnaval 10 - 21.2.1992 - De Voorpost Alhoewel het bij de aanvang niet de opzet was om een waar muziekbedrijf op te starten, kan men niet ontkennen dat dat het tuinfeest, waarmee alles begon, uitgegroeid is tot een waar roek-evenement. Het initiatief van Lieven De Smedt is in slechts een vijftal jaren tijd een gebeurtenis met allure geworden want het rockpodium wordt bezet met gekende groepen waarbij amateurisme de plaats heeft moeten ruimen voor harde beroeps- business waarbij muziek het medium is. Niet dat Lede de vermaardheid van een Torhout-Werchter kan doorstaan maar toch zal de volgende manifestatie heel wat te bieden hebben voor de rockliefhebbers. Het rockfestival is vijf jaar geleden in Lede toevallig ontstaan want het begon met een eenvoudig tuinfeest op de binnenkoer van het Hof te Puttens waarop een groep musici uitgenodigd waren om voor de sfeer te zorgen. Het werd onmiddellijk een sukses wat de-organisatoren aanzette om de zaak nog eens over te doen en toen reeds de idee om het zelfs wat grootser op te vatten maar dan zeker niet in de zin om er een waar rockfestival van te maken. Jan De Wilde Einde van de jaren 1980 trok de in Lede geboren Jan De Wilde rond op koncerttournee en nog voor hij eraan begon kontakteerde de Leed- se amateurgroep hem om in februa ri in de Bonte Os op te treden. De zaak liep gesmeerd want zelfs voor een zanger van eigen bodem - die niet altijd sant in eigen land is - was de zaal uitverkocht. De sluimeren de idee om aan wat grootser te be ginnen kreeg meer vorm en men zou trachten iets anders te doen maar dan meer gericht naar de jeugd toe, wat er op neerkwam een waar pop- koncert te organiseren. In die periode was de LSP-Band tamelijk bekend in de Leedse regio nen en men opteerde voor die groep omdat er mogelijkheid was er één of meerdere bekende gasten bij te vra gen om op te treden. Daarop richt ten zij een koncert in dat plaats vond in de Volkskring en ook hier was de zaal, waar toch ongeveer zevenhonderd mensen binnen kun nen, ongewoon vlug uitverkocht. De stijgende belangstelling noopte de organisatoren er toe van de mu zikale happening een tweedaagse te maken om het publiek te spreiden. De tweede uitgave van het Leedse rockkoncert was dan goed voor 1.250 man. Dit deed de inrichters beslissen om het festival voortaan in reusachtige tenten te laten plaats vinden. Deze worden aan het jeugd huis De Leeuwerik opgesteld om meer veiligheid te verzekeren. Ge durende deze twee dagen konden zij ruim 1.500 rockliefhebbers ver welkomen, wat niet onaardig bleek, rekening houdend met het geboden programma waar nu ook geen den derende namen op stonden. Twee jaar geleden gaf men op de zelfde plaats het tweede dubbelfes tival voor maar liefst vierduizend rockfans en dit schreef men toe aan het optreden van de Kreuners, de Skyblasters e.a. groepen die de smaak van de jeugd wegdragen. De belangstelling bleef stijgen zowel bij de sponsors als bij het publiek. Hieruit ontstonden kontakten met financiële instellingen die er naar streefden enkel grote projekten te sponsoren, wat er op neerkwam dat na ruggespraak een groots opgezet rockfestival geprogrammeerd werd in Lede omdat men hier op de weer slag van de jongeren rekent als zijn de "potentiële klanten". Beroepsorganisatie Een dergelijke ontwikkeling bete kende dat men niet meer op ama teuristische basis mocht werken en de organisatie professioneel moest aanpakken. Waar vroeger geld van bijkomend belang was, tellen nu juist de eindcijfers, vooral dan voor de financiële instelling die de zaak sponsort. Men kan dus niet ontken nen dat het voortaan niet meer om de kulturele manifestatie gaat maar om harde financies waar fouten ma ken gelijk staat met totale misluk king. De organisatoren van Lede hebben wel enorm veel ervaring opgedaan als amateurs, maar ongeacht de si tuatie worden ze thans op de vin gers gekeken wat begrijpelijk is ver mits er nu miljoenen mee gemoeid zijn. Steeds ruimer Wat dus begon als een feestje met muzikale omlijsting is uitgegroeid tot een waar rockgebeuren van for maat dat bovendien duizenden be langstellenden naar Lede lokt. Daarom heeft men ook het terrein aan het jeugdhuis moeten verlaten en stapte men over naar het voet balstadion van het dorp. Het pu bliek groeit elk jaar fors aan waarbij men zelfs rekent op een jaarlijkse groei van een duizendtal rocklief hebbers. Wegens het uitbreiden van de groepen en het aantrekken van buitenlandse musici en zangers, werkt men samen met ervaren orga nisatoren als Herm. Schuermans van Torhout-Werchter. Vooral de te volgen techniek bij het afwerken van de kontrasten zijn van groot belang. Een festival organiseren is nooit risicoloos want buiten de gage van de groepen komen er nog en orm veel onkosten bij. Er zijn zoveel dingen die een buitenstaander niet ziet of weet waarvoor er allemaal moet betaald worden, als daar zijn ophalen van "trailers", plaatsen ge neratoren voor elektriciteit, belas tingen, huur en zoveel meer. Groepen Vroeger werden al tips gegeven maar geen enkele groep werd vrij- Liniaal is een Nieuwerkerkse vereniging die onder dezelfde titel een driemaandelijks tijdschrift uitgeeft waarin zowel de cultuur als de heem kunde aan bod komen. Naast de aktiviteiten en andere recente kronieken primeert de plaatselijke geschiedenis die samen de grondslag kunnen vormen om een monografie samen te stellen. Maar ook daar is het bestuur van Liniaal mee bezig, een werk dat men na veel jaren opzoekingen binnen 'afzienbare tijd' hoopt uit te geven maar dit wordt dan alleszins een 'geschiedenis van Nieuwerkerken' die zal gefundeerd zijn op diepgaand en wetenschappelijk verantwoord onderzoek. Ondanks het feit dat het tijdschrift Liniaal heel wat artikelen bevat over Nieuwerkerken van vroeger en nu, over belangrijke figuren die er een vooraanstaande rol speelden in het dagelijks leven, noemt men zich toch nog altijd een kulturele vereniging. Dit komt volledig tot zijn recht want het bestuur richt ook tentoonstellingen in en organiseert allerhande typische kulturele manifestaties. Drie lustrums Op 28 februari viert de vereniging haar derde lustrum in de zaal Volks kring met een sobere kaas- en wijn- -avond. Men wil het bescheiden hou den net zoals de werking die vijftien jaar geleden startte onder de naam van Culturele Vereniging Nieuwer kerken (CVN). Nochtans is er de laatste jaren een duidelijk verschil merkbaar en domineert de plaatse lijke geschiedenis op het zuiver kul turele. Dit was in de jaren zestig anders met de CVN toen Paul Van De Wijn- gaerdc, thans direkteur van het Aal- sterse KTA, voorzitter was. Toen kon men van een neutrale vereni ging nauwelijks praten en niet ie dereen kon zich hiermee verzoenen zodat uiteindelijk een reaktie niet kon uitblijven. Bepaalde mensen drongen aan op vernieuwing van de kulturele vereniging om er een plu ralistisch cachet op te plakken waarna voorzitter Van De Wijn- gaerde ontslag nam. Zelfs daarna was er weinig reden tot juichen want aangezien de logge struktuur heeft de vereniging nooit een grote bloei gekend. Integendeel, want naar de fusie toe, werd ze opgedoekt maar onmiddellijk waren een paar be stuursleden bereid om kort daarna met een ongeveer identieke vereni ging te starten die de naam Liniaal meekreeg. Liniaal Men zou het ethimologisch kunnen stellen dat met een liniaal een lijn getrokken werd onder de CVN of dat men met een groep mensen te doen heeft die 'de liniaal gepas seerd zijn' en men zich dus voortaan zou richten tot de vijftigplussers. De ware betekenis van Liniaal is van geschiedkundige aard en wordt door de huidige sekretaris Fredy De Schrijver, die zelfs meer dan een decennium voorzitter was, als volgt verklaard: 'De naam is ontleend aan de samenvoeging van een paar be ginletters van Liedekerke, Nieu werkerken en Aalst'. Voor hem is de uitleg eenvoudig omdat hij zich sinds jaren verdiept in opzoekings- werk over zijn dorp en onmiddellij ke omgeving. Dat Liedekerke er aan toegevoegd is, zoekt hij in het feit dat het dorp in vroeger eeuwen afhankelijk was van de heren van Liedekerke. Ook de invloed van het aangrenzende Aalst heeft zich steeds laten gelden in het verleden en daarbij was Nieuwerkerken, net zoals een paar andere buurten, een praterij van Aalst. De praterijen waren in feite wijken die buiten de stadspoorten lagen en meestal dien den als opvangcentra voor vreemde troepen als die in de buurt van de stad verbleven. Zo heeft men ook de praterij van Schaarbeek en Mijl beek. Heemcultuur De heemkunde maakt uiteraard deel uit van het kultuurgoed van een dorp. Het ligt dus voor de hand dat Liniaal ook alles wil weten over het voorouderlijk leven in het dorp. Toch wil men zich niet specifiek engageren als uitgesproken heem kundige kring zoals er enkele wer ken in de buurtgemeenten. Men tracht daarentegen het oorspronke lijke kachet van kuituurvereniging te behouden door ook in die rich ting de werking te stimuleren. Uit de inhoud van het tijdschrift blijkt duidelijk dat men meer diver siteit verkiest vooral omdat Nieu werkerken nooit een hoogvlieger geweest is op het socio-kultureel vlak en maar weinig mensen inte resse vertonen voor het kulturele gebeuren op hun dorp. Bij Liniaal komt werkelijk alles aan bod wat met Nieuwerkerken ver band houdt ook al inspireert men zich op het verenigingsleven in de buurtgemeenten. Voor de naamgeving van de vereni ging heeft men zich wel in de ge schiedenis verplaatst maar men streeft het doel na om alle facetten van de volksgemeenschap aan bod te laten komen. Zij zien hun wer king dus op een zeer ruime basis en streven geen exclusiviteiten na. Alle onderwerpen zijn of waren het voorwerp van hun belangstelling en op die manier hebben zij veel inwo ners overtuigd dat de kennis van hun dorp zeer verrijkend kan zijn. Vroeger had men eveneens veel aandacht voor de plaatselijke mi lieuproblemen maar negatieve reakties hebben het bestuur doen besluiten om andere onderwerpen aan te snijden. Zo heeft men meer en meer ingespeeld op de tegen woordige feiten die evenzeer moe ten opgetekend worden want ook het heden wordt eens geschiedenis. Thans is het meer een noteren van feiten die later in 'kronieken' kun nen opgenomen worden. Zo is er een rubriek ontstaan mét 'Nieuwer kerkse Nieuwtjes' waarbij bruilof ten een voorname plaats krijgen naast belangrijke sterfgevallen, ker- misaangelegenheden en andere 'faits divers'. Volgens het bestuur wordt dit hoofdstuk zeer gewaar deerd door de leden. Het is trou wens een van die volkse kanten van het tijdschrift dat zowel artikels be vat over belangrijke personages als monumenten en andere onderwer pen van allerlei aard. De Aalsterse deelgemeente Nieu werkerken heeft alleszins een verle den dat enorm veel geschiedkundi ge feiten gekend heeft wat een bijna onuitputtelijke bron vertegenwoor digt om te ontginnen. Ook al is er al heel wat geschreven in de vijftien jaargangen van Liniaal, dan ligt er nog een uitgestrekt terrein braak dat wacht op vorsers om de gege vens te verwerken voor artikels die bovendien steeds zeer bevattelijk gepubliceerd worden en bijgevolg genietbaar om te lezen. Hulp Tot voor een paar jaar was Fredy De Schrijver voorzitter maar toen draaide bijna alles op hem af. Voor de gehele werking stond hij prak tisch alleen en moest niet alleen tekst aanbrengen maar die ook ver werken en zorgen dat Liniaal ge drukt en verstuurd werd. Gelukkig heeft hij versterking gekregen en wordt het voorzitterschap nu waar genomen door Prosp. De Sutter, ge pensioneerde ambtenaar, die daar bij ook zorgt om enorm veel tekst bij elkaar te zoeken. De laatste jaar gangen van Liniaal getuigen \>an zijn belangstelling voor het eigen heem waarvoor de basis gelegd werd tijden^ zijn genealogische op zoekingen. Als rasechte Nieuwer- kerkenaar is hijzelf zijn grote bron als zegspersoon. Nu dat men opnieuw een volwaar dig en 'werkend' bestuur heeft, is Liniaal goed op weg om plaatselijk meer bekendheid te verwerven waardoor het ledental stelselmatig kan opgevoerd worden. Thans heeft men een ledenbestand van ruim honderdvijftig geïnteresseerden maar het is niet de bedoeling om er een wedlooop of bedelzaak van te maken. Wie wil toetreden is uite raard welkom maar voor het be stuur geldt de stelregel dat er in het dorp iets zinnigs gedaan wordt op kultureel vlak ook al zijn de aktivi teiten, naast de uitgave van een steeds meer verzorgd tijdschrift, toch vrij beperkt. Belangrijk is nog altijd het publiceren van artikels, waarvoor secretaris De Schrijver nu op een paar mensen kan rekenen, en daarbij in het kort enig belang rijk nieuws over Nieuwerkerken kan leveren. Dit spreekt de leden aan en uiteindelijk is het juist dat deel van hun werking die de sterke band vormt tussen de leden en de vereniging onderling. Met de impulsen die Liniaal de laatste tijd gekregen heeft, kan men gerust een volgende lustrum aan. Met de inzet om interessante arti kels te publiceren kan ook het tijd schrift Liniaal uitgroeien tot een waardevol document dat als basis kan dienen voor een degelijke dorpsmonografie over het eens kul- tuurloze Nieuwerkerken dat zich stilaan een minder negatieve repu tatie aan het opbouwen is. Liniaal is daarbij een van de basiselementen die het dorp een ander en lovens waardiger imago geven dat metter tijd zelfs benijdenswaardig kan wor den. Dit is dan vooral te danken aan de jarenlange inzet van Fredy De Schrijver die met zijn opvolger voorzitter Pr. De Sutter een gewel dige steun gekregen heeft, samen met een van de vroegste medewerk ers Luc Robijns en een bestuur dat van Liniaal een begrip wjl maken in Nieuwerkerken. JV gegeven alhoewel er toch ergens al een lek was. Er komt wel een Ame rikaanse groep die al tweemaal te gast was op Torhout-Werchter-fes- tival en in het voorjaar door Europa toert. Maar zekerheid krijgen de rockfans pas op het Valentijnfesti- val op 22 februari. Dit festival moet de smaakmaker zijn voor het grote rockfeest. Hier komt dan een groep uitsluitend met vrouwen samengesteld en zij luiste ren naar de naam van de "Midnight- Men" en komen uit Kortrijk. Als tweede team is er een optreden van de Wolf Banes. Het rockfestiv.al op Valentijn is in feite een aanloop naar de grote gebeurtenis van Mu sic Events die met een dozijn acts uitpakt. Het voorsmaakje moet de aantrekkingskracht voor het rock festival verhogen maar dit zal moe ten blijken uit het optreden van de eigenzinnige damesgroep en de charismatische musici uit Lier. Het Valentijnfestival kan niet door gaan op Valentijnsdag zelf maar wel op 22 februari wat niet wegneemt dat de Volkskring ook op die dag veel volk zal verwachten. De orga nisatoren willen zelfs op die dag onderzoeken of een vroege afslui ting van de muziekavond garant staat voor weinig of geen baldadig heden. Men opent de deuren van de Volkskring om 20 uur en men sluit stipt om middernacht af. Men heeft in Lede de reputatie opgebouwd van jeugdvriendelijk te zijn en men wil die kost wat kost behouden. Dit heeft allemaal zijn reden waarover de organisatoren terecht fier zijn: "Het vroege sluitingsuur en de lage toegangs- en consumptieprijzen moeten het imago van onze organi saties hoog houden. Het heeft geen zin om de jeugd tot laat in de nacht wakker te houden om nadien gc- konfronteerd te worden met allerlei narigheden". Volgens mede-inrich ter L. De Smedt is dit een stelregel die men sinds enkele jaren toepast en waarvan men moeilijk zal afwij ken. Op die manier hebben zij een positief imago bij de buurtbewoners opgebouwd en ze zullen er alles voor over hebben om het zo te hou den. Reeds van bij de aanvang heb ben zij zich tot doel gesteld vooral de veiligheidsvoorschriften strikt na te leven en publieksvriendelijke prijzen te vragen. Dit jaar levert men ook inspanningen om het alko- hol-vrije bier aan dezelfde prijs als FIE sb: TEK0 ha 12£ TE K Gazel pagnc het gewone bier te verkopen, althans voor wat het rockfestival treft. Men heeft in het verledeni geen klachten gehad vanwege buren, noch anders en daarom men het zo houden want zij stro een onberispelijk imago na. Voor het rockfestival is er eentf geltent voorzien die in feite stemd is voor VIP's die er kuni uitrusten terwijl ze het festival egn scherm volgen. Men wil vani "Klub 001-festival toch iets specii maken want veel hangt af van di keer om op werkelijke beroeps! verder te doen. Er zijn nog talrijke kontraktet niet definitief getekend zijn daarom wordt het program! slechts op het Valentijnfestival! jj^oe kend gemaakt. Music Events, on N'euwi nisator van het geheel, onderin delt wel met bekende rockgroep maar laat niets los ook al woi verondersteld dat Mink De Vi ve-onc voor de grote aantrekkingskr* zal zorgen. Swinging Classics Alhoewel de organisatoren vanM sic Events op beroepsbasis werkt gaat de opbrengst toch naar k Forster Parents Plan. Het bedt zal natuurlijk afhangen van hetae tal belangstellenden die zichi 30 april en 1 mei naar a Roelandtstadion zullen begeven. Daarbij komt nog dat ze dit jaarna andere paden zullen bewandelen! zich niet beperken tot popmuae Igl maar ook het klassieke genre zulk LË, promoten. Met een programma/ 10,1 mengesteld uit klassieke muz» tek zullen zij in het najaar en in same werking met Sarabande een konce men organiseren in de Keizershallcnvr Aalst. Voor dit initiatief moet na 4 een definitieve datum vastgestó: I worden terwijl nog weinig bekendi over het programma dat alvastc; jeugd ook in een andere richlÉ moet sturen en ze het klassiekeg»- re moet leren smaken. Enkelcta- men werden reeds vooropgesteld als Theo Mcrtens, Darr. Blumen thai, maar toch zoekt,men nogir "affichenaam" om de jeugd in massa aan te ffekkenr-Voor dit p deelte zorgt Sarabande die dcrgclij ke organisatie gewoon is, vcrmitsi sinds een paar jaar dit deel vand markt tracht te programmeren. J> ITE Met de trein naar Aalst karnaval, het kan. Ieder uur stoppen er in Aalst twee treinen in iedere rich ting. Die treinen zullen ter gelegen heid van de festiviteiten met bij komende rijtuigen worden ver sterkt. Er worden ook speciale treinen in gelegd. Uit net station van Gent Sint-Pie- ters is er een extra-trein om 13.00 uur met aankomst te Aalstom 13.33 uur en uit het station van Zottegem vertrekken twee extra-treinen om 12.52 en om 13.10 uur met respek- tievelijke aankomst te Aalst om 13.28 en 13.47 uur. Al deze extra-treinen rijden als stoptrein. Treinreizigers genieten van interes sante prijsverminderingen de al- leenreizende of eerste persoon van een groepje, krijgt 40% verminde ring, de tweede tot en met de zesde persoon die samenreizen genieten een korting van 60%. De vermin deringen gelden vanaf de vijfde ki lometer. Meer inlichtingen over de treinen naar het karnavalgebeuren te Aalst kan men bekomen in de stations van Brussel (02/219.28.80.), Ternat (02/218.60.50 toestel 6398) en Jette (02/218.60.50 toestel 6361). Men kan Aalst bereiken met de ge wone trein: rechtstreeks uit de Brusselse noord-zuidverbinding met de intercitytrein Namen - Gent Sint-Pieters. Uit Brussel noord is er een vaste uurverbinding ieder uur +53 minuten met aankomst te Aalst het volgende uur 24 minuten. Men kan eveneens de intercitytrein Brussel - Oostende via Kortrijk ne men, ieder uur 14 minuten, maar dan dient overgestapt te worden in Denderleeuw, waar een onmiddel lijke aansluiting is met Aalst. De tussenliggende stations beschik ken ieder uur over de rechtstreekse stoptrein Brussel-zuid - Aalst Brussel-zuid 11.58 u; Brussel-cen traal 12.03 u; Brussel-noord 12.08u Bockstael 12.13 u; Jette 12.15 u, Sint-Agatha Berchem 12.15 H Groot-Bijgaarden 12.20 u; Dilbeel 12.22 u; Sint-Martens-Bodegen 12.25 u; Ternat 12.28 u; Essenc- Lombeek 12.31 u; Liedekerke 12.3* u; Denderleeuw 12.43 u; Erembo- degem 12.47 u en Aalst 12.50 u. Terug met de gewone trein kan rechtstreeks naar Brussel met df intercitytrein Gent Sint-Pieters Namen met vertrek uit Aalst ieder uur +18 minuten en aankomst t£ Brussel zuid ieder uur +40 minu ten; of met de stoptrein Aalst Brussel-noord met vertrek te Aalst ieder uur +52 minuten. De laatst! stoptrein richting Brussel vertrekt om 22.52 uur. De extra-trein naar Brussel vertrekt in Aalst om 23.57 uur en is in Eren) bodegem om 00.0 lu; Denderleeu» 00.06 u; Liedekerke 00.08 u; Esse- ne-Lombeek 00.11 u; Ternat OO.W u; Sint-Martens-Bodegem 00.17 u; Dilbeek 00.20 u; Groot-Bijgaarden 00.22 u; Sint-Agatha Berchem 00.2* u; Jette 00.27 u; Bockstael 00.29 en Brussel-noord 00.34 u. Op 21 maan van 12.00 lot 20.00 uur haf' de 'Schuif Af Levenslijndag' plaats in it zaal Ancienne Belgique te Brussel (Steen- straat). De opbrengst van de dag gaat dig naar de Levenslijnaktie. De NMBS legt een speciale trein in Keulen om er op 2 maan de Rosenmoniafr viering te kunnen bijwonen. De prijs be- draagt 800fr en men moet vooraf inschrij ven in een van de NMBS stations. Op 16 en 17 mei heeft de derde editieplotM van de Belgian Historie Rally, een wed strijd voor old-timers die meetelt vóórhel Europees kampioenschap.

De Voorpost | 1992 | | pagina 10